Ako sa správne starať o lyže počas sezóny či po nej?

Aby ste mali z lyžovania čo najlepší zážitok, mali by ste sa o lyže pravidelne starať, podobne, ako napr. o auto či bicykel. V opačnom prípade sa môžu zhoršiť ich jazdné vlastnosti aj o vyše polovicu.

Zasnežené lyže

V článku vám poradíme, aké servisné úkony by ste mali s lyžami absolvovať, v akých intervaloch a ako sa k lyžiam správať počas sezóny i mimo nej.

Obľúbené lyže


Generálku vykonajte ihneď po sezóne

Generálky, teda väčšie opravy lyží by ste mali vykonávať raz ročne po skončení každej sezóny. V servise vám ich prezrú, vykonajú potrebné úkony a lyže zakonzervujú tým, že ich zalejú voskom aj s hranami. Mimosezónne obdobie im poskytne dostatok času, aby sa vosk previazal so sklznicou. Musíte im však vytvoriť dobré podmienky uskladnením v suchom priestore.

Pred sezónou je potom nutné odstrániť vosk mosadznou kefou a následne nažehliť nový vosk. Aj tu platí, že lyže by ste mali skladovať na suchom mieste. V prípade prepravy na streche auta používajte ochranný obal alebo prepravný box.

Generálku lyží by ste si nemali nechávať na poslednú chvíľu pred začiatkom sezóny – okrem toho, že navoskované lyže by si mali „odpočinúť“, servisy v tomto období zažívajú veľký nápor, čo by mohlo vašu prvú lyžovačku zdržať.

Tvarovanie hrán

V angličtine sa nazýva aj edge tuning alebo ski tuning. Tento proces zahŕňa niekoľko úkonov, pri ktorých sa hrana vytvaruje do presne požadovaného uhla. Tvarovanie sa vykonáva s ohľadom na druh lyží, na skúsenosť jazdca a na jeho požiadavky. Platí tu, že čím menší je uhol, tým bude hrana ostrejšia, no jej životnosť kratšia.

Tvar hrán má výrazný vplyv na ovládateľnosť – správne vytvarované hrany vám poskytnú vyššiu stabilitu pri zatáčaní i na zľadovateľom snehu a tiež skrátia brzdnú dráhu, čo výrazne zvyšuje bezpečnosť vás i ostatných lyžiarov.

Lyže s viazaním

To, že hrany na vašich lyžiach sú príliš tupé spoznáte tak, že na tvrdom povrchu zjazdovky podklzujú a zle sa ovládajú. Môžete tiež použiť jednoduchý trik, pri ktorom prejdete nechtom po hrane lyže. Ak je dostatočne ostrá, zanechá na nechte stopu. Ak sa pri prechode nechtom po hrane zadrháva, treba ju taktiež zabrúsiť, resp. vytvarovať.

Pre úspešné vytvarovanie sú potrebné mnohoročné skúsenosti a tiež dostatočné prístrojové vybavenie, aké nájdete iba v odborných servisoch, prípadne u bývalých profesionálnych pretekárov či trénerov.

Štruktúra sklznice

Vytvára sa na povrchu sklznice kvôli lepšej priľnavosti vosku a aby sa zabránilo štiepeniu materiálu sklznice. Môže sa robiť ručne alebo na automatickom stroji. Pri štruktúre platí, že čím je jemnejšia, tým lepšie. Automatické brúsenie však nie je vhodné robiť príliš často, manuálne prebrúsenie je šetrnejšie.

Štruktúru sklznice by ste mali nechávať obnoviť aspoň raz ročne.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie zjazdové lyže

Údržba viazania a ladenie ťažiška

Viazanie lyží by ste mali aspoň raz ročne skontrolovať a premazať. Veľké množstvo úrazov pri lyžovaní totiž vzniká práve v dôsledku zle nastaveného viazania.

Najdôležitejším parametreom je vypínacia sila viazania. Tá sa nastavuje v závislosti od vašej váhy, výšky, skúseností i druhu lyží podľa vopred definovaných tabuliek. Uvádza sa v stupňoch DIN celým alebo desatinným číslom v rozsahu od cca 0,75 do cca 11,5.

