Ručný alebo elektrický hoblík na drevo? Ako vybrať, recenzie. Obľúbené sú Makita, Bosch, ale aj Parkside

Na docielenie hladkého povrchu malých či veľkých drevených plôch potrebujete vhodné náčinie, a tým je hoblík. Lenže nie je hoblík ako hoblík. Na výber máte ručné i elektrické hoblíky, hobby i profesionálne modely.

Ako vybrať hoblík

Práve preto sme pre vás pripravili návod, ako si hoblík čo najjednoduchšie vybrať. Po prečítaní článku sa na svoj výber budeme môcť absolútne spoľahnúť.

Elektrické a aku hoblíky na drevo


Typy hoblíkov na drevo

Hoblíky možno rozdeliť podľa druhu napájania na elektrické alebo akumulátorové. Pokým s elektrickým ste rýchlejší a šikovnejší, s akumulátorovým ste obmedzovaní kapacitou batérie. Predchodcom spomenutých typov je ručný hoblík, ktorý je stále v obehu. Má totiž kvality, ktoré ani elektronika nenahradí.

Ručný hoblík

Skladá sa z dreveného tela, v ktorom je nôž. Nôž je vsadený tak, aby trochu presahoval samotné telo. Hĺbku rezu môžete nastavovať ručne, zafixujete sa prítlačnou skrutkou. Výhodou ručného hobľovania je úplne hladký povrch, ručné hobľovanie nezanecháva žiadne stopy nerovností a vlákien. Podmienkou kvalitnej práce sú vždy poriadne naostrené nože. Ďalšou výhodou je, že drevo je oveľa trvanlivejšie, pretože póry, ktoré vznikajú hobľovaním, sú uzavreté.

Ručný hoblík vás môže prekvapiť aj svojim prevedením. Existujú drevené ručné hoblíky, kovové, čínske jednoručné hoblíky, hoblíky so štvorcovými hranami, s ktorými je možné pracovať stlačením a aj ťahom k sebe, americké hoblíky. Kedysi takéto hoblíky niesli rôzne názvy, napr. hoblík hladík, klopkár, lastovička alebo žľabkovací hoblík, ktorý slúži na vyhotovenie žľabov a na vytvorenie polodrážkového spoja. Oblúkovité lišty a rímsy je zase možné vyhotoviť s pomocou ručného členkového hoblíka, ktorý má tvar zakriveného člna.

Elektrický hoblík

Výhodou elektrického hoblíka je schopnosť pracovať nonstop a keďže je poháňaný motorom, nepotrebuje príliš veľkú silu obsluhy. Prácu vykonáva rýchlo a takmer s dokonalou presnosťou. Na jeden záber je možné ohobľovať veľkú plochu a úber sa nastavuje len pomocou otočného regulátora alebo tlačidla. Človek s elektrickým hoblíkom pracuje ľahko, bezpečne a pohodlne.

Vyberáme z nášho katalógu

Aku hoblík

Ide o výbornú alternatívu k elektrickému hoblíku. Rozdielom však je, že pri práci s aku hoblíkom nepotrebujete priame napojenie na elektrinu. Výhodou takéhoto riešenia je, že sa vám kábel nemotá pod nohami a neobťažuje vás pri práci, keďže hoblík môžete nabíjať počas noci alebo v čase, keď s ním nepracujete. S akumulátorovým hoblíkom môžete pracovať aj v priestoroch, kde nie je zásuvka. Má však nevýhodu, ktorou je kapacita batérie. Akumulátorový hoblík je určený len na časovo kratšiu prácu, zväčšia na niekoľko desiatok minút. Preto bývajú aku modely vybavené 2 batériami, jednu môžete používať a druhú nabíjať.

Elektrický hoblík na drevo

Rozdelenie elektrických hoblíkov

Elektrické hoblíky sa v závislosti od výkonu, ceny a aj funkcionality delia do 3 kategórii: hobby hoblíky, profesionálne hoblíky a tesárske hoblíky.

Hobby hoblíky

Hobby hoblíky alebo kompaktné hoblíky sú ideálnym zariadením pre tých, ktorí sa ocitnú v dielni len sem-tam. Nejde o žiadny profesionálny hoblík, s ktorým ohobľujete aj náročnejšie tvary, ale hoblík na bežné drevárske "koníčkovanie". Jeho súčasťou je remeňový prevod, rýchlosť pri práci cca od 25 do 30 m/s. Pre tieto hoblíky je najtypickejšia nižšia cena a jednoduchá manipulácia.

