Cyklamén – pestovanie v byte aj vonku v záhrade

Vošli ste do kvetinárstva a váš pohľad hneď zaujal jasne ružový kvet, ktorý sa pomedzi všetkých kvetov vynímal? Ak to bola rastlinka, ktorá mala kvety väčšie ako je ona sama a stáli zvislo dohora, pravdepodobne to bol cyklámen.

Ako pestovať a starať sa o cyklámen?

Možno patríte medzi ľudí, ktorí si kupujú kvety na základe vzhľadu, bez toho aby čo to o nej niečo vedeli. Neodsudzujte sa za to, je to normálne. No veľmi častým javom je, že hoci je rastlinka v kvetinárstve krásna prekrásna, krátko potom ako si ju prinesiete domov, vám zahynie. Podobne je to aj s Cyklámenom. Nemusí to tak, ale vždy byť. Nato aby vám krásna vydržala niekoľko rokov, sa musíte naučiť porozumieť jej základným potrebám.

V krátkosti o cyklámene

Cyklámen je všeobecný názov rastlín z rodu cyklámen. Ide o rastlinu, ktorá spadá do kategórie hľuzovitých trvaliek. Je to taká nepravá letnička, pretože kvitne hlavne počas jesene a zimy, ale ak sa o ňu dobre staráte, bude kvitnúť bez ohľadu na to či je zima a či leto. Pôvodne pochádza z blízkeho východu, z Gréckych ostrovov a Indie. Je vhodná na pestovanie v interiéri a aj v exteriéri.

Jej výrazný tvar a farba určite rozžiari každé miesto. Populárnou sa stala aj u nás na Slovensku, hlavne počas zimných dní. Jej hravá farba má totiž na človeka aj psychologický účinok. Nie je finančne náročná, zaplatíte za ňu v prepočte okolo tých 4 euro, náročnejšie je to už však so starostlivosťou o ňu. Buďte aj vy človek, ktorému počas krátkych uzimených a sychravých dní, privedie do života trochu radosti.

Ako vyzerá?

Svojim vzhľadom a hravou výraznou farbou púta pozornosť nejedného ženského očka. Možno za to môžu aj jej srdcové tvary kvetov a listov. Kvety rastú na vyšších stonkách, ktoré sú srdcového tvaru, preto ju volajú aj kvetinou lásky, o ktorú, keď sa budete dobre starať, bude krásna oveľa dlhšie ako ste si mysleli.

Pestovanie cyklámenu v byte aj vonku

Kvety má sfarbené do rozličných odtieňov ružovej, cyklámenovej, fialovej, purpurovej, ale aj bielej, podľa toho o aký druh cyklámenu ide. Listy majú taktiež srdcovitý tvar. Základné sfarbenie listov je zelené so striebornými okrajmi a so striebornou štruktúrou lista, ktorá napokon tiež stvárňuje srdce.

Druhy

Existuje viac ako 20 druhov cyklámenov, ktoré sa pestujú výlučne pre estetické potešenie a ešte väčšieho množstva hybridov. Najznámejším druhom je Cyklámen perzský ("Cyclamen persicum"), ktorý sa nachádza aj v kvetinárstvach. Ďalším je Cyklámen neaposlký ("Cyclamen hederifolium"), ktorý je veľmi podobný tomu perzskému.

Vlastne všetky cyklámeny majú podobný vzhľad, odlišujú sa navzájom len nenápadnými znakmi ako je napr. hustota lístia, užší alebo tučnejší srdcovitý tvar lístia, redší porast stoniek , veľkosť a hustota kvetov a pod. V prírode môžete natrafiť na voľne rastúci Cyklámen fatranský, ktorého názov je odvodený práve z miesta, kde sa vyskytuje, konkrétne v časti Veľkej Fatry, na rúbaniskách a pri lesoch.

Ako pestovať cyklámen v byte a vonku

Cyklámen je rastlina, ktorá sa pestuje pre svoje nádherné kvety v žiarivých farbách. Je to tak trochu vrtkavá rastlina, presne ako láska. Buď sa jej darí alebo nedarí a je to značne vidieť. Ak si ju chcete ponechať len sezónne, žiadny strach, vydrží.

Problém nastáva, keď sa do nej zamilujete, čo sa ľahko stáva, a túžite po jej kráse aj v nasledujúcom období. Starostlivosť o ňu, v tom druhom prípade, bude určite vyžadovať konkrétne vedomosti o tom, aké miesta má rada, ako ju zalievať, aké hnojivo vybrať, ako a či ju vôbec presádzať a pod.

Kde sa im bude dariť?

Tie, ktoré kúpite v kvetinárstve v kvetináči, sú určené prevažne na pestovanie v izbe. Ak ich pestujete ako jednoročky a likvidujete ich potom ako odkvitnú, bude sa im dariť na chladnejších miestach. Horšie je to, ak ju chcete vidieť kvitnúť aj počas zimy alebo na ďalšie obdobie. Vtedy je starostlivosť náročnejšia, čoho následkom je aj jej častý úhin.

