Ako odplašiť lastovičky a zabrániť im stavať hniezda. Hroty proti lastovičkám ako najlepšie zábrany

Lastovičie hniezda sú večnou komplikáciou. Hlavným problémom je fakt, že lastovičie a iné vtáčie hniezda znečisťujú fasády budov. Nálety lastovičiek nie sú takisto ničím príjemné, zvlášť ak ich máte na balkóne či na podhľadoch, kde vám hniezdia a znečisťujú vašu fasádu a okolie. Ako vyčistiť lastovičie hniezdo? Ako zabrániť lastovičkám stavať hniezdo? Poradíme vám.

Mladé lastovičky v hniezde

Vtáčie hniezda v rohoch budov, balkónov, terás či podhľadov domov nie sú veľmi príjemné, ak vám práve napadlo, že hniezdo jednoducho zhodíte, radšej na to zabudnite. Vedzte, že lastovičky alebo belorítky, ktoré si hniezda na týchto miestach robia najčastejšie, sú zákonom chránené. Rovnako ako taký bocian či kolibrík.

Obľúbené odpudzovače vtákov

Hrozí vám pokuta

Legislatíva hovorí jasne. Je zakázané odstraňovať alebo cielene ničiť či poškodzovať hniezda chránených živočíchov. To sa týka vtáctva, plazov, cicavcov či dokonca hmyzu. Ak vás teda niekto nahlási, že ste zákon porušili, dopustili ste sa priestupku, za ktorý vám hrozí poriadne mastná pokuta. V prípade, že by ste nebodaj chránenému živočíchovi ublížili, môže ísť aj o trestný čin porušovania ochrany rastlín a živočíchov podľa trestného zákona.

Za priestupok, resp. zhodenie alebo odstránené hniezda vám hrozí pokuta do výšky takmer 10 000 eur (9 958,17 eur). Takáto nelegálna činnosť sa tak určite nevypláca. Odstrániť hniezdo chráneného živočícha je možné iba na základe legislatívneho rozhodnutia, kedy je udelená výnimka. Ak vám prekáža vtáčí trus, znečistená fasáda a permanentný trepot krídel, máte možnosť hniezdeniu týchto vtákov predísť a vyhnúť sa tak podobným problémom so zákonom.

Ako zabrániť lastovičkám stavať hniezdo?

Kto sa už s podobným problémom stretol, určite pochopí, že hoci tieto milé a krásne tvory vyzerajú neškodne, dokážu človeku poriadne znepríjemňovať život. Hniezda z hliny, slamy a trusu určite na novej fasáde nepôsobia dvakrát esteticky. Navyše, vplyvy počasia pôsobia na hniezdo a po navlhnutí často vidno stekajúcu hlinu po stene fasády. Rovnako tak nepoteší ani agresívny trus.

Lastovičky v hniezde

Zabrániť hniezdeniu lastovičiek však môžete bez toho, aby ste sa museli obávať, či neporušujete zákon. Preventívne opatrenia, ktorými možno predísť hniezdeniu vtáctva na týchto miestach môžu byť mechanické zábrany, chemické prostriedky alebo ultrazvukové odpudzovače. Zároveň vám predstavíme zopár „babských rád“, ktoré ľudom pomohli k tomu, že vtáky hniezdo jednoducho opustili.

Hrotový systém

Hroty proti lastovičkám, sú nehrdzavejúce kovové hroty proti vtáctvu, ktoré sa mechanicky pripevňujú na fasádu. Inštalovať ich možno na parapetné dosky, rohy budov, výklenky, podhľady, rímsy alebo na trámy, prístrešky a iné miesta, kde sa vtáctvo rado zdržiava a hniezdi. Zábrany možno pripevniť za pomoci skrutiek alebo lepidla.

Takýto spôsob zábrany je veľmi efektívny, pretože zabráni vtáctvu sa na takýchto miestach vôbec zdržiavať. Ako fyzická zábrana nedovoľuje operencom si na takýchto miestach vytvárať hniezda. V ponuke možno nájsť i plastovú verziu takýchto hrotov.