Profesionálne hoblíky

Profesionálne, alebo tzv. profi hoblíky sú cenovo drahšie. Vyznačujú sa širšími možnosťami opracovania dreva, a to či ide o väčšie alebo menšie kusy, o kvalitnejšie alebo menej kvalitnejšie drevo. Je možné s nimi opracovať aj rohy, vytvoriť polodrážky. Takéto hoblíky sú vhodné pre majstrov, ktorých práca s drevom naozaj baví, a väčšinu svojho času trávia vo svojej domácej dielni.

Tesárske hoblíky

Poslednou kategóriou sú tesárske hoblíky. Nazývajú sa aj veľkoplošné, pretože šírka záberu hoblíka začína na 110 mm a končí až niekde pri 312 mm. Ide o druh hoblíkov, ktoré sa využívajú v profesionálnych podmienkach, pri výrobe stolárskych produktov, kde je nutné opracovávať väčšie kusy dreva. Tesárske hoblíky majú pevné miesto vo firmách, kde sa venujú výrobe truhiel, drevených stolov, lavíc, výrobe stropných trámov, barových pultov... Ich znakom je vyšší výkon, cca od 2 000 do 3 000 W, kvalitné ložiská hlavy noža, pevnejšie súčiastky, vyššia cena a vypustenie nutnosti premazávania motora. Keďže pri týchto typoch hoblíkov vzniká na jeden záber veľké množstvo odpadu, nutnosťou je aj zberný vak alebo nejaký odsávací mechanizmus. Ide o kvalitné zariadenie, do domácich podmienok vám však bohato postačí aj profi hoblík.

Výkon a príkon elektrického hoblíka

Čím je hoblík výkonnejší, tým má vyšší príkon. Vyšší príkon udáva silu hoblíka, pretože sa od neho odvíjajú aj lepšie parametre. Klasické hobby hoblíky disponujú príkonom okolo 600 W, čo nie je najhoršie, obzvlášť ak sa radíte medzi stolárov začiatočníkov. Ak však chcete svoje zručnosti posunúť na vyšší level, potom začínajte na hodnotách 700 až 1 000 W. Tie lepšie, profi alebo tesárske hoblíky majú pochopiteľne vyšší príkon, ktorý často presahuje hodnotu 1 700 W. Je pravda, že čím vyšší výkon, tým ide práca, ako sa hovorí, od ruky, ale vysoký príkon odzrkadľuje aj vyššiu spotrebu elektrickej energie. Príkon, by mal byť priamo úmerný šírke hobľovania. Čím širší záber, tým vyšší príkon.

Úber/hĺbka hobľovania

Úber je parameter, ktorý zodpovedá množstvu dreva, ktoré je odstránené pri jednom ťahu, pri jednom zábere. Množstvo sa udáva v milimetroch a presnejšie udáva, koľko milimetrov, teda akú hrubú vrstvu sme schopní odhobľovať pri jednom potiahnutí hoblíka. Čím väčší záber, tým je drevo opracované rýchlejšie. Na druhej strane, pri veľkom zábere je nutné vynaložiť väčšiu námahu, čo je na úkor presnosti a rovnosti rezu. Práve preto ide o výšku alebo hĺbku rezu, ktorá by mala byť nastaviteľná. Pri hobby hoblíkoch je možné úber nastaviť od 1 do 2 mm, pri lepších hoblíkoch až do 3 mm a pri niektorých extra kvalitných strojoch aj cez 24 mm. Odborníci radia, že maximálne nastaviteľná hĺbka by mala byť 3 mm, inak sa z jednoduchej práce strane namáhavá záležitosť, pri ktorej sa rýchlo unavíte. Navyše, s pribúdajúcou hĺbkou klesá kvalita rezu. Rez nie je rovný a hladký, ale krivý a zanecháva triesky.

Elektrický tesársky hoblík

Šírka záberu hobľovania

Šírka záberu alebo šírka hobľovania udáva, akú širokú plochu je hoblík schopný odstrániť pri jednom zábere. Udáva sa v milimetroch a jej hodnota začína na približne 65 mm, ktorou disponujú základné hoblíky. Lepšie hoblíky dokážu zachytiť aj 100 či 200 mm široký pás, tesárske hoblíky až 350 mm.

Maximálna šírka záberu poskytuje aj orientačnú informáciu o tom, na aký typ dreva je hoblík prispôsobený. 100 mm šírka je spravidla vhodná na opracovanie akéhokoľvek typu dreva. Najlepšou voľbou hoblíkov, v rámci výberu, je šírka záberu 82 mm, ktorou disponuje väčšina elektrických hobby hoblíkov.

