Ako uskladniť palivové drevo na zimu: Kôlňa, pivnica, kovová klietka či montovaný prístrešok?

Prírodný materiál s nezameniteľnou vôňou. Drevo je jedinečný materiál čerpaný z prírody, ktorý vnesie do interiéru osobité čaro.

Ako uskladniť drevo na zimu

Praskajúce drevo v krbe alebo peci zútulni bývanie a navodí príjemnú relaxačnú atmosféru so štipkou romantiky. Viete, kam uložiť drevo a ako správne uskladniť drevo na zimu?

Obľúbené drevené a kovové drevníky


Drevo vhodné na kúrenie

Pravidlo číslo jedna pri zaobstarávaní dreva na kúrenie je vybrať to správne drevo. Nie každý typ dreva je vhodný na kúrenie. Niektoré drevo zhorí za krátky okamih, iné horí pomaly a dlho. Kľúčové pre kúrenie je tvrdé a predovšetkým suché drevo. Ak si chcete vychutnať nezameniteľný zážitok z praskajúceho dreva v krbe, musí byť drevo poriadne vysušené. Vhodní kandidáti sú buk, hrab, dub alebo breza. Naopak, ihličnany sa považujú za mäkké drevo, nevhodné na kúrenie. Rýchlo zhorí, a tým pádom aj slabo vyhrieva. To pre vás znamená vyššie náklady za palivové drevo. Čerstvé drevo je na kúrenie úplne nevhodné. Vlhkosť čerstvého dreva sa udržiava približne na 50 %. Za ideálnu vlhkosť dreva sa považuje 10 až 20 %. Pri kúrení vlhkým alebo mokrým drevom, vám hrozí zadymené a špinavé sklo na krbe alebo zanesený komín. Pýtate sa, koľko schne drevo? Nie je to práve krátka doba. Drevo schne minimálne rok. A ak mu doprajete až 3 roky, o to lepšie bude horieť.

Ako skladovať palivové drevo

Viete, ako skladovať palivové drevo? Môže drevo chytiť pleseň? Správne uskladnené drevo vám zaručí na 100 % pripravené drevo na kúrenie.

V prvom rade sa oblúkom vyhýbajte kontaktu so zemou. Ak položíte drevo voľne na zem, je pravdepodobné, že zvlhne a chytí neželanú pleseň alebo hnilobu. Drevo položené priamo na zemi je obrovským lákadlom pre termity, hady, myši alebo chrobáky. V takomto prípade je spodná vrstva uschovaného dreva znehodnotená. Je dôležité uložiť drevo aspoň 20 cm nad zemou.

V druhom rade musíte pri skladovaní zabezpečiť dobrú cirkuláciu vzduchu. Drevo dokonale vyschne, keď môže „voľne dýchať“. Neukladajte ho úplne natesno. Ak sa vám klasické usporiadanie v radoch nepozdáva, vyskúšajte kruhové uloženie. Ide o pravidelné uloženie dreva do kruhu. Je to esteticky zaujímavé a zároveň aj efektívne pri sušení mokrého dreva.

Drevo uložené do kruhu

A nakoniec, nezabudnite drevo skryť pred dažďom a snehom. Po správnosti by ste drevo mali skladovať v exteriéri, preto ho musíte pred nepriaznivým počasím dostatočne chrániť. Ako ochrana poslúži prístrešok alebo nepremokavá plachta. Pokiaľ použijete nepremokavú plachtu, nezabudnite ju zaistiť, aby vám ju neodfúkol vietor. Pri zakrývaní dreva plachtou dbajte na to, aby boli bočné strany dreva odkryté.

Kôlňa alebo pivnica?

Drevená kôlňa je pre uskladnenie dreva ako stvorená, avšak dnes sa kôlne stávajú raritou. Skvelou náhradou sú otvorené prístrešky na drevo. Prístrešok na drevo je zložený z plechovej strechy pripevnenej na nosných stĺpikoch a podlahy z guľatín alebo z paliet. Moderná alternatíva starej dobrej klasiky z dreva je montovaný prístrešok z pozinkovaného plechu. Plechový prístrešok je stabilný, bezúdržbový a odolný proti dažďu, slnku a aj snehu. Cena prístreška z pozinkovaného plechu sa pohybuje od 140 €.

Vhodnou alternatívou je aj kovová klietka. Kovová konštrukcia je pevná, stabilná a zaručí aj dostatočný prísun vzduchu. Samozrejme, nesmiete zabudnúť na konštrukciu pripevniť plechovú striešku, ktorá drevo ochráni. Postačí vám aj vlnitý plech. Kovovú konštrukciu umiestnite na pevný betónový základ alebo zámkovú dlažbu.

Skladovanie dreva v pivnici nie je najlepší nápad. Pivnice sú málo vetrateľné a drevo pri sušení potrebuje stálu cirkuláciu vzduchu. Palivové drevo v pivnici môžete skladovať, ale len v prípade, keď už je presušené. Môžete si ho ukladať v pivnici do oceľových stojanov na drevo ako zásobu na kúrenie na najbližšie dni. Takisto sa neodporúča sušiť čerstvé drevo priamo pri krbe. Vysoké teploty sušeniu dreva neprospievajú. Palivové drevo musí byť sušené primárne vzduchom, nie priamym teplom z krbu či pece.

Ak ste si už vybrali spôsob, ako uskladniť drevo na zimu, myslite aj na to, aby bolo drevo „poruke“. Určite oceníte praktické uloženie palivového dreva v čase tuhých mrazov čo najbližšie k domu. Ideálne miesto predstavuje exteriérová bočná strana domu alebo garáže. Samozrejme, s dostatočnou medzerou medzi domom a uskladneným drevom. Kde skladujete drevo vy?   

Autor článku

Lucia Pampuríková

Považujem sa za tvorivý a kreatívny typ človeka. Som spoločenská, empatická a mám rada výzvy. Veď čo ma nezabije, to ma posilní. Vystihujú ma slová...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...

Jedáleň – ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň – ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...Publikované dňa: 11.11.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Veci, ktoré čistíte príliš často. Ako často čistiť koberce, rúru či gauč?Veci, ktoré čistíte príliš často. Ako často čistiť koberce, rúru či gauč?

Vykurovacia sezóna v byte. Začiatok aj koniec určuje vyhláškaVykurovacia sezóna v byte. Začiatok aj koniec určuje vyhláška

Vykurovacia sezóna v bytových domoch má presne stanovený začiatok aj koniec. Aké sú hodnoty vonkajšej teploty, aby sa začalo kúriť? Všetky podstatné informácie nájdete v našom dnešnom...

Prenosný alebo projektor na stenu na filmy s WiFi? Ako vybrať najlepší projektor + recenziePrenosný alebo projektor na stenu na filmy s WiFi? Ako vybrať najlepší projektor + recenzie

Projektor vám nezaberie veľa miesta a môžete si ho preniesť kamkoľvek potrebujete. Má množstvo výhod a v článku si povieme aj o tom, ako si poradiť s výberom projektora.