Ako vybrať fotoaparát Polaroid? Recenzie odporúčajú Fujifilm Instax

Určite si spomínate na nejeden rozmernejší Polaroid fotoaparát z amerického filmu, z ktorého útrob po cvaknutí spúšte okamžie vyšla hotová fotografia. Digitálna doba pokročila a tieto, tzv. instantné fotoaparáty sú späť.

Instantný fotoaparát Polaroid

Pozreli sme sa na im na zúbky a vybrali sme modely, ktoré stoja za kúpu.

Najobľúbenejšie modely instantných fotoaparátov


Instantné fotoaparáty – ako fungujú

Instantný fotoaparát s priamou tlačou obsahuje film, ktorý je zároveň aj fotopapierom. Fotocitlivé vrstvy na jeho povrchu zachytia obraz a následne sa naštartuje chemická reakcia, ktorá o niekoľko sekúnd až minút fotografiu vyvolá, tj. spracuje do použiteľnej formy. Fotografia vyvolaná na papieri sa vysunie z fotoaparátu a je pripravená, aby ste si ju nalepili do fotoalbumu alebo na nástenku. Je to teda omnoho rýchlejší proces, ako vyvolávanie fotiek z klasického filmu. Kvalitou sa však zatiaľ klasickému filmu nevyrovnajú.

Digitálne instantné fotoaparáty sú určené predovšetkým pre kreatívnu fotografiu a obľubujú ich najmä mladší ľudia, ktorí nechcú strácať čas zdĺhavým nastavovaním fotoaparátu alebo úpravou fotografií na počítačoch. Tomu je prispôsobená aj výbava a funkcie ich moderných verzií. Na Slovensku nájdete instantné fotoapatáry v portfóliu značiek Polaroid, Fujifilm a Kodak.

Funkcie a vlastnosti instantných fotoaparátov

  • Displej – digitálne modely sú vybavené grafickým displejom. Vďaka nemu máte väčšiu kontrolu nad zachytenými zábermi. Môžete medzi nimi jednoducho listovať a zvoliť si, ktoré fotografie chcete vytlačiť alebo vymazať.
  • Blesk – ten je dôležitý pre fotografovanie nielen v noci ale aj v šere, kedy nedostatok svetla spôsobí, že sú fotky tmavé a strácajú sa na nich detaily. Nie každý model bleskom disponuje, preto zvážte, v akých podmienkach budete instantný fotoaparát používať.
  • Ukladanie na pamäťovú kartu – funkcia týkajúca sa digitálnych instantných fotoaparárov. Fotografie si nemusíte okamžite vytlačiť, ale môžete si ich uložiť na bežnú pamäťovú kartu (najčastejšie formát SD či micro SD), prezerať a ďalej ich upravovať v počítači.
  • Selfie fotografovanie – ani pri najdrahších modeloch dostupných na slovenskom trhu sa nestretnete s výklopným displejom. Ak napriek tomu chcete fotiť selfie fotografie, pomôže vám s tým zrkadielko na prednej strane tela fotoaparátu a tiež funkcia načasovanej samospúšte.
  • Scénické režimy – vďaka nim fotoaprát prispôsobí rýchlosť závierky a expozíciu okolitým podmienkam. Fotky tak budú ostré a primerane jasné – ani tmavé ani svetlé. Niektoré prístroje vám umožnia aj nastavenie jasu zvlášť v niekoľkých stupňoch.
  • Objektívy – väčšina modelov má pevný objektív, niektoré však disponujú automatickým približovaním (zoom) podľa nastaveného scénického režimu. Približovanie však nie je plynulé ale väčšinou má tri pevné úrovne (makro, portrét a krajinka).

Aký film, resp. fotopapier zvoliť

  • Veľkosť – pre rôzne instantné fotoaparáty sú používané rôzne veľkosti filmov, resp. fotopapierov (a teda výsledných fotografií). Polaroid udáva rozmery v palcoch, konkrétne sú to formáty 2×3” (5×7,6 cm) a 3×4” (7,6 × 10 cm). Fujifilm Instax ponúka tri formáty, prvým je Instax mini (5,4 × 8,6 cm), potom Instax wide (10,8 × 8,6 cm) a nakoniec štvorcový formát 1:1 nazvaný Instax square s rozmermi 8,6 × 7,2 cm pre rámček a 6,2 × 6,2 cm pre samotnú fotografiu.
  • Farebné podanie – fotocitlivá vrstva ovplyvňuje aj farebné podanie výslednej fotografie. Vďaka tomu si môžete zakúpiť papier s bežným neutrálnym alebo iným farebným podaním, prípadne tiež čiernobiely.

