Rustikálny štýl bývania – prineste si domov kúsok prírody!

Rustikálny alebo vidiecky štýl bývania zdôrazňuje voľné tvary, prírodné materiály a účelnosť. Nie je pravdou, že je vidiecky a hodí sa len do chát. Je to štýl, ktorý sa stále častejšie objavuje aj v našich bytoch alebo domoch. Charakteristický je zmysel pre praktickosť a funkčnosť. 

Bývanie v rustikálnom štýle

Rustikálny štýl v interiéri vychádza z pocitu histórie a jednoduchosti, ktoré vyvoláva. Typický je drsnejší šarm, to však neznamená, že tu chýba inovácia. Kľúčom k modernému rustikálnemu dizajnu je otvorený pôdorys, moderný nábytok a zachované prírodné architektonické prvky. Farebná schéma je pomerne jednoduchá a modernými sa stali veľké presklené okná. Rustikálny štýl sa vyznačuje neformálnou eleganciou. Je prepojený s minulosťou, ktorej sa dá len ťažko odolať.  

Charakteristické prvky rustikálneho štýlu

Surové drevo a kameň sú najdôležitejšie prvky rustikálneho interiéru. Hlavným cieľom štýlu je priniesť dovnútra prírodu. Ak máte starší dom, tak zachovajte jeho charakter napríklad starou kamennou  stenou. Ak staviate nový dom, tak používajte drevo a kameň - napríklad v podobe kamenného krbu. V rustikálnom štýle je nemenej dôležitý strop, drevený alebo s veľkými drevenými trámami. Najlepšími materiálmi sú drevo ako dub alebo buk, veľakrát aj so zvyškami kôry. 

Prírodné látky a materiály. Prirodzený vzhľad sa týka takmer všetkého - či už je to čalúnenie, bielizeň, koberce. V rustikálnom interiéry nájdete jednoduché tkaniny bez potlače a vzorov. Nábytok v rustikálnom štýle nemusí byť opracovaný, ale neutrálny a prírodný. Nezabudnite na posteľné vankúše a materiály ako juta alebo sisal, takisto obľúbený patchwork. Ako materiál sa takisto využíva kravská koža. Tieto kože sú mimoriadne odolné a škvrny z nich idú dobre odstrániť. Dokonca aj červené víno. Interiér v rustikálnom štýle zútulní aj ovčia koža.

Zariadenie v rustikálnom štýle

Výhľad. Dôležité sú presklené priestory a veľké okná. Táto vlastnosť sa dá uplatniť len pri domoch, ale predstavuje dôležitý prvok rustikálneho štýlu. Moderný dom je vždy otvorený a plný svetla, takže okná sú základným stavebným prvkom a majú byť také veľké, aby bolo čo najviac vidieť vonkajší priestor. 

Výhľad z obývačky v rustikálnom štýle

FarbyFarby sú tlmenejšie, lesklé a výrazné. V tomto štýle sú biele steny alebo steny zakryté prírodným materiálom ako je drevo alebo kameň. Typickými farbami je zelená, džínovo modrá, khaki a červené rustikálne farby. Tieto farby môžete doplniť jasnejšími farbami, ale mali by byť skôr výnimkou.  

Vyberáme z nášho katalógu

Ako zariadiť miestnosti v rustikálnom štýle

Tak ako v iných štýloch, tak aj každá miestnosť v rustikálnom štýle má určité špecifiká. 

Kúpeľňa v rustikálnom štýle

Aj napriek tomu, že v dnešnej dobe sú moderné nové dizajnové materiály a rôzne technológie, rustikálny štýl má stále svojich zástancov. Dôležité je uvedomiť si, že rustikálny štýl nemusí byť nutne “sedliacky”. V štýle kúpeľne nájdete prvky rustikálnosti zo Stredomoria alebo Toskánska. Návrat tohto štýlu do našich príbytkov sa dá vysvetliť úplne jednoducho a to tým, že využívanie prírodných materiálov v ľuďoch evokuje upokojujúci relaxačný pocit a zmierňuje stres každodenného života.  

Zariadenie kúpelne v rustikálnom štýle

Práve kúpeľňa je ideálnou voľbou ako si do bytu alebo domu priniesť trochu rustikálneho štýlu. Nemusíte mať nutne celý interiér v tomto štýle, začnite jednotlivými miestnosťami. Ak chcete byt v rustikálnom štýle, tak práve kúpeľňa je tým správnym miestom ako začať. Aplikácia štýlu v kúpeľni je možná aj na malý priestor. 

Kúpeľňa v rustikálnom štýle

Všeobecné pravidlá štýlu platia aj v tomto prípade. Jednou z najdôležitejších vecí je použitie prírodných materiálov - dreva, kameňa, tehla, železo, meď a rôzna keramika. Vyhnite sa plastom a akrylátom. Farby sa využívajú farby prírody, a to neutrálne farby prírody - zemité a prirodzené odtiene. Kombinácia farieb dotvára uvoľnený a upokojujúci pocit. Najvhodnejšími farbami sú: béžové, biele, pieskové, hnedé tóny dreva, šedá v podobe prírodného kameňa. 

Kuchyňa v rustikálnom štýle 

Čo je typické pre kuchyňu v rustikálnom štýle? Krb s drevom, drevené lavice a stôl a drevené parkety. Nie klasické drevené parkety, ale dlhé (viď obrázok). 

Kuchyňa v rustikálnom štýle

Rustikálny štýl v kuchyni dotvárajú biele skrinky s presklenými dvierkami a lišty so zavesenými hrncami. Vyvarujte sa ale žulovým doskám a prístrojom z nehrdzavejúcej ocele - tieto sú na rustikálny štýl príliš sofistikované. 

