Ako odplašiť lastovičky a zabrániť im stavať hniezda. Hroty proti lastovičkám ako najlepšie zábrany

Lastovičie hniezda sú večnou komplikáciou. Hlavným problémom je fakt, že lastovičie a iné vtáčie hniezda znečisťujú fasády budov. Nálety lastovičiek nie sú takisto ničím príjemné, zvlášť ak ich máte na balkóne či na podhľadoch, kde vám hniezdia a znečisťujú vašu fasádu a okolie. Ako vyčistiť lastovičie hniezdo? Ako zabrániť lastovičkám stavať hniezdo? Poradíme vám.

Mladé lastovičky v hniezde

Vtáčie hniezda v rohoch budov, balkónov, terás či podhľadov domov nie sú veľmi príjemné, ak vám práve napadlo, že hniezdo jednoducho zhodíte, radšej na to zabudnite. Vedzte, že lastovičky alebo belorítky, ktoré si hniezda na týchto miestach robia najčastejšie, sú zákonom chránené. Rovnako ako taký bocian či kolibrík.

Obľúbené odpudzovače vtákov


Hrozí vám pokuta

Legislatíva hovorí jasne. Je zakázané odstraňovať alebo cielene ničiť či poškodzovať hniezda chránených živočíchov. To sa týka vtáctva, plazov, cicavcov či dokonca hmyzu. Ak vás teda niekto nahlási, že ste zákon porušili, dopustili ste sa priestupku, za ktorý vám hrozí poriadne mastná pokuta. V prípade, že by ste nebodaj chránenému živočíchovi ublížili, môže ísť aj o trestný čin porušovania ochrany rastlín a živočíchov podľa trestného zákona.

Za priestupok, resp. zhodenie alebo odstránené hniezda vám hrozí pokuta do výšky takmer 10 000 eur (9 958,17 eur). Takáto nelegálna činnosť sa tak určite nevypláca. Odstrániť hniezdo chráneného živočícha je možné iba na základe legislatívneho rozhodnutia, kedy je udelená výnimka. Ak vám prekáža vtáčí trus, znečistená fasáda a permanentný trepot krídel, máte možnosť hniezdeniu týchto vtákov predísť a vyhnúť sa tak podobným problémom so zákonom.

Ako zabrániť lastovičkám stavať hniezdo?

Kto sa už s podobným problémom stretol, určite pochopí, že hoci tieto milé a krásne tvory vyzerajú neškodne, dokážu človeku poriadne znepríjemňovať život. Hniezda z hliny, slamy a trusu určite na novej fasáde nepôsobia dvakrát esteticky. Navyše, vplyvy počasia pôsobia na hniezdo a po navlhnutí často vidno stekajúcu hlinu po stene fasády. Rovnako tak nepoteší ani agresívny trus.

Lastovičky v hniezde

Zabrániť hniezdeniu lastovičiek však môžete bez toho, aby ste sa museli obávať, či neporušujete zákon. Preventívne opatrenia, ktorými možno predísť hniezdeniu vtáctva na týchto miestach môžu byť mechanické zábrany, chemické prostriedky alebo ultrazvukové odpudzovače. Zároveň vám predstavíme zopár „babských rád“, ktoré ľudom pomohli k tomu, že vtáky hniezdo jednoducho opustili.

Hrotový systém

Hroty proti lastovičkám, sú nehrdzavejúce kovové hroty proti vtáctvu, ktoré sa mechanicky pripevňujú na fasádu. Inštalovať ich možno na parapetné dosky, rohy budov, výklenky, podhľady, rímsy alebo na trámy, prístrešky a iné miesta, kde sa vtáctvo rado zdržiava a hniezdi. Zábrany možno pripevniť za pomoci skrutiek alebo lepidla.

Takýto spôsob zábrany je veľmi efektívny, pretože zabráni vtáctvu sa na takýchto miestach vôbec zdržiavať. Ako fyzická zábrana nedovoľuje operencom si na takýchto miestach vytvárať hniezda. V ponuke možno nájsť i plastovú verziu takýchto hrotov.

Výhody

 • Cena
 • Zaručená efektivita
 • Jednoduchá inštalácia
 • Univerzálnosť

Nevýhody

 • Neestetické riešenie

Chemické prostriedky a prírodný sprej

Ak chcete predísť hniezdeniu vtáctva a vyhnúť sa vtáčím exkrementom, použiť môžete i účinné spreje, ktoré stačí aplikovať na miesto, kde sa vtáctvo aktívne zdržiava. Takýmto spôsobom sa môžete zbaviť i vtáctva, ktoré je už zahniezdené. Prípravky sú neškodné a nijakým spôsobom lastovičkám, belorítkam, holubom či iným vtákom neublížia.