Fotografie z Polaroidu

  • ISO – číslo udávajúce citlivosť fotomateriálu na svetlo. Čím vyššie je, tým jasnejšia bude fotografia pri rovnakých svetelných podmienkach. Bežné instantné filmy, resp. fotopapiere majú ISO cca 600 – 800.
  • Rámček – rámček okolo fotografie dokáže podporiť jej výtvarný zámer, preto sú fotopapiere k dispozícii s neutrálnymi bielymi a čiernymi, prípadne s dekoračnými rámčekmi s veselými farbami. Polaroid Snap ponúka aj bezrámové fotografie, na druhej strane, rámček vždy môžete odstrihnúť.

Instantné fotky aj z mobilu

Ak sa vám páči možnosť okamžitej tlače fotografií na instantné fotopapiere, nemusíte hneď kupovať instantný fotoaparát. Pomocou instantnej tlačiarne, ktorá funguje na rovnakom princípe, môžete tlačiť na instantné fotopapiere priamo zo smartfónu s technológiou Bluetooth bez potreby atramentovej alebo inej náplne. Táto technológia sa nazýva ZINK (Zero INK, teda bez atramentu) a podporujú jú minitlačiarne Fujifilm Instax SHARE, Polaroid ZIP, ale tiež výrobky značiek HP a Canon.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

17/08/2021 20:11
Petra

Používam fotoaparát Fujifilm Instax Mini 9 a som s ním spokojná. Zaujal ma jeho nezvyčajný dizajn, prijateľná cena aj jednoduchosť ovládania. Fotoaparát pôsobí robustne, hoci je celý z plastu. V ponuke boli vo viacerých farebných variantoch, ja som si zvolila modrý. Kvalita fotiek je na úrovni a hlavne ich mám veľmi rýchlo v ruke. Je to skvelá zábavka pre malých aj dospelých. K dispozícii je viacero režimov, vďaka ktorým môžete fotografie ešte o čosi vylepšiť. Takýto fotoaparát som si zvolila z dôvodu nostalgie za starými časmi. Mám rada hmatateľné veci a nielen digitálne, ktoré môžu jediným klikom nezvratne zmiznúť. Fotoaparát si brávam so sebou na dovolenky a výlety, prípadne na oslavy s kamarátmi. Krásne spomienky mám okamžite k dispozícii a nemusím chodiť do fotolabu. Jedinou nevýhodou je vyššia cena filmov do fotoaparátu.

18/08/2021 06:47
Erik

Kúpil som si instantný fotoaparát Fujifilm Instax Square SQ6, pretože sa mi viac páčia štvorcové fotky než obdĺžnikové. Kedysi dávno som mal Polaroid a tento foťák mi ho veľmi pripomína. Páči sa mi jeho krásny dizajn, mám ho vo farebnej kombinácii čierna a sivá. Oceňujem, že je ľahučký a v rukách sa drží veľmi dobre. Hoci je celý vyrobený z plastu, je kvalitne spracovaný. Mám ho už cca. rok a potešilo ma, že zvládol fotiť aj pri teplote pod nulou. Manipulácia s fotoaparátom je úžasne jednoduchá a vytvára pekné fotky, vďaka tomu mám z každého výletu originálne spomienky. Je tu viacero režimov fotografovania, čiže sa hodí aj pre kreatívnych ľudí. Fotoaparát vždy zaujme okoloidúcich a mnohí sa ma pýtajú, čo to mám. Zaujal aj moju priateľku a tá si kúpila verziu Rainbow set, s ktorou je dodávané bohaté príslušenstvo. Nechýba tu praktický remienok okolo krku, obal na foťák, fotoalbum, kazetka s 10 fotkami, fotorámik aj LED svetelná reťaz. Ja aj priateľka sme z tohto modelu nadšení a odporúčame ho každému, kto chce mať okamžite hmatateľné spomienky.

31/07/2022 20:08
Julia

fotim mobilom a poto si z fotiek spravim plakety do skla onglazz

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...

Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie

Plánujete upraviť svoju terasu či záhradu, avšak nemáte nápady? Vyskúšajte niektorý z našich tipov.

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.Publikované dňa: 31.10.2018
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(88.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?

Po akej spájkovačke však siahnuť, aby ste si vybrali nástroj podľa vašich očakávaní? Poďte sa s nami pozrieť na najdôležitejšie kritéria.

Ako vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i BraunAko vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i Braun

Stolné mixéry patria medzi najobľúbenejšie kuchynské spotrebiče. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú kľúčové vlastnosti mixérov a aké funkcie majú moderné mixéry, ktoré vám môžu prípravu...

Infrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhodyInfrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhody

Infrasauna u vás doma? Prečo nie! Blahodárne účinky infrasauny si rozoberieme, no predovšetkým vedzte, že mať doma infrasaunu pre 1-2 osoby vôbec nie je nereálnym snom.