Čistenie a údržba solárnych panelov od lístia a snehu – postup

Praktické, efektívne a ekologické. Solárne panely sú šetrné k životnému prostrediu a zároveň aj k vašim úsporám. Ako sa starať o solárne panely, aby ste im predĺžili životnosť? Ktoré sú najúčinnejšie fotovoltaické panely?

Starostlivosť o solárne panely

Čo je fotovoltaika?

21. storočie patrí solárnej energii. V poslednom čase je fotovoltaika jedno z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich odvetví. Je to technický odbor, ktorý sa zaoberá procesom priamej premeny svetla na elektrickú energiu. Celý tento proces prebieha vďaka fotovoltaickým (solárnym) panelom. Čím väčšia je plocha panelu a zároveň aj intenzita žiarenia, tým väčší prúd cez panel preteká.

Efektívny zdroj elektriny – solárne panely

Ako si vybrať a zvoliť najlepšie solárne panely? Ponuka je pestrá. Vývoj solárnych panelov nezaostáva, ba naopak, solárne panely si prešli rôznymi inováciami. V súčasnosti sú spoľahlivé, odolné a veľmi efektívne. Zvažujete inštaláciu solárnych panelov? Smelo do toho, nepoznáme žiadne nevýhody fotovoltaiky. Solárne panely majú nulovú uhlíkovú stopu, šetria energiu a aj životné prostredie. Aj keď niekomu sa môžu počiatočné náklady zdať privysoké, v konečnom dôsledku sa investícia vždy vráti naspäť a navyše ušetríte peniaze za elektrinu.

Delenie solárnych panelov podľa technológie článku:

 • Monokryštalické – patria medzi najefektívnejšie a najúčinnejšie fotovoltaické panely. Dosahujú účinnosť až 21 %. Zvyčajne zaberajú najmenej miesta a radíme ich k dostatočne odolným panelom. Ich mínus spočíva vo vyššej obstarávacej cene.
 • Polykryštalické – cenovo dostupnejšie a dostatočne odolné. Dokonca si môžete vybrať polykryštalické solárne panely vo vyšších hodnotách wattov. Ich účinnosť sa pohybuje na 19 %.
 • Amorfné – ide o kvalitné odolné solárne panely, ktoré produkujú energiu aj na miestach, kde dochádza k čiastočnému zatieneniu panela. Nevýhody tohto typu sú vyššia obstarávacia cena a zároveň nižšia efektivita oproti kryštalickým panelom. Účinnosť amorfných solárnych panelov je len 10 %.

Pri výbere vám môže byť nápomocný údaj – cena za watt. Ako ju zistíte? Vydeľte cenu solárneho panelu výkonom Wp. Vďaka týmto údajom dokážete správne ohodnotiť vami zvolený solárny panel. Dbajte aj na kvalitné prepracovanie s kvalitnými komponentmi a radšej si kúpte solárne panely u dôveryhodného poskytovateľa solárnej technológie.

Čistenie solárnych panelov od prachu

Nevyhnutná starostlivosť o solárne panely

Starostlivosť a údržba sú pre dlhodobú životnosť produktu prvoradé. Našťastie údržba fotovoltaických panelov nie je náročná. Sú navrhnuté tak, aby boli bezúdržbové. Vôbec ich každý týždeň nemusíte umývať a už vonkoncom si nevyžadujú extra pravidelný servis. Významnú úlohu zohráva počasie. Vďaka priaznivým klimatickým podmienkam, dostatočným zrážkam a takmer žiadnym výrazným pieskovým búrkam sa solárne panely čistia samy, pomocou dažďovej vody. Pre správny chod panelov a celej fotovoltaiky je taktiež dôležité pravidelne kontrolovať ostatné komponenty celého systému, ako sú káble, pripojenia alebo striedače. 

Čo znižuje výkon solárnych panelov?

 • Zimné mesiace (nedostatok slnka),
 • napadaný sneh,
 • vtáčí trus,
 • hmyz,
 • peľ,
 • nadmerné množstvo prachu,
 • mestský smog,
 • napadané lístie,
 • nesprávna inštalácia pod nevhodne zvoleným uhlom.

Čistenie fotovoltaiky svojpomocne

Údržbu a čistenie fotovoltaických panelov zvladnete aj sami. Pri čistení budete potrebovať rebrík, demineralizovanú vodu, utierku z mikrovlákna. 

Postup:

 1. Solárne panely odpojte od zdroja.
 2. Najideálnejší čas na čistenie fotovoltaických panelov je buď skoro ráno do 9. hodiny, alebo po 18. hodine.
 3. Voda je základ. Povrch panelov musíte dostatočne navlhčiť a pomocou handričky z mikrovlákna odstrániť nečistoty. Postupujte vždy rovnakým smerom. Handričku často preplachujte a snažte sa ju udržiavať čo najčistejšiu. Pýtate sa, prečo použiť demineralizovanú vodu? Demineralizovaná voda zabráni vzniku škvŕn, ktoré by znižovali funkčnosť. 
 4. O solárne panely sa neopierajte a v žiadnom prípade na ne nestúpajte. Pomocou rebríka dočiahnete, kam potrebujete. 
 5. Kto chce mať dokonale vyčistené solárne panely, bude musieť použiť ďalšiu čistú utierku z mikrovlákna, pomocou ktorej dokonale povrch vyleští. 