Výhody

 • Cena
 • Zaručená efektivita
 • Jednoduchá inštalácia
 • Univerzálnosť

Nevýhody

 • Neestetické riešenie

Chemické prostriedky a prírodný sprej

Ak chcete predísť hniezdeniu vtáctva a vyhnúť sa vtáčím exkrementom, použiť môžete i účinné spreje, ktoré stačí aplikovať na miesto, kde sa vtáctvo aktívne zdržiava. Takýmto spôsobom sa môžete zbaviť i vtáctva, ktoré je už zahniezdené. Prípravky sú neškodné a nijakým spôsobom lastovičkám, belorítkam, holubom či iným vtákom neublížia.

Aplikovať ich možno na akékoľvek miesto, kde máte možný dosah. Sú zložené z prírodných látok a nemajú žiadny špecifický pach. Odporučiť vám môžeme sprej na odpudzovanie vtákov Vola-Via. Alternatívou môže byť i tmel, ktorý nanášate nepravidelne na miesto, odkiaľ chcete vtáky odplašiť.

Lastovička s mladými

Výhody

 • Cena
 • Jednoduché používanie
 • Stačí jednorazová aplikácia
 • Možnosť použitia aj po zahniezdení vtáctva

Nevýhody

 • Nevhodné pre ťažko dostupné miesta

Ultrazvukové odpudzovače vtáctva

Tieto prístroje fungujú na princípe ultrazvukových signálov, ktoré vtáctvu výrazne prekážajú. Samotný zvuk ultrazvuku nemožno počuť, no vtáctvo tento zvuk vníma omnoho citlivejšie. Prístroj však treba umiestniť vo vzdialenosti aspoň 3 metrov od človeka. Signál sa šíri všetkými smermi. Zariadenia sú odolné voči vlhkosti a voči nepriaznivým vplyvom počasia.

Nijakým vážnym spôsobom nevplýva na ostatné domáce zvieratá, hoci ho psy, mačky či iné domáce zvieratá môžu počuť, nebudú sa v jeho blízkosti dobrovoľne zdržiavať. Dosah takýchto prístrojov je na vzdialenosť od 20 až do 40 metrov.

Výhody

 • Možnosť použiť vo veľkých výškach

Nevýhody

 • Vyššia cena
 • Neestetické riešenie
 • Nie vždy efektívne

Elektrická sieť

Je tvorená za pomoci polykarbonátových prvkov, ktoré sú lepené priamo na miesta, kde by vtáctvo mohlo hniezdiť, sú v ich dráhe vedené nehrdzavejúce kovové tyčky. Tie sa spoja a pripoja na elektrický zdroj.

Lastovičky stavajúce si hniezdo na fasáde domu

Ide o často používané zábrany proti lastovičkám v západných krajinách Európy. Ide o certifikované zariadenia, ktoré pri kontakte dajú vtákom slabý elektrický výboj, ktorý im neublíži, no odplaší ich. Sú tolerované ochrancami zvierat a prírody. Možno ich aplikovať na rôzne miesta vrátane strešných krytín.

Výhody

 • Univerzálne použitie
 • Efektívne riešenie

Nevýhody

 • Zložitejšia inštalácia
 • Vyššia cena

Rady od ľudí

Okrem špecificky určených zariadení a prostriedkov určených na plašenie vtáctva vám môžu pomôcť aj rady ľudí, ktorí si pomohli ľudsky jednoduchými riešeniami. Povedať stop lastovičkám nie je jednoduché, no pomôcť vám môže napríklad obyčajný alobal alebo CD, ktoré stačí zavesiť na miesto v blízkosti hniezda, kde sa od neho bude odrážať slnečné svetlo. Niektorým zabral aj silný ľudský parfum alebo sprej proti hmyzu či Savo, ktoré vtákov odpudzovali.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

17/06/2019 09:49
Marek

Naozaj skvelé riešenia na decimovanie populácie lastovičiek. Ďalší článok môžte napísať o boji s premnoženým hmyzom, ktorý takto čoskoro nebude mať kto chytať. Populácie prudko klesajú a Vy špekulujete ako s nimi čo najlepšie vybabrať. Smutné.

17/06/2019 10:35
m.

