Aké sú výhody nábytku z masívu dubu, buku, borovice, smreku či palisandra?

Nábytok z masívu je opäť jednou z možností, ako pri zariaďovaní bytu či domu udávať určitý trend, respektíve sa riadiť určitým štýlom. Každý nábytok a jeho spracovanie je niečím špecifické. Masívny nábytok však obzvlášť.

Komoda z masívneho dreva

Pri voľbe zariadenia do interiéru je dôležitá funkčnosť, dizajn a s tým spojené i materiály, ktoré používate. Masív je mimoriadne obľúbeným prírodným materiálom. Čo je to masívne drevo? Aký nábytok z masívu do interiéru vybrať? Z akého dreva masív je? Toto a ešte viac sa dozviete v nasledujúcom článku.

Nábytok z masívu

Masív alebo masívne drevo je pri nábytku zárukou 100 % prírodného dreva. Nábytok vyrobený z masívu je jednoducho kus nábytku, ktorý neobsahuje žiadne iné materiály. V rámci dizajnu sa kombinuje maximálne so sklom alebo kovom. Ide kvalitné a odolné dreviny. Najznámejšími sú dreviny, ako palisander, akácia, mango či domáce dreviny smrek, borovica, jelša, dub a aj buk. Každá z týchto drevín má svoje kvalitatívne parametre.

Nábytok z masívu sa vyznačuje mnohými pozitívnymi vlastnosťami, ktoré si ešte popíšeme bližšie. Z hľadiska dizajnu ide o trvácny a nadčasový materiál. Masív je trendy aj po mnohých, mnohých rokoch. Vďaka širokej škále ponúkaných drevín s výraznou prírodnou štruktúrou ponúka možnosť variability. Možno tak masív zladiť k ďalšiemu zariadeniu vášho domu či bytu. Pravdou je, že masív nie je lacnou záležitosťou. Nábytok z masívu stojí často stovky až tisícky eur. Pochopiteľne najdrahšie sú exotické dreviny. Nehovoriac o tom, že často je potrebné si daný kúsok nábytku nechať vyrobiť na mieru. Najčastejšie z masívu v interiéri vidíme masívne skrine, masívne jedálenské stoly či konferenčné stolíky, postele alebo rôzne skrinky, vitríny, či obývacie steny.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie manželské postele

Masív a jeho silné stránky

Drevo je vždy zaručeným trendom a jeho výberom nikdy nič nepokazíte. Nadčasovosť je preto jednou z výhod, ktorú ponúka práve masív. Nábytok tohto druhu však so sebou prináša ešte omnoho viac. Prirodzená vôňa dreva je v skutku unikátnou. Klasický nábytok z dreva má časom problém so štiepením a praskaním. Masívne drevo sa necháva vysušiť a až následne sa opracováva. Masív sa teda neštiepi. Veľkým plusom je vysoká odolnosť voči tlaku i ťahu. Drevo sa ošetruje klasickým lakom na drevo alebo impregnuje včelím voskom. Zároveň masívne drevo tlmí vibrácie. Občas preto možno naraziť i na interiérové dvere z masívu.

Takisto má masívne drevo veľmi dlhú životnosť. Stále tu hovoríme o 100 % ekologickom produkte. Takéto drevo má nádherný a mohutný vzhľad, ktorý celý priestor zútulní. Drevo ponúka unikátnu internú štruktúru a masívny nábytok je tak vždy jedinečným kúskom vo vašom byte alebo dome. Kúsky nábytku z masívu perfektne zakomponujte do celého interiéru. Masívny nábytok do obývačky, spálne, kancelárie, detskej izby či jedálne. Miesto si nájde naozaj všade.

Prirodzená nedokonalosť

Prirodzenosť je rozhodne to najkrajšie. Masívu túto vlastnosť nemožno uprieť. Nič však nie je dokonalé a nábytok z masívneho dreva má takisto svoje nedokonalé stránky. Pri bledších drevinách dochádza k tzv. žltnutiu dreva. Ide o prirodzený proces strácania pigmentu. Čiastočne sa dá tomu predísť bielením materiálu pri výrobe, no časom i tak drevo prirodzene bledne. Ďalšou možnosťou, je samozrejme, lak na drevo. Ten dodá lesk a drevo je tak o niečo živšie. Je to však prirodzená vlastnosť, ktorá robí drevo drevom.

