Výmena elektrických rozvodov v byte, dome, bytovom dome. Aká je cena, treba povolenie?

Výmena elektroinštalácie nie je povinná, nikto vám nepovie jej presnú záruku, no i napriek tomu ju budete musieť jedného dňa zrekonštruovať alebo kompletne vymeniť. S elektrinou nie sú žarty, preto túto oblasť nepodceňujte.

Výmena elektroinštalácie v dome

Poradíme vám, kedy je ten správny čas na jej výmenu, na čo všetko sa pripraviť, koľko vás to bude stáť, a prečo vlastne premýšľať nad novou elektroinštaláciou.

Kedy treba meniť elektrinu v byte a dome  

Či už bývate v rodinnom dome alebo v byte, presná záruka elektrických rozvodov neexistuje. Niekto vám povie, že je ich potrebné vymeniť najneskôr po 25 rokoch, niekto za hraničný vek považuje 30 rokov, iní zas tvrdia, že 50-ročná elektroinštalácia môže fungovať bez najmenších problémov.

Ako sa teda rozhodnúť? Určite nie na základe vášho pocitu alebo rád samozvaných „odborníkov“. Prvým varovným signálom sú časté problémy s elektrinou (iskrenie v zásuvkách, „vyhadzovanie“ poistiek atď.). Výmena alebo minimálne rekonštrukcia je potrebná aj v prípade, keď hodláte presedlať na používanie elektrického sporáka či kúrenia, k čomu sa však dostaneme neskôr.

Dôležitým faktorom je tiež spomínaný vek elektrických rozvodov. Ak ste si kúpili byt alebo dom, ktorý má viac ako 25 rokov, alebo v ňom takto dlho žijete, mali by ste si určite nechať urobiť profesionálnu revíziu elektroinštalácie. Na základe nej budete vedieť presne, na čom ste. Revízia je na mieste aj v prípade, keď máte niektoré zo spomínaných problémov. Niekedy môže ísť, zjednodušene povedané, len o jeden zle zapojený káblik, inokedy o vážny problém, ktorý si vyžaduje väčšiu pozornosť.  

Prečo je potrebná výmena elektroinštalácie

Prvú otázku, „kedy vymeniť elektroinštaláciu?“, máme za sebou, ešte je potrebné vyriešiť otázku druhú, a to, „prečo ju vymieňať?“ Dôvodov je hneď niekoľko. Elektrické rozvody v paneláku, ale i v starých rodinných domoch, dnes už nespĺňajú aktuálne bezpečnostné normy. Norma elektrických rozvodov nie je dôležitá len pre majiteľov komerčných budov alebo poisťovne, ale rovnako tak i pre vás, pretože súvisí s bezpečnosťou a tiež vaším pohodlím. Nebudeme rozoberať jednotlivé vyhlášky, predpisy a nariadenia. Tie by pre mnohých z vás boli absolútne nezrozumiteľné. Na otázku, „prečo vymieňať elektroinštaláciu?“, si radšej odpovieme ľudskou rečou.

Dôvody na výmenu elektrickej inštalácie

Zastaralé hliníkové vodiče

Dobu 25 rokov spomíname z dôvodu, že pred takýmto časom boli pri elektroinštalácii používané aj hliníkové vodiče, ktoré boli výhodné po finančnej stránke. Hliník možno vnímate ako odolný a trvácny materiál, čo však v prípade elektriny neplatí. Hliník prechádza procesom takzvanej sublimácie, v preklade, časom sa doslova stráca a zmenšuje svoj objem. V dôsledku toho sa postupne uvoľňujú spoje na elektroinštalácii, čo sa prejavu napríklad iskrením v zásuvkách. Pozor, iskrenie nie je nevinnou záležitosťou. Jedného dňa môže veľmi ľahko vyústiť v požiar.

