Čistenie a údržba solárnych panelov od lístia a snehu – postup

Praktické, efektívne a ekologické. Solárne panely sú šetrné k životnému prostrediu a zároveň aj k vašim úsporám. Ako sa starať o solárne panely, aby ste im predĺžili životnosť? Ktoré sú najúčinnejšie fotovoltaické panely?

Starostlivosť o solárne panely

Čo je fotovoltaika?

21. storočie patrí solárnej energii. V poslednom čase je fotovoltaika jedno z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich odvetví. Je to technický odbor, ktorý sa zaoberá procesom priamej premeny svetla na elektrickú energiu. Celý tento proces prebieha vďaka fotovoltaickým (solárnym) panelom. Čím väčšia je plocha panelu a zároveň aj intenzita žiarenia, tým väčší prúd cez panel preteká.

Efektívny zdroj elektriny – solárne panely

Ako si vybrať a zvoliť najlepšie solárne panely? Ponuka je pestrá. Vývoj solárnych panelov nezaostáva, ba naopak, solárne panely si prešli rôznymi inováciami. V súčasnosti sú spoľahlivé, odolné a veľmi efektívne. Zvažujete inštaláciu solárnych panelov? Smelo do toho, nepoznáme žiadne nevýhody fotovoltaiky. Solárne panely majú nulovú uhlíkovú stopu, šetria energiu a aj životné prostredie. Aj keď niekomu sa môžu počiatočné náklady zdať privysoké, v konečnom dôsledku sa investícia vždy vráti naspäť a navyše ušetríte peniaze za elektrinu.

Delenie solárnych panelov podľa technológie článku:

 • Monokryštalické – patria medzi najefektívnejšie a najúčinnejšie fotovoltaické panely. Dosahujú účinnosť až 21 %. Zvyčajne zaberajú najmenej miesta a radíme ich k dostatočne odolným panelom. Ich mínus spočíva vo vyššej obstarávacej cene.
 • Polykryštalické – cenovo dostupnejšie a dostatočne odolné. Dokonca si môžete vybrať polykryštalické solárne panely vo vyšších hodnotách wattov. Ich účinnosť sa pohybuje na 19 %.
 • Amorfné – ide o kvalitné odolné solárne panely, ktoré produkujú energiu aj na miestach, kde dochádza k čiastočnému zatieneniu panela. Nevýhody tohto typu sú vyššia obstarávacia cena a zároveň nižšia efektivita oproti kryštalickým panelom. Účinnosť amorfných solárnych panelov je len 10 %.

Pri výbere vám môže byť nápomocný údaj – cena za watt. Ako ju zistíte? Vydeľte cenu solárneho panelu výkonom Wp. Vďaka týmto údajom dokážete správne ohodnotiť vami zvolený solárny panel. Dbajte aj na kvalitné prepracovanie s kvalitnými komponentmi a radšej si kúpte solárne panely u dôveryhodného poskytovateľa solárnej technológie.

Čistenie solárnych panelov od prachu

Nevyhnutná starostlivosť o solárne panely

Starostlivosť a údržba sú pre dlhodobú životnosť produktu prvoradé. Našťastie údržba fotovoltaických panelov nie je náročná. Sú navrhnuté tak, aby boli bezúdržbové. Vôbec ich každý týždeň nemusíte umývať a už vonkoncom si nevyžadujú extra pravidelný servis. Významnú úlohu zohráva počasie. Vďaka priaznivým klimatickým podmienkam, dostatočným zrážkam a takmer žiadnym výrazným pieskovým búrkam sa solárne panely čistia samy, pomocou dažďovej vody. Pre správny chod panelov a celej fotovoltaiky je taktiež dôležité pravidelne kontrolovať ostatné komponenty celého systému, ako sú káble, pripojenia alebo striedače. 

Čo znižuje výkon solárnych panelov?

 • Zimné mesiace (nedostatok slnka),
 • napadaný sneh,
 • vtáčí trus,
 • hmyz,
 • peľ,
 • nadmerné množstvo prachu,
 • mestský smog,
 • napadané lístie,
 • nesprávna inštalácia pod nevhodne zvoleným uhlom.

Čistenie fotovoltaiky svojpomocne

Údržbu a čistenie fotovoltaických panelov zvladnete aj sami. Pri čistení budete potrebovať rebrík, demineralizovanú vodu, utierku z mikrovlákna. 

Postup:

 1. Solárne panely odpojte od zdroja.
 2. Najideálnejší čas na čistenie fotovoltaických panelov je buď skoro ráno do 9. hodiny, alebo po 18. hodine.
 3. Voda je základ. Povrch panelov musíte dostatočne navlhčiť a pomocou handričky z mikrovlákna odstrániť nečistoty. Postupujte vždy rovnakým smerom. Handričku často preplachujte a snažte sa ju udržiavať čo najčistejšiu. Pýtate sa, prečo použiť demineralizovanú vodu? Demineralizovaná voda zabráni vzniku škvŕn, ktoré by znižovali funkčnosť. 
 4. O solárne panely sa neopierajte a v žiadnom prípade na ne nestúpajte. Pomocou rebríka dočiahnete, kam potrebujete. 
 5. Kto chce mať dokonale vyčistené solárne panely, bude musieť použiť ďalšiu čistú utierku z mikrovlákna, pomocou ktorej dokonale povrch vyleští. 

