Výhody inteligentnej domácnosti ocení každý. Ako si vytvoriť smart home?

Smartfóny, smart TV, smart domáce spotrebiče – snáď do každého výrobku spotrebnej elektroniky sa dnes výrobcovia snažia dostať inteligentné funkcie. Určite ste už počuli aj o inteligentných, resp. smart domácnostiach.

Smart home

V posledných rokoch tieto systémy dosť zlacneli a rozhodne nie sú pre mnohých luxusom. V tomto článku sa pozrieme, ktoré činnosti vám smart domácnosť zjednoduší, či môžete systém nainštalovať svojpomocne aj do existujúceho domu či bytu a aká je ponuka takýchto systémov na Slovensku.

Obľúbené produkty

Smart domácnosť – čo to vlastne je?

Pod týmto názvom si predstavte ucelený systém, ktorý prináša do vášho obydlia funkcie zlepšujúce komfort a bezpečnosť bývania a taktiež funkcie, ktoré napomáhajú šetreniu energií. Srdcom je centrálna jednotka, ktorá dostáva informácie zo senzorov rozmiestnených na presne určených miestach bytu či domu a ktorá ovláda tzv. akčné členy – napr. elektronické zámky, zapínanie zásuviek, motorčeky žalúzií či roliet a pod.

Centrálna jednotka býva najčastejšie zabudovaná v elektrickom rozvádzači vo vnútri obydlia, prípadne môže byť umiestnená aj niekde na stene – obvykle je to neďaleko vchodových dvier. Táto jednotka komunikuje taktiež s externými ovládacími jednotkami, ktoré sú tvorené displejom a klávesnicou (prípadne dotykovým displejom).

Ovládanie smart home

Ovládacia jednotka môže byť jedna, prípadne ich môže byť viacero na rôznych miestach domu (najčastejšie na každom poschodí jedna). Pri jednoduchších a lacnejších riešeniach býva centrálna jednotka a displej súčasťou jediného zariadenia, prípadne je celá ovládacia jednotka nahradená aplikáciou pre smartfón, resp. tablet. Umožní vám teda ovládanie domu cez mobil či internet.

S čím vám pomôže inteligentné ovládanie domu

Úspora energií

Vedeli ste napríklad, že pri každom zvýšení teploty o 1 °C počas vykurovacej sezóny stúpajú vaše náklady až o 6 %? Aj to je dôvod, prečo ponechať reguláciu vykurovania na inteligentný systém. Ten môže ovládať napr. termostatické hlavice na radiátoroch alebo pokojne aj vykurovací kotol. Taktiež pomôže v zime vyhriať obydlie slnečnými lúčmi tým, že po vašom odchode do práce zdvihne žalúzie či rolety. V lete vám zasa ušetrí náklady na chladenie tým, že ich po vašom odchode spustí dolu a celý dom zatemní. Taktiež pomôže s automatickým zapínaním a vypínaním osvetlenia, napr. večer okolo domu, prípadne všade tam, kde by zabudnuté rozsvietené svetlo znamenalo plýtvanie elektrinou.

Komfort

Ráno vás systém automaticky prebudí vytiahnutím žalúzií či roliet. Osvetlenie v miestnostiach môžete ovládať cez smartfón, takže ak ste zabudli vypnúť svetlo v kuchyni na prízemií a ležíte v spálni na poschodí, nebudete musieť schádzať dolu.

Ovládanie smart home cez smartfón

Ak ste zabudli pri odchode z domu vypnúť nejaký spotrebič, môžete to taktiež urobiť dodatočne prostredníctvom aplikácie. Niektoré systémy dokážu ovládať aj farebné osvetlenie a systém ozvučenia, čím vytvoria správnu náladu pre konkrétnu situáciu.

