Monika Freml: Nie je téma, na ktorú by sa nenašlo dobré čítanie

Čítanie kníh je naozaj krásny a zmyslupný spôsob trávenia voľného času s menšími i väčšími deťmi. Nie každé dieťa však dokážu knihy zaujať hneď na prvý pohľad.

Malé dievčatko číta knihy pre deti

Monika Freml z OZ Krajina čitateľov nám v dnešnom rozhovore prezradila nielen to, aké benefity nám spoločné čítanie prináša, ale aj to, ako zaujať aj zarytého nečitateľa.

Aké sú najlepšie spôsoby, ako vzbudiť u detí lásku k čítaniu?

Úplne najlepší zo všetkých? Čítajte si sami. Možno to znie banálne, ale platí tu jednoduchá logika - ak nás deti vidia čítať si, majú tendenciu samy siahať po knihách. Máme to v sebe prirodzene zakódované, že sa učíme nápodobou, darmo budeme svoje deti nútiť jesť tanier plný zeleniny, keď si rovno pred nimi otvoríme čipsy.

To isté platí napríklad o mobiloch, na ktorých trávime ohromne veľa času. Pamätám si, ako mi raz moja dcéra - vtedy mala asi dva roky - doniesla z vedľajšej izby mobil, že som si ho akože zabudla. To bol veľký alarm a pripomienka, že deti všetko vnímajú a okamžite prijímajú za vlastné. Čitateľské vzory, teda dospelých, ktorí si sami čítajú pre potešenie, preto potrebujeme ako soľ, doma aj v školách.

To znie pekne, ale stačí to?

Samo osebe to určite nestačí, to je pravda. To pravé kúzlo, tá správna chémia sa udeje vo chvíli, keď dostanete do rúk knihu, ktorá vám sadne ako uliata, čosi vás na nej upúta. Je pritom úplne jedno, či máte rok a pol alebo dvanásť. Môžu vás ohúriť ilustrácie, postavy, príbeh, nezvyčajné prvky, forma knihy. Ak si prežijete s knihou silný zážitok, máte chuť čítať viac.

Preto je skvelé, ak sa takto snažíme “ohurovať” deti už doslova od bábätka, ponúkať im leporelá s rôznymi povrchmi, zvukmi, výrezmi, okienkami, ukázať im, že knihy sú radosť a zábava. Ak si budete všímať záujmy svojich detí, v akomkoľvek veku, nikdy nešliapnete vedľa.

Batoľacie obdobie bagrov? Skúste Spinkaj tíško, stavenisko. Prvé futbalové tréningy? Možno dobre padne Messi je macher! Zvieratá? Vyskúšajte Zooptiku. Nie je téma, na ktorú by sa nenašlo dobré čítanie.

Čítanie detských kníh pre bábätká

Aký typ kníh je najvhodnejší pre rôzne vekové kategórie detí?

V Krajine čitateľov máme pekné rozdelenie čitateľov, ktoré sa neriadi tak úplne vekom, ako skôr potrebami dieťaťa. Tie sú veľmi dôležité, lebo dospelí zvyknú vyberať deťom knihy podľa toho, koľko majú rokov a čo by podľa nich už mali zvládnuť.

Ale každé dieťa je iné, 8-ročná Anička zvládne úplne iné veci ako jej 8-ročný spolužiak Vilko a ten je zase iný ako jeho 8-ročná kamarátka Nela. Aničke doma čítajú odmalička a čítať sa naučila ešte predtým, než nastúpila do školy. Vilko bojuje s dyslexiou, písmenká sa mu pri čítaní zvláštne rozchádzajú, a to ho veľmi frustruje. A Nela nemá doma žiadne vlastné knihy, iba také staré po mame kdesi vysoko na polici, ktoré si spolu nikdy nečítajú.

Asi už vidíte, že dať týmto trom deťom čítať rovnakú knihu nie je úplne fér. To sa nám ale deje veľa na školách, lebo sme na to roky zvyknutí. Skrátená rada je odsledovať potreby konkrétneho dieťaťa a vybrať mu takú knihu, na akú by si samo trúflo.

Ak si chcete lepšie predstaviť, kde asi sa toto dieťa vo svojom čitateľskom vývoji práve nachádza, veľmi odporúčam našu Cestu čitateľa.

Ako často by rodičia mali čítať svojim deťom doma a aké benefity prináša takto strávený spoločný čas?

Nič nie je priveľa a každá prečítaná minúta sa počíta. Často počúvame, že na knihy nie je čas a sami dobre vieme, ako dni utekajú, ale vždy sa dá nájsť chvíľka, kedy sa dá s deťmi ponoriť do príbehov. Keď ich ukladáme do postelí. Keď si kreslia. Keď si chcú oddýchnuť po škôlke či škole. U lekára, v autobuse, cestou na výlet.

