Ako vypestovať bonsaj zo semien, kedy presadiť? Strihanie, tvarovanie, zálievka

Pestovanie bonsajov sa v našich končinách teší obľube už niekoľko rokov. Toto umenie pestovania a tvarovania malých stromčekov v okrasných miskách k nám prišlo z Ázie.

Ako vypestovať bonsaj

Plánujete si túto miniatúrnu rastlinku zakúpiť alebo vypestovať zo semien? Naučíme vás, ako je potrebné ju zalievať, upravovať a čo všetko potrebuje.

Knihy o pestovaní bonsajov


Čo je bonsaj?

Bonsaj je miniatúrny stromček alebo ker, ktorý sa pestuje v malých okrasných miskách buď v záhrade, alebo v interiéri. Bonsaj svoj tvar získava starostlivým tvarovaním konárov i korienkov za pomoci drôtov, špagátov alebo kamienkov. Bonsaj sa tvaruje tak, aby získal zaujímavý vzhľad a pripomínal ním zmenšenú verziu reálneho stromu. Aj preto sa pestovanie bonsajov pokladá za formu umenia a spája estetiku s láskou k prírode.

Bonsaje pochádzajú z Číny, odkiaľ sa toto umenie rozšírilo do Japonska. Keď sa Japonsko v 19. storočí otvorilo západnému svetu, jeho kultúra, umenie, tradície a s nimi aj pestovanie bonsajov sa postupne rozšírili do celého sveta. Dnes ide o pomerne obľúbené hobby, ktoré možno brať aj profesionálne a svoje schopnosti tvarovania a starostlivosti o bonsaje možno ukázať na rôznych výstavách a prehliadkach.

Druhy bonsajov

Na pestovanie bonsaja sa používajú rôznorodé druhy stromov a drevín, ktoré je možné pestovať v menších nádobkách. Kreativita nepozná hraníc. Druh dreviny sa vyberá podľa podnebia, v ktorom sa bude bonsaj pestovať, ale aj podľa toho, či rastlinu budete mať v interiéri, alebo exteriéri. Bonsaje sú najčastejšie listnaté dreviny ako javor, buk, zelkova či wisteria, ktoré na jeseň krásne menia farbu listov. Na jar sú nádherné kvitnúce odrody, ako čerešňa, japonská sakura, slivka, marhuľa, figovník alebo rododendron. Z ihličnatých jednoznačne vedie borovica a smrek a niektoré odrody bonsajov zas potešia malými okrasnými plodmi, ako dulovec a cezmína.

Bonsaj – borovica

Bonsaje sa delia aj na základe tvaru dreviny. Jestvujú desiatky rôznych tvarov, ktoré majú svoje japonské pomenovania. Napríklad hokidachi je listnatý bonsaj s rovným kmeňom a okrúhlou hustou korunou. Moyogi má zas esovite zahnutý kmeň, pričom z každého záhybu vyrastá vetva s lístkami. Kengai má zaujímavý tvar smerujúci nadol, pozdĺž misky, pričom vetvičky vytvárajú kaskády. Kabudachi je tvar, v ktorom z jedného koreňa vyrastá 3 a viac rôznych kmeňov a vytvárajú jednu spoločnú korunu.

Ako vypestovať bonsaj zo semien

Bonsaj si nemusíte len kupovať. Ak sa na to cítite, môžete si ho vypestovať aj sami zo semien. Pôjde síce o dlhší proces, no o to zaujímavejší, keďže sa o stromček budete starať od samého začiatku a vy sami určíte jeho tvar. Semienka bonsajov môžete buď zakúpiť, alebo si ich nazbierať. Vhodné obdobie na zber je jeseň, kedy si môžete zadovážiť semienka borovice z lesa alebo semienka gaštanu či javora z parku. Ak sa rozhodnete pre kupovanú miniatúrnu rastlinku, pripravte si min. 10 eur, za drahšie rastlinky zaplatíte 100 a viac eur. Samozrejme, cena sa odvíja od druhu, ktorý si vyberiete.