Aplikovať ich možno na akékoľvek miesto, kde máte možný dosah. Sú zložené z prírodných látok a nemajú žiadny špecifický pach. Odporučiť vám môžeme sprej na odpudzovanie vtákov Vola-Via. Alternatívou môže byť i tmel, ktorý nanášate nepravidelne na miesto, odkiaľ chcete vtáky odplašiť.

Lastovička s mladými

Výhody

 • Cena
 • Jednoduché používanie
 • Stačí jednorazová aplikácia
 • Možnosť použitia aj po zahniezdení vtáctva

Nevýhody

 • Nevhodné pre ťažko dostupné miesta

Ultrazvukové odpudzovače vtáctva

Tieto prístroje fungujú na princípe ultrazvukových signálov, ktoré vtáctvu výrazne prekážajú. Samotný zvuk ultrazvuku nemožno počuť, no vtáctvo tento zvuk vníma omnoho citlivejšie. Prístroj však treba umiestniť vo vzdialenosti aspoň 3 metrov od človeka. Signál sa šíri všetkými smermi. Zariadenia sú odolné voči vlhkosti a voči nepriaznivým vplyvom počasia.

Nijakým vážnym spôsobom nevplýva na ostatné domáce zvieratá, hoci ho psy, mačky či iné domáce zvieratá môžu počuť, nebudú sa v jeho blízkosti dobrovoľne zdržiavať. Dosah takýchto prístrojov je na vzdialenosť od 20 až do 40 metrov.

Výhody

 • Možnosť použiť vo veľkých výškach

Nevýhody

 • Vyššia cena
 • Neestetické riešenie
 • Nie vždy efektívne

Elektrická sieť

Je tvorená za pomoci polykarbonátových prvkov, ktoré sú lepené priamo na miesta, kde by vtáctvo mohlo hniezdiť, sú v ich dráhe vedené nehrdzavejúce kovové tyčky. Tie sa spoja a pripoja na elektrický zdroj.

Lastovičky stavajúce si hniezdo na fasáde domu

Ide o často používané zábrany proti lastovičkám v západných krajinách Európy. Ide o certifikované zariadenia, ktoré pri kontakte dajú vtákom slabý elektrický výboj, ktorý im neublíži, no odplaší ich. Sú tolerované ochrancami zvierat a prírody. Možno ich aplikovať na rôzne miesta vrátane strešných krytín.

Výhody

 • Univerzálne použitie
 • Efektívne riešenie

Nevýhody

 • Zložitejšia inštalácia
 • Vyššia cena

Rady od ľudí

Okrem špecificky určených zariadení a prostriedkov určených na plašenie vtáctva vám môžu pomôcť aj rady ľudí, ktorí si pomohli ľudsky jednoduchými riešeniami. Povedať stop lastovičkám nie je jednoduché, no pomôcť vám môže napríklad obyčajný alobal alebo CD, ktoré stačí zavesiť na miesto v blízkosti hniezda, kde sa od neho bude odrážať slnečné svetlo. Niektorým zabral aj silný ľudský parfum alebo sprej proti hmyzu či Savo, ktoré vtákov odpudzovali.

Staršie produkty, ktoré sa už nepredávajú

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

17/06/2019 09:49
Marek

Naozaj skvelé riešenia na decimovanie populácie lastovičiek. Ďalší článok môžte napísať o boji s premnoženým hmyzom, ktorý takto čoskoro nebude mať kto chytať. Populácie prudko klesajú a Vy špekulujete ako s nimi čo najlepšie vybabrať. Smutné.

17/06/2019 10:35
m.

Pan Marek, vidno ze vy asi doma nemate problem s lastovickami. Ja som dala pred 2 rokmi zateplit cely dom a verte, ze to nebolo lacne. A uz niekolko tyzdnov vymyslam vsetky mozne odplasovace, pretoze lastovicky mi svojimi exkrementmi kazdodenne skrasluju moj dom. Igelitove pasy im vobec nevadia, objednala som preto sprej na lastovicky a som zvedava, ci pomoze aspon ten.

Ja samozrejme nepopieram ich vyznam pre prirodu, nikto z nas vsak nechce byvat v "obsratom dome" (ospravedlnte moj slovnik) a kazdy vecer stravit pol hodinu cistenim fasady.

