Najlepšie a najpredávanejšie sú benzínové kosačky s pojazdom. Návod, ako vybrať, recenzie, test

Zdravý a krásny trávnik si vyžaduje vhodnú starostlivosť a údržbu nielen v podobe zavlažovania a hnojenia, ale aj pravidelného kosenia. Pri výbere kosačky je niekoľko dôležitých aspektov, ktoré sa oplatí zvážiť a ktoré vám pomôžu vybrať ten správny model pre vás.

Ako vybrať benzínovú kosačku

V tomto článku sa pozrieme na to, aké sú dôležité kritéria pri výbere benzínovej kosačky a na čo by ste mali pri kúpe myslieť.

Obľúbené benzínové kosačky


Výhody benzínovej kosačky oproti elektrickej

Prvou dilemou pri výbere kosačky môže byť to, či siahnuť po elektrickej alebo benzínovej kosačke. Každá má svoje pre a proti, preto sa pozrime, v čom majú benzínové kosačky navrch.

 • Výkonnejší motor – Motory benzínových kosačiek mávajú vyšší výkon, preto si dokážu lepšie poradiť aj s hustejším porastom či hrubými stonkami burín.
 • Väčší terén – Benzínové kosačky sú vhodnejšie na kosenie stredne veľkých a veľkých plôch. Na rozdiel od elektrických kosačiek sa totiž nemusíte obávať o to, či vám dosiahne kábel alebo či sa nevybije batéria.
 • Vydržia dlhšie – Kým elektrická, resp. akumulátorová kosačka vydrží na jedno nabitie 0,5 – 1,5 h, kosačka s plne natankovanou nádržou pokosí celý pozemok a niekedy vydrží aj na dvakrát.
 • Väčšia kosačka, väčší záber – Pri benzínových kosačkách si väčšinou môžete vybrať modely s väčším záberom kosenia, čo je pri veľkých pozemkoch výhodou, keďže tak pokosíte rýchlejšie.
 • Neprekáža vám kábel – Pri kosení s benzínovou kosačkou vás nebudete limitovať dĺžka kábla a ani sa nebudete musieť zaoberať tým, kde je umiestnený, aby ste ho náhodou neprekosili.

Benzínové kosačky majú aj svoje nevýhody. Bývajú ťažšie, horšie sa s nimi manévruje fyzicky menej zdatnejším ľuďom. Ich údržba je náročnejšia aj nákladnejšia, sú hlučnejšie, menej výhodné pre životné prostredie a bývajú drahšie.

Ako vybrať benzínovú kosačku

Na výber benzínovej kosačky si vyhraďte dostatok času. Okrem ceny sa zamerajte na dôležité parametre, ako výkon motora, šírka záberu alebo spôsob spracovania trávy. Pri hľadaní vezmite do úvahy niekoľko faktorov, a to:

 • Plochu trávnika
 • Dĺžku trávy a stav porastu
 • Využitie pokosenej trávy
 • Spôsob údržby trávniky (akú vysokú chcete trávu)

Motor

Spoľahlivý a výkonný motor je základom každej kvalitnej kosačky, ktorá vám vydrží roky. To, akým motorom kosačka disponuje, sa odrazí na výsledkoch kosenia – slabší motor síce pokosí jemnú trávu, no bude mať problém s hustejším porastom alebo burinou s hrubými stonkami. Ak sa nechytáte trávu kosiť každý týždeň a možno vám pre nedostatok času trávnik sem-tam prerastie, budete potrebovať motor s vyšším výkonom. Pre kosenie menších plôch siahajte po kosačkách s minimálnym výkonom 2,5 kW, stredne veľkých plôch aspoň 3 – 3,5 kW a pri väčších plochách pokojne aj po kosačkách s 4 – 6,5 kW výkonom. Nezabúdajte však aj na to, že silnejší a výkonnejší motor znamená taktiež hlučnejšiu prevádzku kosačky a vyššiu hmotnosť.