Čistenie fotovoltaických panelov

Solárne panely sa neodporúčajú čistiť:

 • korozívnymi a abrazívnymi čistiacimi prostriedkami, ktoré môžu poškodiť panely,
 • v horúcom počasí, keď sú panely veľmi zahriate,
 • vysokotlakovými a parnými čističmi,
 • chemickým čistením.

Pokiaľ je pre vás údržba fotovoltaických panelov ťažký oriešok, neváhajte kontaktovať odborníkov. Odborníci vykonajú previerku, kde pomocou termovízie skontrolujú efektivitu panelov. Preveria, či niekde nedošlo k poruche, ktorá by mohla narušiť správnu účinnosť panelov. Postarajú sa aj o odborné čistenie fotovoltaiky (striedača či batérie).

Venujte pozornosť aj dôležitej súčasti panelov – batérii

Väčšina solárnych panelov disponuje životnosťou až 25 rokov. Životnosť batérií je však oveľa nižšia. Pohybuje sa od 3 do 10 rokov. Preto je starostlivosť o ne nesmierne dôležitá. Napr. olovené batérie sa nesmú uchovávať dlhší čas bez nabíjania. Po použití sa musia úplne nabiť. Lítium-iónové batérie by ste mali skontrolovať 2x až 3x ročne. Starostlivosťou o batérie môžete predĺžiť životnosť solárnych panelov.

Ako mať zo solárnych panelov čo najväčší úžitok?

Správna inštalácia hrá prím. Pri sklone panelov pod 15 ° uhlom nie sú solárne panely schopné sa účinne „samočistiť“. Technici odporúčajú inštalovať panely v 30 ° uhle. Je to ideálny sklon, pri ktorom fotovoltaika efektívne pracuje nielen počas letných mesiacov, ale aj na jeseň či jar. Zaujímavé je, že čím väčší je sklon, tým menej elektriny panely vyrábajú v lete a tým viac elektriny produkujú v zime.

Dôležité je aj správne umiestnenie a smer, na ktorý sú solárne panely otočené. Ak potrebujete, aby vám panely vyrobili čo najviac elektriny, jednoducho ich otočte na juh. Avšak najvyššiu efektívnosť z hľadiska vlastnej spotreby vyrobenej energie dosiahnu solárne panely otočené na východ/západ.

Ako fungujú solárne panely v zime?

Vedeli ste, že solárne panely vyrábajú elektrinu aj v zime? Avšak vyrobia jej oveľa menej než počas slnečných mesiacov. Vo všeobecnosti platí, že solárne panely počas zimných mesiacov pracujú len na 20 % svojho výkonu. Mysleli ste si, že sneh a fotovoltaiky nejdú dokopy? Faktom je, že solárne panely sú navrhnuté a nainštalované tak, aby sa sneh na paneloch dlho neudržal. V priebehu niekoľkých dní sa sám zosunie. Na horách je snehovej nádielky viac, preto je často nevyhnutné, aby ste sneh zo solárnych panelov oprášili a zbavili sa ho vy sami. Pokiaľ štedrú snehovú nádielku neodstránite, hrozí pokrivenie panelov. Pri zbavovaní sa snehu z panelov dávajte pozor, aby ste nepoškriabali povrch a nepoškodili ich.

Autor článku

Lucia Pampuríková

Považujem sa za tvorivý a kreatívny typ človeka. Som spoločenská, empatická a mám rada výzvy. Veď čo ma nezabije, to ma posilní. Vystihujú ma slová...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríte aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...

Provensálska kuchyňa – dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa – dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.

Žltá kúpeľňa – aj doplnky rozhodujú Žltá kúpeľňa – aj doplnky rozhodujú

Nebojte sa žltej! Každý deň s ňou môžete začínať ráno v kúpeľni, zlepšiť si náladu, keď si pôjdete umyť ruky, či sa dostať do hravej nálady, keď sa pôjdete prepudrovať. Publikované dňa: 10.07.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako namontovať TV na stenu bez káblov – výška, držiak, cenaAko namontovať TV na stenu bez káblov – výška, držiak, cena

Chcete umiestniť televízor na stenu, ale neviete si poradiť s trčiacimi káblami? Poradíme vám, ako si vybrať správny držiak na televízor, ako pripevniť TV na stenu a ako skryť káble z TV.

Ako pripevniť závesné hojdacie kresloAko pripevniť závesné hojdacie kreslo

Závesné hojdacie kreslo je praktický bytový doplnok so všestranným využitím. Viete, ako závesné hojdacie kreslo bezpečne zavesiť?

Ako nainštalovať závesný kvetináč – postup aj bez vŕtaniaAko nainštalovať závesný kvetináč – postup aj bez vŕtania

Spôsobov zavesenia kvetináča je hneď niekoľko. Prezradíme vám, ako inštalovať závesný kvetináč i to, ako ho zavesiť bez vŕtania.