Aké terasy pri dome, chate, bungalove? Drevené aj kryté hliníkové

Vôňa grilovaného mäsa a zeleniny, vychladeného vína či horúcej kávy a knihy v rukách sa mieša s čerstvou vôňou pokosenej trávy a kvetov. Kde inde si môžete vychutnať tento zážitok, ako doma na terase?

Drevená terasa s ratanovým nábytkom

Práve terasy pri rodinných domoch poskytujú jedinečné miesto na oddych, ktoré je využívané minimálne 4 mesiace v roku. Ak ju ešte nemáte, poradíme vám, kde, ako a z čoho ju postaviť.

Obľúbené produkty vhodné na terasu


Funkcie terasy

Terasa rodinného domu má svoj osobitý charakter a plní predovšetkým spoločenskú funkciu. Je skvelým miestom na posedenie pri dome, kam môžete uložiť stoličky, stoly, gril a iný záhradný nábytok bez obáv, že by sa zablatil alebo inak znečistil. Je miestom, kde si užijete chvíle pokoja, načerpáte nové sily či oslávite rôzne udalosti s rodinou a známymi, pričom si môžete užívať podobný komfort ako v obývačke, avšak pri stálom kontakte s prírodou. Terasa teda pôsobí ako akýsi medzičlánok medzi obytnou časťou domu a záhradou.

Krytú terasu môžete použiť mimo sezóny aj ako odkladací priestor pre predmety, ktoré nechcete vystaviť nepriazni počasia.

Umiestnenie terasy pri dome a okolité prostredie

Ideálne je, ak je pristavaná čo najdlhšou časťou k domu so vstupom z obývacej izby. Orientovaná by mala byť na južnú, prípadne juhozápadnú stranu, aby bol na nej dostatok slnečného svetla a tepla aspoň v popoludňajších hodinách, kedy na nej budete tráviť najviac času. Prístup na terasu by mal byť pohodlný, bez zbytočných schodov alebo prevýšenia – pri pristavanej variante by mala byť v jednej rovine s podlahou domu. Pristavanú terasu je nutné dostatočne vyspádovať, aby dažďová voda vytekala smerom do záhrady a nie do vnútra domu.

Drevená terasa pri dome

Súčasťou mnohých rodinných domov je však terasa oddelená. Má to svoje výhody, v takom prípade je dom čiastočne izolovaný od prípadného zápachu a dymu z grilovania či ohňa a čiastočne aj od hluku.

Terasu môžete čiastočne zatieniť, nepreháňajte to však príliš, predsa len slnko je prirodzenou súčasťou života. Najvhodnejším na tienenie sú listnaté stromy, ktoré v lete poskytnú dostatočný tieň, no na jeseň, na jar a v zime ich holé konáre umožnia slnečným lúčom terasu príjemne presvetliť a vyhriať. Stromy neumiestňujte príliš blízko, vlhkosť z nich sálajúca by mohla spôsobovať vznik plesní a taktiež by vás mohlo obťažovať nadmerné množstvo hmyzu.

Krytá terasa umožňuje jej intenzívnejšie využívanie aj v prípade menej priaznivého počasia, dajte si však pozor, aby ste ju príliš nezatemnili. Zakrytie môžete realizovať strieškou z dreva, prípadne z polykarbonátu, ktorý je priesvitný a prepustí veľké množstvo svetla. Na prekrytie terasy sa zvyknú používať aj drevené pergoly, ktoré poskytnú čiastočné zatienenie. Môžete ich nechať obrásť popínavými rastlinami, ktoré v kombinácii s drevom poskytnú jedinečné spojenie s prírodou. Pozor však na zvýšený výskyt bodavého hmyzu, ktorý môžu rastliny prilákať.

Veľkosť terasy

Ideálna rozloha terasy je taká, aby ste sa na nej cítili komfortne vy a tiež vaši hostia. Letné terasy pri dome pre 4 – 6 osôb s jedným grilom by mali mať rozlohu aspoň 20 m2. Ak ju plánujete doplniť kvetmi alebo dekoračnými prvkami, radšej pár metrov štvorcových pripočítajte.