Motor benzínovej kosačky

Pojazd

Pojazd umožňuje chod kosačky bez toho, aby ste ju museli tlačiť, a teda stačí ju usmerňovať a navádzať. Kosačka s pojazdom vám teda ušetrí námahu a sú vítané predovšetkým v záhradách, ktoré sú umiestnené na svahu alebo kopcovitom teréne, po ktorom by sa kosačka tlačila ťažko. Ďalšou výhodou je aj to, že takáto kosačka sa pohybuje konštantnou rýchlosťou, a teda aj kosenie býva rovnomernejšie. Kým niektoré modely ponúkajú len jednu rýchlosť, iné majú na výber viacero rýchlostných stupňov. Tie sú výhodou hlavne vtedy, ak kosačku používajú viacerí a každému vyhovuje iné tempo.

O pojazde sa zároveň vraví, že je to prvá vec, ktorá sa na kosačke pokazí. Preto ak zvažujete kosačku bez pojazdu, je to v poriadku – hodia sa predovšetkým do rovinatých a jednoduchých terénov. Ak siahnete po kosačke bez pojazdu, všímajte si jej hmotnosť (pre fyzicky menej zdatnejších by mohol byť problém tlačiť 35 kg kosačku), ale aj recenzie zákazníkov, ktorí môžu spomenúť, či sa s danou kosačkou dá manipulovať jednoducho. Najlepšie však je, ak si môžete kosačku prezrieť v kamennej predajni a skúsiť, ako sa vám bude s daným modelom manévrovať.

Šírka záberu

Šírka záberu kosenia je parameter, ktorý je dobré prispôsobiť veľkosti a členitosti terénu. V skratke, čím väčší pozemok potrebujete pokosiť, tým je lepšie mať širší záber. To, či kosačka naraz skosí 40 alebo 50 cm pás má podstatný vplyv na to, za aký dlhý čas pokosíte celý trávnik. Naopak, ak je vaša záhrada menšia a má množstvo zákutí, je lepší menší záber, aby ste sa lepšie dostali do rohov a rôznych nepravidelných častí záhrady.

 • Malé trávniky do 500 m2 – Kosačky s malým záberom od 30 do 40 cm.
 • Stredne veľké trávniky do 900 m2 – Vhodné kosačky so záberom 40 – 50 cm.
 • Veľké trávniky nad 900 m2 – Väčšie kosačky so záberom 50 a viac cm.

Výška kosenia

Tento údaj predstavuje to, akú vysokú trávu budete po pokosení mať. Vo väčšine prípadov sa výška kosenia dá nastaviť, a to v rôznych rozmedziach od 1,5 do 7,5 cm. Nastaviteľná výška je výhodná nielen vtedy, keď kosíte rôzne druhy trávnikov, ale aj pri bežnom trávniku, keďže v letnom období sa odporúča kosiť trávu kratšie než neskôr v jeseni. Výška kosenia by sa mala odvíjať aj od výšky trávy – ak trávnik pravidelne kosíte, môžete nastaviť menšiu výšku, avšak ak necháte trávnik prerásť, nemožno trávu zrazu skosiť na 2 cm. Odporúča sa totiž skosiť polovicu až 2 tretiny trávy, nikdy nie viac, inak sa poškodí. Preto pri výbere kosačky zvážte aj to, v akom stave je váš trávnik a pri akej výške ho chcete udržiavať.

Benzínová kosačka – výška kosenia

Materiál

Materiál kostry kosačky ovplyvňuje jednak jej kvalitu a životnosť, ale aj jej výslednú váhu. Saši benzínových kosačiek býva vyrobené z kvalitnej ocele, ktorá je ťažšia, no odolná, avšak musí byť ošetrená proti korózii, keďže hrdzavenie býva časom problém. Ľahšie kosačky mávajú hliníkové saši, čo je mäkší materiál odolný proti hrdzi. Najdrahšie sú rôzne kompozity kovov, ktoré bývajú ťažšie, odolnejšie a tvrdšie. Naopak, najlacnejšie kosačky sú vyrobené z ABS plastov, ktoré sa rýchlejšie poškodia a zničia.