17/06/2019 14:04
Marek

Milá pani m., lastovičky na dome mávame pravideľne. Príp. si ich hniezda adoptujú napr. Žltochvosty, tento rok. Špinia dosť, to je fakt. Na druhej strane sú to vtáky, čo si hniezda stavajú iba na budovách. Ak nebudú môcť, vyhynú - čo sa v poslednom období na Slovensku deje, lastovičiek masívne ubúda. A hmyz nás otravuje čoraz viac, čo je veľmi aktuálne min. na Záp. Slovensku v týchto dňoch. Tým nebagatelizujem Vašu situáciu - určite to nie je príjemné. Na druhej strane, lastovičky tu boli o stovky tisíc rokov skôr ako drahé fasády.

19/06/2019 22:02
Matej

"lastovičky tu boli o stovky tisíc rokov skôr ako drahé fasády" – a kde si sakra vtedy stavali hniezda? Dva roky som mal na dome len lepidlo (šedé), a ani oň nezavadili. Pár týždňov po nanesení bielej fasády ju zobrali doslova útokom. Verte mi, nechceli by ste to zažiť. Desiatky lastovičiek mi počas jedného doobedia narobili ďobky asi na 20 metroch. Bolo to pomaly ako v horore, odháňal som ich všetkým, čo bolo poruke, ale absolútne im to nevadilo, lietali okolo mňa na 20 centimetrov. Pomohlo až, keď som narýchlo povystrihoval z čierneho papiera imitácie dravcov, ale to tiež len na pár dní. Pravdepodobne potom priletela ďalšia várka, ktorá ich ignoruje, a pokračuje na nových miestach. Kvôli trochu neštandardne riešenému prestrešeniu by si dokázali u mňa postaviť desiatky hniezd – bohužiaľ na miestach, kde je to pre mňa absolútne neprijateľné (dolu drevená terasa a pod.). Kebyže jedno, dve, tri, čert to ber, ale nemôžem uchýliť lastovičky snáď z celého okresu. A to už niekoľko rokov úspešne nažívame so žltochvostami (za mojej aktívnej podpory); na záhrade mám napájadlá; ale čo je moc, to je moc. Predstava, že vyjdem zo spálne na terasu, kde mám nad hlavou 20 lastovičích hniezd, pre mňa nie je príliš lákavá, ale možno som len precitlivený.

03/07/2019 11:37
Marian

Vážená pani, tiež mame novozateplený rodinný dom a belorítkam, ktoré si stávajú svoje hlinené hniezda sa na novej fasáde naozaj veľmi páči. Lenže my im v tom vôbec nebránime. Dokonca sa z nich tešíme a sú u nás vítaným hosťom. Proti trusu sa dá bojovať aj inak ako odplašením týchto naozaj užitočných vtákov. Čo tak skúsiť podložky pod hniezda? Tie smiete po hniezdnej sezóne vyčistiť. My sme sa rozhodli, že belorítkam pomôžeme a po ich odlete namontujeme ešte aj hniezda umelé, vôbec nie nejaké hroty a podobné nezmysli. Ľudia by mali žiť v súlade s prírodou a nie decimovať všetko živé a správať sa sebecky, myslieť len na seba a na svoje fasády. Do ponuky produktov niektorých firiem by som pridal umelé hniezda pre belorítky, lastovičky... A nie hroty a podobné nezmysli, ktoré bojujú proti našim vtáčím pomocníkom.

03/07/2019 11:44
Marian

Pán Matej, neskúsili by ste namontovať umelé hniezda pre belorítky na stranu domu, kde by neboli tká na očiach a ich prítomnosť by Vám až tak neprekážala? Tie by sa presťahovali tam.

03/07/2019 14:35
Matej

Marian: Ďakujem za tip, porozmýšľam o tom. Tento rok to bol taký neočakávaný nálet, že som nevedel, čo s tým spraviť. Ale cez zimu sa na ďalšiu sezónu pripravím a môžem nahodiť zopár hniezd na miesta, kde to snáď bude vyhovovať obom stranám :) (+ zakryjem to, kde mi hniezda prekážajú, to bude ale pekný oriešok)
Tie hlavné nálety už skončili, vytrval len jeden pár, ktorému už do stavby nebudem zasahovať. Dúfam, že tento rok už nedoletí žiadna nová várka, proti ktorej by som musel bojovať, lebo fakt na to nemám čas a ani chuť.

03/07/2019 19:40
Marian

Takto by to malo byť. Mali by sme hľadať riešenia, ktoré by boli dobré pre obe strany.

