Aký hvezdársky ďalekohľad pre deti a začiatočníkov – ako vybrať, ako používať, cena

Hvezdárske ďalekohľady, alebo odborne nazývané optické ďalekohľady, sú určené na sledovanie optického žiarenia, hlavne na viditeľné svetlo. Je ním možné zväčšiť zorný uhol a vďaka vyššej koncentrácii svetla môžete pomocou neho vidieť aj objekty, ktoré nie sú voľným okom viditeľné. Prvý ďalekohľad bol zostrojený už v prvej polovici 17. storočia holandským optikom Hansom Lippersheyom. Na základe jeho poznámok a znalostí zostrojil len o rok neskôr hvezdársky ďalkohľad známy vedec Galileo Galilei.

Ako vybrať hvezdársky ďalekohľad?

Aj keď väčšina obyčajných ľudí môže považovať kúpu tohto prístroja za úplnú zbytočnosť, tak niektorí si v tom nájdu obrovskú záľubu. No a nemôžete vedieť, či vás to bude baviť, pokiaľ to nevyskúšate. Samozrejme, nemusíte si kupovať hneď profesionálny ďalekohľad za stovky až tisícky eur, potom zistíte že vás to nebaví a ďalekohľad vám bude slúžiť len ako lapač prachu. Na trhu nájdete ďalekohľady pre začiatočníkov a dokonca aj menšie modely ďalekohľadov určené pre deti.

Obľúbené hvezdárske ďalekohľady


História a základné informácie

Na začiatok, aby sme sa trošku dostali do tejto témy, si povieme nejaké tie základné informácie a tiež o čosi viac z histórie hvezdárskych ďalekohľadov. Ďalekohľad je prístroj, pomocou ktorého viete pozorovať vzdialené objekty na základe elektromagnetických vĺn. Čiže vám nazberá elektromagnetické žiarenie z vybraných objektov a pomocou lámania svetla vytvorí z nich obraz. Pozemské ďalekohľady dokážu zachytiť len to elektromagnetické žiarenie, ktoré prepustí naša atmosféra, preto sa dajú pozorovať len väčšie a výraznejšie objekty, prípadne tie, ktoré sú k nám najbližšie.

Spomínaný Hans Lippershey bol uvedený ako hlavný vynálezca ďalekohľadu, no s touto udalosťou sa spájajú aj ďalšie dve mená – Zacharias Jassen a Jacob Metius. O skoré ďalekohľady, ktoré boli len zo šošovky a konkávy okuláru sa začalo zaujímať množstvo vedcov. Tí ich potom zdokonaľovali až do podoby, v ktorej ich poznáme dnes.

Galilei používal ako prvý ďalekohľad na astronomické účely. Už bol tak zdokonalený, že ste pomocou neho dokázali pozorovať mesiac, Jupiterove mesiace a aj škvrny na Slnku. Ďalekohľad pozostával zo spojitých šošoviek a rozptylky, jeho zväčšenie bolo až 10-násobné. Na druhej strane to však spôsobovalo rozmazanie obrazu. Johannes Kepler skonštruoval ďalekohľad, v ktorom rozptylku nahradil šošovkou a tiež vypracoval prvé náuky o lome svetla. Isac Newton vytvoril úplne iný typ – namiesto šošovky umiestnil na koniec tubusu parabolické zrkadlo. Množstvo vedcov v ďalekohľadoch zmenilo viacero vecí a vďaka tomu sa dnes používajú najvyspelejšie modely.

Typy hvezdárskych ďalekohľadov

Aj keď sa dá väčšina ďalekohľadov popísať približne rovnako, tak za tie stovky rokov sa vyvíjalo viacero typov a technológií. Každý typ má niečo navyše, svoje výhody aj nevýhody. Zo všetkých si podľa týchto kritérií treba vybrať taký, ktorý bude sedieť práve vám. Poďme si ich všetky rozdeliť do základných skupín a vďaka tomu získate o trhu s ďalekohľadmi lepší prehľad.

