Ako pestovať jahody v záhrade, kvetináči a paletách

Jahody sú skvelou pochúťkou a určite si ich mnohí z vás radi vychutnávajú počas teplých letných dní. Viete však ako na ich pestovanie? Môžete si ich pokojne vysadiť v záhrade, do kvetináča alebo aj do paliet.

Pestovanie jahôd v kvetináčoch

Vysvetlíme vám všetko, čo o pestovaní jahôd potrebujete vedieť – kedy sadiť, ako často polievať, hnojiť a ako sa o ne starať.

Hnojivo na jahody


Prečo práve jahody?

Nie je žiadnym tajomstvom, že vypestované produkty v domácich podmienkach sú v porovnaní s ovocím a zeleninou z obchodov jednoducho bezkonkurenčné. Nielenže sú chutnejšie, ale taktiež zdravšie.

Konkrétne jahody sú veľmi nenáročnou rastlinou, odolajú nízkym teplotám a vedia sa dobre prispôsobiť rôznym podmienkam. Môžete ich pestovať v záhonoch v záhrade, ale aj na okne v kvetináči. Okrem toho sú jahody bohaté na vitamín C a B, draslík, horčík, vápnik alebo železo.

Odrody jahôd

Ako je to v rastlinnej ríši zvykom, tak aj jahody sa rozdeľujú do rôznych ordôd – v tomto prípade je dôležité vedieť, kedy prinášajú plody:

  • Raz rodiace jahody ("klasické"): Rodia 3 týždne počas leta (obvkyle jún/júl). Delia sa ešte aj na skoré alebo neskoré – v závislosti od toho, kedy plodia.
  • Stále rodiace jahody (remontantné): Rodia počas celej vegetačnej sezóny, aj keď naplodnejšie obdobie majú práve počas leta. Sú vhodné aj na pestovanie v kvetináčoch, vyhovujú im chladnejšie noci a rodia do jesene, resp. kým neprídu prvé mrazy.

Kedy sadiť jahody?

Ak ste sa rozhodli pestovať jahody v záhrade, tak máte 2 možné termíny. Buď sa rozhodnete sadiť na jar (apríl – máj), alebo na konci leta (august – začiatok septembra). Výhodou je, že jahody môžete sadiť prakticky počas celého vegetačného obdobia. V prípade, že jahody pestujete v kvetináči, tak ich môžete vysadiť kedykoľvek.

Sadenie jahôd

Príprava pôdy

Predtým, než začnete sadiť, je dôležité, aby ste si pripravili pôdu. Ideálne sú stredne hlinitopiesočnaté pôdy s dostatkom živín alebo humusu. Približne mesiac pred vysadením by ste mali miesto sadenia jahôd poriadne preorať/preryľovať a odporúča sa do pôdy dať maštaľný hnoj, kompost alebo iné hnojivá v menšom množstve (napr. superfosfát).

Jahody by určite nemali ísť do čerstvo zahnojenej pôdy. Pôdu zbavte všetkej buriny a zaistite, aby mal záhon dostatočný prísun slnka.

Ako sadiť jahody?

Pôdu máte riadne pripravenú, tak sa môžete konečne presunúť k výsadbe. Existuje viacero spôsobov sadenia, no ak ste záhradkár začiatočník, tak najjednoduchšou voľbou je sadenie do riadkov. Riadky by by od seba mali byť vzdialené cca 60 cm a medzery medzi jednotlivými predpestovanými sadeničkami by mali byť asi 30 cm.

Jahody zasadené v riadkoch v skleníku

Do zeme stačí vykopať plytkú jamku s veľkosťou korešpondujúcou s koreňový balom sadeničky. Pred zasadením je dobré, ak korene namočíte do vody. Nesmierne dôležité je, aby listové srdiečko ostalo nad povrchom. Ak by ste túto rozšírenú časť rastliny zahrabali, tak by sa obmedzil celkový rast a jahoda by bola náchylnejšia na choroby.

Pôdu v okolí rastliny dobre zatlačte a prípadne zo sadeničky odstráňte suché a choré časti. Po zasadení môžete jemne zaliať.

Starostlivosť

Odporúčaná a vítaná je pravidelná prebierka a redukcia kvetov – podporíte tým lepšiu úrodu. Čo sa týka hnojenia, tak jahody určite nehnojte ani mesiac po vysadení a potom, keď tak môžete použiť nejaké BIO hnojivá. Výhodou je to, že jahody vydržia aj bez hnojenia. Polievať stačí len v období veľkého sucha, napríklad zálievka na jar môže rapídne zlepšiť rast a plodivosť.