Podľa aktuálne platnej bezpečnostnej a technickej normy je používanie hliníka pri elektrických rozvodoch vyslovene zakázané. Hliník je nahradený meďou a inými odolnejšími materiálmi, ktoré nesublimujú, preto môžeme dnešnú elektroinštaláciu označiť za bezpečnejšiu a tiež trvácnejšiu.

TIP: Pri výbere materiálov a jednotlivých komponentov sa určite neoplatí šetriť. Túto úlohy by ste mali navyše zveriť do rúk profesionálov.

Súčasný príkon bytu (domácnosti)

Aktuálne normy myslia aj na ďalší faktor, a to na odber elektriny, resp. na takzvaný súčasný príkon bytu. Ten sa za posledné desaťročia zvýšil enormne. Kým elektroinštalácia, ktorú používali naši starí rodičia, musela „potiahnuť“ televízor, práčku a svetlá, tá dnešná toho musí zvládnuť omnoho viac. Na elektrinu „funguje“ drvivá časť našich domácností, nehovoriac o tých, kde je aj elektrické kúrenie, sporák, klimatizácia a ďalšie spotrebiče, ktoré skutočne „nežerú“ málo elektriny.

Súčasný príkon bytu hovorí o tom, aké množstvo elektrickej energie môžete využívať súčasne v jeden moment. Ak je elektroinštalácia nadimenzovaná správne, pri prekročení tohto limitu (napr. pri zapnutí rýchlovarnej kanvice, práčky a mikrovlnky naraz) vám, laicky povedané, „vypadnú“ poistky – ističe odpoja príslušný elektrický obvod. Pokiaľ by však nebola nadimenzovaná tak, ako má byť, príslušný elektrický obvod by „išiel“ ďalej, čo sa môže skončiť požiarom a inými katastrofami.

Správne nadimenzovanie elektroinštalácie

V závislosti od toho, aký je súčasný príkon vášho bytu, si musíte zvoliť aj správny stupeň elektrifikácie. Tá je rozdelená do 3 kategórií:

 • A: bytové jednotky s elektrickými zásuvkami a osvetlením
 • B: bytové jednotky s elektrickým ohrevom vody a elektrickými spotrebičmi určenými na varenie
 • C: bytové jednotky s elektrickým vykurovaním

TIP: Pri výmene elektroinštalácie nezabudnite na správnu prepäťovú ochranu a dimenzovanie elektroinštalácie, sú to najdôležitejšie ochranné prvky.

Hlavný prívod elektriny

V prípade, ak vo vašej domácnosti elektrina postupne nahrádza plyn, musíte myslieť aj na hlavný prívod. Jedna fáza je postačujúca len v tom prípade, ak elektrinou svietite a používate klasické domáce spotrebiče (jedna fáza niekedy nepotiahne ani to). Keď budete „na elektrinu“ i variť alebo kúriť, potrebujete využívať fázy 3. V rodinnom dome takáto „prerábka“ nie je problémom, resp. je výnimočné, aby aj skutočne starý rodinný dom fungoval len na jednu fázu. V bytovom dome sa trojfázové rozvodné skrine väčšinou nachádzajú na chodbách alebo v pivnici. Ak sa na nich budete chcieť pripojiť, musíte postupovať takto:

 1. Požiadajte elektrárne o zmenu pripojenia
 2. Vybavte si povolenie od bytového družstva a taktiež od všetkých susedov, a to písomnou formou s podpismi
 3. Posledným krokom je revízna správa o novej elektroinštalácii vo vašom byte
 4. Po zvládnutí všetkých krokov vám elektrikári prídu zapojiť 3 fázy

Umiestnenie elektromerov

Podľa aktuálnych technických a bezpečnostných noriem ste pri výmene, ale i rekonštrukcii elektrických rozvodov, povinní elektromerový rozvádzač umiestniť tak, aby sa nachádzal na verejne prístupnom mieste. Pri výmene elektrických rozvodov v dome musíte teda počítať s mierne zvýšenými nákladmi na prerobenie prípojky alebo hlavného domového vedenia. Nemajte strach, nejde o žiadne závratné sumy. Pri výmene elektrických rozvodov v paneláku sa elektromer väčšinou umiestňuje na spoločnú chodbu, čo by sa na nemalo výrazne odraziť na celkových finančných nákladoch.

