Ako vybrať holiaci strojček pre muža? Planžetový, frézkový či so zastrihávačom?

Kvalitný holiaci strojček na bradu a fúzy má nesporné výhody – holenie je komfrtnejšie a zároveň nemusíte pravidelne dokupovať náhradné žiletky. Ako si vybrať ten najlepší holiaci strojček pre mužov, ktorý vám bude vyhovovať? Poradíme vám, aký strojček na holenie ponúka najlepšie parametre.

Holiaci strojček na bradu pre mužov

Ak vás už žiletky pri holení omrzeli omrzeli, strojček na bradu predstavuje najlepšiu možnú alternatívu. Výhodou je, že kvalitný holiaci strojček na holenie a strihanie má viac účelov. V našom článku vám predstavíme, aký je rozdiel medzi frézkovým holiacim strojčekom a strojčekom na bradu s planžetou. Taktiež vám poradíme aj ohľadom ďalších parametrov výberu.

Najpredávanejšie planžetové holiace strojčeky


Planžetový alebo frézkový holiaci strojček?

Tieto dva základné typy sa líšia spôsobom zastrihávania chĺpkov. V zásade ide o preferenciu spotrebiteľa, no do istej miery môže typ holiaceho strojčeka ovplyvniť výsledok holenia.

Najlepší holiaci strojček pre mužov dokáže oholiť dohladka bez podráždenia. Ak je hladké oholenie pre vás dôležité, zamerajte sa na väčší počet planžiet či rotačných hlavíc. Okrem toho, že je oholenie rýchlejšie, je aj precíznejšie. 

Planžetový holiaci strojček

Planžetový holiaci strojček spoznáte podľa valcovej zastihávacej hlavy (planžety), ktorá pokrýva celú šírku strojčeka. Planžiet môže byť aj viac a platí, že čím vyšší je ich počet, tým je holenie rýchlejšie a dôkladnejšie. Planžetový holiaci strojček sa hodí na holenie kratších a mäkších fúzov, je preto vhodný pre mužov, ktorí sa holia pravidelne a dohladka.

Pod samotnými planžetami sú strihacie nože, ktoré vibráciami chĺpky skracujú. Jednoduchšie modely majú nevýhodu v horšej flexibilite, nakoľko hlavica s planžetami nemusí byť natáčateľnám, čo zhoršuje celkovú kvalitu holenia na niektorých miestach tváre alebo tela. Flexibilná hlavica je teda pre kopírovanie tváre a jej dokonalé holenie lepšou voľbou.

Frézkový holiaci strojček

Frézkový holiaci strojček, nazývaný tiež rotačný alebo hlavicový je vybavený rotačnými flexibilnými hlavicami, ktoré sa presne prispôsobia tvaru tváre. Nemusíte s nimi teda príliš tlačiť na pokožku, čím predídete typickému začervenaniu, ktoré je spôsobené podráždením. Frézkové strojčeky si poradia aj dlhšími a pevnejšími fúzmi a sú menej hlučné, než tie planžetové.

Ak radi experimentujete so zostrihom brady a fúzov, vyberte si holiaci strojček so zastrihávačom. Ten vám umožní vytvarovať fúzy, bradu a kotlety do požadovaného tvaru a dĺžky, ktorú môžete obvykle meniť predstavcami v rozsahu cca 0,5 – 20mm. Výnimočné dnie nie je ani strojček na holenie a strihanie. Okrem úpravy brady si tak môžete urobiť aj obľúbený zostrih vlasov.

Frézkový holiaci strojček pre muža

Najpredávanejšie frézičkové holiace strojčeky

Elektrický holiaci strojček alebo batéria

Najlacnejšie holiace strojčeky bývajú napájané z elektrickej siete, či už priamo alebo prostredníctvom adaptéru. Ste pri nich viazaní dĺžkou prívodného kábla a nebývajú vodotesné. Sú určené výhradne na suché holenie brady. Na druhej strane, elektrický holiaci strojček sa vyznačuje menšou hmotnosťou a rozmermi, keďže nepotrebuje mať v sebe zabudovný akumulátor. 

Ak sa jedná o akumulátorový holiaci strojček, mobilita a obratnosť sú jeho výhodami. Môže byť napájaný vymeniteľnými batériami alebo vstavaným nabíjateľným akumulátorom Li-Ion. Pri týchto modeloch si všímajte, aká je ich doba prevádzky na plné nabitie. Od nej totiž závisí, ako často budete strojček nabíjať. Chýbať by nemali indikátory stavu batérie. V priemere na jedno nabite vydrží holiaci strojček 10 až 60 minút.

Nabíjanie môže trvať aj vyše 10 hodín, ak ste zvyknutí holiť sa v strese pri rannom zhone, bude pre vás možno vhodnejší model s rýchlonabíjaním – jeho akumulátor môže byť pripravený na použitie už za niekoľko minút. Výhodou sú kombinované holiace strojčeky, ktoré majú vstavaný akumulátor, no aj ak sa vybijú, môžete ich zapojiť do siete a pokračovať v holení.