Dnes je na trhu už celá hromada obrázkových kníh, ktoré sa dajú zhltnúť za päť minút, aj to je čítanie. Prípadne prečítať na posedenie z dlhšej knihy jednu kapitolu. Alebo sa dá s deťmi variť a popri tom čítať recepty z detských kuchárskych kníh - nenájde sa dieťa, ktoré by z toho nemalo radosť (a neskôr aj spokojné bruško).

Čítanie je čas jeden pre druhého, plná pozornosť a láska, o toto naozaj nechcete prísť. Je to vytváranie spomienok, ktoré si deti budú pamätať veľmi dlho. Aj tie moje najmilšie z detstva sa viažu presne na toto, mám to odskúšané na vlastnej koži. Zároveň je mnoho výskumov, ktoré potvrdzujú, že hlasné predčítanie deťom pomáha čítať a vyjadrovať sa lepšie a plynulejšie.

Radi ľuďom pripomíname, že žiadne dieťa nie je priveľké na to, aby sme mu čítali nahlas.

Spoločné čítanie s deťmi

Čo možno považovať za najväčšie výhody čítania z hľadiska rozvoja rôznych zručností dieťaťa?

Toto je veľmi komplexná otázka, ktorá má naozaj veľa odpovedí. Čím viac čítame, tým lepšie sa dokážeme vyjadriť, porozumieť prečítanému, prepájať súvislosti. Stávame sa empatickejšími bytosťami, budujeme kritické myslenie, vieme viac o svete okolo nás. Trénujeme svoju pamäť a cibríme sústredenie sa, ktoré je v dnešnej dobe veľmi rozptýlené.

Deti, ktoré čítajú, dosahujú lepšie výsledky v škole aj vyššie vzdelanie, toto všetko máme potvrdené dátami. Zároveň keď čítame, hľadáme v príbehoch svoje zrkadlo, vlastné skúsenosti, čo nám pomáha lepšie pracovať so sebou samým a spracovať napríklad náročné či traumatické zážitky.

Ako môžu rodičia urobiť čítanie zábavnejším a interaktívnejším pre deti?

Keď čítate deťom nahlas, nebojte sa, že sa strápnite. Nepotrebujete byť hercami na to, aby ste si vyskúšali meniť hlasy alebo robiť pri čítaní rôzne grimasy. Len si to vyskúšajte, deti to milujú.

Pri niektorých deťoch sa môže skutočne stať, že pri knihách neobsedia. To som si napríklad zažila s mojou dcérou. Kým starší syn od batoľaťa ticho sedel a pozorne počúval, ona sa po dvoch stranách zdvihla a odišla sa hrať so zvieratkami alebo bábou. Časom som pochopila, že ma vníma, len mi nesedí na kolenách. Aj takto môže vyzerať čítanie a je to v poriadku.

A potom, samozrejme, ešte existujú knihy, ktoré vyvolajú okamžitý wow efekt, a tie prilákajú aj najzarytejšieho nečitateľa. 3D knihy, ktoré sa rozprestrú do priestoru, knihy s bludiskami alebo skutočnými veľkosťami zvieracích stôp. Tieto výborne fungujú aj na staršie deti, ktoré nemajú ku knihám blízko. 

Pop up kniha pre deti

V kníhkupectvách a knižniciach nájdeme tisícky kníh pre deti. Ako však vybrať tú najlepšiu pre naše dieťa?

Možno skúste urobiť jednoduchý test. Vezmite dieťa do kníhkupectva alebo do knižnice. Za akou knihou sa samo vyberie? Až 9 z 10 detí považuje za svoju obľúbenú práve knihu, ktorú si vybrali samy (dáta z prieskumu Scholastic, 2019).

Ako môžu rodičia pomôcť deťom, ktoré majú problémy s čítaním alebo sa čítaniu bránia?

Zo všetkého najviac pomôže, ak poľavíte z vlastných očakávaní. Nikomu neosoží, ak sa budete trýzniť, že to nejde tak, ako ste si predstavovali. Každé dieťa má svoje čitateľské tempo. Aj keď niekto nestíha za ostatnými, môže si čítanie užívať. Stačí mu vyberať jednoduchšie knihy, predčítať nahlas, skúšať audioknihy.

Príbehy nie sú výsadou dobrých čitateľov, sú tu pre nás všetkých. Ak máte podozrenie na dyslexiu, určite je dobré poradiť sa priamo s odborníkom. Pri deťoch, ktoré majú z akéhokoľvek dôvodu nechuť k čítaniu, na to choďte zľahka. Skúste zaujať komiksom, knihou úplne bez slov alebo trebárs takou, čo sa číta odzadu. Čítajte si s ním a pri ňom. Vie to robiť zázraky.

Monike ďakujeme za rozhovor :) Zaujala vás téma čítania s deťmi? Na webe OZ Krajina čitateľov nájdete množstvo zaujímavých článkov a tipov na skvelé detské knihy.


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Wire závesné lampy – moderné svietidlá Wire závesné lampy – moderné svietidlá

Hľadáte vhodné svietidlo do svojej obývačky či kuchyne? Wire závesné lampy by pre vás mohli byť to pravé.

Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.Publikované dňa: 08.03.2024
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(89.2%)