Skúsení lyžiari si môžu pol stupňa pridať, pri krátkych carvingových lyžiach do 130 cm dĺžky je vhodné ubrať aj 30 % oproti tabuľkovým hodnotám. Pre správne nastavenie vypínacej sily musíte do servisu priniesť aj vaše lyžiarky.

Výrobcovia vyznačujú na lyžiach montážny bod pre upevnenie viazania, posunutím viazania vpred alebo vzad však môžete do určitej miery zmeniť ťažisko a tým aj jazdné vlastosti lyží. Ťažisko posunuté dopredu robí lyže obratnejšíemi. Tie s ťažiskom vzadu sú zasa stabilnejšie pri vyšších rýchlostiach.

Voskovanie

Lyže bez sklznice napustenej voskom majú vysoké trenie, zlý sklz a obratnosť. Z materiálu sklznice tiež môžu vystupovať „chlpy“, čím sa ďalej zhoršujú jazdné vlastnosti a urýchľuje opotrebovanie sklznice.

Starostlivosť o lyže

V servisoch sa vosk nanáša za tepla v rozpustenej forme a následne sa zažehľuje a leští rotačnou kefou do hladka. Takéto voskovanie za tepla by ste mali taktiež vykonávať aspoň raz za sezónu. Ak je na sklzniciach vybrúsená štruktúra, môžete použiť aj ručné voskovanie pomocou tekutých alebo pevných voskov.

Tvrdosť použitého vosku závisí od typu snehu – čím je chladnejší, tým by mal byť vosk tvrdší.

Aj niektoré nové lyže je potrebné pripraviť

Lyže pripravené na jazdu ponúkajú napr. výrobcovia Volkl, Stockli či Vist. Naopak, lyže značiek Atomic, Fisher či Head nájdete v obchodoch väčšinou ako surové, t. j. bez vybrúsenej štruktúry sklznice a bez vytvarovaných hrán.

Surové lyže musia prejsť taktiež prejsť prebrúsením, pretože pri ich výrobe ostávajú na povrchu jemné vlákna, ktoré sa musia pred navoskovaním odstrániť. Len tak môže sklznica lyží nasiaknuť lyžiarskym voskom do hĺbky. Následne sa na nich vytvarujú hrany podľa vašich požiadaviek, skúseností a odporúčania výrobcu pre konkrétny model.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

28/12/2020 20:22
Peter Mesik

Zdravim. Písali ste o servise lyží. Môžem sa niečo popýtať? Ďakujem

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc

Modrá sa s kúpeľňami spája už nejaký ten čas. Že sa jej nemusíte pri zariaďovaní kúpeľne vôbec obávať vás presvedčia naše foto inšpirácie. Do komentárov nám nezabudnite poslať fotky...

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.

Svietniky ako dekorácia – strieborné, mosadzné, sklenené aj drevené Svietniky ako dekorácia – strieborné, mosadzné, sklenené aj drevené

Svietnik nie je len praktickým pomocníkom, môže byť aj krásnou dekoráciou do bytu i domu. Neveríte? Pozrite si naše fotoinšpirácie.Publikované dňa: 16.01.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať lyžiarsku prilbu: Recenzie a test poradia tie najlepšieAko vybrať lyžiarsku prilbu: Recenzie a test poradia tie najlepšie

Prilba nie je len na to, aby ochránila hlavu v prípade pádu. Ochráni proti vetru, snehu, chladu či nečakanému nárazu. Ako vybrať najkvalitnejšiu?

Najlepšie lyžiarske okuliare podľa testu: Fotochromatické do hmly či s vymeniteľnými sklami?Najlepšie lyžiarske okuliare podľa testu: Fotochromatické do hmly či s vymeniteľnými sklami?

Na trhu nájdete desiatky až stovky lyžiarskych okuliarov. Viete, aké parametre si treba všímať pri ich výbere? Poradíme vám, ako si vybrať správne lyžiarske okuliare.

Ako vybrať najlepšie lyžiarky? Aj lacné lyžiarky majú dobré recenzieAko vybrať najlepšie lyžiarky? Aj lacné lyžiarky majú dobré recenzie

Máte lyže, môžete sa ísť lyžovať. Zrejme budete prekvapení, no také jednoduché to nie je. K lyžiam nepochybne patria lyžiarky. V našom článku vám poradíme, ako si ich vybrať.