Prevedenie remeňa

Elektrický hoblík vykonáva rez vďaka remeňovému prevodu. Môže byť plochý, klinový alebo zubový. Úlohou remeňa je preniesť výkon motora na hobľovaciu hlavu, ktorá sa roztočí, čím sa uskutočňuje pohyb hobľovačky po dreve. Aj rýchlosť hobľovania udáva motor a otáčky, ktoré na daný stupeň rýchlosti musia byť prispôsobené. Táto rýchlosť sa nazýva rezná rýchlosť nožov a udáva sa počtom otáčok za minútu. Štandardne je to okolo 16 000 otáčok za minútu, čo je rýchlosť okolo 30 m/s. Kúpa hoblíka s vyššou rýchlosťou nemusí byť výhrou. Čím vyššia rýchlosť, tým rýchlejšie opotrebovanie remeňa, ktorý je potom nutné vymeniť za nový. Pri lepších modeloch je rýchlosť otáčok možné nastaviť.

Prevedenie nožov a ostrenie

Najdôležitejším prvkom sú nože, pomocou ktorých sa opracovanie dreva realizuje. Všimnite si, z akého sú materiálu. Najčastejšie sa používa rýchlorezná alebo vysokorýchlostná oceľ, ale pri niektorých modeloch sa stretnete aj s lepšími materiálmi, napr. s karbidom. Práca nožov spočíva v oddeľovaní triesok z dreva, ktoré opracovávate. Väčšinou sa dajú nastaviť, čím udávate úber, teda hĺbku hobľovania.

Práca s elektrickým hoblíkom

Každý hoblík má jeden nôž s 2 čepeľami. Je to výhodné, pretože ak sa jedna čepeľ otupí, nôž sa otočí, a používa sa druhá strana. Otočenie čepele nemusí byť také jednoduché. Pri výbere si všimnite, ako sú nože osadené do hoblíka a či je ich možné ručne, resp. svojpomocne otočiť. U väčšiny hoblíkov sú nože pripevnené imbusom, takže ak sa otupia, jednoducho ich stačí otočiť pomocou kľúča. Z otupených nožov si však netreba robiť veľkú hlavu, brúsia sa pod uhlom 45 ° a v prípade, že sa zoderú, dajú sa dokúpiť presne podľa modelu hoblíka.

Hmotnosť hoblíka

Najťažšou súčasťou hoblíka je elektromotor. Čím výkonnejší motor, tým je hoblík väčší a ťažší. Najľahšie hoblíky vážia niečo cez 2,5 kg a tie najťažšie profi hoblíky okolo 18 kg. Na bežné domáce použitie postačí hoblík s hmotnosťou, ktorá je niekde medzi 3,5 kg až 6 kg. Práca s ťažkým hoblíkom vedie k preťaženiu a rýchlej únave. To, čo by vám mal hoblík uľahčiť, bude naopak pracné. Ak plánujete tráviť v dielni dlhé hodiny, potom dajte prednosť hoblíku, ktorý je ľahší. S ľahším hoblíkom sa bude pracovať a manipulovať obratnejšie a s vynaložením minima námahy.

Bezpečnostné prvky

Hoblík nie je najbezpečnejšie zariadenie, preto je nevyhnutné, aby disponovalo niekoľkými bezpečnostnými prvkami. Súčasťou býva automatické vypnutie, ktoré sa aktivuje pri nečinnosti; ergonomická, protišmyková rukoväť, ktorá bráni pošmyknutiu sa ruky z hoblíka; poistka proti prehrievaniu motora, ale aj nižšia miera hlučnosti, okolo 85 – 95 dB. Štandardom je aj poistka alebo spínač proti neželanému uvedeniu hoblíka do pohybu.