Bezpečnosť

Inteligentná domácnosť postráži váš dom a prostredníctvom detektoru dymu vám oznámi prípadný vznik požiaru. Pretiekla vám práčka, umývačka riadu či praskla prívodná hadica k nim? O tom vás informuje senzor úniku vody, pričom tie lepšie systémy dokážu prívod vody odstaviť pomocou elektromagnetického ventilu a tým zabrániť väčším škodám. To isté platí aj v prípade úniku plynu. Zlyhanie vykurovacieho kotla alebo krbu zasa môže odhaliť detektor zvýšenej koncentrácie oxidu uhoľnatého alebo uhličitého v miestnosti. Situáciu dokáže riešiť okamžitým otvorením okien, prípadne spustením vzduchotechniky v dome.

Smart domácnosť taktiež dokáže čiastočne nahradiť aj alarm a zaznamenávať pohyb okolo domu, či už pomocou kamerového systému alebo detektorov pohybu. Vďaka ovládaniu elektromagnetických zámkov na diaľku už nebudete musieť zamykať a odomykať bránu a taktiež budete presne vedieť, kedy ktorý člen rodiny prišiel domov, prípadne odišiel.

Musím ťahať nové káble?

Ešte donedávna boli všetky senzory a jednotky systémov inteligentných domácností pripájané pomocou káblov. Moderným trendom sú však bezdrôtové prvky napájané batériami. Batérie je síce potrebné meniť, avšak vo väčšine senzorov to nie je častejšie, ako raz za rok. Každopádne, pokiaľ plánujete elektroinštaláciu do novostavby, je lepšie myslieť aj na prvky smart domácnosti. Pripojenie káblami je totiž o niečo spoľahlivejšie a komfortnejšie než to bezdrôtové.

Je to bezpečné?

Komunikácia centrálnej jednotky so senzormi i s vonkajším svetom (smartfón, tablet) prebieha pomocou zašifrovaného prenosu, do ktorého nie je možné jednoducho preniknúť. Nemôže sa teda stať, že by napr. váš sused alebo nejaký okoloidúci s priemernými znalosťami v oblasti IT úmyselne zhasínal svetlá alebo vypínal vykurovanie vo vašom dome.

Aký systém si vybrať

V zásade existuje viacero druhov inteligentných systémov. Prvým sú tie komplexné s množstvom senzorov a akčných členov (ktoré ovládajú napr. žalúzie, svetlá a pod.). Ich inštalácia a nastavenie je komplikované a vyžaduje si zásah odbornej firmy, resp. technika.

Smart domácnosť

Ďalšou kategóriou sú jednoúčelové sady, ktoré majú na starosti ovládanie iba niektorej časti domu (napr. osvetlenie). Nainštalujete a nastavíte ich jednoducho, avšak väčšinu z nich nie je možné ďalej rozširovať.

Zlatou strednou cestou sú komplexné balíky obsahujúce viacero druhov bezdrôtových senzorov a centrálnu jednotku. Väčšina z týchto systémov podporuje otvorené komunikačné protokoly, takže sú kompatibilné aj so senzormi a akčnými členmi z iných systémov. Je ich teda možné ďalej rozširovať a ich inštaláciu zvládnete aj vlastnými silami. Niektorí výrobcovia svojpomocnú inštaláciu nedovoľujú a neposkytujú k nej ani potrebnú dokumentáciu.