Na začiatok budete potrebovať misku podľa vášho výberu, lávu alebo pemzu, ktorou vyložíte spodok misky a substrát určený pre bonsaje (možno zakúpiť v záhradníckych potrebách). Na substrát poukladajte nazbierané semienka s odstupom 2 – 3 cm a mierne ich zatlačte do pôdy. Napokon výdatne pokropte vodou, najlepšie rozprašovačom. Misku položte na teplé a slnečné miesto, napríklad na okno, a substrát udržiavajte vlhký. Rastlina začne klíčiť až o 2 – 3 týždne, preto buďte pri pestovaní trpezliví.

Výber miesta

Predtým, než si bonsaj zadovážite, si premyslite, kam ho umiestnite. To, či ho chcete mať vonku alebo vo vnútri ovplyvní, aký typ rastliny si kúpite. V interiéri sa väčšine bonsajom darí na južne orientovaných oknách, kde budú mať dostatok osvetlenia. To je dôležité pre ich rast, ktorý sa v tmavších miestach výrazne spomalí. Vo vnútri sa darí tropickým a subtropickým druhom. Umiestnenie exteriérových druhov vonku závisí od ročného obdobia. Či už chcete bonsaj umiestniť na záhradu, balkón alebo terasu, uistite sa, že bude mať dostatok slnečného svetla.

Bonsaj potrebuje na správny rast slnečné miesto

Substrát

Kvalita substrátu je pre bonsaje dôležitá – potrebujú totiž prísun vlahy, no nesmú byť premočené. Vyberá sa preto taká pôda, ktorá vlahu mierne zadržiava, ale nie úplne. Na bonsaje sa používajú špeciálne substráty pre bonsaje, ktoré zvyknú mať granulovanú štruktúru, pričom malým bonsajom vyhovujú jemné substráty (2 – 5 mm) a väčším drevinám môžete dopriať hrubší granulovaný substrát (do 12 mm). Vďaka svojim vlastnostiam vyhovuje bonsajom aj rašelinový substrát, ktorý poskytne potrebnú vlahu.

Pri výbere substrátu je dôležité aj jeho pH. Bonsajom vyhovuje pH v neutrálnom rozmedzí 6,5 – 7,5 v závislosti od druhu, pričom ak pestujete rododendron a iné rastliny potrebujúce kyslú pôdu, siahnite po substráte s pH 5,5. Niektorí pestovatelia substráty miešajú s pemzou alebo podobnými materiálmi (láva), ktoré majú vyhovujúce pH a pôde domôžu lepšie odvodniť, aby bonsaj nestál vo vlhkej zemine. Ak sa vám substráty miešať nechce, siahnite jednoducho po už pripravenom substráte pre bonsaje zo záhradníckych potrieb.

Prípravky na pestovanie bonsajov

Výber misky

Pri zakúpení bonsaja už síce misku získate, no možno sa pri presádzaní rozhodnete pre zmenu. S miskou treba zohľadniť najmä veľkosť bonsaja, aby mal dostatok priestoru na rast, no nie príliš, aby si zachoval svoj typický bonsajový vzhľad. Okrúhle a oválne misky by mali mať spravidla tretinu výšky bonsaja a dlhšie obdĺžnikovité misky zas 2 tretiny z výšky rastliny. Dizajn misky je už na vás, no bonsaje sa zvyknú dávať do misiek s nenápadnými zemitými farbami, ktoré ladia s rastlinou a neodvádzajú pozornosť od samotného bonsaja.

Zálievka

To, ako často potrebuje bonsaj zálievku, opäť raz závisí od druhu bonsaja, ale aj od toho, aké má svetelné podmienky, aká je teplota vzduchu a podobne. Frekvencia polievania sa môže pohybovať kdekoľvek medzi 2x – 7x za týždeň. Sami však najlepšie zistíte, kedy je voda potrebná. Stačí prstom overiť vlhkosť substrátu – ak je suchý či polosuchý, bonsaj potrebuje vodu.

