Ako uskladniť palivové drevo na zimu: Kôlňa, pivnica, kovová klietka či montovaný prístrešok?

Prírodný materiál s nezameniteľnou vôňou. Drevo je jedinečný materiál čerpaný z prírody, ktorý vnesie do interiéru osobité čaro.

Ako uskladniť drevo na zimu

Praskajúce drevo v krbe alebo peci zútulni bývanie a navodí príjemnú relaxačnú atmosféru so štipkou romantiky. Viete, kam uložiť drevo a ako správne uskladniť drevo na zimu?

Obľúbené drevené a kovové drevníky


Drevo vhodné na kúrenie

Pravidlo číslo jedna pri zaobstarávaní dreva na kúrenie je vybrať to správne drevo. Nie každý typ dreva je vhodný na kúrenie. Niektoré drevo zhorí za krátky okamih, iné horí pomaly a dlho. Kľúčové pre kúrenie je tvrdé a predovšetkým suché drevo. Ak si chcete vychutnať nezameniteľný zážitok z praskajúceho dreva v krbe, musí byť drevo poriadne vysušené. Vhodní kandidáti sú buk, hrab, dub alebo breza. Naopak, ihličnany sa považujú za mäkké drevo, nevhodné na kúrenie. Rýchlo zhorí, a tým pádom aj slabo vyhrieva. To pre vás znamená vyššie náklady za palivové drevo. Čerstvé drevo je na kúrenie úplne nevhodné. Vlhkosť čerstvého dreva sa udržiava približne na 50 %. Za ideálnu vlhkosť dreva sa považuje 10 až 20 %. Pri kúrení vlhkým alebo mokrým drevom, vám hrozí zadymené a špinavé sklo na krbe alebo zanesený komín. Pýtate sa, koľko schne drevo? Nie je to práve krátka doba. Drevo schne minimálne rok. A ak mu doprajete až 3 roky, o to lepšie bude horieť.

Ako skladovať palivové drevo

Viete, ako skladovať palivové drevo? Môže drevo chytiť pleseň? Správne uskladnené drevo vám zaručí na 100 % pripravené drevo na kúrenie.

V prvom rade sa oblúkom vyhýbajte kontaktu so zemou. Ak položíte drevo voľne na zem, je pravdepodobné, že zvlhne a chytí neželanú pleseň alebo hnilobu. Drevo položené priamo na zemi je obrovským lákadlom pre termity, hady, myši alebo chrobáky. V takomto prípade je spodná vrstva uschovaného dreva znehodnotená. Je dôležité uložiť drevo aspoň 20 cm nad zemou.

V druhom rade musíte pri skladovaní zabezpečiť dobrú cirkuláciu vzduchu. Drevo dokonale vyschne, keď môže „voľne dýchať“. Neukladajte ho úplne natesno. Ak sa vám klasické usporiadanie v radoch nepozdáva, vyskúšajte kruhové uloženie. Ide o pravidelné uloženie dreva do kruhu. Je to esteticky zaujímavé a zároveň aj efektívne pri sušení mokrého dreva.

Drevo uložené do kruhu

A nakoniec, nezabudnite drevo skryť pred dažďom a snehom. Po správnosti by ste drevo mali skladovať v exteriéri, preto ho musíte pred nepriaznivým počasím dostatočne chrániť. Ako ochrana poslúži prístrešok alebo nepremokavá plachta. Pokiaľ použijete nepremokavú plachtu, nezabudnite ju zaistiť, aby vám ju neodfúkol vietor. Pri zakrývaní dreva plachtou dbajte na to, aby boli bočné strany dreva odkryté.

Kôlňa alebo pivnica?

Drevená kôlňa je pre uskladnenie dreva ako stvorená, avšak dnes sa kôlne stávajú raritou. Skvelou náhradou sú otvorené prístrešky na drevo. Prístrešok na drevo je zložený z plechovej strechy pripevnenej na nosných stĺpikoch a podlahy z guľatín alebo z paliet. Moderná alternatíva starej dobrej klasiky z dreva je montovaný prístrešok z pozinkovaného plechu. Plechový prístrešok je stabilný, bezúdržbový a odolný proti dažďu, slnku a aj snehu. Cena prístreška z pozinkovaného plechu sa pohybuje od 140 €.

Vhodnou alternatívou je aj kovová klietka. Kovová konštrukcia je pevná, stabilná a zaručí aj dostatočný prísun vzduchu. Samozrejme, nesmiete zabudnúť na konštrukciu pripevniť plechovú striešku, ktorá drevo ochráni. Postačí vám aj vlnitý plech. Kovovú konštrukciu umiestnite na pevný betónový základ alebo zámkovú dlažbu.

Skladovanie dreva v pivnici nie je najlepší nápad. Pivnice sú málo vetrateľné a drevo pri sušení potrebuje stálu cirkuláciu vzduchu. Palivové drevo v pivnici môžete skladovať, ale len v prípade, keď už je presušené. Môžete si ho ukladať v pivnici do oceľových stojanov na drevo ako zásobu na kúrenie na najbližšie dni. Takisto sa neodporúča sušiť čerstvé drevo priamo pri krbe. Vysoké teploty sušeniu dreva neprospievajú. Palivové drevo musí byť sušené primárne vzduchom, nie priamym teplom z krbu či pece.

Ak ste si už vybrali spôsob, ako uskladniť drevo na zimu, myslite aj na to, aby bolo drevo „poruke“. Určite oceníte praktické uloženie palivového dreva v čase tuhých mrazov čo najbližšie k domu. Ideálne miesto predstavuje exteriérová bočná strana domu alebo garáže. Samozrejme, s dostatočnou medzerou medzi domom a uskladneným drevom. Kde skladujete drevo vy?   

Autor článku

Lucia Pampuríková

Považujem sa za tvorivý a kreatívny typ človeka. Som spoločenská, empatická a mám rada výzvy. Veď čo ma nezabije, to ma posilní. Vystihujú ma slová...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi

Veranda či terasa je snom pravdepodobne každého, kto by chcel bývať v dome. Je to priestor, kde si môžete na čerstvom vzduchu posedieť s rodinou či priateľmi. Za letných večerov...

Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  Publikované dňa: 11.11.2022
Hodnotenie článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako naplánovať exteriérové vianočné osvetlenie – tipy pre začiatočníkov Ako naplánovať exteriérové vianočné osvetlenie – tipy pre začiatočníkov

Vianočná výzdoba sa netýka len interiéru, čoraz viac sa pozornosť zameriava na exteriérové osvetlenie. Ak si chcete skrášliť okolie domu rozprávkovým osvetlením, máme pre vás niekoľko...

Vianočné oblátky s vodou, bez mlieka, škoricové i slané – receptyVianočné oblátky s vodou, bez mlieka, škoricové i slané – recepty

Poznáte tajný zaručený recept na vianočné oblátky? Vyskúšali ste už slané vianočné oblátky alebo uprednostňujete skôr tradičné tenké sladké oblátky bez príchutí?

Ako utesniť okná a dvere svojpomocne – kde a ako nalepiť samolepiace či tesnenie do drážkyAko utesniť okná a dvere svojpomocne – kde a ako nalepiť samolepiace či tesnenie do drážky

Jedna z možností, ako ušetriť počas vykurovacieho obdobia, sú, samozrejme kvalitne utesnené okná a dvere. Prezradíme vám, ako správne utesniť okná, ale aj vchodové plastové dvere.