Čistenie fotovoltaických panelov

Solárne panely sa neodporúčajú čistiť:

 • korozívnymi a abrazívnymi čistiacimi prostriedkami, ktoré môžu poškodiť panely,
 • v horúcom počasí, keď sú panely veľmi zahriate,
 • vysokotlakovými a parnými čističmi,
 • chemickým čistením.

Pokiaľ je pre vás údržba fotovoltaických panelov ťažký oriešok, neváhajte kontaktovať odborníkov. Odborníci vykonajú previerku, kde pomocou termovízie skontrolujú efektivitu panelov. Preveria, či niekde nedošlo k poruche, ktorá by mohla narušiť správnu účinnosť panelov. Postarajú sa aj o odborné čistenie fotovoltaiky (striedača či batérie).

Venujte pozornosť aj dôležitej súčasti panelov – batérii

Väčšina solárnych panelov disponuje životnosťou až 25 rokov. Životnosť batérií je však oveľa nižšia. Pohybuje sa od 3 do 10 rokov. Preto je starostlivosť o ne nesmierne dôležitá. Napr. olovené batérie sa nesmú uchovávať dlhší čas bez nabíjania. Po použití sa musia úplne nabiť. Lítium-iónové batérie by ste mali skontrolovať 2x až 3x ročne. Starostlivosťou o batérie môžete predĺžiť životnosť solárnych panelov.

Ako mať zo solárnych panelov čo najväčší úžitok?

Správna inštalácia hrá prím. Pri sklone panelov pod 15 ° uhlom nie sú solárne panely schopné sa účinne „samočistiť“. Technici odporúčajú inštalovať panely v 30 ° uhle. Je to ideálny sklon, pri ktorom fotovoltaika efektívne pracuje nielen počas letných mesiacov, ale aj na jeseň či jar. Zaujímavé je, že čím väčší je sklon, tým menej elektriny panely vyrábajú v lete a tým viac elektriny produkujú v zime.

Dôležité je aj správne umiestnenie a smer, na ktorý sú solárne panely otočené. Ak potrebujete, aby vám panely vyrobili čo najviac elektriny, jednoducho ich otočte na juh. Avšak najvyššiu efektívnosť z hľadiska vlastnej spotreby vyrobenej energie dosiahnu solárne panely otočené na východ/západ.

Ako fungujú solárne panely v zime?

Vedeli ste, že solárne panely vyrábajú elektrinu aj v zime? Avšak vyrobia jej oveľa menej než počas slnečných mesiacov. Vo všeobecnosti platí, že solárne panely počas zimných mesiacov pracujú len na 20 % svojho výkonu. Mysleli ste si, že sneh a fotovoltaiky nejdú dokopy? Faktom je, že solárne panely sú navrhnuté a nainštalované tak, aby sa sneh na paneloch dlho neudržal. V priebehu niekoľkých dní sa sám zosunie. Na horách je snehovej nádielky viac, preto je často nevyhnutné, aby ste sneh zo solárnych panelov oprášili a zbavili sa ho vy sami. Pokiaľ štedrú snehovú nádielku neodstránite, hrozí pokrivenie panelov. Pri zbavovaní sa snehu z panelov dávajte pozor, aby ste nepoškriabali povrch a nepoškodili ich.

Autor článku

Lucia Pampuríková

Považujem sa za tvorivý a kreatívny typ človeka. Som spoločenská, empatická a mám rada výzvy. Veď čo ma nezabije, to ma posilní. Vystihujú ma slová...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...

Paletové sedenie – hodí sa na záhradu i do domácnosti Paletové sedenie – hodí sa na záhradu i do domácnosti

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie je štýlovým doplnkom každého exteriéru aj...

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...Publikované dňa: 10.07.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako odstrániť (jedovaté) huby v trávniku? Aj bez postrekuAko odstrániť (jedovaté) huby v trávniku? Aj bez postreku

Ak považujete huby v trávniku za problém, ste tu správne. Poradíme vám, ako sa ich účinne zbaviť aj bez chémie. Čítajte ďalej a dozviete sa všetko potrebné.

Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot

Čím skôr sa dostanete k čisteniu, tým lepšie pre vás aj vašu pracovnú dosku. Ako udržiavať rôzne povrchy pracovnej dosky? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku.

Voľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montážVoľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montáž

okážu navodiť pocit ako pri pobyte v luxusnom hoteli alebo kúpeľov, no tento pôžitok si môžete dopriať aj u vás doma. Voľne stojace vane však majú aj svoje negatíva a potrápiť sa môžete...