Holiaci strojček so zastrihávačom

Vodotesnosť holiaceho strojčeka

Táto vlastnosť sa hodí pre rýchle a pohodlné holenie v sprche. Výhodou je, že padajúce chlpy vám nenarobia neporiadok v celej kúpeľni. Strojček tiež jednoducho a rýchlo vyčistíte opláchnutím. Vodotesné bývajú iba modely napájané batériami či vstavaným akumulátorom. Vúčšinou disponujú prívlastkom Wet&Dry. Vodotesnosť priamo súvisí i s nasledujúcim parametrom.

Holenie nasucho a namokro

Holiaci strojček nemusíte používať iba nasucho, niektoré modely umožňujú holenie s holiacou penou alebo gélom, čo je vhodnejšie pre citlivú pokožku a hustejšie fúzy – tie pri holení namokro zmäknú.

Ak máte obzvlášť citlivú pokožku, môžete si zvoliť špeciálny holiaci strojček s chladivým efektom, prípadne s automatickým dávkovaním upokojujúceho gélu. Holenie v sprche zo zásady bezpečnosti neodporúčame s elektrickým holiacim strojčekom. Mokré oholenie teda umožňuje len holiaci strojček na batérie či strojček na bradu s akumulátorom.

Holiaci gél a holenie strojčekom

Holiaci strojček na telo alebo zastrihávač

Najlepšie holiace strojčeky sa používajú na holenie tváre, prípadne strihanie vlasov, resp. ich úpravu. Ak však hľadáte holiaci strojček na intímne miesta, hruď alebo univerzálny holiaci strojček na telo, vhodné sú skôr tzv. zastrihávače chĺpkov. Tie môžete použiť aj na intímne partie, ale aj ako zastrihávač brady či vlasov. Vhodné sú totiž na dlhšie chĺpky či vlasy.

Zastrihávač brady s vymeniteľnými nadstavcami – ten si môžete vždy prispôsobiť aktuálnym potrebám. Ak máte vhodný nadstavec získate dokonca strojček na chlpy do nosa, prispôsobiť si môžete rozmedzie dĺžky skrátenia brady alebo vlasov a podobne. 

Displej a indikácia stavov

Drahšie holiace strojčeky bývajú vybavené rôznymi indikátormi, či už v podobe farebných LED diód alebo displeja. Najčastejšie indikujú stav batérie, môžu vás však tiež informovať o zostávajúcej dobe prevádzky na batérie, či oznámiť vám nutnosť výmeny planžety, čistenia, prípadne poruchu prístroja.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie holiace strojčeky

Holiaci strojček so zastrihávačom a ďalšie funkcie

  • Režimy osobného nastavenia – môžete si zvoliť niekoľko druhov nastavení pre rôzne dĺžky zostrihu (napr. pre každodenné holenie a pre skrátenie dlhších fúzov).
  • Holiaci senzor – modely s touto funkciou dokážu snímať hustotu porastu a podľa nej následne upravovať pohyby holiacich hláv, čo prispieva k menšiemu podráždeniu pokožky. Taktiež môžu automaticky zvýšiť výkon pri zistení hustejšieho porastu.
  • Materiál čepelí – najčastejšie sú oceľové alebo keramické. Keramické majú výhodu v tom, že nehrdzavejú a nevytupia sa tak rýchlo, ako oceľové.

TIP: Zastrihávač je príslušenstvom, ktoré si zaslúži zvláštnu pozornosť. Ide totiž o prídavné nadstavce, ktoré sú vhodné na úpravu fúzov, brady či bokombrád. Vďaka zastrihávaču brady a vlasov však máte možnosť holiť aj svoje telo či intímne partie.

Holiaci strojček – čistenie

Mali by ste ho vykonávať po každom holení, inak sa v ňom budú hromadiť zbytky fúzov, kože a holiaceho gélu či peny. Tie môžu spôsobiť zanesenie čepelí, čo môže mať za následkok zhoršený výsledok holenia.

Holiace strojčeky môžete čistiť troma spôsobmi:

  • Pomocou priloženej kefky či štetca – v balení strojčekov, ktoré nie sú vodotesné nájdete aj malé čistiace kefky, ktorými holiacu hlavu vyčistíte po jej vybraní zo strojčeka. Po čistení je dobré strojček tiež premazať mazacím sprejom.
  • Opláchnutím – voda je dobrým priateľom vodotesných strojčekov. Ich čistenie totiž spočíva v ich dôkladnom opláchnutí pod tečúcou vodou. Po ňom taktiež nezabudnite na premazanie.
  • Použitím čistiacej stanice – tieto stanice patria do výbavy tých najluxusnejších modelov. Holiaci strojček do nej stačí po oholení vložiť a ona sa postará o všetko potrebné od vyčistenia od fúzov, cez nabitie, premazanie a vysušenie.