Čo ponúka slovenský trh

    • Magenta Smart home – Balík pre inteligentnú domácnosť od telekomunikačného operátora Telekom. Všetky prvky sú bezdrôtové a základný balík obsahuje centrálnu jednotku a detektor otvorenia dverí. Ovládanie je riešené aplikáciou. Najväčšou výhodou je možnosť zvoliť si medzi zakúpením alebo prenajatím všetkých prvkov. Cena základného balíka je 180 eur pri zakúpení, 10,99 eura mesačne pri prenájme bez viazanosti a 8,99 eura mesačne pri prenájme s 24-mesačnou viazanosťou. Ďalšie prvky si môžete dokúpiť alebo tiež prenajať, pričom cena sa pohybuje v rozpätí od 1,99 eura za senzory alebo inteligentný vypínač, až po 5 či 8 eur za ostatné prvky.
    • ZEON Smart domov – Smart home riešenie od spoločnosti Západoslovenská energetika. Dostupných je niekoľko balíkov (pre úsporu energií, bezpečnosť, zábavu alebo kompletný balík), pričom srdcom systému je centrálna jednotka. Systém je taktiež možné rozširovať o prídavné senzory a akčné členy, ktoré si môžete, rovnako ako balíky, zakúpiť aj na splátky. Cena jednotlivých prvkov je pritom nižšia, než pri službe Magenta Smart home od Telekomu.
    • Loxone – Rakúska firma, ktorá vyrába svoj vlastný komplexný systém inteligentnej domácnosti. Výhodou je, že je možné ho konfigurovať flexibilne, od niekoľkých základných senzorov až po komplexné systémy ovládajúce niekoľkoposchodové domy či budovy. Loxone ponúka drôtový i bezdrôtový variant systému, pričom ten druhý zvládne nainštalovať technicky zdatnejší človek aj svojpomocne, vďaka dobre dostupnej dokumentácii v českom jazyku.

Bezpečnostný systém smart home

  • Inels – Značka inteligentných systémov od českého výrobcu Elko EP, ktorý má bohaté skúsenosti s produkciou elektroinštalačných súčiastok. Systém Inels je dostupný v drôtovej i bezdrôtovej verzii a umožňuje ovládanie osvetlenia, vykurovania, zásuviek, kamerového systému atď. Ovládanie je dostupné cez dotykový ovládací panel alebo aplikáciu. Hlavnou výhodou systému je rozšíriteľnost, no inštalácia svojpomocne nie je možná
  • Jablotron – Táto česká značka je už dlhé roky pojmom vo svete elektronických zabezpečovacích systémov (alarmov). Okrem nich však ponúka možnosť rozšíriť tieto systémy aj o funkcie inteligentnej domácnosti, ktoré poskytujú napr. ovládanie vykurovania, zavlažovania, žalúzií, garážovej brány, elektronických zámkov dverí a pod. Po tejto značke siahnite, ak chcete, aby bol okrem inteligentných prvkov súčasťou vašej domácnosti skutočne prepracovaný bezpečnostný systém a nevadí vám vyššia cena. Okrem alarmu je v ponuke aj jednoduchá jednotka umožňujúca ovládanie vykurovania, osvetlenia či spotrebičov prostredníctvom SMS či aplikácie.

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.

Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri

Závesné kreslo či hojdacia sieť? Výber ani jedného z nich nebudete ľutovať. Ozvláštnia interiér a vytvoria priestor na zábavu a oddych.

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.Publikované dňa: 23.12.2018
Hodnotenie článku:
(92.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Interiérové a exteriérové fólie na okná – výhody, nevýhody

Interiérové alebo exteriérové fólie? Pozrieme sa na ich výhody a nevýhody a tiež na to, pre koho sú lepšou voľbou interiérové a pre koho zas exteriérové fólie.

Povinná výbava auta na STK na Slovensku a v zahraničíPovinná výbava auta na STK na Slovensku a v zahraničí

Povinná výbava sa musí nachádzať v každom jednom osobnom automobile, ktoré vyjde na cestu. Pri jej nedodržaní vám hrozí pokuta vo výške do 50 eur.

Návod, ako správne separovať odpad v domácnosti. Kam patrí kov, tetrapak či farby?Návod, ako správne separovať odpad v domácnosti. Kam patrí kov, tetrapak či farby?

Separujete? A ste si istí, že separujete správne? Alebo neseparujete vôbec? Triedenie odpadu v skutočnosti nie je až také jednoduché, na druhej strane to pri troške snahy zvládne aj malé...