Ručný hoblík na drevo

Príslušenstvo

Znakom kvalitného hoblíka je aj zaujímavé príslušenstvo. Je veľmi málo výrobcov, ktorí k hoblíku pridávajú príslušenstvo, preto je nutné ho dokúpiť. Medzi úplný základ patrí:

 • Zberný vak – alebo vrece na odpad býva súčasťou hobby hoblíkov. Slúži na zachytávanie odskakujúcich pilín pri hobľovaní. Len ho nasuniete na otvor pre hobliny a o nič sa nemusíte starať. Výkonnejšie modely majú okrem zberného vaku aj odsávanie a prípojku na vysávač.
 • Odsávanie – takmer každý elektrický hoblík je vybavený odsávaním, resp. odsávacím adaptérom a redukciou na vysávač, cez ktorú sa vysávač pripojí na hoblík. Pri výbere si všimnite, na ktorej strane je odsávanie, aby vám pri práci nezavadzalo. Niektoré modely majú odsávací mechanizmus vymyslený tak, že si môžete zvoliť stranu odsávania.
 • Podstavec s gumovými podložkami – pripevňuje sa na hoblík a ten sa vďaka nemu upevní na stôl. Týmto spôsobom možno kompaktný hoblík premeniť na stolný.
 • Vodiaca lišta – lišta, ktorá umožní hobľovanie presných a rovných línií s presnosťou na milimeter. Slúži ako vodítko na presné hobľovanie. Môže byť umiestnená horizontálne a aj vertikálne.
 • Aretácia spínača – funkcia, ktorá spočíva v regulácii otáčok, nie je nutný prítlak. Znamená to, že ak stlačíte aretačné tlačidlo, hoblík nemusíte pri práci pritláčať.
 • Stojan na hoblík – býva súčasťou akumulátorových hoblíkov, spĺňa aj funkciu napájacej stanice.
 • Plastové puzdro – slúži na bezpečné skladovanie a presun.

Okrem uvedeného príslušenstva si k hoblíku môžete zaobstarať aj rôzne dorazy, lišty, hobľovacie hlavy, profilové nože, s ktorými dokážete opracovať drevo nielen rovným rezom, ale aj vlnovkovým, špirálovým a pod.

Lacný hoblík nie je najlepším riešením

Cena hoblíkov sa mení od modelu k modelu. Najlacnejšie sú hoblíky ručné, ktoré stoja niečo cez 10 až 20 €, tesárske cez 100 €, závisí od šírky záberu. Elektrické hoblíky možno rozdeliť do 4 kategórií. Najlacnejšie hoblíky kúpitze za cenu 20 až 40 eur. Zväčša ide o modely z lacnejšieho plastu, s nižším výkonom (okolo 600 W) a vyššou hlučnosťou. Najpredávanejšie elektrické hoblíky sú z cenovej kategórie 40 až 100 eur. Ide o modely s oceľovými nožmi, kvalitnejšími plastmi, príkon sa pohybuje okolo 850 W, úber s nastaviteľnou možnosťou 2 až 2,5 mm, šírka záberu je do 100 až 110 mm. Súčasťou hoblíkov býva zberné vrece, poprípade V-drážky. Zariadenia so slušným príkonom, väčším rozsahom úberu a šírkou záberu stoja od 100 do 300 eur. Medzi poloprofesionálnymi modelmi nájdete elektrické hoblíky so 170 mm šírkou, 200 mm šírkou a bohatým príslušenstvom. Profesionálne hoblíky stoja od 300 eur vyššie. Ich výkon 2 500 W sa podpisuje na ich hmotnosti, môžu vážiť aj viac ako 20 kg, šírka hobľovania je väčšia ako 300 mm.

Recenzie chvália značky Makita, Bosch, Güde i DeWalt

Kvalitné a overené značky sú zárukou, že kupujete kvalitný hoblík, s niekoľkoročnou zárukou, so spoľahlivým servisom a bezproblémovým zháňaním náhradných dielov. Krok vedľa neurobíte kúpou elektrického hoblíka Hecht, Sheppach, Makita, Bosch alebo Güde. Dobrý hoblík kúpite aj v Tescu alebo v Lidli, kde môžete nájsť elektrický hoblík značky Parkside. Ak potrebujete hoblík len na menšie práce a nechcete si ho kupovať, možnosťou je požičanie elektrického hoblíka v požičovni náradia.

Elektrický profi hoblík

Top 5 elektrických hoblíkov

Správna starostlivosť o hoblík

Pre tých, ktorí s hoblíkom nemajú žiadne skúsenosti alebo len počiatočné, je dobré vedieť, že o hoblík je nutné sa adekvátne starať. Jedine dôkladnou starostlivosťou vám bude vždy dobre a dlho slúžiť.

Kontrola a výmena nožov

Kontrola nožov sa robí tak, že si všímate, ako hoblík pracuje. V prípade, že sa motor rýchlo zahreje, hoblík vykazuje značný odpor, kolíšu otáčky a celkovo klesá výkon, ide o jednoznačný znak tupých nožov. Nože skontrolujte aj vtedy, ak ste s hoblíkom narazili na zabudnutý klinec. Pri rýchlosti, s ktorou hoblík pracuje, je možné, že nôž sa pri náraze na klinec otupil.