Manželská posteľ z masívu

Tou najmenej pozitívnou stránkou nábytku z masívneho dreva je jeho cena. Cena však zodpovedá zložitejšiemu technologickému spracovaniu, ako i kvalite výsledného produktu. Ručná práca a často až remeselná činnosť vytvára niečo špeciálne a preto je cena značne vyššia, ako v prípade nábytku z bežne spracovaného dreva.

Masív z palisandru

Palisander je mohutný a vysoký strom, ktorého drevo je veľmi tvrdé a odolné. Takéto stromy rastú v oblastiach Južnej Ameriky a juhovýchodnej Ázie. Pochádza teda z teplých oblastí, čo zvyšuje jeho odolnosť. Jeho doménou je estetická vnútorná štruktúra, ktorá ho robí unikátnym. Palisander je však oproti ostatným drevinám známy svojou vysokou hmotnosťou. Spôsobené je to hustou štruktúrou. Výhodou však je, že je len malá pravdepodobnosť prasknutia alebo štiepenia. Ide o jednu z najluxusnejších a najkrajších drevín pre tento účel. Počítať preto treba aj s vysokou cenou.

Kreatívne mango

Mango je typické exotické ovocie. To vie určite každý. V tomto prípade sa však ideme baviť o dreve tohto stromu. Mango dorastá do výška až 30 metrov. Drevo je veľmi tvrdé, no v porovnaní s ostatnými exotickými drevinami je mäkšie. Jeho spracovanie je preto o niečo náročnejšie ako v prípade tvrdších drevín.

Nábytok z masívneho dreva mango

Má trochu netypickú svetlohnedú farbu. I keď záleží i od veku stromu. Staršie mango drevo je pre zmenu tmavé, niekedy sa odtieň farby zlieva do oranžových tónov.

Dubové drevo

V našich končinách veľmi dostupný nábytok z masívu je často práve z dubu. Postele či konferenčné stolíky z masívu sa vyznačujú vysokou odolnosťou a dlhou trvácnosťou. Dubové drevo sa dobre opracováva a ide o obľúbené drevo rezbárov. Drevo má rôznu štruktúru, čo ho robí zaujímavým. Dobre odoláva i zmene teplôt. Dubový masív pôsobí veľmi prirodzene a luxusne.

Akácia púta pozornosť

Akácia je tropickou drevinou. Pochádza z Ázie alebo Južnej Ameriky. Ide drevinu nižšieho vzrastu, ktorá sa využíva okrem výroby nábytku aj na výrobu nosných konštrukcií. Ide o mimoriadne odolnú a trvácnu drevinu. Pribúdaním veku na nej nebadať takmer žiadne znaky žltnutia či starnutia. Akácia sa často kombinuje i s iným drevom. Často sa využíva predovšetkým na výrobu terasového nábytku. Ten však treba pravidelne ošetrovať.

Vyberáme z nášho katalógu

Bukový masív

Bukové drevo sa dá ľahko tvarovať a ohýbať. Nábytok z bukového masívu je veľmi obľúbeným a ideálnym do každej miestnosti v byte alebo dome. Ide o stredne tvrdú drevinu. Jej povrch je veľmi odolný. Masívne kúsky nábytku z buku sú tak skvelé aj do detskej izby. Treba však poznamenať, že bukové drevo cez póry vstrebáva vlhkosť.

Jedálenské stoličky z masívneho bukového dreva

Preto nie je ideálne na miesta, kde je vystavené vyššej vlhkosti vzduchu. Má tendenciu potom napučať. Menšou nevýhodou je, že buk nemá nijak výraznú vôňu.

Jelša a čerešňa

Jelša je cenovo pomerne dostupným druhom dreviny. Ide o listnatý strom, ktorého drevo je veľmi trvácne. Zároveň však masív z jelše je používaný skôr na menšie doplnky v interiéri. Poličky alebo malé stolíky. Nie je totiž taká odolná proti mechanickému poškodeniu. Má ale nádhernú jantárovú farbu.

Čerešňa je luxusnou napodobeninou mahagónu. Červenohnedá farba, nádherná ovocná vôňa a zamatový lesk robia z čerešne veľmi žiadaný artikel. Práca s čerešňovým drevom je jednoduchá, no opäť sa z neho nevyrábajú obrovské kúsky nábytku, ako v prípade buku či dubu.

Smrek a borovica

Tieto ihličnaté dreviny sú takisto cenovo dostupnejšie ako vyššie spomínané exotické dreviny. Smrekové drevo má krásnu štruktúru a nádhernú živicovú vôňu lesa. Drevo je mierne mäkšie. Nie je teda také odolné. Bonusom však môže byť fakt, že sa ľahšie spracováva a drevené stoly z masívu, konkrétne zo smreku, vyzerajú naozaj skvelo, mohutne a pritom sú omnoho ľahšie.