Riadidlá

Čím viac budete kosačku používať, tým viac si dajte záležať aj na atribútoch, ako je napr. rukoväť. Všímajte si materiál, riadidlá by mali byť pogumované pre lepší úchop a mali by mať ergonomický tvar, pretože aj keď sa to možno spočiatku nezdá, ak vás čaká hodinové kosenie, tvar rukoväte bude mať určite vplyv na únavu vašich rúk. Ďalšou žiadanou kvalitou je nastaviteľnosť výšky rukoväte, hlavne ak ste vyšší alebo nižší a štandardné nastavenie by vám nevyhovovalo, resp. ak budú kosačku používať viacerí ľudia s rozdielnou výškou. A napokon je výhodná aj možnosť sklopenia rukoväte, ktorá sa využíva pri uskladnení kosačky, čím zaberie menej miesta.

Kolesá

Rovnako ako aj rukoväť, kolesá sú tým dôležitejšie, čím väčší a náročnejší terén budete kosiť. Lacnejšie kosačky bývajú vybavené menšími plastovými kolieskami, ktoré sú vhodné do nenáročného terénu, najlepšie na nízky a rovinatý trávnik. Ak vás čaká kopcovitý terén s burinami, stavte na kolesá s väčším priemerom, ktoré ľahko zvládnu hrbolce a jamky. Mali by mať guľôčkové ložiská a pogumovaný povrch. Kosačka môže mať pohon na zadné, niekedy aj predné kolesá, a poháňať ju vpred, príp. aj vzad, čo sú všetko vlastnosti, do ktorých sa v náročnejšom teréne oplatí investovať.

Zberný kôš

Benzínové kosačky môžu, no nemusia disponovať zberným košom. Výhodou zberného koša je najmä to, že po pokosení zanechá trávnik čistý a nemusíte sa zaoberať hrabaním a zametaním trávy. Kosačka takto zároveň pozbiera aj listy napadané z okolitých stromov, takže v jeseni si ušetríte aj hrabanie. Hneď po pokosení môžete trávnik pokosiť a nazbieranej trávy sa zbaviť v kompostéri.

Benzínová kosačka so zberným košom

Ak sa teda rozhodnete pre kosačku so zberným košom, všímajte si predovšetkým jeho kapacitu, najlepšie 60 – 75 l. Čím väčší, tým menej často sa budete musieť zaoberať jeho vyprázdňovaním a prerušovať kosenie. Na naplnenie koša vás môže upozorniť indikátor naplnenia, ktorými sú niektoré kosačky vybavené. Zberné koše bývajú vyrobené z textilu a plastu, pričom zaujímavé je všímať si spôsob uchytenie. Ak sa uchytáva za pomoci plastových háčikov, môže sa stať, že tie časom oslabnú a poškodia sa. Spôsob výberu koša by mal byť rýchly a jeho vyprázdňovanie jednoduché, aby ste ním netrávili veľa času.

Mulčovanie a vyhadzovanie trávy

Okrem (alebo namiesto) zberného koša môžu byť benzínové kosačky vybavené možnosťou mulčovania alebo vyhadzovania trávy. Aký je medzi nimi rozdiel?

