Upcycling v domácnosti – premena odpadových materiálov na niečo užitočné

O recyklovaní ste už určite počuli a pravdepodobne ju aj praktizujete. S tým sa spája správne triedenie odpadu alebo kompostovanie. No stretli ste sa už s pojmom, upcycling či upcyklácia? V skratke by sa dalo povedať, že je to taký vyšší level recyklácie, no nejde o rovnaké pojmy.

Upcycling recyklácia odpadu

V dnešnom článku vám teda k tejto téme povieme viac – rozoberieme si, čo tento pojem znamená, ako sa líši od recyklácie a čo všetko môžete upcyklovať.

Čo je upcycling?

Definícií upcyklovania je viacero, no každá je vo svojej podstate rovnaká a vystihuje tú istú myšlienku. Autor Mark Richardson definoval upcyklovanie ako spôsob, ktorým môžu dizajnéri priamo znížiť čistý objem tuhého odpadu z domácností, ktorý produkujú. V širšom zmysle je to čistý objem materiálu na globálnom trhu s výrobkami. Definícia podľa ďalšieho odborného článku je premena odpadových materiálov na niečo užitočné alebo hodnotné, pričom je dôležité zdôrazniť, že ide o užitočný koncept, ktorý sa dá využiť vo viacerých oblastiach (napríklad priemysle odpadového hospodárstva či recyklácii odpadu a obehu zdrojov).

Z týchto dvoch definícií a všetkých ostatných sa dá vyvodiť jedna, ktorá zahŕňa celú hlavnú myšlienku konceptu upcyklovania: je to opätovné používanie materiálu bez znehodnotenia jeho kvality či zloženia. Už neslúži na ten účel, pre ktorý ste si ho kúpili, ale danú vec využijete inak. Ide najmä o kreatívne nápady, vďaka ktorým viete aj odpad premeniť na niečo užitočné. Dôležitou súčasťou upcyklácie je fakt, že pridávate materiálom na kvalite a hodnote. Nejde len o nejaký aktuálny trend, ale je to najudržateľnejšie riešenie, ktoré viete zaradiť do bežného života pomerne jednoducho.

Výhody a nevýhody upcyklovania

Aj keď sa to môže zdať ako dokonalý spôsob spracovávania materiálu a odpadu, tak má svoje výhody a nevýhody. Medzi výhody upcyklovania jednoznačne patrí znižovanie množstva odpadu, ktoré skončí na skládkach po celom svete. Hoci triedite odpad, nemáte vždy istotu, že sa s ním bude zaobchádzať správne. V prípade upcyklovania daná vec v odpade ani neskončí. Tým ušetríte od ďalšieho znečisťovania planétu aj ovzdušie.

Ďalšou výhodou je, že je to šetrný, zábavný a zároveň kreatívny spôsob, ako pracovať s vecami. Hľadajte spôsoby, ktorými viete materiály znovu využiť. Môžu z toho vzniknúť originálne kúsky, ktoré v inej domácnosti nenájdete. Viete do toho zapojiť aj vaše deti, ktoré naučíte, že nie vždy treba zničené alebo pokazené veci vyhodiť.

Upcyklovanie výhody a nevýhody

Na všetky veci sa treba pozerať aj z tej druhej strany, teda na nevýhody, ktoré so sebou prinášajú. Zásadnou nevýhodou je, že nie všetko sa dá upcyklovať, takže to nie je čarovné riešenie na každý problém. Niekedy sa materiál alebo konkrétna vec nedá použiť na iný spôsob, takže ju treba vyhodiť. Tiež je potrebné investovať do tohto procesu čas aj peniaze. Každý takýto proces vyžaduje nejaké náklady, aj keď je vykonávaný vo vašej domácnosti.

Niekedy použitie materiálov nevyjde podľa vašich predstáv alebo sa na daný účel nedajú využiť. To je ďalšia nevýhoda, s ktorou treba rátať. Stále sú to menšie nevýhody oproti tomu, než by ste mali znečisťovať planétu. Takže upcyklácií by ste mali dať jednoznačne šancu.

Upcyklácia, recyklácia a repasovanie

Poznáte rozdiely medzi týmito základnými pojmami, ktoré súvisia s ekológiou? Definíciu upcyklácie sme vám už vysvetlili, poďme sa teda pozrieť na pojmy recyklácia a repasovanie, čím sa od upcyklovania líšia a čo majú spoločné. Pri recyklácii ide o triedenie odpadu podľa materiálov – papier, plasty, sklo, kovy, tetrapaky, elektroodpad, oleje, bioodpad, pneumatiky a textil.

Pri tomto procese sa rozkladajú a môže vzniknúť nový produkt. Z papiera je recyklovaný papier, z plastu sa vyrába napríklad oblečenie. Spravidla má tento produkt nižšiu kvalitu, no spoločnosti sa snažia kvalitu materiálu zachovať. Recyklácia a upcyklácia majú spoločné to, že ide o snahu znovu používať materiály.