Rozdelenie podľa objektívu

  • Šošovkový – základom je šošovka alebo sústava šošoviek. Svetlo do prístroja vstupuje vďaka optickej veľkosti prístroja. Základným šošovkovým ďalekohľadom je napríklad Keplerov ďalekohľad, ktorý je vytvorený dvoma sústavami spojných šošoviek v jednej optickej osi. Sú aj malé modely šošovkových hvezdárskych ďalekohľadov, pomocou ktorých dokážete vidieť planéty, Mesiac a aj galaxie.
  • Zrkadlový – zrkadlové ďalekohľady sú tie najkvalitnejšie, ktoré viete na trhu nájsť. Základom celého ďalekohľadu je duté a guľové, parabolické alebo hyperbolické zrkadlo, ktorého veľkosť potom udáva množstvo svetla vstupujúceho do teleskopu. To, aby ste sledovaný predmet videli, umožňuje sekundárne zrkadlo a odraz vidíte v okulári. Pomocou zrkadlového ďalekohľadu môžete pozorovať aj také objekty, ktoré nie sú voľným okom viditeľné – hmloviny, galaxie a súhvezdia. Vďaka týmto ďalekohľadom sa zachytávajú fotografie vesmírnych telies a úkazov.

Šošovkový hvezdársky ďalekohľad

  • Katadioprtický – je kombináciou vyššie spomenutých typov, čiže zrkadlovo-šošovkový ďalekohľad. Zvyčajne to býva tak, že sa obraz odráža od zrkadlového objektívu a upravuje sa pomocou korekčnej šošovkovej dosky. Vďaka tomu, že majú to najlepšie z oboch typov ďalekohľadov, tak ich prednosťou je vysoko kvalitný obraz, zároveň sú kompaktné a ľahké. Sú preto ideálnou voľbou na domáce používanie, prípadne pre začiatočníkov. Na druhej strane však určite nesiahajte po tomto type ďalekohľadov, ak nie ste ochotní zaplatiť zaň vyššiu sumu.

Rozdelenie podľa spôsobu montáže

  • Altazimutálna – ak máte skúsenosti s profesionálnym fotením na statíve, prípadne ste sa už niekde boli fotiť, tak si viete predstaviť, ako je pri tejto činnosti fotoaparát upevnený. Na tieto účely slúži fotografický statív a niečo podobne nájdete aj pri ďalekohľadoch s altazimutálnym spôsobom montáže. Má základné dve osi a okolo nich sa otáča okolo horizontu – azimutu. Tento typ montáže je ideálny pri sledovaní Mesiaca, Slnka a ostatných planét.
  • Paralaktická – možno vám toto slovo znie ako príliš cudzie, no ide o klasický spôsob montáže, ktorý sa oddávna používal pri astronomických ďalekohľadoch. Tento typ montáže má orientáciu v smere zemských ôs. Pri tomto type montáže dokážete nastaviť do zorného poľa napríklad Mesiac a postačí vám len otáčanie ďalekohľadu len do jednej strany.
  • Elektronicky navádzaná – predošlý typ montáže bol ten klasický, tradičný a najjednoduchší, no elektronicky navádzaná montáž je jej presným opakom. Presne tento typ montáže je najmodernejší a zároveň aj najdrahší. Elektronicky navádzaná montáž môže byť paralaktická aj altazimutálna. K ďalekohľadu dostanete už aj ovládanie, pomocou ktorého ho potom nastavíte na zvolený objekt. Väčšina začiatočníkov si myslí, že vďaka priloženému ovládaniu nemusia hľadať objekty sami. No nie je to tak, musíte sa vedieť na oblohe orientovať aj v tomto prípade.

