Michaela Švecová: Abstraktná maľba mi dala slobodu hovoriť farbami a tvarmi

Abstraktné obrazy dokážu bezpochyby dotvoriť každý moderne ladený interiér. V súčasnej dobe sú mimoriadne obľúbené najmä vďaka tomu, že umožňujú divákovi objavovať vlastný význam a interpretáciu, čím sa otvára priestor pre kreativitu a osobitý vzťah k dielu.

Michaela Švecová - mishalynn abstractart

Miška Švecová tvorí svoje originálne abstraktné obrazy pod umeleckým menom mishalynn_abstractart. V našom rozhovore nám prezradila aj to, ako si vybrať správny obraz pre svoje bývanie.

Prečo si sa rozhodla začať maľovať práve abstraktné obrazy? Aké boli tvoje začiatky?

Moja cesta k abstraktnému umeniu bola spontánna a inštinktívna. Bola som na materskej dovolenke a cítila som potrebu vyjadriť svoje emócie a vnemy bez konkrétnych obmedzení a tradičných tém, ale priviedlo ma k tomu hlavne moje štúdium módneho dizajnu. Keď spojíte módu s umením, dostanete kombináciu, ktorá je zároveň výrazná a nekonvenčná. Abstraktná maľba mi dala slobodu hovoriť farbami a tvarmi namiesto slov. Pôsobí antistresovo, je to pre mňa taká psychohygiena. Moje začiatky boli plné experimentov a objavovania.

Michaela Švecová - mishalynn abstractart pri maľovaní obrazov

Čo ťa inšpiruje pri maľovaní abstraktných obrazov?

Sú to všedné momenty a pocity, môže to byť dynamika ulíc veľkomesta, ale aj ticho prírody, ktorú mám veľmi rada. Sú to aj rôzni umelci, ktorých sledujem na Instagrame. Každý deň je pre mňa novým príbehom, ktorý chcem zachytiť na plátne.

Aký je tvoj proces tvorby abstraktného obrazu? Ako začínaš a ako sa tvoje dielo vyvíja počas tvorby?

Každý obraz začína emóciou alebo myšlienkou. Niekedy začnem s konkrétnou paletou farieb, no väčšinou sa nechám viesť inštinktom. Počas maľovania sa obraz vyvíja a mení sa podľa toho, aký ťah štetca spravím alebo aký farebný odtieň použijem. Snažím sa o to, aby boli moje diela ako štýlové outfity – vrstvia sa, menia, až kým nedosiahnu harmóniu. Maľujem dovtedy, kým nie som s obrazom úplne spokojná.

Abstraktný obraz do obývačky od mishalynn abstractart

Aké techniky a materiály dominujú v tvojej tvorbe?

Uprednostňujem akrylové farby pre ich živosť a trvácnosť. Často kombinujem techniky vrstvenia či štruktúrovania, aby som dosiahla hĺbku a textúru. Tiež rada experimentujem s rôznymi médiami, ako sú pastely, pigmenty či štruktúrovacie pasty, aby som dala svojim dielam iný rozmer.

Existuje nejaký konkrétny umelec alebo umelecký hnutie, ktoré ťa inšpirovalo vo vytváraní abstraktných obrazov?

Svojím spôsobom ma inšpiroval impresionizmus. Podobne ako pri maľovaní abstraktných obrazov ide o zachytenie emócii a nálad, aj keď formy a techniky môžu byť odlišné. Ovplyvňuje ma tiež ikona módneho dizajnu ako je Yves Saint Laurent, pre jeho odvahu a inovácie, ktoré by som chcela preniesť do môjho umeleckého prístupu.

Autorka abstraktných obrazov Michaela Švecová

Podľa čoho by si mal človek vybrať „ten pravý“ abstraktný obraz do svojho bytu či domu? Existujú nejaké pravidlá alebo by sme sa mali riadiť skôr pocitmi?

Doležité je, aby obraz ʺladilʺ s osobnosťou a štýlom majiteľa. Abstraktné obrazy sú osobitné v tom, že rôzni ľudia v nich môžu vidieť rôzne veci. Farby môžu ovplyvniť náladu a atmosféru v miestnosti, takže obraz si treba vyberať aj podľa toho, akú náladu by sme v danej miestnosti chceli mať. Myslím si, že ľudia by si mali vyberať diela, ktoré v nich vyvolávajú emócie a pripomínajú im momenty alebo miesta, ktoré milujú. Ak ich dielo priťahuje a vyvolá v nich spomínané emócie, je pravdepodobne pre nich ten pravý.

Miške mishalynn_abstractart ďakujeme za rozhovor a prajeme jej veľa úspechov :-) Ak sa vám páčia jej obrazy, neváhajte sa jej ozvať.

Galéria obrázkov


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.

Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri

Závesné kreslo či hojdacia sieť? Výber ani jedného z nich nebudete ľutovať. Ozvláštnia interiér a vytvoria priestor na zábavu a oddych.

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.Publikované dňa: 02.11.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(93%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Monika Galambiovská: Prípravky s chemickými látkami poškodzujú nielen naše zdravieMonika Galambiovská: Prípravky s chemickými látkami poškodzujú nielen naše zdravie

Möbelix: Naši zákazníci nehľadajú to najlacnejšie, viac ich zaujíma design, funkčnosť, farbyMöbelix: Naši zákazníci nehľadajú to najlacnejšie, viac ich zaujíma design, funkčnosť, farby

S tímom Möbelix sme sa porozprávali o tom, čo je aktuálne v móde, v čom spočívajú výhody e-shopu, ale aj o zmene vkusu slovenského zákazníka.

Bonami: Ľudia by sa mali riadiť vlastným pocitom viac než aktuálnymi trendmiBonami: Ľudia by sa mali riadiť vlastným pocitom viac než aktuálnymi trendmi

E-shop Bonami.sk predáva originálne kúsky, s ktorými bude vaša domácnosť pôsobiť výnimočne a zároveň pohodlne. O ponuke obchodu i o tom, čo je aktuálne v móde sme sa rozprávali s tímom...