Elektromer musí byť umiestnený na verejne prístupnom mieste

Výmena verzus rekonštrukcia elektroinštalácie

Veľmi častou dilemou ľudí, ktorí potrebujú „dať dokopy“ elektroinštaláciu, je to, či je potrebné skutočne vymieňať všetky káble aj s rozvodnou skrinkou a zásuvkami. Nutné to nie je, no rozumné áno. Počítajte s tým, že ako pri prerábke, tak pri kompletnej výmene elektrických rozvodov, bude nutné sekanie stien a ich následné omietanie. Byt či dom budete mať teda rozbúraný tak či onak. Samozrejme, kompletná výmena elektrických rozvodov vás bude stáť o čosi viac.

Na druhej strane, ak všetko urobíte na jeden raz, budete mať pokoj na dlhé obdobie, minimálne na ďalších 20 až 25 rokov. Predstavte si situáciu, že pri prerábke elektriny v starom dome po roku zistíte, že je potrebné sa opätovne „prebúrať“ k jednému jedinému káblu. To určite nepoteší. Pri zavedení kompletne novej elektroinštalácie si môžete navyše nechať natiahnuť aj úplne nové rozvody, čo vám neraz podstatne uľahčí život. Predsa len, neustále prepínanie elektrospotrebičov v zásuvkách alebo predlžovačky rozťahané po celom byte určite nemôžeme označiť za praktické.

Pokiaľ by vám celkovú výmenu elektroinštalácie nedovoľoval váš rozpočet, je rozumné s takýmito prácami počkať. Samozrejme, nájdu sa aj prípady, keď je výmena aspoň istej časti elektrických rozvodov nevyhnutná ihneď. Pamätajte, že na prvom mieste by mali byť vždy rozvody vedúce do elektrických zásuviek. Tie vedúce k svetlám majú spravidla o čosi dlhšiu životnosť.

Výhody súčasnej elektroinštalácie

Vyššia miera bezpečnosti a dlhšia životnosť, tú sú prvé dve výhody elektroinštalácie, ktorú si necháte urobiť v súčasnosti. Tu sa však všetko iba začína. Jednou z vecí, na ktoré sa dnes pri realizácii elektrických rozvodov kladie extrémny dôraz, je dodržiavanie tzv. elektroinštalačných zón. To znamená, že káble nie sú vedené hore – dole - vľavo – vpravo, jednoducho tak, ako to majstrovi v danej chvíli vyhovovalo, ale podľa presných pravidiel. Hovoríte si, že je to drobnosť? Každý, komu sa pri zabíjaní klinca do steny podarilo „trafiť“ elektrický kábel, vám povie opak.

Výmena elektrických rozvodov má svoje výhody

Dnes navyše môžete siahnuť tiež po modernej elektroinštalácii, ktorá vám ušetrí množstvo energie a neraz i financií. Hovoríme o elektrických rozvodoch, ktoré je možné ovládať napríklad cez aplikáciu v smarthphone a sú kompatibilné so smart spotrebičmi.

Výmena elektroinštalácie: na čo sa pripraviť a koľko trvá 

Výmena, ale i rekonštrukcia elektroinštalácie, trvá spravidla týždeň až dva. Práce nezahŕňajú len samotnú výmenu káblov, ističov či zásuviek, ale taktiež demontáž starej elektroinštalácie a následne úpravy celého bytu alebo domu.