03/07/2019 21:05
Martin

Presne tak, treba vytvorit priestor aj zvieratam. Ja si pamatam ze lastovicky na balkone sme mali kazdu sezonu, a predstavte si, zijem aj dalsich 22 rokov po tom ako sme ich mali kazdy rok nastahovane :)
Vela lastoviciek malo hniezda aj v panelakoch v tych dierach, ak si to este pamatate medzi panelmi. Tie uz tiez zmyzli ako sa po novom davaju zateplenia, tak si aj oni hladaju svoje domovy.
Tolerancia je buducnost, pekny den :)

29/09/2019 20:11
Margita

Dobrý deň.
Máme svoje kúrenie.Rura z kotla je vysunutá asi 1 m vonku pod susedovi terasou.
Minulý rok na jar som počula cvirikanie v rúre,v kuchyni.
A teraz na jeseň zase počúvam nejaké šuchotanie v rúre.
Nevieme zistit čo sa deje.
Pred mesiacom nám robili revíziu kotla a nič nevideli.
Zvonku nevidno,že by okolo rúry bola nejaká diera.

16/04/2020 22:55
Filip

Prosim presmerovat a poprosit vsetky lastovicky aby hniezdili na Marekovom dome, nech mu ho obse****u cely. Sice hmyzu bude mat menej ale zato fajnu pokryvku fasady .Ja som moje uz poslal

23/11/2021 10:01
Adela

Máte úplne pravdu , je to odporný článok nemám k tomu čo viac dodať

02/07/2019 14:11
irena

s lastovickami mame problem aj my, pocula som ze ich odplasi len alobal

09/07/2019 19:25
Palo

Jediné čo Vám spraví alobal sú škaredé šedé miesta na fasáde, po tom, čo sa s ním vyhraje vietor, čo sa ešte horšie zmýva ako blato z hniezd. Najjednoduchšie a pritom relatívne nenarúšajúce estetiku stavby sú transparentné ochranné pásy nomudnest, ktoré sú pritom 100% účinné.

09/07/2019 20:47
Jozef Ilavsky

@Palo no toto som este neskusal, akurat som googlil na zaklade tvojho komentaru ze co to je - a vyzera to dobre, vyskusam a dam vediet :) Vdaka za radu.

10/07/2019 08:55
Peter

Jozef ilavský - určite vyskúšaj alobal. šúchaj ho pol hodinu o fasádu a žiadne škvrny nebudú. predraženú priesvitnú fóliu nekupuj, sú to vyhodené peniaze. Navyše spomenutá fólia nomudnes má strašne zlé recenzie na internete. keď fóliu, tak určite inú značku

10/07/2019 10:30
Martin

No, skúšal som porovnať, či som dobre kúpil, ale iná značka ako nomudnest neexistuje. Vyzerá, že to je jediná firma na Slovensku, čo sa zaoberá výrobou transparentných pásov na tento účel. Môžem potvrdiť, že sú pevné. Ja ich mám už rok a pokoj od lastovičiek. A keď to aj spätne porovnám, tak cenovo najlacnejšie na 1bm s inými riešeniami. Veď som dostal aj záručný list na to + odporúčajú vytvárať aj alternatívne miesta na hniezdenie, čo je dobrovoľné. Ja som sa tým zatiaľ nezaoberal, ale možno im niečo pripravím na stodole, aby úplne neodleteli a chytali muchy aj u nás.

10/07/2019 10:15
Veganka

To som jedina, co tie lastovicky este aj krmi? Pod hniezdom som im dala misku s vodou a vtaci zob, ved to neni normalne aby mi vyjedali hmyz zo zahrady, chudatka zvieratka. GO VEGAN

10/07/2019 10:18
Robert Fico

Ja lastovičky milujem. vytvorím im super podmienky na hniezdenie. dávam pozor aby ich nič nerušilo, aby ich bolo čo najviac. Potom tesne pred tým, ako majú uletieť ich všetky pochytám. Sú veľmi chutné, chutnejšie ako kačica. Odporúčam s nivovou omáčkou.

10/07/2019 10:32
Martin

srandičky, srandičky :-)

12/07/2019 20:21
Leo

Ja som si dal po obnovení fasády na dom priesvitnú fóliu nomudnest o ktorej som sa dozvedel od známeho. Som s ňou veľmi spokojný. Lastovičky na miestach, kde som ju dal nemám. No dával som len na tie miesta, kde mi ich prítomnosť prekážala. Na ostatných miestach si hniezda postavili a tak sme spokojní aj ja a dúfam, že aj ony.