Najdôležitejšie parametre

Aké sú tie najdôležitejšie parametre pri výbere ďalekohľadu? Je to cena, kvalita, obraz alebo značka? Pri každom výrobku to je individuálne a veľa závisí aj od podmienok nastavených na základe dlhoročného vplyvu konkurencie. V nasledujúcich riadkoch vám preto vysvetlíme, na čo by ste mali upriamiť pozornosť pri výbere hvezdárskeho ďalekohľadu a na druhej strane, čo je napríklad zbytočné príliš riešiť.

Cena

Keď si otvoríme produkt na internete alebo si pozeráme vyložený tovar v kamenných predajniach, tak prvé, čo upúta náš zrak, je cena. Žlté alebo červené lístočky, na ktorých je prečiarknutá pôvodná cena a pod ňou je úžasná nová cena, ktorá je o desiatky percent nižšia. Je však dobré pozerať na cenu takto pri hvezdárskych ďalekohľadoch?

Ak ste začiatočníkom, tak vám odporúčame do ďalekohľadu ešte až tak neinvestovať. Zvážte radšej kúpu teleskopu, ktorý je cenovo prijateľnejší a bude sa vám ľahšie ovládať. Rovnako vám bude slúžiť na to, aby ste sa naučili základy astronómie a techniku pozorovania. Spolu s teleskopom si preto kúpte aj atlas nočnej oblohy.

U pokročilejších je toho na výber viac. Najlacnejšia cenová kategória je približne od 50 do 200 €. Viete v rámci nej zohnať kvalitné modely s dostačujúcimi funkciami, no úplne vám neodporúčame nakupovať tie najlacnejšie ďalekohľady. Predsa len, na to, aby ste pozorovali niečo také vzdialené ako planéty a iné telesá, potrebujete kvalitnú technológiu, takže pri lacných modeloch by ste mohli byť sklamaní.

Zväčšenie

Čím väčšie zväčšenie, tým kvalitnejší hvezdársky ďalekohľad. Logické, nie? Prekvapením je, že to takto úplne nefunguje. Na to, aby bol obraz kvalitný ho môžete zväčšovať len do určitej miery a ovplyvňujú to faktory atmosferické podmienky a priemer objektívu. Ak nie sú podmienky vhodné, tak nech robíte čokoľvek, obraz neuvidíte jasne ani pri najväčšom zväčšení. Niektoré objekty sú príliš tmavé a príliš veľké zväčšenie ich môže ešte viac stmaviť.

Šošovka hvezdárskeho ďalekohľadu

To, aké by ste mali mať zväčšenie alebo aké zväčšenie bude ideálne, sa môžete potom poradiť priamo v predajni alebo na podpore zákazníkov. Potom už len treba hľadať a triediť ďalekohľady podľa toho, aké zväčšenie ponúkajú.

Veľkosť objektívu

Dostali sme sa k tomu najdôležitejšiemu parametru, na ktorý by ste mali pri nákupe prihliadať a určite by ste si mali aj podľa toho vyberať. Práve veľkosť objektívu vplýva na to, aký budete mať zážitok z pozorovania hviezd a aký kvalitný obraz bude. Ovplyvňuje totiž rozlíšenie obrazu a tiež množstvo svetla, ktoré sa do vnútra prístroja dostane. Všeobecne platí, že čím je veľkosť objektívu väčšia, tým je obraz lepší a objekty na oblohe sa vám budú lepšie pozorovať.

Ohnisková vzdialenosť

Ohnisková vzdialenosť sa označuje na tubuse prístroja a tiež patrí medzi najdôležitejšie parametre ďalekohľadov. Čo sa týka jej zápisu, tak môže to byť napríklad 100/10 = 100x – to znamená, že pri ohnisku objektívu 1000 a ohnisku okulára 10 dosiahnete zväčšenie 100x. Ak pri tomto ohnisku použijete aj zväčšovací okulár navyše, môžete dosiahnuť až 125-násobné zväčšenie. Pri ohniskovej vzdialenosti môžeme ďalekohľady rozdeliť do dvoch skupín – s menším a väčším zväčšením.

