Ako pestovať bylinky v kvetináči

Bylinky sú neodmysliteľnou súčasťou mnohých jedál. Pri ich príprave často siahame po sušených formách, ktoré však oproti čerstvým bylinkám strácajú pravú chuť a arómu.

Pestovanie byliniek v kvetináčoch

Prísun čerstvých byliniek si však vieme zabezpečiť veľmi jednoducho, dokážeme si ich dopestovať aj v našich kuchyniach. Ich pestovaním docielime, že sa stanú nielen často vyžívanou prísadou jedál, ale aj príjemnou dekoráciou v našich príbytkoch. Naše rady vám pomôžu vypestovať si vlastný kúsok prírody v kuchyni či na terase.

Starostlivosť o bylinky

Ak chceme vypestovať kvalitné bylinky, charakteristické nezameniteľnou vôňou a chuťou, musíme sa o ne náležite starať. Vysádzame ich do kvalitného substrátu zmiešaného s pieskom, ktorý udrží substrát vzdušný.

Dôležité je aj miesto, na ktoré umiestnime črepník v kuchyni. Pažítka či žerucha obľubujú polotieň, preto ich umiestňujeme na poličky, na ktoré nesvieti priame slnečné žiarenie. Bylinky svoje miesto nachádzajú najčastejšie na parapetných doskách či rôznych poličkách a stojanoch určených výlučne pre ne. Vhodné je umiestnenie pri okne, aby mali dostatok svetla.

Je možné, že sa vám bylinky budú nakláňať jedným smerom, teda nebudú vytvárať súmernú zvislú korunku. Je to spôsobené tým, že sa ťahajú za slnečnými lúčmi. Vyhnete sa tomu tým, že budete kvetináč pravidelne pri zalievaní otáčať.

Bylinky polievajte vlažnou vodou, ale vždy až vtedy, keď je substrát dostatočne suchý. V zimnom období polievanie obmedzte.

Najčastejšie chyby pri pestovaní byliniek

Nesprávne oberanie lístkov

Často sa stáva, že dávame prednosť oberaniu starých lístkov pred mladými. Je to však správne? Veľké lístky na spodnej časti rastliny poháňajú celkový rast bylinky a prispievajú ku bohatosti lístkov rastliny, preto sa nebojte oberať mladé.

Trhanie lístkov

Zbierate lístky trhaním? Oveľa efektívnejším spôsobom je ich strihanie. V záhradkárstve dokonca zoženiete špeciálne nožnice na bylinky, ktoré uľahčia túto príjemnú prácu. Rezte vždy nad spodnou dvojicou lístkov a vyššie.

Príliš bujný rast

Ak necháte bylinky príliš bujnieť a rásť až do kvetov, bude sústreďovať svoju energiu práve na to, aby sa rozmnožovali a ich lístky budú o to chudobnejšie.

Zlá pôda na pestovanie

Na pestovanie byliniek použite vhodnú pôdu určenú práve na tento účel. Odvďačia sa vám krásnymi aromatickými lístkami. Nebojte sa ani hnojenie. Najlepšie spravíte, ak použijete kompost či kávovú usadeninu, v záhradkárstve sa samozrejme dá kúpiť aj špeciálne hnojivo.

Bylinky ako dekorácia

Bylinky sú vhodné do kuchýň jednak z hľadiska praktického hľadiska - ocenia ich najmä gastro nadšenci, ale aj profesionálni kuchári. Kus zelene zároveň spríjemní atmosféru v kuchyni. Skvelá aróma bazalky, rozmarínu či tymiánu určite prevonia každý príbytok.

Ak ste prakticky ladený typ, potom sa na kvetináče s bylinkami môžete pozerať aj ako na niečo, čo nahradí klasické izbové rastliny, ktoré nemajú v porovnaní s bylinkami žiadne využitie. Presadením byliniek do jednotných nádob či kvetináčov zvolených v nádychu zariadenia vašej kuchyne vytvoríte štýlovú súčasť interiéru. 

Bylinková dekorácia v palete

Kvetináče s najrôznejšími bylinami môžu oživiť aj vašu terasu alebo dvor. Umiestnite ich na obyčajnú jemne obrúsenú paletu. Je to jednoduché a dizajnovo atraktívne riešenie!

Bylinky vhodné na pestovanie v byte

Výber byliniek, ktoré môžete pestovať v byte je naozaj pestrý. Bazalka, pažítka, rozmarín či medovka, je to len na vlastnom výbere. Napríklad  taká mätu pieporná má vynikajúce účinky, povzbudzuje náš organizmus, môžeme ju pridať do šalátov či uvariť z nej čaj. Výber byliniek nie je obmedzujúci, preto sa nebojte vysádzania v byte. Chce to len správnu starostlivosť a šikovné ruky. 

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor

Či už si vyberiete malé, alebo veľké, výrazné či tlmené, vzory dokážu spestriť každú obývačku. K najtradičnejším patrí čierno-biela kombinácia, ktorá nájde uplatnenie v každej obývačke.

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.Publikované dňa: 04.07.2017
Hodnotenie článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rastliny v domácnosti - aký majú význam? Aké sú ich výhody? Rastliny v domácnosti - aký majú význam? Aké sú ich výhody?

Okrasné rastliny majú pozitívny vplyv na naše fyzické i duševné zdravie, čistia vzduch a ich existencia jednoducho vytvára pekný dojem. V článku sa dozviete, aké sú ich výhody v...

Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov

Muškáty si nevyžadujú extra náročnú starostlivosť, no keďže sú náchylné na nižšie teploty, je veľmi dôležité, aby ste ich dobre zazimovali.

Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie

Pestovanie rakytníka nachádza svojich zástancov aj v slovenských záhradách. Prečo si ho zadovážiť a ako sa o tento ker, či strom starať? Všetko podstatné v našom článku!