Ak je nôž tupý a ešte ste ho neotáčali, potom stačí, ak ho obrátite. Týmto spôsobom tupú čepeľ nahradíte ostrou. V prípade že ste ho už raz otáčali, je nutné čepeľ nabrúsiť, pod uhlom 45°. Majte pri tom vždy ochranné rukavice a v prípade, že neviete, ako sa to robí, zájdite radšej do servisu.

Očistenie po a pred prácou

Pred prácou poutierajte telo a aj nože od prachu. Skontrolujte, či okolo hoblíka alebo v ňom nie je niečo, čo by prácu s ním znemožňovalo a vás ohrozovalo. Skontrolujte nože, stav elektrického kábla, či nie je poškodený. Až po úplnej kontrole zapojte hoblík do zásuvky.

Starostlivosť o elektrický hoblík

Po práci očistite vypnutý hoblík od pilín, hoblín a od prachu, a to aj v prípade, že máte odsávací systém. Vysypte zberný vak. Skontrolujte hoblík, nože, telo a elektrickú šnúru. Niektoré hoblíky je nutné aj premazať.

Ako správne používať hoblík?

 • Najdôležitejšie je si, pred použitím hoblíka, dôkladne prečítať manuál. Dozviete sa, ako pracovať s hoblíkom, ako ho nastaviť. Od správneho nastavenia hoblíka závisí kvalita práce a bezpečnosť.
 • Aby ste zabránili spätnému nárazu, neprikladajte hoblík na drevo skôr, ako sa nože roztočia. Radšej chvíľku počkajte a až potom ho priložte na povrch dreva.
 • Na drevo prikladajte hoblík jemne, netlačte. Dôležité je najprv počkať, aby nože zabrali. Keď zaberú, pritlačte na celú plochu hoblíka a môžete sa pustiť do opracovania dreva.
 • Najlepšie výsledky dosiahnete vtedy, ak budete hobľovať v smere vlákien.
 • V prípade širšej plochy hobľujte v prekrývajúcich sa pásoch.
 • Pri používaní hoblíka nezabúdajte na bezpečnostnú výbavu.

Bezpečnostná výbava pri práci s hoblíkom

Pri práci s hoblíkom treba dbať na bezpečnosť. Aby ste sa vyhli zraneniam, zaobstarajte si:

 • Rukavice s pogumovanými dlaňami, ktoré sú v oblasti kĺbov zosilnené.
 • Ochranné okuliare, ktoré sú odolné proti poškriabaniu a úlomkom.
 • Štuple do uší alebo protihlukové slúchadlá, ktoré ochránia váš sluch pred hlukom z hoblíka. Už pri hlučnosti s hodnotou 85 dB by ste nad nimi mali seriózne uvažovať.
 • Filtračná maska alebo aspoň rúško, ktoré chráni dýchacie cesty pred vdýchnutím prachu, pilín a ďalších nečistôt. Najlepším riešením je nosiť masku, ktorá má vzduchový ventil a ktorú je možné používať opakovane.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc

Modrá sa s kúpeľňami spája už nejaký ten čas. Že sa jej nemusíte pri zariaďovaní kúpeľne vôbec obávať vás presvedčia naše foto inšpirácie. Do komentárov nám nezabudnite poslať fotky...

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...Publikované dňa: 07.01.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rozdelenie vŕtačiek podľa použitia, ako si vybrať správne?Rozdelenie vŕtačiek podľa použitia, ako si vybrať správne?

Dnes je ručná elektrická vŕtačka základom každej domácnosti a využíva ju snáď každý technik a opravár. Dnes už jestvuje množstvo druhov vŕtačiek. Poďme sa pozrieť na tie najznámejšie.

Aký je rozdiel medzi aku vŕtačkou a aku skrutkovačom?Aký je rozdiel medzi aku vŕtačkou a aku skrutkovačom?

Ak preferujete bezkáblové náradie, pravdepodobne oceníte jeho praktickosť a slobodu pri práci. Akumulátorové náradie dnes ponúka rovnakú kvalitu ako klasické elektrické varianty, pričom...

Stierka na stenu, okná, podlahu – postup. Ako dlho schne stierka?Stierka na stenu, okná, podlahu – postup. Ako dlho schne stierka?

Pripravili sme si pre vás návod, vytvorený na mieru pre domácich majstrov, ako stierkovať steny, ako vyhladiť stierku a aké stierky máte na výber.