Bonsaj – zálievka

Bonsaj sa zalieva rovnomerne, miernym prúdom odstátej vody, najlepšie izbovej teploty. Zalieva sa veľkým množstvom vody tak, aby prenikla do celého substrátu, preto po poliati nechajte misku na chvíľu odkvapkať. Ďalšou metódou je zaliatie ponorením do nádoby s vodou – celú misku ponorte do vody na krátku dobu, aby substrát úplne nasiakol, vyberte a nechajte odkvapkať. Pre bonsaj je veľmi dôležité, aby pri polievaní nasiakol celý substrát, inak by ste museli polievanie zopakovať niekoľkokrát denne.

Zálievke venujte špeciálnu pozornosť v lete, pri extrémnych horúčavách, a v zime, keď domácnosť vykurujete. Vtedy sa zemina vysuší rýchlejšie a je potrebné častejšie kontrolovať potrebu vody. Mnohým bonsajom prospieva aj orosenie listov prostredníctvom vody v rozprašovači, ktoré môžete vykonávať vtedy, keď je vzduch suchší, teda počas vykurovacej sezóny.

Svetelné podmienky

Bonsaje milujú svetlo a potrebujú ho pre zdravý rast. Preto je ideálne, ak ich umiestnite na okno, na balkón a do svetlých miestností. Pozor, v lete sa vyhnite priamemu slnku, ktoré by napoludnie mohlo bonsaje na oknách spáliť. Čo by sa stalo, keby ste bonsaj umiestnili do tmavej miestnosti? V kútoch a izbách bez okien by bonsaj rástol len veľmi pomaly, kvetnaté druhy by zase nekvitli. Preto sa pred kúpou bonsaja uistite, že ho môžete umiestniť na osvetlené miesto.

Hnojenie

Bonsaje hnojenie jednoznačne potrebujú, žijú totiž v malých miskách s malým množstvom zeminy a výživy, ktorá sa navyše prelievaním rýchlo vyplaví, preto ju treba dopĺňať. Hnojenie sa mení počas leta a zimy – v lete sa hnojí 2 – 4x za mesiac, v zime 1 – 2x, pričom exteriérové bonsaje sa v zime nehnoja. Na jar môžete siahnuť po dusíkatých hnojivách, v lete hnojivách s fosforom a draslíkom. Na bonsaje môžete jednoducho zakúpiť hnojivo určené špeciálne bonsajom, prípadne im vyhovuje aj hnojivo na citrusy. V určitých fázach ich môžete vyživiť aj špeciálnymi hnojivami, napríklad hnojivom na podporu rastu alebo hnojivom na podporu kvitnutia.

Tvarovanie a strihanie bonsajov

Tvarovanie a strihanie bonsajov

Na to, aby si bonsaj zachoval svoj tvar, bude potrebné jeho pravidelné zastrihávanie. To je vhodné vykonávať od marca až do septembra. Ak ste si bonsaj zakúpili už s vyvinutým tvarom, bude to celkom jednoduché – stačí, ak poodstrihávate prerastajúce lístky a konáriky. Zároveň odstráňte aj konáriky, ktoré sú zlomené alebo poškodené a konáriky, ktoré rastú v opačnom smere. Ak máte mladý bonsaj, ktorý ešte nedosiahol požadovaný tvar, môžete mu v ňom dopomôcť priviazaním konárikov drôtikom alebo špagátom v požadovanom smere rastu. Po úprave bonsaja ho čo najskôr výdatne polejte.

Vzhľad koruny môžete upraviť aj úmyselným zmenšovaním veľkosti listov. To dosiahnete tak, že staré listy jednoducho poodstrihujete. Odstrihuje sa len list, nie jeho stonka, a strihá sa približne 1/7 listov, nie všetky listy. Po zostrihaní vyrastú nové listy, ale už menšie. Tvarovať môžete aj korene. Koreňový bal môžete pri presádzaní zredukovať a ak chcete dosiahnuť efekt vytŕčajúcich koreňov, stromček zasaďte o čosi vyššie, aby bola vrchná časť koreňov odkrytá. Pre ďalšie tvarovanie do nich môžete vložiť napríklad kamienok.