Repasovanie zahŕňa činnosti, ktoré predlžujú životný cyklus vybraného produktu pomocou rôznych opráv alebo výmeny jednotlivých dielov. Najčastejšie sa repasuje elektronika, no môže ísť napríklad aj o nábytok či oblečenie. Pri upcyklácii sa produkty či materiály využívajú na iné účely, než boli určené alebo sa stanú súčasťou úplne nových produktov.

Upcyklovanie základných materiálov 

Upcyklovať sa dá toho naozaj množstvo, preto sa tento proces využíva v rôznych oblastiach života:

Oblečenie

Hoci je 85 % vyrobeného oblečenia recyklovateľného, väčšina skončí na skládkach s komunálnym odpadom. Skvelým spôsobom na upcyklovanie oblečenia je napríklad jeho prešitie alebo využitie látky na iné účely (ako handry na umývanie, patchworkové deky či interiérové doplnky).

Upcyklovanie oblečenia

Potraviny

Jednoduchý spôsob, ktorý sa v prípade potravín často využíva, je kŕmenie zvierat. Prasstá, psy alebo hydina. Odpad v reštauráciách sa odváža k miestnym poľnohospodárom. Ďalším spôsobom upcyklovania potravín v domácnosti je vytváranie kompostu. Do kompostu patrí ovocie, zelenina, odpad zo záhrady, škrupiny či orechy. Takýmto spôsobom si vytvoríte výživu pre kvety, rastliny a trávnik. Najnovším spôsobom upcyklovania potravín je vytváranie biopaliva tlakovým varením.

Umenie

Príkladom upcyklácie v umení je napríklad 17 stavieb v Los Angeles, ktoré sú vyrobené z kovového šrotu, keramiky a rozbitého skla. Veľmi obľúbené je používanie črepov zo skla, keramika alebo ozdobné kamene, z ktorých sa vytvára mozaika.

Tipy na jednoduché upcyklovanie do domácnosti 

Snažte sa vidieť vo veciach viac, nevyhadzujte ich hneď, ale hľadajte pre to ďalšie využitie. Môže sa z toho stať aj vaše nové hobby, pri ktorom si oddýchnete. Ako využiť jednotlivé veci vo vašej domácnosti?

  • Oblečenie – z oblečenia sa dá toho vytvoriť naozaj veľa. Z džínsov si môžete spraviť šortky, z tričiek tielka alebo crop topy. Z látky môže vzniknúť nová kabelka či šatka. Základom je, aby ste si oblečenie vážili a nevyhadzovali ho pri prvej dierke. Ponožky sa dajú použiť napríklad na výrobu postavičiek, ktorým sa potešia hlavne deti. Ak vám je ľúto oblečenie prešívať alebo strihať, tak ho môžete podarovať do secondhandu.
  • Potraviny – v tomto prípade využívajte spôsoby, ktoré sme spomínali vyššie – kŕmenie zvierat alebo kompostovanie. Zo suchých rožkov môžete spraviť napríklad strúhanku. Keď je v zime sezóna mandaríniek, tak si zo šupky, klinčekov a vosku môžete spraviť vonnú sviečku.
  • Papier – pri papieri máte na výber naozaj veľa možností. Novinový papier môžete použiť na zabalenie darčekov, tiež pri kúrení v peci alebo na umývanie okien. Do použitého papiera si viete obaliť knižky alebo si vyrobiť dekorácie.
  • Riady – na riady, ktoré nepoužívate alebo sa vám poškodili, môžete namaľovať vzory – tradičné či moderné a zaveste ich na stenu ako obraz. Ideálne je použiť taniere rôznych veľkostí. Rovnako viete využiť aj črepy z riadov na mozaiku.
  • Nábytok – oprava starého nábytku je nie len ekologická, no viete si vytvoriť originálne kúsky za minimálnu cenu. Nábytok nájdete na internete, no pohľadať môžete aj u babky na pôjde.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.

Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?Publikované dňa: 28.09.2022
Hodnotenie článku:
(91.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Urobte si Vianoce ako z rozprávky – inšpirácie na rozprávkovú vianočnú výzdobuUrobte si Vianoce ako z rozprávky – inšpirácie na rozprávkovú vianočnú výzdobu

Nechajte sa teda inšpirovať našimi tipmi, ako si vytvoriť vianočnú výzdobu ako z rozprávky.

Ako vyrobiť najlepší adventný kalendár nielen pre deti z toaletných roliek, z papiera, látkyAko vyrobiť najlepší adventný kalendár nielen pre deti z toaletných roliek, z papiera, látky

Ste zvedaví, ako si vyrobiť vlastný adventný kalendár? Ukážeme vám, ako vyrobiť čarovný adventný kalendár svojpomocne a za minimálne náklady.

Aké svetlo do kúpeľne? Stropná lampa, bodové alebo nástenné svetlo zaujmúAké svetlo do kúpeľne? Stropná lampa, bodové alebo nástenné svetlo zaujmú

Pri výbere osvetlenia do kúpeľne treba zvážiť nielen ochranu pred vodnou parou a kvapkajúcou vodou. Na čo všetko by ste mali myslieť pri výbere kúpeľného osvetlenia a aké máte možnosti?