Ako vybrať fotoaparát Polaroid? Recenzie odporúčajú Fujifilm Instax

Určite si spomínate na nejeden rozmernejší Polaroid fotoaparát z amerického filmu, z ktorého útrob po cvaknutí spúšte okamžie vyšla hotová fotografia. Digitálna doba pokročila a tieto, tzv. instantné fotoaparáty sú späť.

Instantný fotoaparát Polaroid

Pozreli sme sa na im na zúbky a vybrali sme 5 modelov, ktoré stoja za kúpu.

Instantné fotoaparáty – ako fungujú

Instantný fotoaparát s priamou tlačou obsahuje film, ktorý je zároveň aj fotopapierom. Fotocitlivé vrstvy na jeho povrchu zachytia obraz a následne sa naštartuje chemická reakcia, ktorá o niekoľko sekúnd až minút fotografiu vyvolá, tj. spracuje do použiteľnej formy. Fotografia vyvolaná na papieri sa vysunie z fotoaparátu a je pripravená, aby ste si ju nalepili do fotoalbumu alebo na nástenku. Je to teda omnoho rýchlejší proces, ako vyvolávanie fotiek z klasického filmu. Kvalitou sa však zatiaľ klasickému filmu nevyrovnajú.

Digitálne instantné fotoaparáty sú určené predovšetkým pre kreatívnu fotografiu a obľubujú ich najmä mladší ľudia, ktorí nechcú strácať čas zdĺhavým nastavovaním fotoaparátu alebo úpravou fotografií na počítačoch. Tomu je prispôsobená aj výbava a funkcie ich moderných verzií. Na Slovensku nájdete instantné fotoapatáry v portfóliu značiek Polaroid, Fujifilm a Kodak.

TOP 5 instantných digitálnych fotoaparátov

Funkcie a vlastnosti instantných fotoaparátov

  • Displej – digitálne modely sú vybavené grafickým displejom. Vďaka nemu máte väčšiu kontrolu nad zachytenými zábermi. Môžete medzi nimi jednoducho listovať a zvoliť si, ktoré fotografie chcete vytlačiť alebo vymazať.
  • Blesk – ten je dôležitý pre fotografovanie nielen v noci ale aj v šere, kedy nedostatok svetla spôsobí, že sú fotky tmavé a strácajú sa na nich detaily. Nie každý model bleskom disponuje, preto zvážte, v akých podmienkach budete instantný fotoaparát používať.
  • Ukladanie na pamäťovú kartu – funkcia týkajúca sa digitálnych instantných fotoaparárov. Fotografie si nemusíte okamžite vytlačiť, ale môžete si ich uložiť na bežnú pamäťovú kartu (najčastejšie formát SD či micro SD), prezerať a ďalej ich upravovať v počítači.
  • Selfie fotografovanie – ani pri najdrahších modeloch dostupných na slovenskom trhu sa nestretnete s výklopným displejom. Ak napriek tomu chcete fotiť selfie fotografie, pomôže vám s tým zrkadielko na prednej strane tela fotoaparátu a tiež funkcia načasovanej samospúšte.
  • Scénické režimy – vďaka nim fotoaprát prispôsobí rýchlosť závierky a expozíciu okolitým podmienkam. Fotky tak budú ostré a primerane jasné – ani tmavé ani svetlé. Niektoré prístroje vám umožnia aj nastavenie jasu zvlášť v niekoľkých stupňoch.
  • Objektívy – väčšina modelov má pevný objektív, niektoré však disponujú automatickým približovaním (zoom) podľa nastaveného scénického režimu. Približovanie však nie je plynulé ale väčšinou má tri pevné úrovne (makro, portrét a krajinka).

Aký film, resp. fotopapier zvoliť

  • Veľkosť – pre rôzne instantné fotoaparáty sú používané rôzne veľkosti filmov, resp. fotopapierov (a teda výsledných fotografií). Polaroid udáva rozmery v palcoch, konkrétne sú to formáty 2×3” (5×7,6 cm) a 3×4” (7,6 × 10 cm). Fujifilm Instax ponúka tri formáty, prvým je Instax mini (5,4 × 8,6 cm), potom Instax wide (10,8 × 8,6 cm) a nakoniec štvorcový formát 1:1 nazvaný Instax square s rozmermi 8,6 × 7,2 cm pre rámček a 6,2 × 6,2 cm pre samotnú fotografiu.
  • Farebné podanie – fotocitlivá vrstva ovplyvňuje aj farebné podanie výslednej fotografie. Vďaka tomu si môžete zakúpiť papier s bežným neutrálnym alebo iným farebným podaním, prípadne tiež čiernobiely.

Fotografie z Polaroidu

  • ISO – číslo udávajúce citlivosť fotomateriálu na svetlo. Čím vyššie je, tým jasnejšia bude fotografia pri rovnakých svetelných podmienkach. Bežné instantné filmy, resp. fotopapiere majú ISO cca. 600 – 800.
  • Rámček – rámček okolo fotografie dokáže podporiť jej výtvarný zámer, preto sú fotopapiere k dispozícii s neutrálnymi bielymi a čiernymi, prípadne s dekoračnými rámčekmi s veselými farbami. Polaroid Snap ponúka aj bezrámové fotografie, na druhej strane, rámček vždy môžete odstrihnúť.

Instantné fotky aj z mobilu

Ak sa vám páči možnosť okamžitej tlače fotografií na instantné fotopapiere, nemusíte hneď kupovať instantný fotoaparát. Pomocou instantnej tlačiarne, ktorá funguje na rovnakom princípe, môžete tlačiť na instantné fotopapiere priamo zo smartfónu s technológiou Bluetooth bez potreby atramentovej alebo inej náplne. Táto technológia sa nazýva ZINK (Zero INK, teda bez atramentu) a podporujú jú minitlačiarne Fujifilm Instax SHARE, Polaroid ZIP, ale tiež výrobky značiek HP a Canon.

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane

Farba dreva v kombinácii s bielou je pre kuchyne typická. Napriek tomu, že už sa môže zdať táto kombinácia obohraná, stále sa teší veľkej obľube a stále dokáže prekvapiť. Ak neviete, akú...

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.Publikované dňa: 31.10.2018
Hodnotenie článku:
(88.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Značka Bosch prispôsobuje veľkostné požiadavkyZnačka Bosch prispôsobuje veľkostné požiadavky

Inú chladničku si zvolí mnohopočetná rodina a úplne po rozdielnom type siahne študent v prenajatej izbe. Značka Bosch má vo svojej ponuke všetky veľkostné typy a tie prispôsobuje...

Technológie chladničiek zažívajú výslnieTechnológie chladničiek zažívajú výslnie

Ako vybrať záložný zdroj pre PC? Testy a recenzie UPS pomôžu vybraťAko vybrať záložný zdroj pre PC? Testy a recenzie UPS pomôžu vybrať

Zažili ste už situáciu, keď ste z dôvodu výpadku elektrického prúdu stratili niekoľkohodinovú prácu vykonanú na počítači? V týchto prípadoch vás vie zachrániť automatický záložný zdroj....