Presádzanie

Na presádzanie si pripravte vždy nový substrát a misku, do ktorej budete bonsaj presádzať. Nový substrát bonsaju prospeje, keďže z takého malého priestoru sa živiny vyčerpajú rýchlo. Pri presádzaní najprv jemne uvoľnite rastlinu zo svojej misky, aby ste ju manévrom nepoškodili. Presádzať by ste mali do misky s dierkami, aby fungoval odtok vody. Korene rastliny môžete zastrihaním upraviť a skrátiť, aby nezaberali príliš veľa objemu v miske.

Do misky nasypte vrstvu substrátu vhodného pre bonsaje a uložte naň bonsaj. Uistite sa, že je drevina vyrovnaná a stojí tak, ako má. Jej pozíciu môžete upevniť drôtom, najmä ak chcete zmeniť smer rastu. Korene následne zasypte zvyšným substrátom tak, aby sa miska naplnila. Na vrch môžete nasypať okrasný štrk alebo kamienky, no zaujímavo vyzerá aj mach, ktorý zároveň indikuje, či má bonsaj dostatok vlahy.

Ako rozmnožiť bonsaj

Rozmnožovanie z odrezkov je jedným zo spôsobov, ako vypestovať nový bonsaj. Tak, ako pri pestovaní zo semien, ide o dlhodobý proces, ktorý si bude vyžadovať trpezlivosť. Na rozmnožovanie budete v prvom rade potrebovať odrezky. Tie získate buď odrezaním stonky s listami z bonsaja, alebo si môžete priniesť odrezok zo stromu pri prechádzke lesom. Konárik odrežte šikmým rezom a uistite sa, že ste získali asi 5 – 10 cm.

Ako rozmnožiť bonsaj

Následne si pripravte misku na bonsaje s typickým substrátom – spodok vysypte pemzou alebo lávou a zvyšok pokryte substrátom na bonsaje. Pred zapichnutím odrezkov ich môžete opäť trochu zrezať (najlepšie v 45 ° uhle), aby stonka dokázala naplno prijímať živiny a vodu. Odrezky pozapichujte do pripraveného substrátu a dostatočne pokropte vodou. V nasledujúcich týždňoch zapustia korenie, preto je dôležité udržiavať pôdu vlhkú a misku uložiť na teplé a svetlé miesto. Vyhnite sa však priamemu slnečnému svetlu v lete napoludnie.

Bonsaje v zime

Častou chybou začínajúcich pestovateľov je, ak v zime stiahnu exteriérové bonsaje dovnútra, kde prejdú zmenou teploty šokom. Izbová teplota im v zime neprospieva – potrebujú chlad. Mnohým bonsajom vonkajšia teplota vyhovuje, pretože ich mráz nezničí. Preto je možné nechať ich po celú zimu vonku. Ak chcete predsa len bonsaj dôkladnejšie ochrániť, obaľte jeho misku fóliou a zahrabte ju do zeme. Tak budú korene pred mrazom lepšie chránené.

Ak sa rozhodnete bonsaj presunúť do interiéru, rozhodne ho nepoložte do obývačky k radiátoru. Bonsajom v zime chlad vyhovuje, preto vyhľadajte chladnejšie miestnosti, v ktorých sa nekúri, napríklad garáž alebo pivnica. Vyvarujte sa vlhkých priestorov, ako napr. kúpeľňa. Keď sa vonku opäť oteplí a v noci budú teploty nad nulou, bonsaj radšej opäť vyneste do záhrady.