Rastlina všeobecne však obľubuje teplotu, ktorá sa pohybuje okolo 10 až 18 °C, takže určite ju nepokladajte na parapetnú dosku nad radiátorom. Čo sa týka svetla, nemá veľmi rada ani priame slnečné lúče, pretože ju zohrievajú. Takže ideálne je chladné miesto a slabšie svetlo, resp. polotieň. To, či je pre ňu aktuálne miesto prínosné, zistíte nielen na pomaly obschýnaných kvetoch, ale aj podľa žiliek na listoch, ktoré sa scvrkávajú alebo sú netypické.

Pôda a hnojenie

Typ pôdy, ktorú má cyklámen rád, je trochu špecifickejší. Mala by to byť zemina, ktorá dobre zadržiava vodu, ale zase taká, ktorá aj dobre odvodňuje. Hm a teraz, ktorá to vlastne je, však? V podstate akákoľvek, ktorú zvolíte sa môže doladiť tak, aby udržiavala vlhkosť kvetu.

Pôda a hnojenie cyklámenu

Jednoducho do črepníka pri vysádzaní umiestnite kamienky, ktoré budú vlhkosť udržiavať. Nedávajte ich však priveľa, aby voda mohla aj unikať. Na hnojenie používajte tekuté hnojivo s nízkym obsahom dusíka. Ak ho zriedite, môžete rastlinku hnojiť aj každé 2 týždne. Hnojí sa len počas vegetácie.

Polievanie

Hneď ako si rastlinu prinesiete domov je dobré ju poriadne zaliať, ale nenechávajte vodu príliš dlho v kvetináči. Dobrou metódou je kvetináč s rastlinkou dať do vody až po začiatok listov a počkať pár minút. Potom, čo si natiahne dostatok vody, ju z vody vyberte, počkajte istý čas nech sa zbaví neprijatej vody a umiestnite ju späť na jej miesto.

Používajte pri tom vlažnú vodu. Buďte opatrní aby sa voda nedostala do koruny listov, pretože to jej škodí a môže vykapať. 

Ako presádzať cyklámen?

Cyklámen je hľuzovitá rastlina, ktorá by sa mala presádzať každé 2 roky, a to počas spiaceho obdobia v lete. Používajte na to čerstvú zeminu a o niečo väčší kvetináč. Zeminu dajte do kvetináča približne do jeho polovice. Hľuzu z kvetináča očistite od starej zeminy a opláchnite ju. Umiestnite ju do pripraveného kvetináča, približne 1 palec od okraja a do jeho polovice dajte znovu zeminu.

Presádzanie a rozmnožovanie cyklaménu

Kvetináč umiestnite na miesto, ktoré má cyklámen rád. Istý čas ho vôbec nepolievajte, ak presádzate v lete, polievajte ho až okolo septembra. Ak ste všetko robili správne a starali sa o neho s láskou, mali by ste v tomto čase, okolo septembra až novembra, pozorovať ďalší rast.

Cyklámen a rozmnožovanie

Rastlina sa rozmnožuje prostredníctvom semien, ktoré sa nachádzajú v kvete, ale toto rozmnožovanie a pestovanie je veľmi náročné aj pre skúsených pestovateľov. Oveľa jednoduchšie je kúpiť hotovú rastlinu a starať sa o tú. Ak to však aj napriek tomu chcete skúsiť, zasaďte semená v júli, kedy majú obdobie zrelosti.

Ak si kúpite sušené semená, je potrebné aby začali klíčiť, preto ich 24 hodín pred sadením namočte do vody a následne do kompostu zmiešaného s pieskom. Do kvetináča, s priemerom približne 20 cm, saďte okolo 20 semien. Klíčiť začnú okolo zimy, pretože majú radi chlad. Umiestnite ich na chladné miesto bez prísunu svetla, najlepšie ak ich prikryjete niečím čo neprepúšťa svetlo. Akonáhle začnú klíčiť, odstráňte kryt a umiestnite ju na chladné miesto s miernym svetlom. Postupne bude rásť, v prvom roku však biednejšie a zrejme bez kvitnutia.

Spiace obdobie

Rovnako ako sa medvede poberajú na zimný spánok, tak je to aj s Cyklámenom. Ten sa poberá na letný spánok, nie na zimný. Teda takto, ak sa pestuje vonku, kvitne v zime alebo počas skorej jari. Keď ho pestujete vo vnútri, kde udržujete relatívne neustále vysoké teploty, kvitne okolo septembra do konca zimy a spí počas leta. Je to individuálne. Každopádne, začiatok spiaceho obdobia spoznáte tak, keď rastlinke odumrú kvety a zožltnuté listy odpadnú. Ak ich zostalo len pár, odstráňte ich a hľuzy umiestnite do nového kvetináča, ktorý dáte na chladné miesto bez jasného svetla. Zastavte hnojenie a polievanie a počkajte na ďalšie obdobie, ktoré spoznáte podľa nového rastu. Malo by to byť od septembra do decembra. Vtedy ich poriadne zalejte a znovu opakujte sezónnu starostlivosť.

