7 jarných tipov, ako správne prerezávať ovocné stromčeky a kríky

Jar sa nezadržateľne blíži a spolu s ňou prichádza aj mnoho povinností. Vaša záhrada si po dlhých mrazoch zase pýta pozornosť. Pripravili sme preto niekoľko užitočných rád, vďaka ktorým vaše stromčeky a kríky opäť ožijú zeleňou.

Ako správne prerezávať ovocné stromčeky?
Zdroj: Unsplash.com

Prerezávanie ovocných stromov na jar

Všetky stromy sú po zime otrasené. Práve prerezávaním im dokážete dodať potrebnú energiu. Musíte však dodržať zopár dôležitých pravidiel a pri každom strome myslieť na jeho individuálne potreby. Zakaždým berte do úvahy vek, stav aj hladinu plodov vašich stromov. Nezabudnite ani na kmeň a veľkosť koruny. Ovocným stromom zabezpečte ideálne podmienky a razom sa premenia na nepoznanie.

Vyberte ten správny nástroj

Pri prerezávaní stromčekov vždy pracujte s vhodným náradím. Mimoriadne obľúbené sú malé záhradné nožnice, s ktorými vás nič neobmedzuje. Na odstraňovanie nerovností si vezmite nôž s nabrúseným ostrím. Pri hrubších konároch sa však oplatí použiť silnejšiu pílku. Kopu času a energie vám ušetrí tiež akumulátorová reťazová píla. Tá je pre takéto úkony čoraz častejšou voľbou.

So samotnými úpravami začnite čo najskôr

Jarné prerezávanie stromčekov nikdy neodkladajte. S prácou začnite vo chvíli, keď najväčšie mrazy sú už za vami. Najlepšie je uprednostniť hrušky a jablone. Kôstkovinám sa venujte až po nich, keď sa oteplí aj v noci. Majte na pamäti, že prerezávanie je nevyhnutné pre zdravie a krásu nielen vašich stromov, ale aj ostatných záhradných rastlín.

 Opiľovanie stromčekov na jar
Zdroj: Pixabay.com

Ako na rez jablone a hrušky

Po zasadení jablone a hrušky je jarné strihanie absolútnou nutnosťou. Spravte tak ešte pred pučaním. Zbytočné vetvy odstrihnite v časti, z ktorej vyrastajú. Zastrihávajte hlavný výhon tak, aby oproti bočným vetvám bol o 10 cm dlhší. V prípade, že vám robia problémy hrubé konáre, akumulátorová reťazová píla môže byť perfektným riešením. V momente, keď strom začne menej plodiť, začnite s obnovovacím procesom. Kostrové konáre skráťte o štvrtinu a plodné vetvy o polovicu.

Strihajte čerešne a višne poriadne

Pri strihaní kôstkovín by ste si mali dať pozor na to, aby váš rez nebol príliš hlboký. Kmeň priemernej čerešne preto skracujte maximálne o tretinu. Vyvarujte sa tiež prílišnému tvarovaniu jej koruny. Odstraňujte iba výhonky, ktoré sú skutočne zbytočné. Vyskúšať môžete aj postupný rez. Ten vašu čerešňu bez väčších problémov ozdraví. Už sa viac nemusíte báť, že niektoré vetvy odumrú. Váš strom dozaista získa nový dych.

Prerezávanie broskyne je jednoduché

Každú jar máte pri broskyni na výber medzi krátkym a dlhým rezom. Ak sa rozhodnete pre krátky, vašej broskyni skracujete výhony na 7 až 10 púčikov. Viac nie. Tieto výhony by mali byť od seba vzdialené asi 20 cm. V prípade, že zvolíte variantu dlhého rezu, výhony neskracujete. Nechávate ich rásť tak, ako to zamýšľa sama príroda a odrezávate len odplodnené vetvy.

Plody ríbezle pod jarnom strihu
Zdroj: Unsplash.com

Myslite na blahobyt vašich kríkov

Prerezávanie jednotlivých kríkov sa od seba líši v závislosti od daného druhu. Pri ríbezliach a egrešoch výhony skracujete na 3 púčiky. Ak pestujete maliny, ponechajte 2 až 3 výhony. Slabé a nevhodne rastúce vetvy vždy odstraňujte pri zemi. Pokiaľ sa chystáte sadiť ríbezľu, urobte tak o 15 cm hlbšie, ako bol jej doterajší rast. Ríbezľa bude odolnejšia a aj štedrejšia.

Autor článku

Mediálny priestor

Vyrábate alebo predávate zaujímavý interiérový prvok, ktorý by sa mohol páčiť našim čitateľom? Dajte im o sebe vedieť! Napíšte nám a poradíme...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri

Závesné kreslo či hojdacia sieť? Výber ani jedného z nich nebudete ľutovať. Ozvláštnia interiér a vytvoria priestor na zábavu a oddych.

Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová

Farbu do kúpeľne, podobne ako je to v prípade kuchyne, si zvyčajne vyberáme na desiatky rokov. Preto sa pri jej voľbe môžete poriadne zapotiť. Pokiaľ ste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...Publikované dňa: 11.03.2020
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Gaura – pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie. Strihať na jar či jeseň?Gaura – pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie. Strihať na jar či jeseň?

Gaura očarí svojou krásou snáď každého. Preto patrí k populárnym trvalkám, ktoré sú navyše veľmi nenáročné na starostlivosť. Dnes si o jej pestovaní a strihaní povieme viac.

Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?

Správna technika polievania izbových rastlín je dôležitou súčasťou našej starostlivosti. V dnešnom článku vám poradíme ako polievať izbové rastliny a ktorým chybám sa vyhnúť.

Izbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj LopatkovecIzbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj Lopatkovec

Poznáte rastliny, ktoré čistia vzduch v byte? Palmy, svokrin jazyk, spiaca panna. Ako ich pestovať? Všetko podstatné sa dozviete v našom dnešnom článku.