Po zbere jahôd by ste mali vytrhať všetku burinu, upraviť riadky postrihať poplazy a nechať v pôde len korienok a listy. Nezabúdajte po cca 2-3 rokoch zmeniť lokáciu jahôd, keďže pri dlhodobom pestovaní na jednom mieste môže dôjsť k takzvanej únave pôdy. To sa môže odraziť vznikom rôznych chorôb.

Ako sadiť jahody do kvetináča?

Ako sme už spomínali, tak jahody si môžete vypestovať aj v byte na okne – podmienkou je dostatok svetla a vlahy. Okrem klasických jahôd existujú aj rôzne iné odrody ťahavých jahôd, ktoré sú doslova stvorené na pestovanie v kvetináčoch.

Jahody zasadené v kvetináčoch - Ako sadiť jahody do kvetináča?

Vysádzate zo semienka a chceli by ste si pochutiť na jahodách ešte v ten rok? V tom prípade musíte sadiť vo februári, maximálne v marci. Substrát by mal byť mierne kyslý, čiže s pH 5. Po zasadení to s polievaním nepreháňajte, aby sa semienka nevyplavili, no dbajte na to, aby vám zemina nevyschla.

Ak vysádzate sadenice, tak môžete postupovať analogicky ako pri jahodách do záhrady. Sadíte buď v apríli/máji, alebo koncom leta/začiatkom jesene. Pri pestovaní na balkóne dávajte pozor, aby rastlinky nezničili prvé mrazy.

Sadenie jahôd do paliet

Chceli by ste vyskúšať niečo atypické a nepohrdnete aj troškou domáceho majstrovania? Vyskúšajte si vysadiť jahody do paliet. Budete potrebovať paletu, netkanú textíliu, prípadne dosky.

Zber jahôd

Paletu si môžete rozobrať a upraviť tak, aby vyhovovala vašim potrebám, dobre držala zeminu a rastliny mali dostatok priestoru. Ak vám manuálne práce idú, tak si môžete kúpiť dosky, malé hranoly a vytvoriť si paletu na mieru. Paletu si môžete dať aj "postojačky" – v tom prípade musíte medzery napevno vyplniť práve textíliou.

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Komentáre

15/08/2019 09:03
Alena Nizka

Dobry den mam jahody v.hrantiku su velmi pekne a stale rodia ale neviem ci mama tie faze ostrihat maju asi.1ma stale rodia su to tahave jahody ako uskladnit dakujem

02/07/2020 19:03
Klára

Dobri deň mam jahody v kvetináči .z 2 ročných vihonkou .som sa rozhodla si urobiť odnože. Ak ich presadim potom do črepnika ešte tento mesiac nebude to rastlinke moc vadiť ,ked na zimu ju necham na balkone?

26/03/2021 22:57
Juraj .

Dobrý deň kúpil som si sadenice jahôd Elan sú stále plodiace a chcel by som sa spýtať kedy ich môžem vysadiť na balkón? Nie je to skoro keď je možné že bude v noci aj okolo 0%. Ďakujem.

01/05/2021 10:23
Maria bsriova

Pozdravujem kúpila som jahody do kvetináča krásne sa zakorenili začali kvitnúť ale keď odkvitli a majú zelené plody začali schnut co je na príčine prosím poraďte dakujem

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne

Fialová farba je dlhé roky spájaná s luxusom a kráľovským prostredím. Kedysi totiž nebolo jednoduché vyrobiť fialové farbivo, preto bolo veľmi vzácne. Napriek tomu, že dnes je už fialová...

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.

Retro obývačka – stavte na explóziu farieb Retro obývačka – stavte na explóziu farieb

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...Publikované dňa: 22.04.2019
Hodnotenie článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Vysoké, mrazuvzdorné, popínavé vždyzelené rastliny a kvety na terasuVysoké, mrazuvzdorné, popínavé vždyzelené rastliny a kvety na terasu

Ako správne zvoliť rastliny na terasu a ktorým druhom sa bude najlepšie dariť? Parametrov výberu a požiadaviek je hneď niekoľko.

Ako zavlažovať záhradu: polievanie trávnika, paradajok, papriky, zemiakov, cibule či cesnakuAko zavlažovať záhradu: polievanie trávnika, paradajok, papriky, zemiakov, cibule či cesnaku

Vysoké teploty, ostré slnečné lúče a nedostatok zrážok nevyhovujú kvetom, stromom ani trávniku. Ako na pravidelnú zálievku všetkých rastlín?

Ako založiť trávnik? Akú trávu vysadiť?Ako založiť trávnik? Akú trávu vysadiť?

Zakladanie trávnika nemusíte nechávať len na profesionálov. Poradíme vám, na čo všetko by ste nemali zabudnúť počas prípravy a pri údržbe nového trávnika.