Choroby a škodcovia, ktoré parazitujú na cyklámene a ako sa s nimi popasovať

Každému je jasné, že zožltnuté listy nie sú tým najlepším znakom prosperity. Listy cyklámenu žltnú potom ako odkvitnú kvety. V prípade, ak stred koruny vyzerá dobre a zožltnuté sú len krajné listy, je jej pravdepodobne teplo, má málo vlhka a prekáža jej veľa svetla, ale môže to byť znakom aj prepolievania. Zmeňte jej miesto a jemne zvýšte vlhkosť. Rýchle odpadnutie kvetov môže spôsobovať suché alebo teplé teplo a rastlinke chýba tiež vlhko.

Mäkké a visiace listy sú znakom nadmerného zalievania, je to najväčší problém rastlinky, s ktorým sa len málokedy dokáže vysporiadať. Každopádne vyskúšajte ju istý čas nepolievať a nejakými spôsobmi zlikvidovať nadmernú vlhkosť.

Ovisnuté kvety cyklámenu

Okrem zlyhania ľudského faktoru, napádajú cyklámeny aj škodcovia a baktérie. Ak ich postihne nejaká baktéria, väčšinou sa už rastlina nedá zachrániť a je lepšie zlikvidovať ju, než by sa baktéria mala rozšíriť na ďalšie kvety. Najčastejšou baktériou je Bakteriálna mäkká hniloba, ktorú spoznáte pri rýchlom zožltnutí a odumretí rastliny. Na túto pliagu vám nič nepomôžu a vy žiaľ, musíte rastlinu odhodiť.

Je náchylný aj na klasických izbových škodcov ako sú roztoče, vošky a múčniky. Spôsobujú žltnutie listov a ich scvrkávanie. V ojedinelých prípadoch môže pomôcť ošetrenie insekticídnym mydlovým sprejom. Väčšinou však nepomôže ani to.

Rýchle tipy ako ju rozmaznávať

  • Pri vysadený by mal byť vrchol hľuzy tesne nad líniou pôdy
  • Nikdy nepolievajte rastlinku do stredu alebo na listy, spôsobuje to jej hnilobu
  • Pozor na prievan, cyklámen ho nemá rád
  • Keďže nie je náročný na svetlo, skôr má radšej keď je ho menej ako veľa, zasaďte ho do nepriehľadného kvetináča
  • Počas spiaceho obdobia nepoužívajte žiadny substrát, nechajte ju odpočívať

Je cyklámen jedovatý pre ľudí a zvieratá?

Hoci je táto rastlinka považovaná za obľúbenú izbovú dekoráciu, môže spôsobiť problémy, ani nie tak vám, ale vašim domácim miláčikom. Z rastliny totiž padajú toxíny, ktoré nie sú ľudským okom viditeľné, ale škodia domácim zvieratám. Môžu spôsobovať zažívacie problémy. Preto ju radšej umiestnite mimo ich dosah.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami

Zimné mrazy už čoskoro udrú v plnej sile a preto by sme určite nemali zabúdať na tvory, ktoré si v chladnom počasí nevedia zabezpečiť dostatok potravy. Vyrobte im preto jednoduché...

Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu

Zariaďovanie študentskej izby môže byť poriadny boj. Rodič chce často niečo iné ako samotné dieťa a potom vznikajú rozbroje. Skúste však vyjsť študentovi v ústrety a nakoniec budete...

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.Publikované dňa: 01.02.2020
Hodnotenie článku:
(93.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Vhodné oblečenie do záhrady – gumené čižmy, montérky, rukavice či klobúkVhodné oblečenie do záhrady – gumené čižmy, montérky, rukavice či klobúk

Povinnou súčasťou vašej záhradnej výbavy by mal byť aj ochranný pracovný odev. Viete, čím všetkým by ste sa mali vybaviť, ak plánujete vstúpiť do záhrady, poprípade do dielne?

Ako si doma pestovať stéviu? Pestovanie zo semien je možné aj v kvetináčiAko si doma pestovať stéviu? Pestovanie zo semien je možné aj v kvetináči

Stévia je obľúbená aj na Slovensku. Ide o sladkú rastlinku - zdravšiu alternatívu cukru, ktorú si vieme vypestovať aj doma. Ako na to? Je starostlivosť náročná alebo ju zvládne aj...

Inteligentné kvetináče na bylinky: Smart Garden, Lua, Click and GrowInteligentné kvetináče na bylinky: Smart Garden, Lua, Click and Grow

Inteligentné kvetináče sú v súčasnosti veľmi populárne, hlavne u ľudí, ktorí často cestujú. Zaujíma vás, v čom sú také inteligentné a výnimočné? Pozreli sme sa na to, ako fungujú.