 • Vyhadzovanie trávy – Znamená, že pokosenú trávu kosačka jednoducho vyhodí bočným alebo zadným deflektorom. Pri vyhadzovaní sa kosačka môže pohybovať rýchlejšie a bez zastavovania, pričom zvládne kosiť aj vyššiu trávu. Na druhej strane späť vyhadzuje aj burinu, menšie kamienky, paličky a iné drobnosti, ktoré prídu kosačke do cesty. Pokosenú trávu potom treba pozbierať, hlavne v okolí chodníkov a cesty treba navyše zametať.
 • Mulčovanie – Pri mulčovaní sa tráva tiež vracia späť na trávnik, ale už v inom stave. Mulčovačka ju poseká na drobné častice, ktoré pri návrate na trávnik už pôsobia ako prírodné hnojivo. Trávu tak netreba zbierať a živiny z posekanej trávy sa vrátia späť do pôdy. Nevýhodou je, že sa kosačka pohybuje pomalšie, keďže zároveň aj mulčuje, čo nie je ideálne pre kosenie väčších plôch.

Hluk

Benzínové kosačky môžu dosahovať vysoké až škodlivé úrovne hluku, preto je tento údaj dôležité skontrolovať. Uvádza sa v dB a väčšinou sa pohybuje okolo 90 dB. Kosačky so slabším motorom budú tichšie, okolo 80 dB, avšak treba pamätať na to, že ochranu sluchu je potrebné zabezpečiť si už od 85 dB, inak môže dôjsť k poškodeniu. Niektoré benzínové kosačky môžu dosahovať až 100 dB, preto pri kúpe myslite aj na kvalitné ochranné pomôcky.

Lacné aj drahšie kosačky ponúka Makita, Husqvarna, Bosch či Riwall

Najpredávanejšie benzínové kosačky patria k značkám ako Makita, Husqvarna, Stihl, Hecht, Stiga, Šupa, Fieldmann, Riwall, Bosch či Dolmar. Najlacnejšie benzínové kosačky sa pohybujú v cenovej relácii od 200 do 300 eur. Aj medzi nimi si môžete vybrať z množstva kvalitných modelov. Pri príliš lacných kosačkách pozor – môžu byť vyrobené z menej kvalitných materiálov, mať úzky záber kosenia, môže im chýbať pojazd alebo kvalitné kolieska.

Zlatú strednú cestu tvoria kosačky od 300 do 450 eur. Vybrať si môžete zo širokého spektra značiek a funkcií. Mnohé majú funkciu 4 v 1, čo znamená, že trávu zbierajú, mulčujú aj vyhadzujú dozadu či do boku. Najdrahšie kosačky nájdete aj za 600, 800 a viac stovák eur. Majú silné a výkonné motory, vďaka čomu sú určené skôr na kosenie väčších plôch, náročnejších terénov a na časté a dlhé používanie. Nech je už váš rozpočet akýkoľvek, vždy sa oplatí sledovať aj recenzie užívateľov alebo to, akú záruku výrobca poskytuje.

TOP benzínové kosačky

Pripravili sme si pre vás niekoľko modelov, ktoré patria medzi najlepšie v tomto roku. Prečítajte si stručné recenzie kosačiek, ktoré vám dobre poslúžia v menšej i väčšej záhrade.

Staršie produkty, ktoré sa už nepredávajú

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie kosačky

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi

Veranda či terasa je snom pravdepodobne každého, kto by chcel bývať v dome. Je to priestor, kde si môžete na čerstvom vzduchu posedieť s rodinou či priateľmi. Za letných večerov...

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?Publikované dňa: 20.04.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako si vybrať ten správny gril online: Grily dostupné na overenom eshope PlaneoAko si vybrať ten správny gril online: Grily dostupné na overenom eshope Planeo

Na e-shope Planeo zakúpite všetky modely grilov, stačí si len vybrať aký druh grilu vám bude najviac vyhovovať. Pri výbere zvážte niekoľko kritérií.

Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?

Po akej spájkovačke však siahnuť, aby ste si vybrali nástroj podľa vašich očakávaní? Poďte sa s nami pozrieť na najdôležitejšie kritéria.

Ako vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i BraunAko vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i Braun

Stolné mixéry patria medzi najobľúbenejšie kuchynské spotrebiče. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú kľúčové vlastnosti mixérov a aké funkcie majú moderné mixéry, ktoré vám môžu prípravu...