 • Demontáž elektroinštalácie zahŕňa odstránenie všetkých starých káblov, zásuviek a iných komponentov. Pripravte sa aj na búracie práce, sekanie stien a vyrezávanie na miestach, kde prídu nové káble, ističe, skrinky či zásuvky.
 • Druhou fázou je inštalácia nových elektrických prvkov. Tá zväčša trvá cca týždeň, je to však individuálne. Preto si dopredu zistite, s ako dlhým časom máte počítať.

TIP: Ak si chcete ušetriť nervy, čas, energiu aj peniaze, je dobré výmenu elektroinštalácie spojiť s inou, rozsiahlejšou, rekonštrukciou celého príbytku.

Na čo nezabudnúť pred výmenou elektrických rozvodov

Keďže výmena elektroinštalácie nebude trvať deň ani dva, ale minimálne týždeň, je rozumné dopredu zvážiť náhradné bývanie, a to hlavne v prípade panelákových bytov. Mnohí, ktorí takúto rekonštrukciu absolvovali, vám potvrdia, že bývať v rozbúranom byte bez elektriny, nie je žiadna sranda. V paneláku určite nezabudnite ani na vašich susedov. Práce, hlavne tie búracie, by mali prebiehať počas pracovných dní, a určite nie vo večerných hodinách. Oznam na vchodových dverách alebo v poštových schránkach je taktiež akousi nepísanou povinnosťou.

Výmena elektrických rozvodov v byte – povolenie: kedy je potrebné?

Pri výmene elektrických rozvodov v byte v panelákovom dome povolenie od stavebného úradu nepotrebujete vždy. Rozhodujúcim faktorom je, čo presne a ako budete vymieňať. Nutnosť stavebného povolenia a ohlášky je rovnaká ako pri akejkoľvek inej rekonštrukcii. Vaše povinnosti by sa dali zhrnúť takto:  

 • Pri výmene a úprave elektroinštalácie bez zmeny jej trasy ste povinní stavebnému úradu podať iba ohlásenie.
 • Ohláška je potrebná taktiež v prípade úpravy alebo výmeny elektroinštalácie, pri ktorej dôjde k zmene jej trasy, avšak nepovedie cez nosné priečky.
 • Stavebné povolenie si musíte vybaviť iba vtedy, ak pri výmene alebo úprave elektroinštalácie budete meniť jej trasu s tým, že budete zároveň zasahovať do nosných priečok.

Podľa čoho a ako vyberať firmu na výmenu elektroinštalácie

To, či budete s vašou novou elektrinou spokojní, ovplyvňuje predovšetkým výber firmy. Ujo elektrikár, ktorý sa tomuto remeslu venuje ako hoby už desiatky rokov, vám síce ušetrí nemalé finančné náklady, na druhej strane vám ich však môže aj zvýšiť. Nekvalitne prevedená elektrikárska práca je v prvom rade nebezpečná, v rade druhom sa môže stať, že budete musieť všetky káble meniť opätovne a za všetko ešte raz i platiť. Domáci majstri vám taktiež nevedia dať „okrúhlu pečiatku“, teda oficiálnu revíznu správu. Tú budete potrebovať ako pri uzatváraní poistky, tak i v prípade, ak by došlo k poistnej udalosti. Bez nej môžete na peniaze zabudnúť.

Výmena elektrických rozvodov

Pri výbere firmy sa orientujte hlavne na základe odporúčaní ľudí, ktorých poznáte, a nejaký ten prieskum diskusných fór na internete taktiež nie je na škodu. Cena je samozrejme dôležitá tiež. Podozrivo lacné služby nie sú dobrým znamením. Naopak, premrštené ceny taktiež nehovoria o kvalite. Dobrým riešením je vypracovanie ponúk na mieru u viacerých firiem, na základe ktorých budete mať lepší prehľad.

Dá sa realizovať výmena elektrických rozvodov svojpomocne?

Svojpomocná výmena elektrických rozvodov je nerozumná rovnako, ako využite služieb „uja od vedľa“. A to hlavne vtedy, keď sa elektrine nerozumiete vôbec. V takomto prípade sa určite do týchto činností nepúšťajte sami. Na internete dnes síce nájdete stovky návodov a rád, staviť na nich vaše zdravie a podstatnú časť finančného rozpočtu však asi nie je najrozumnejšie.