Detská posteľ zo smrekového dreva

Borovica ponúka unikátnu drevokresbu, ktorá sa i časom mení. Konkrétne jej farba. Čerstvý masív z borovice je bledý a časom získava medovú až hnedkastú farbu. Drevo je ešte mäkšie než smrek, preto nie je až také odolné. Výhodou oproti ostatným drevinám je nižšia cena.

Starostlivosť o masívne drevo

Dôležité je drevo ošetriť už na začiatku. To je práca rezbára, stolára či remeselníka. Masívny nábytok vydrží desiatky rokov. Je však potrebné sa oň starať a pravidelne ho zbavovať prachu a drobných nečistôt jemnou handrou, ktorá nepoškriabe povrch nábytku.

Starostlivosť o nábytok z masívneho dreva

Veľa závisí od druhu dreva, no každý kus nábytku je dobré po niekoľkých rokoch ošmirgľovať a obnoviť impregnačnú vrstvu ochranným lakom. Drevu predĺži život a dodá prirodzený lesk.

Kvalitný masív pracuje celé roky, no nemal by začať praskať alebo meniť svoj tvar. Ak sa tak stane, znamená to, že drevo bolo pred spracovaním príliš čerstvé. Najčastejšie sa to stáva lokálnym drevinám, ako buk, dub, smrek či borovica.

Pozor treba dávať i na vlhkosť. Tá žiadnemu drevu nerobí dobre. Môže spôsobiť vznik plesní či hniloby. Ak je však drevo pravidelne udržiavané a je situované v správnych podmienkach, vydrží aj stáročia.

Interiér z masívu

Nie je to len o nábytku. Masívne drevo sa v interiéri využíva i na iné doplnky. Masív je veľmi odolný a vďačný materiál. Jeho perfektné izolačné vlastnosti sú predispozíciou pre kvalitné odhlučnenie. Dvere z masívneho dreva sú preto veľmi obľúbené a moderné. Dvere sa však vyrábajú lepením pásov dreva, aby nemenili svoj tvar, nevykrútili sa a boli omnoho pevnejšie.

Druhým častým prvkom je zábradlie z masívu. Krásne opracované drevené zábradlie je v skutku úžasným prvkom interiéru. Spomenúť môžeme i samotné schody alebo podlahu. Masívne drevo použité aj v rámci surových úprav interiéru je perfektným dizajnovým prvkom.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

23/04/2022 14:23
Sia

nepotrpím si na dreveny nabytok, som skromna a stači mi, ked to vyzera pekne a zapada to do interieru

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová

Farbu do kúpeľne, podobne ako je to v prípade kuchyne, si zvyčajne vyberáme na desiatky rokov. Preto sa pri jej voľbe môžete poriadne zapotiť. Pokiaľ ste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Jednoduché zdobenie medovníkov Jednoduché zdobenie medovníkov

Dnes vám prinášame fotoinšpirácie v podobe rôznych menej či viac náročných vzorov, ktoré môžete aplikovať aj tento rok. Nebojte sa, nie je to naozaj až tak náročné. Treba len trochu cviku.Publikované dňa: 28.11.2018
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Manželská či dievčenská posteľ s baldachýnom. Akú vybrať?Manželská či dievčenská posteľ s baldachýnom. Akú vybrať?

Posteľ s baldachýnom vyniká svojou unikátnosťou, romantickým vzhľadom, výraznou konštrukciou aj pocitom pohodlia a pokoja. Zvažujete kúpu baldachýnovej postele? V tomto článku sa...

Výmena kuchynskej pracovnej dosky – návod, ako namontovať pracovnú doskuVýmena kuchynskej pracovnej dosky – návod, ako namontovať pracovnú dosku

Celý proces odstránenia starej a inštalácie novej pracovnej dosky v kuchyni je nenáročný. Aký je postup pri výmene kuchynskej pracovnej dosky?

Detská postieľka s prebaľovacím pultom, sťahovacou bočnicou či polohovateľným roštom – ako vybrať?Detská postieľka s prebaľovacím pultom, sťahovacou bočnicou či polohovateľným roštom – ako vybrať?

Dieťatko v postieľke strávi množstvo času, preto je vhodné vybrať správnu postieľku pre jeho ďalší vývoj. My vám pomôžeme vybrať krásnu, no najmä praktickú detskú postieľku.