Drevená terasa postavená pozdĺž domu

Stavba terasy pri dome – vhodné materiály

V prvom rade by mal vzhľad terasy ladiť so vzhľadom domu a s jeho okolím. Základy terasy môže tvoriť betónová doska alebo drenážna vrstva zo štrku v prípade drevenej vyvýšenej terasy.

Najčastejšie používané materiály na povrch terasy:

  • Dlažba – Na pohľad i na dotyk pôsobí chladne – v zime je studená a v lete sa, naopak, silno vyhreje a akumulované teplo vyžaruje počas popoludnia i celého večera. Dlažba je však oproti iným materiálom veľmi odolná, dajte si však pozor, aby ste si vybrali mrazuvzdorný variant, inak by vám počas prvej zimy terasa popraskala.
  • Drevo – Pôsobí prirodzene a teplo, v lete sa neprehrieva a v zime na dotyk nechladí tak, ako dlažba. Najväčšou nevýhodou dreva je však to, že vyžaduje pravidelnú starostlivosť a obnovu ochranného náteru. V tomto prípade to platí obzvlášť, keďže drevené terasy pri dome sú silne zaťažované. Pri ich výstavbe sa teda často používajú exotické dreviny, ktoré sú omnoho odolnejšie než tie naše, avšak ich cenovka je posadená taktiež omnoho vyššie.
  • WPC – Skratka označujúca tento materiál pochádza zo slova woodplastic – doslovne je možné ho preložiť ako drevený plast. Ide v podstate o kompozitný materiál, ktorý sa skladá z drevnej hmoty a polyméru (napr. HDPE – polyetylén s vysokou hustotou). Dosky z materiálu WPC majú vzhľad a textúru podobnú tým dreveným, majú však mnohonásobne vyššiu životnosť, neodlamujú sa z nich triesky a najmä sú stálofarebné a bezúdržbové. Niektorí výrobcovia im veria až natoľko, že na ne poskytujú 25-ročnú záruku. Cenovo sú porovnateľné, prípadne o málo drahšie než drevené dosky. WPC materiál však môže na niekoho pôsobiť umelo.

Výbava a zariadenie terasy

Pri výstavbe nezabúdajte ani na elektrické osvetlenie a zásuvky na rádio či elektrický gril. Dodatočná inštalácia kabeláže býva v betónových terasách komplikovaná. Kryté terasy by ste mali osadiť aj odkvapom.

Zariadená drevená terasa

Čo sa týka nábytku, ten drevený by mal byť dostatočne odolný voči dažďu i slnku. Plastovému nábytku vlhkosť neškodí, avšak na priamom slnku môže postupne vyblednúť, presvedčte sa preto pred jeho kúpou, či výrobca garantuje stálofarebnosť. Ak varíte radi a často, príde vám vhod aj murovaý gril či dokonca pec, v ktorej môžete upiecť aj chutný chlieb, pizzu či koláče.

Terasu môžete vhodne ozdobiť aj rôznofarenými kvetmi či rastlinami. Nemusíte ich okolo terasy vysádzať, väčšina črepníkových izbových rastlín ako napr. fikus, oleander či citrusy môže totiž letné mesiace tráviť v exteriéri.

Obľúbené produkty vhodné na terasu


Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.Publikované dňa: 19.04.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Údržba a starostlivosť o plastové okná. Pomôže aj silikónový olejÚdržba a starostlivosť o plastové okná. Pomôže aj silikónový olej

Tak, ako čokoľvek iné, aj plastové okná si pre predlženie životnosti vyžadujú určitú dávku starostlivosti. Ošetrenie plastových okien vám nezaberie veľa času, stačí vedieť, na čo sa...

Ako vŕtať do dreva, betónu a do tehlyAko vŕtať do dreva, betónu a do tehly

V každej domácnosti občas treba vŕtať. Aký je správny postup pri vŕtaní do rôznych materiálov? V našom článku vám poradíme, ako vybrať vrták aj hmoždinku.

Použitie žlčového mydla v domácnostiPoužitie žlčového mydla v domácnosti

Trápite sa pri odstraňovaní škvŕn z detského oblečenia či svojich obľúbených kúskov? Vyskúšajte obľúbené žlčové mydlo, ktoré sa teší z množstva pozitívnych recenzií.