Na druhej strane tu máme takých majstrov, ktorí sa elektrine skutočne rozumejú. Ak máte v tomto odbore skončenú školu alebo dlhoročné praktické skúsenosti, rozhodnutie risknúť to, je samozrejme len na vás. Mnohí ľudia si elektroinštaláciu vymenia či opravia sami a následne oslovia známeho, ktorý im vystaví oficiálnu revíznu správu. Takéto riešenie je však skutočne len na vašom svedomí a zodpovednosti.

Cena elektroinštalácie

Presnú cenu elektroinštalácie zistíte len na vyžiadanie u danej firmy. Závisí totiž od mnohých faktorov, ako je jej typ, od rozmerov bytu a, samozrejme, i kvality použitého materiálu. Potom tu máme aj cenníky jednotlivých firiem či elektrikárov. Napríklad pri výmene elektrických rozvodov v byte s rozlohou okolo 70 m2, by vás materiál aj spolu s prácou (bez omietania) mali stáť cca 800 – 1 000 eur, čo je však skutočne len základná orientačná suma.

Ďalej sa musíte rozhodnúť, či necháte nákup materiálu na firme, alebo ho zrealizujete sami. Prvá možnosť môže byť drahšia, je však istejšia. Výmena elektroinštalácie, pri ktorej nebudete „ťahať“ žiadne nové káble či vyrezávať nové zásuvky do steny, je vo všeobecnosti lacnejšia ako tá, pri ktorej sa rozhodnete pre nové prvky. Ďalší rozdiel v cene urobí aj typ elektroinštalácie. Tá moderná vás bude stáť viac, na druhej strane vám môže ušetriť finančné náklady v budúcnosti.

TIP: Niektoré elektroinštalačné firmy ponúkajú v rámci svojich služieb aj omietnutie stien po realizácií prác. Túto úlohu však môžete zvládnuť i sami a lacnejšie alebo ju zveriť do rúk šikovného murára.

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami

Zimné mrazy už čoskoro udrú v plnej sile a preto by sme určite nemali zabúdať na tvory, ktoré si v chladnom počasí nevedia zabezpečiť dostatok potravy. Vyrobte im preto jednoduché...

Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú

Nebojte sa žltej! Každý deň s ňou môžete začínať ráno v kúpeľni, zlepšiť si náladu, keď si pôjdete umyť ruky, či sa dostať do hravej nálady, keď sa pôjdete prepudrovať. Publikované dňa: 10.07.2020
Hodnotenie článku:
(88.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Zemiakový a kukuričný škrob na pleť, vlasy i bielizeň. Aké ma využitie v domácnosti?Zemiakový a kukuričný škrob na pleť, vlasy i bielizeň. Aké ma využitie v domácnosti?

Čo to vlastne škrob je, aké sú medzi nimi rozdiely a na čo všetko je možné škrob okrem kuchyne použiť? Budete prekvapení, na čo všetko je škrob dobrý.

Návod, ako správne zmraziť zemiaky, kel, mäso, šunku, párky, brokolicu či čučoriedkyNávod, ako správne zmraziť zemiaky, kel, mäso, šunku, párky, brokolicu či čučoriedky

Prezradíme vám užitočné tipy a triky, ako jedlo mraziť tak, aby vydržalo dlho a aby chutilo tak, ako keby sa práve čerstvo dovarilo.

Ako vyčistiť sprchový kút (sklo a sprchovú vaničku) od vodného kameňaAko vyčistiť sprchový kút (sklo a sprchovú vaničku) od vodného kameňa

Aby ste sa pri údržbe sprchovacieho kúta nenarobili viac ako pri čistení celej domácnosti, povieme vám, ako to robiť rýchlo a efektívne.