Hvezdárske ďalekohľady s menším zväčšením majú širší a stabilnejší obraz. Všetko budete vidieť ostro, takže budete vedieť jednotlivé objekty pekne rozoznať. Na druhej strane však neuvidíte úplne detaily. Ďalekohľady s väčším zväčšením sa zorné pole zužuje, takže uvidíte menší obraz a ide to ruka v ruke aj s nestabilitou obrazu ďalekohľadu. Tento problém sa dá vyriešiť kúpou kvalitnejšieho statívu určeného na ďalekohľady.

Starostlivosť

Kvalita vášho hvezdárskeho ďalekohľadu počas rokov určite závisí aj od toho, ako sa oň po celý čas staráte. V podstate s každou vecou to je takto, nielen s ďalekohľadmi. A keď už do niečoho investujete, tak chcete, aby ste to dlhý čas nemuseli nahrádzať. Aj keď ďalekohľad nepatrí medzi veci, ktoré používate neustále, celý deň, tak je potrebné venovať určitý čas na jeho údržbu. Starostlivosť začína už pri jeho používaní.

V prvom rade si naštudujte, ako by ste mali daný ďalekohľad používať a na čo by ste si mali dať pri používaní pozor. Najdôležitejším pravidlom, ktoré nájdete v manuáli každého ďalekohľadu je, aby ste sa nedotýkali optických plôch prístroja. Mohli by sa zašpiniť alebo poškriabať a obraz už nebude nikdy taký, aký bol predtým. Rovnako by ste optiku mali chrániť pred prachom, nečistotami a hmyzom pomocou krytiek. Keď už sa rozhodnete optiku vyčistiť, tak vždy postupujte podľa rád a návodu od výrobcu. Okrem priloženého návodu skúste pohľadať informácie aj na príslušnej internetovej stránke.

Tipy na ďalekohľady

Najlepšie, čo môžete urobiť pred nákupom akéhokoľvek výrobku ,je prečítať si recenzie od zákazníkov, ktorí si daný výrobok zakúpili. Výrobca si môže na svoju web stránku napísať čokoľvek, no vždy sú najlepšie reálne skúsenosti ľudí. Máme tu pre vás teraz pár tipov na hvezdárske ďalekohľady, ktoré si viete jednoducho zaobstarať cez internet, zhodnotíme vám ich plusy a mínusy, a rovnako pri nich nájdete aj recenzie od zákazníkov.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.

Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie, ako by sa mohlo zdať Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie, ako by sa mohlo zdať

Čiernu v kúpeľni si nevie mnoho ľudí ani len predstaviť. A to aj napriek tomu, že pôsobí vskutku elegantne a nadčasovo. Nechajte sa inšpirovať.

Dekorácie zo šišiek potešia deti i dospelých Dekorácie zo šišiek potešia deti i dospelých

Dekorácie zo šišiek sú obľúbené počas jesene i na Vianoce. Ozdoby vnesú trochu prírody do interiéru i exteriéru.Publikované dňa: 23.12.2020
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Flambovacia pištoľ – návod, použitie, cenaFlambovacia pištoľ – návod, použitie, cena

Ste skutočný gurmán? Milujete dokonalosť pripraveného pokrmu nielen po chuťovej, ale aj po vizuálnej stránke? V tom prípade by vám nemala doma chýbať flambovacia pištoľ.

Slúchadlá Beats patria medzi to najlepšie!Slúchadlá Beats patria medzi to najlepšie!

 Hudba je pre mnohých ľudí základom dobrého dňa. Ak si chcete tú svoju vypočuť v tej najlepšej kvalite, siahnite po značke Beats. Predstavíme vám najlepšie, ale aj napredávanejšie modely.

Najlepšie kuchynské roboty – recenzie a test poradia, ako vybraťNajlepšie kuchynské roboty – recenzie a test poradia, ako vybrať

Kvalitný kuchynský robot musí mať svoje parametre. Tie najdôležitejšie si vysvetlíme a následne ukážeme aj to najdôležitejšie. Pomôžeme vám vybrať si ten najlepší.