Monika Galambiovská: Prípravky s chemickými látkami poškodzujú nielen naše zdravie

Upratovanie je každodenná súčasť našich životov. Nie každý z nás však pri nákupe čistiacich prostriedkov a pomôcok rozmýšľa o ich dopade na životné prostredie, ale aj na naše zdravie. Ich negatívny vplyv je však obrovský.

Ekologické upratovanie domácnosti

Monika Galambiovská zo spoločnosti ReinZeit SK nám v našom rozhovore prezradila, prečo uprednostniť ekologické čistiace prostriedky, ale aj to, ako vieme znížiť našu ekologickú stopu.

Čím sa líši ekologické čistenie domácnosti od tradičných čistiacich metód?

Slovo tradičné by som v tomto prípade nahradila skôr výrazom „bežne používané“, pretože tradičné metódy vo mne evokujú skôr metódy našich starých mám, ktoré boli práve tými nazvime to ekologickými. Ale späť k otázke. Dnes bežne používané metódy čistenia domácností sú spojené s používaní prípravkov s obrovským množstvom chemických látok, ktoré poškodzujú nielen naše zdravie, ale tiež dlhodobým používaním môžu poškodiť aj samotné povrchy v domácnosti (podlahy, nábytok, obklady atď.)

Spomenúť treba tiež s tým spojenú zvýšenú tvorbu odpadov (obaly, papierové utierky atď...) a negatívny vplyv na životné prostredie, ako také. A práve v predchádzaní týmto negatívnym vplyvom sa vyznačuje ekologické čistenie, kde sa používajú prírodné menej agresívne zložky, mikrovláknové utierky, koncentráty na prírodnej báze, ktoré majú široké využitie, dlhú trvácnosť a upratovanie s nimi je dokonca častokrát efektívnejšie a rýchlejšie. S upratovaním môžu pomáhať dokonca aj deti.

Aké opatrenia je možné prijať na zníženie ekologickej stopy pri čistení domácnosti?

Pri čistení domácnosti môžeme pre zníženie ekologickej stopy prijať niekoľko opatrení. Mali by sme sa zamerať na zníženú spotrebu vody, používanie recyklovaných a biologicky rozložiteľných čistiacich prostriedkov a mali by sme tiež minimalizovať vznik odpadu spojeného s čistením (obaly od jednotlivých výrobkov, jednorázové utierky a pod.) 

Rukavice na čistenie z mikrovlákna Reinzeit

Aké sú hlavné výhody trvalo udržateľného čistenia domácnosti pre životné prostredie a zdravie ľudí?

Hlavné výhody trvalo udržateľného čistenia vidím v tom, že predstavuje nižšiu záťaž na životné prostredie a lepšiu kvalitu vnútorného prostredia. S tým súvisí aj zdravie ľudí, lepšia starostlivosť a udržateľnosť samotnej domácnosti a jej súčastí, ktoré pravidelne čistíme a zároveň aj menšia tvorba odpadov.

Akými prírodnými alebo nechemickými prostriedkami možno nahradiť bežné čistiace prostriedky?

Ako náhradu bežných čistiacich prostriedkov môžete použiť prírodné látky resp. prostriedky vyrobené na báze prírodných látok ako je ocot, sóda bikarbóna, kyselina citrónová, esenciálne oleje a pod. Tak isto napríklad bežné vechtíky na riad, ktoré spravidla rýchlo vyhodíme na skládku odpadov, môžeme nahradiť prírodnou lufou, ktorú po používaní môžeme pokojne skompostovať.

Reinzeit produkty na čistenie domácnosti

Ako môže ekologické čistenie domácnosti pomôcť ušetriť energiu a zdroje?

Ekologické čistenie domácnosti môže pomôcť ušetriť energiu potrebnú na výrobu, ale najmä likvidáciu agresívnych čistiacich prostriedkov a odpadov z nej. Tiež tým, že ekologické čistenie zahŕňa používanie ekologických čistiacich prostriedkov, ktorých výroba je tým pádom energeticky efektívnejšia. Čo sa týka zdrojov, šetrenie vidím predovšetkým v spotrebe vody.

Môžete odporučiť nejaké konkrétne ekologické značky alebo výrobky na čistenie domácnosti?

Na trhu ich je už, našťastie, viac než dosť. Z bežne dostupných by som spomenula značky ako Tierra Verde, FeelEco, Cleano či PanbachVšetky predpoklady na ekologické čistenie domácností pre splnenie vyššie uvedených cieľov spĺňajú aj produkty rakúskej spoločnosti ReinZeit, ktoré sú dostupné už aj na Slovensku.

Monike z ReinZeit SK ďakujeme za rozhovor. Ak vás téma ekologických čistiach prostriedkov zaujala, tak sa jej neváhajte ozvať. Poradí vám, aké prípravky a pomôcky na čistenie sú vhodné aj pre vašu domácnosť.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová

Farbu do kúpeľne, podobne ako je to v prípade kuchyne, si zvyčajne vyberáme na desiatky rokov. Preto sa pri jej voľbe môžete poriadne zapotiť. Pokiaľ ste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne

Fialová farba je dlhé roky spájaná s luxusom a kráľovským prostredím. Kedysi totiž nebolo jednoduché vyrobiť fialové farbivo, preto bolo veľmi vzácne. Napriek tomu, že dnes je už fialová...

Retro obývačka – stavte na explóziu farieb Retro obývačka – stavte na explóziu farieb

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...Publikované dňa: 23.11.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.8%)