Poznáte všetky typy interiérového tienenia? Je ich viac, než si myslíte

Výber interiérových žalúzií interiérového tienenia pre mnohých predstavuje skôr horor, než príjemnú zábavu. Nespočetné možnosti ich zaobstarania vedú neraz až k paralýze rozhodovania.

Moderné tienenie do kancelárie

Sami si týmto procesom denne prechádzame, preto sme pre vás pripravili sumár typov žalúzií vhodných pre vnútorné priestory vášho domu tak, aby ich obstaranie pre vašu domácnosť skončilo vždy happy endom.

Ešte než vyrazíte do najbližšieho obchodu zaobstarať dokonalý kúsok pre zatienenie obývacej izby, zamyslite sa nad účelom, ktoré majú žalúzie splniť. Zjednocujúci cieľ naprieč všetkými typmi predstavuje tienenie a regulácia teploty, ktorá zvonku preniká do miestnosti. Vyskytujú sa ale aj ďalšie funkcie, ktoré rôzne typy žalúzií plní - náhrada záclon, dizajnový prvok, absolútna tma.

Horizontálne žalúzie

Za nestarnúci klasiku považujeme horizontálne žalúzie, teda tie tradičné hliníkové pásky, ktoré sa montujú medzi okenné tabule, alebo na okno. Ovládajú sa spravidla pomocou guľôčkovej retiazky alebo plastovej tyčinky.

Horizontálne žalúzie v modernej obývačke

Horizontálne prevedenie má dve nesporné výhody - zoženiete ich v najrôznejších farbách a vybrať si môžete z viacerých veľkostí a tvarov. Druhou výhodou je bezpochyby nižšia obstarávacia cena.

Vertikálne žalúzie

Pamätáte si z vašej kancelárie alebo od návštevy doktora dlhé vertikálne pruhy látok, ktoré majú niekoľko možných polôh natočenia a rozťahujú sa do šírky? Vybavujete si ich len v bielej farbe? Ak odpovedáte 2x áno, tak pre vás máme skvelú správu.

Biele vertikálne žalúzie v modernom interiéri

Farebných prevedení výrazne pribudlo a systém ovládania sa zjednodušil. Ak máte izbu s veľkou plochou, ktorú potrebujete prekryť, zvážte vertikálne žalúzie s elektrickým ovládaním. Nesklamú vás.

Látkové rolety

Ak dbáte skôr na štýl prevedenia a očakávate od tienenia, že bude ladiť s celkovou koncepciou miestnosti, potom stavte na látkovú roletu. Oproti horizontálnym žalúziám sa u nich lepšie reguluje spustená výška, viac si tak pohráte s priepustnosťou svetla.

Moderné biele látkové rolety do obývačky

Látkové rolety nájdete v prevedení buď v jednoliatych farbách, alebo s potlačami alebo geometrickými vzormi. Vyrábajú sa v mnohých rozmeroch. Výsledná kompozícia interiéru sa potom odvíja od vycibrenosti vášho vkusu, ak si nie ste istí, aplikujte pravidlo: "menej je niekedy viac."

Japonské steny

Celistvé tieniace steny hojne využívané na vzdialenom východe pripomínajú kombináciu rolety a vertikálnych závesov. Sú nevyhnutné v jednoducho zariadených a vzdušných priestoroch a v prípade veľkých okenných plôch siahajúcich až k zemi (francúzske okná, presklené steny, dvere).

Japonské steny v interiéri

Na druhú stranu, japonské steny si vyžadujú dosť priestoru, do ktorého sa odsúvajú po pojazdných koľajničkách.

Plissé

V nedávnej dobe sa objavilo tzv. plissé, kompromis medzi látkovými roletami a horizontálnymi žalúziami. Významnú vlastnosť predstavuje možnosť súčasného stiahnutia či vytiahnutia hornej alebo dolnej časti, veľmi presne tak určíte priezor, kam do miestnosti preniká svetlo. Ovláda sa buď držadlom uprostred, alebo bočnou šnúrkou.

Tienenie plissé a jeho ovládanie

Plissé sa tiež spravidla montuje na atypické okná, pretože je k dostaniu v mnohých kombináciách, strihoch a farbách. Ak sa plissé naťahuje, montujú sa do neho oceľové lanká namiesto silonových. Medzi obdobné vychytávky zahŕňame aj aplikáciu perleťovej vrstvy na rubovú stranu, ktorá zaručí nepriesvitnosť.

Galéria obrázkov

Autor článku

Mediálny priestor

Vyrábate alebo predávate zaujímavý interiérový prvok, ktorý by sa mohol páčiť našim čitateľom? Dajte im o sebe vedieť! Napíšte nám a poradíme...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.

Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha

Červená do spálne? Áno, či nie? Ak patrí k vašim obľúbeným, nemali by ste sa jej vyhýbať ani v spálni. Naše inšpirácie vás o tom presvedčia.Publikované dňa: 14.08.2018
Hodnotenie článku:
(88.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Dekorácie do záhrady z dreva, kovu a pneumatík Dekorácie do záhrady z dreva, kovu a pneumatík

Záhrada nemusí slúžiť iba na prácu a pestovanie plodín. Vytvorte si v tej vašej nádhernú oázu pokoja, kde si budete môcť oddýchnuť. Ozdobiť si ju môžete vkusnými dekoráciami, ktoré sú...

Veľkonočné dekorácie z papiera, filcu, vlny na stôl aj na dvere Veľkonočné dekorácie z papiera, filcu, vlny na stôl aj na dvere

Jar a pomaly aj Veľká noc sú už na spadnutie. Najkrajšie sviatky jari však nie sú len o povinnom upratovaní, spájajú sa aj so zdobením príbytku a prejavením kreativity. Chcete, aby vaša...

Pôst v minulosti a dnes: Ako vyzeral pôst našich starých rodičov? + recept na pečeného pstruha Pôst v minulosti a dnes: Ako vyzeral pôst našich starých rodičov? + recept na pečeného pstruha

Podľa pôvodnej kresťanskej tradície trvá v týchto týždňoch až do Veľkonočnej nedele obdobie 40-dňového pôstu. Ako vyzerali pôstne jedlá našich starých rodičov a čo si, naopak, počas...