13/07/2019 13:27
Ondrej

lastovicky nam po zatepleni zacali nalietavat rovno do vchodoveho vyklenku a nakolko nic "ludove" nezaberalo tak sme sa rozhodli pre produkt NOMUDNEST a musim napisat, ze sme spokojni - kazdy normalny kutil zvladne aplikaciu sam a pasy esteticky nenarusaju fasadu nakolko su priehladne - urcite mozem doporucit!

20/09/2019 13:29
Birdo

... lastovičky, lastovičky... keď som já bol dieťa, bolo ich stráááášne veľa, všade. V jeseni plné drôty. Maštaľ sa nezavierala pokiaľ nebola doma lastovička. Mali sme ich radi a tešili sa z ich prítomnosti. Hniezda boli všade a skoro vždy v humnách. Teraz ma ide trafiť, na dedine je spústa humien. Ony si zaumienili, že môj dom esteticky upravia. A verte 15 ks robilo nálety. Všade blato, lebo je biely. 8 hniezd. No povedzte prečo sa tlačia do novej fasády keď 50m vedľa je humno a tam nie je žiadne hniezdo. A dlho tam hniezdili.

29/09/2019 20:55
Palo

@Birdo, jeden názor je, že okolo pestrých farieb fasád sa zdržiava viac hmyzu, a preto si lastovičky také miesta vyberajú za svoj domov. V prípade, že v blízkosti, ako píšete, majú prirodzené alternatívne miesto na hniezdenie, tak určite je dobré stenu ochrániť pred hniezdením (fólie alebo ochranné pásy sú novinka na trhu už asi dva roky so 100% účinnosťou) a snáď budúci rok sa už sústredia na to ich pôvodné miesto pre svojich potomkov. Veľa šťastia.

16/06/2020 18:07
Oľga

Na trhu sú "umelé"hniezda,ktoré ja si myslím by mali mať prijateľnejšiu cenu.Ale sú rôzne návody ako si ich vyrobiť.Sú už prešpekulované,čo sa týka otvorov,aby trus nepadal na parapety,treba len trocha chcieť.Ja som jednoznačne za to,aby sme im nebrali priestor,Nehovoriac o tom koľko ich zahynie pri vrážaní do skiel,lebo my ľudkovia si predstavujeme súznenie s prírodou tak,že si dáme čo najväčšie sklenené okná aby sme boli bližšie k prírode.Na zateplených fasádach im hniezda ani nedržia a mne je ľúto ako sa snažia staviať hniezda a nedarí sa.Tak porozmýšľajme nad tým ako pomôcť a nie ako zabrániť!

15/07/2020 18:23
Hermiona

Teraz pindate na lastovicky a trus, coskoro budete pindat na komare a iny hmyz, lebo vam ho nebude mat kto vychytat. Fakt toto ludstvo si nezasluzi nic ine, nez take zaobchadzanie, ako vy davate tym lastovickam. ps: nez zacnete pindat aj dalej, ze neviem o com hovorim, tak lastovicky na fasade mame ;-)

25/08/2021 07:37
Stefan

Medzi hospodárskou budovou a domom mame terasu, kde v lete sedávame radi. Keďže je zastrešená.,tak sa tam prisťahovali lastovičky. Vždy tam bolo množstvo hmyzu, nakoľko sme tam aj jedavali občas v lete.Ked tam prišli lastovičky mali sme od hmyzu pokoj celé leto. Dali sme podložku pod hniezdo a nebol ani trus a pozorovali sme ako vychovávajú mladé. Teraz už vyleteli a mame opäť kopec múch. Proti ich trusu je riešenie dostupnejšie o dosť ako proti dotieravemu hmyzu.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.Publikované dňa: 12.06.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(88.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako odstrániť (jedovaté) huby v trávniku? Aj bez postrekuAko odstrániť (jedovaté) huby v trávniku? Aj bez postreku

Ak považujete huby v trávniku za problém, ste tu správne. Poradíme vám, ako sa ich účinne zbaviť aj bez chémie. Čítajte ďalej a dozviete sa všetko potrebné.

Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot

Čím skôr sa dostanete k čisteniu, tým lepšie pre vás aj vašu pracovnú dosku. Ako udržiavať rôzne povrchy pracovnej dosky? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku.

Voľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montážVoľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montáž

okážu navodiť pocit ako pri pobyte v luxusnom hoteli alebo kúpeľov, no tento pôžitok si môžete dopriať aj u vás doma. Voľne stojace vane však majú aj svoje negatíva a potrápiť sa môžete...