Ako zachrániť bonsaj

Či chcete alebo nie, každému začínajúcemu pestovateľovi sa môže stať, že jeho prvý pestovateľský pokus nedopadne úspešne. Bonsaj môže zoschnúť, získať žlté lístky a nezdravú farbu alebo začne hniť. Tak či onak, ide o výsledok nedôkladnej starostlivosti. Vaším prvým krokom by v tomto prípade malo byť zistenie, aký druh bonsaja doma máte, napr. fikus alebo borovicu, a naštudovať si, čo konkrétny druh k životu potrebuje. Týmto spôsobom najjednoduchšie zistíte, či ste zanedbali vodu, hnojenie alebo ho umiestnili na nevhodné miesto.

Medzi najčastejšie chyby patrí zabúdanie bonsaj poliať, resp. polievanie nevhodným spôsobom. Ak si na bonsaj spomeniete raz za 2 týždne, určite začne vysychať, a to isté platí, ak ho pokropíte len minimom vody. Túto chybu môžete identifikovať zoschnutými lístkami a suchým substrátom. Ďalšou chybou je aj presný opak – prílišné zalievanie bonsaja. To sa prejaví hnijúcimi korienkami a žltnúcimi lístkami. Chybu napravíte jednoducho naštudovaním si, koľko vody váš druh bonsaja potrebuje a dodržiavaním tohto pokynu. Problém môže byť aj v nevhodnej pôde – ak substrát príliš zadržiava vodu a korene sú neustále v blate, je potrebné bonsaj presadiť a použiť lepšie odvodňujúci substrát.

Nevhodné umiestnenie bonsaja taktiež môže za jeho zlý stav. Bonsaje potrebujú dostatok slnečného svetla, preto ak ho uložíte na skrinku v rohu miestnosti, možno sa vám tam bude esteticky hodiť, ale určite to neprospeje jeho rastu a vzhľadu. Podobne bude reagovať aj exteriérový bonsaj, ktorý umiestnite v dome – jeho listy začnú žltnúť a bonsaj začne osychať. Opäť raz si zistite, aký druh bonsaja máte, kam patrí a dodržiavajte tieto pokyny.

Pri záchrane bonsaja je najdôležitejšie identifikovať dôvod, prečo sa rastline nedarí a následne sa o ňu začať starať tak, aby mala podmienky, ktoré potrebuje. Jeho zdravie môžete podporiť aj hnojením. Ak je váš bonsaj zoslabený, je suchý alebo začína hniť, doprajte mu najprv čas na regeneráciu. Až keď opäť naberie zdravý vzhľad, je možné ho presádzať. V opačnom prípade by ste mu spôsobili ďalší šok, ktorý by v oslabenom stave nemusel zniesť.

Substráty a hnojivo na pestovanie bonsajov

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Komentáre

27/08/2023 15:12
Natalia

milujem bonsaje, doma ich mam asi 10 a pretom som si z dellinger kupila bonsaj vybavi, aby som sa o nich mohla dostatpčne starat

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríte aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...

Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň

Predsieň je prvá miestnosť, ktorú návštevník vášho bytu uvidí. Preto by mala pôsobiť prívetivo a vyvolávať v hosťoch hrejivú atmosféru hneď po vstupe do bytu. Zabezpečiť to môžete...

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.Publikované dňa: 30.08.2020
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(92.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?

Správna technika polievania izbových rastlín je dôležitou súčasťou našej starostlivosti. V dnešnom článku vám poradíme ako polievať izbové rastliny a ktorým chybám sa vyhnúť.

Izbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj LopatkovecIzbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj Lopatkovec

Poznáte rastliny, ktoré čistia vzduch v byte? Palmy, svokrin jazyk, spiaca panna. Ako ich pestovať? Všetko podstatné sa dozviete v našom dnešnom článku.

Senecio (starček) – druhy, pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie, prezimovanieSenecio (starček) – druhy, pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie, prezimovanie

Či už ste vášnivý pestovateľ alebo s izbovými rastlinami iba začínate, rôzne typy starčekov sú ideálne na každý parapet či poličku. Nemajú totiž vysoké nároky na starostlivosť.