Pan Marek, vidno ze vy asi doma nemate problem s lastovickami. Ja som dala pred 2 rokmi zateplit cely dom a verte, ze to nebolo lacne. A uz niekolko tyzdnov vymyslam vsetky mozne odplasovace, pretoze lastovicky mi svojimi exkrementmi kazdodenne skrasluju moj dom. Igelitove pasy im vobec nevadia, objednala som preto sprej na lastovicky a som zvedava, ci pomoze aspon ten.

Ja samozrejme nepopieram ich vyznam pre prirodu, nikto z nas vsak nechce byvat v "obsratom dome" (ospravedlnte moj slovnik) a kazdy vecer stravit pol hodinu cistenim fasady.

17/06/2019 14:04
Marek

Milá pani m., lastovičky na dome mávame pravideľne. Príp. si ich hniezda adoptujú napr. Žltochvosty, tento rok. Špinia dosť, to je fakt. Na druhej strane sú to vtáky, čo si hniezda stavajú iba na budovách. Ak nebudú môcť, vyhynú - čo sa v poslednom období na Slovensku deje, lastovičiek masívne ubúda. A hmyz nás otravuje čoraz viac, čo je veľmi aktuálne min. na Záp. Slovensku v týchto dňoch. Tým nebagatelizujem Vašu situáciu - určite to nie je príjemné. Na druhej strane, lastovičky tu boli o stovky tisíc rokov skôr ako drahé fasády.

19/06/2019 22:02
Matej

"lastovičky tu boli o stovky tisíc rokov skôr ako drahé fasády" – a kde si sakra vtedy stavali hniezda? Dva roky som mal na dome len lepidlo (šedé), a ani oň nezavadili. Pár týždňov po nanesení bielej fasády ju zobrali doslova útokom. Verte mi, nechceli by ste to zažiť. Desiatky lastovičiek mi počas jedného doobedia narobili ďobky asi na 20 metroch. Bolo to pomaly ako v horore, odháňal som ich všetkým, čo bolo poruke, ale absolútne im to nevadilo, lietali okolo mňa na 20 centimetrov. Pomohlo až, keď som narýchlo povystrihoval z čierneho papiera imitácie dravcov, ale to tiež len na pár dní. Pravdepodobne potom priletela ďalšia várka, ktorá ich ignoruje, a pokračuje na nových miestach. Kvôli trochu neštandardne riešenému prestrešeniu by si dokázali u mňa postaviť desiatky hniezd – bohužiaľ na miestach, kde je to pre mňa absolútne neprijateľné (dolu drevená terasa a pod.). Kebyže jedno, dve, tri, čert to ber, ale nemôžem uchýliť lastovičky snáď z celého okresu. A to už niekoľko rokov úspešne nažívame so žltochvostami (za mojej aktívnej podpory); na záhrade mám napájadlá; ale čo je moc, to je moc. Predstava, že vyjdem zo spálne na terasu, kde mám nad hlavou 20 lastovičích hniezd, pre mňa nie je príliš lákavá, ale možno som len precitlivený.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.

Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová

Farbu do kúpeľne, podobne ako je to v prípade kuchyne, si zvyčajne vyberáme na desiatky rokov. Preto sa pri jej voľbe môžete poriadne zapotiť. Pokiaľ ste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.Publikované dňa: 12.06.2019
Hodnotenie článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako funguje domáca vodáreň. Dôležité je zapojenie a nastavenie tlaku Ako funguje domáca vodáreň. Dôležité je zapojenie a nastavenie tlaku

Máte na dvore studňu a potrebujete z nej dostať vodu do domácnosti alebo do záhrady? Odpoveďou pre vás sú domáce vodárne. Povieme si, ako taká domáca vodáreň funguje, aké sú jej dôležité...

Zastrešenie bazéna od A po Z Zastrešenie bazéna od A po Z

V spojení so záhradným bazénom majiteľovi vznikajú určité povinnosti a náklady. Filtrovanie vody, chlórovanie, čistenie, zazimovanie a mnoho iného. V súvislosti s čistením je skvelou...

Čo je to diagnostika potravín a ako si vybrať ten najlepší prístroj? Čo je to diagnostika potravín a ako si vybrať ten najlepší prístroj?

Ste si istí, že viete, aké ovocie a zeleninu kupujete? Existujú prístroje, ktorými môžete parametre potravín jednoducho skontrolovať aj doma. Prezradíme vám, s čím vám taký prístroj...