Tip: Na vytvorenie klasického rustikálneho štýlu v kuchyni používajte na nábytok a zariadenie čerešňové alebo javorové drevo.

Zariadenie kuchyne v rustikálnom štýle

Tradičné rustikálne kuchyne vychádzali z vidieckeho štýlu a ich rozmiestnenie bolo praktické, a to tak, aby unikalo čo najmenej tepla. Veľký dôraz sa kladie na uskladnenie a praktické rozmiestnenie, panvice a riad je umiestnený vždy tak, aby bol ľahko dosiahnuteľný. Základnými vlastnosťami rustikálnej kuchyne je jednoduchosť a funkčnosť.

Obývačka v rustikálnom štýle

Zariadiť si obývačku v rustikálnom štýle nemusí byť vôbec finančne náročné. Obývačka však potláča najviac pravidiel rustikálneho štýlu. Povoľuje sa dokonca aj ponechanie niektorých moderných prvkov - už len napríklad to, že súčasťou obývačky je televízor. Stačí pridať pár starožitných predmetov a obývačka môže nadobudnúť rustikálny vzhľad. Tak ako je jednoduché zariadiť malú kúpeľňu v rustikálnom štýle, tak na rustikálnu obývačku sa odporúča vyčleniť väčšiu miestnosť. 

Obývačka v rustikálnom štýle

Na podlahu je vhodné tvrdé drevo ako napríklad borovica. Ak máte na podlahe drevo, tak ho neprekrývajte kobercom, pretože je dôležité, aby vynikla prirodzená krása dreva a podlahy.

Koberčeky môžete umiestniť do oblasti, kde máte nejaké technológie ako televízor, prípadne iné - vhodným koberčekom zjemníte technologický rozmer rustikálnej obývačky. Pokiaľ na stene nemôžete mať drevo alebo kameň, potom využite tapetu. V dnešnej dobe je veľa tapiet, ktoré zastupujú rustikálny štýl. Ako aj v prípade ostatných izieb - aj tu platí pravidlo jednoduchosti. S výnimkou vankúšov na gauči a samozrejme, kvetov.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie koberce

Prírodný štýl bývania znásobujú prírodné farby, čo nie je inak ani v prípade obývačky. Odporúčané sú prírodné farby s výnimkou tmavých odtieňov a zameraním sa na svetlé odtiene. Je tomu práve kvôli vyššie spomínanému - obývačka by mala byť čo najväčšia a tmavé farby ju opticky zmenšujú. 

Do obývačky nedávajte viac ako tri farby. Obzvlášť - ak máte predsa len malú obývačku - tak sa odporúčajú len dve svetlé farby.

Spálňa v rustikálnom štýle

Práve rustikálny štýl má najlepšie využitie v spálni. Rustikálny štýl má navodiť pocit relaxácie a relaxujeme najčastejšie práve v spálni. Tá má byť príjemná, útulná a teplá. Pri rustikálnej spálni hrá drevo veľmi dôležitú úlohu, tak ako pri ostatných miestnostiach. Drevo by v spálni malo byť masívne a použité ako na posteľ, tak na nábytok, ale aj na trámy na strope. Musí byť surové a nemalo by sa natierať - toto obzvlášť platí v prípade rodinných domov.

Do menších interiérov sa ťažšie umiestňuje surové drevo, ale lak by ste nemali tak či tak použiť.

 Spálňa v rustikálnom štýle

Drsnosť prírodného dreva zmäkčíte použitím rôznych tkanín ako ľan, vlna. Vynikajúcim doplnkom sú aj tkané koberčeky, dlhé závesyposteľná bielizeň a deka na posteľ. Takisto skúste kombinovať rôzne textúry a vytvoríte rovnováhu a kontrast medzi prírodným a útulným.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie manželské postele

Rustikálny štýl bol pôvodne vidieckym štýlom a prejavoval sa najmä v architektúre chát a domov v prírode. Čoraz častejšie sa začína prejavovať aj v štýle bytového dizajnu. Je tomu tak práve kvôli tomu, že poskytuje možnosť ako utiecť z každodenného moderného sveta a načerpať energiu na ďalší deň v prostredí, ktoré čo najviac pripomína prírodu.

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy pôsobím už desať rokov. Začínala som vo vlastnom grafickom štúdiu, kde som mala na starosti marketing, textovanie webov a...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová

Farbu do kúpeľne, podobne ako je to v prípade kuchyne, si zvyčajne vyberáme na desiatky rokov. Preto sa pri jej voľbe môžete poriadne zapotiť. Pokiaľ ste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.Publikované dňa: 08.12.2017
Hodnotenie článku:
(91.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Veľká noc v záhrade: veselé kvetináče, štýlové osvetlenie, zaujímavé aktivity s deťmiVeľká noc v záhrade: veselé kvetináče, štýlové osvetlenie, zaujímavé aktivity s deťmi

Tak, ako si kraslicami a veľkonočnými dekoráciami zdobíme interiér, si môžeme vyzdobiť aj terasu, altánok či záhradu. Stačia šikovné ruky a zopár kreatívnych nápadov.

Hrniec na cestoviny Tescoma, Orion alebo Tefal? Poradíme, ako vybrať nepriľnavý hrniec na špagetyHrniec na cestoviny Tescoma, Orion alebo Tefal? Poradíme, ako vybrať nepriľnavý hrniec na špagety

Hrniec na cestoviny je praktickou pomôckou, ktorú možno využiť na prípravu rôznych pokrmov a uľahčiť si tak varenie. O čo vlastne ide a oplatí sa do tejto pomôcky investovať?

Zabudnite na záclony a vnútorné žalúzie, oveľa obľúbenejšie je „neviditeľné” tienenieZabudnite na záclony a vnútorné žalúzie, oveľa obľúbenejšie je „neviditeľné” tienenie