Ako pestovať bylinky v kvetináči

Bylinky sú neodmysliteľnou súčasťou mnohých jedál. Pri ich príprave často siahame po sušených formách, ktoré však oproti čerstvým bylinkám strácajú pravú chuť a arómu.

Pestovanie byliniek v kvetináčoch

Prísun čerstvých byliniek si však vieme zabezpečiť veľmi jednoducho, dokážeme si ich dopestovať aj v našich kuchyniach. Ich pestovaním docielime, že sa stanú nielen často vyžívanou prísadou jedál, ale aj príjemnou dekoráciou v našich príbytkoch. Naše rady vám pomôžu vypestovať si vlastný kúsok prírody v kuchyni či na terase.

Starostlivosť o bylinky

Ak chceme vypestovať kvalitné bylinky, charakteristické nezameniteľnou vôňou a chuťou, musíme sa o ne náležite starať. Vysádzame ich do kvalitného substrátu zmiešaného s pieskom, ktorý udrží substrát vzdušný.

Dôležité je aj miesto, na ktoré umiestnime črepník v kuchyni. Pažítka či žerucha obľubujú polotieň, preto ich umiestňujeme na poličky, na ktoré nesvieti priame slnečné žiarenie. Bylinky svoje miesto nachádzajú najčastejšie na parapetných doskách či rôznych poličkách a stojanoch určených výlučne pre ne. Vhodné je umiestnenie pri okne, aby mali dostatok svetla.

Je možné, že sa vám bylinky budú nakláňať jedným smerom, teda nebudú vytvárať súmernú zvislú korunku. Je to spôsobené tým, že sa ťahajú za slnečnými lúčmi. Vyhnete sa tomu tým, že budete kvetináč pravidelne pri zalievaní otáčať.

Bylinky polievajte vlažnou vodou, ale vždy až vtedy, keď je substrát dostatočne suchý. V zimnom období polievanie obmedzte.

Najčastejšie chyby pri pestovaní byliniek

Nesprávne oberanie lístkov

Často sa stáva, že dávame prednosť oberaniu starých lístkov pred mladými. Je to však správne? Veľké lístky na spodnej časti rastliny poháňajú celkový rast bylinky a prispievajú ku bohatosti lístkov rastliny, preto sa nebojte oberať mladé.

Trhanie lístkov

Zbierate lístky trhaním? Oveľa efektívnejším spôsobom je ich strihanie. V záhradkárstve dokonca zoženiete špeciálne nožnice na bylinky, ktoré uľahčia túto príjemnú prácu. Rezte vždy nad spodnou dvojicou lístkov a vyššie.

Príliš bujný rast

Ak necháte bylinky príliš bujnieť a rásť až do kvetov, bude sústreďovať svoju energiu práve na to, aby sa rozmnožovali a ich lístky budú o to chudobnejšie.

Zlá pôda na pestovanie

Na pestovanie byliniek použite vhodnú pôdu určenú práve na tento účel. Odvďačia sa vám krásnymi aromatickými lístkami. Nebojte sa ani hnojenie. Najlepšie spravíte, ak použijete kompost či kávovú usadeninu, v záhradkárstve sa samozrejme dá kúpiť aj špeciálne hnojivo.

Bylinky ako dekorácia

Bylinky sú vhodné do kuchýň jednak z hľadiska praktického hľadiska - ocenia ich najmä gastro nadšenci, ale aj profesionálni kuchári. Kus zelene zároveň spríjemní atmosféru v kuchyni. Skvelá aróma bazalky, rozmarínu či tymiánu určite prevonia každý príbytok.

Ak ste prakticky ladený typ, potom sa na kvetináče s bylinkami môžete pozerať aj ako na niečo, čo nahradí klasické izbové rastliny, ktoré nemajú v porovnaní s bylinkami žiadne využitie. Presadením byliniek do jednotných nádob či kvetináčov zvolených v nádychu zariadenia vašej kuchyne vytvoríte štýlovú súčasť interiéru. 

Bylinková dekorácia v palete

Kvetináče s najrôznejšími bylinami môžu oživiť aj vašu terasu alebo dvor. Umiestnite ich na obyčajnú jemne obrúsenú paletu. Je to jednoduché a dizajnovo atraktívne riešenie!

Bylinky vhodné na pestovanie v byte

Výber byliniek, ktoré môžete pestovať v byte je naozaj pestrý. Bazalka, pažítka, rozmarín či medovka, je to len na vlastnom výbere. Napríklad  taká mätu pieporná má vynikajúce účinky, povzbudzuje náš organizmus, môžeme ju pridať do šalátov či uvariť z nej čaj. Výber byliniek nie je obmedzujúci, preto sa nebojte vysádzania v byte. Chce to len správnu starostlivosť a šikovné ruky. 

Pozrite si aj naše inšpirácie

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríke aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...Publikované dňa: 04.07.2017
Hodnotenie článku:
(90.2%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako pestovať, polievať, presádzať a rozmnožovať filodendrony Ako pestovať, polievať, presádzať a rozmnožovať filodendrony

Tieto okrasné izbové rastliny sú nenáročné na pestovanie a preto sú vhodné i pre pestovateľov laikov. Ako sa o ne starať? Ako často ich zalievať? Všetko podstatné sa dozviete v našom...

Rozchodník ako nenáročná ozdoba vašej záhrady Rozchodník ako nenáročná ozdoba vašej záhrady

Rozchodník vás ako rastlina zaujme nielen svojim rôznorodým vzhľadom, ale ja nenáročnosťou na pestovanie. Práve preto je tak obľúbeným prvkom v množstve záhrad.  

Domáce parenisko na priesady (teplé aj studené) Domáce parenisko na priesady (teplé aj studené)

K čomu vlastne domáce parenisko slúži? Je výroba pareniska zložitá? Aká je cena kupovaného pareniska? Všetko podstatné sa dozviete práve v tomto článku.


Pridať komentár