Planžetový holiaci strojček

Holiace strojčeky Philips a Braun sú najlepšie na trhu

Ak chcete vysokú kvalitu, ktorá bude úmerná cene, vyberte si holiaci strojček Philips. Dobré meno medzi používateľmi majú tiež Braun holiace strojčeky. Spomenuté dve značky sú v tejto oblasti najväčšími inovátormi. Medzi holiacimi strojčekmi však nájdete aj modely, ktorých hlavnou výhodou je nízka cena – ide o značky Sencor či Remington

Za lacné holiace strojčeky možno považovať tie v cene od 20 eur. Už v tejto triede nájdete elektrické i nabíjateľné strojčeky na holenie. Hoci funkciami nadchnúť nemusia, používateľmi je aj táto kategória veľmi obľúbená.

Najlepší holiaci strojček pre mužov predstavuje ten, ktorý ponúkne hladké a príjemné oholenie bez podráždenia. V cenovom pásme od 30 do 100 eur. Najdrahšie holiace strojčeky ponúknu lepšiu výdrž alebo viac príslušenstva.

Najčastejšie otázky – FAQ

Rozhodli ste sa, že ručný holiaci strojček v podobe žiletky vymeníte za kvalitný holiaci strojček na bradu a fúzy? Potrebujete poradiť s výberom? Budeme rad, ak sa na nás v rámci diskusie pod článkom obrátite. Radi vám pomôžeme s výberom.

Aký kúpiť holiaci strojček na intímne partie?

Najlepšie je siahnuť po zastrihávači alebo po holiacom strojčeku s nadstavcami. Zároveň, aby pokožka nebola príliš podráždená, prístroj musí zvládať mokré holenie, preto musí byť vodotesný.

Je lepší elektrický strojček na holenie alebo na batérie?

Z praktického hľadiska má akumulátorový holiaci strojček viac výhod. Neobmedzuje vás napájací kábel a kvalita holenia je rovnaká. Ani samotný cenový rozdiel nie je v tomto smere poznateľný.

Aký je najlepší holiaci strojček pre mužov?

Na základe rcenzií používateľov a rôznych spotrebiteľských testov, sú najlepšie Braun holiace strojčeky a takisto holiace strojčeky Philips, ktoré ponúkajú široké portfólio produktov. Ich kvalita sa osvedčila v praxi.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

16/08/2021 14:37
Igor B.

Mám holiaci strojček Braun Series 3 300s, ktorý mi poskytuje presné a hladké holenie aj na ťažšie dostupných miestach. Vďaka strojčeku som vždy upravený podľa mojich predstáv. Oceňujem jednoduchú údržbu, pretože strojček je možné umývať pod vodou. Má kompaktné rozmery, a tak je vhodný aj na cesty. Holí naozaj perfektne a navyše podporuje rýchlonabíjanie, čiže vždy ho mám po ruke a vždy je pripravený k ďalšej akcii. :-) Holenie je rýchle a príjemné, prístroj sa dobre drží, do ruky mi sadol akurát. Akumulátor má dostatočnú kapacitu a ešte sa mi nestalo, že by sa mi počas jedného holenia vybil. Oceňujem výborný pomer ceny a výkonu a tiež praktické cestovné puzdro, ktoré bolo súčasťou balenia. Braun je spoľahlivá značka a pri tomto prístroji platí, že za málo peňazí dostanete veľa muziky. Myslím si, že kúpu nebudete ľutovať.

16/08/2021 18:51
Alan J.

Mám holiaci strojček Xiaomi Mi Electric Shaver, ktorý má tri flexibilné hlavice s 360° plávajúcim systémom a frézky s dvojitou čepeľou. Vďaka tomu sú holiace účinky vynikajúce. Prístroj si poradí aj s hrubšou bradou a oceňujem, že ho môžem používať namokro. Páči sa mi dizajn strojčeka, kvalitné oholenie, jednoduchá obsluha a bezdrôtové používanie. Strojček poháňa Li-ion batéria a nabíjanie je pomerne rýchle. Je tu LCD ukazovateľ batérie, čiže vždy viem, kedy ho mám nabíjať. Z pomeru ceny a výkonu nemám žiadnu výhradu. Oceňujem tiež možnosť voliť si rýchlosť otáčok. Strojček odporúčam.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?

Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie, ako by sa mohlo zdať Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie, ako by sa mohlo zdať

Čiernu v kúpeľni si nevie mnoho ľudí ani len predstaviť. A to aj napriek tomu, že pôsobí vskutku elegantne a nadčasovo. Nechajte sa inšpirovať.

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.Publikované dňa: 05.11.2018
Posledná aktualizácia: 28.03.2023
Hodnotenie článku:
(94.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?

Po akej spájkovačke však siahnuť, aby ste si vybrali nástroj podľa vašich očakávaní? Poďte sa s nami pozrieť na najdôležitejšie kritéria.

Ako vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i BraunAko vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i Braun

Stolné mixéry patria medzi najobľúbenejšie kuchynské spotrebiče. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú kľúčové vlastnosti mixérov a aké funkcie majú moderné mixéry, ktoré vám môžu prípravu...

Infrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhodyInfrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhody

Infrasauna u vás doma? Prečo nie! Blahodárne účinky infrasauny si rozoberieme, no predovšetkým vedzte, že mať doma infrasaunu pre 1-2 osoby vôbec nie je nereálnym snom.