Najlepší kombinovaný sporák? Recenzie a test chvália Mora, Beco, Amica, Bosch a Gorenje

Kombinovaný sporák s plynovou vrchnou doskou a elektrickou rúrou predstavuje vhodný kompromis medzi kvalitou varenia a energetickou úspornosťou.

Kombinovaný sporák s elektrickou rúrou a plynovou varnou doskou

Poradíme vám, ako si kombinovaný sporák vybrať, aké funkcie pre vás môžu byť užitočné a aké parametre si pri výbere všímať. Zároveň vám predstavíme 4 najlepšie modely voľne stojacich kombinovaných sporákov.

Obľúbené modely kombinovaných sporákov


Rozmery

Štandardom je šírka 60 cm, avšak stretnete sa s užšími i širšími modelmi. Čím je sporák širší, tým väčší priestor poskytuje vrchná varná doska pre hrnce a panvice a rúra pre plechy a pekáče. Širšie sporáky potom môžu disponovať aj viac než štyrmi horákmi.

Okrem šírky si dajte pozor aj na hĺbku, aby vám sporák nevytŕčal spred kuchynskej linky. Niektoré voľne stojace kombinované sporáky sú plytšie, iné hlbšie.

Veľkosť rúry vyjadrujú výrobcovia jej objemom. Štandardom je objem cca 60 l, ale stretnete sa aj s hodnotami 70 l a viac.

Plynová varná doska

Bežne je vybavená 4 plynovými horákmi. Ich veľkosť a tým aj výkon spravidla závisí od šírky sporáka (širšie sú určené pre väčšie hrnce a sú preto výkonnejšie). Bežná plynová doska má spravidla dva stredne veľké horáky, jeden menší (tzv. úsporný) a jeden extra veľký, nazývaný aj WOK horák. Ten je určený pre hrnce či panvice s veľkým priemerom (napr. čínske woky – odtiaľ názov).

Nerezový kombinovaný sporák

Príjemnou funkciou je aj piezoelektrické zapaľovanie horákov, ktoré vytvorí po stlačení tlačidla iskru pri každom horáku, takže ten aktívny sa automaticky zapáli. Na niektorých rúrach sa zapaľovanie aktivuje automaticky po pustení plynu otočným regulátorom.

Nevyhnutnou výbavou by tiež mala byť tepelná bezpečnostná poistka. Tá funguje tak, že pri náhodnom zhasnutí plameňa (napr. ak vám vykypí jedlo z hrnca) vplyvom rýchleho ochladenia uzavrie prívod plynu do horáka.

Funkcie rúry

Najlacnejšie rúry ponúkajú väčšinou len vrchný a spodný ohrev s pomocou samostatných vyhrievacích telies. Pokročilejšie modely disponujú aj ventilátorom, ktorý rozháňa horúci vzduch z týchto telies a pečenie je potom rovnomernejšie. Výhodou je, že môžete piecť viac pokrmov nad sebou, pričom každý bude ohrievaný rovnako.

Ešte prepracovanejšou funkciou je teplovzdušný ohrev, pri ktorom na pokrm nepôsobí teplo zvrchu ani zospodu. Ohrev zabezpečuje samostatná vyhrievacia špirála okolo ventilátora, ktorý následne tento horúci vzduch rozháňa do priestoru.

Ďalšou funkciou môže byť tzv. gril, ktorý je tvorený extra výkonným ohrievacím telesom vo vrchnej časti. Rúra s otočným grilom ďalej disponuje aj otočným mechanizmom s elektromotorom, na ktorý môžete pripevniť grilovací ražeň s mäsom alebo napr. s celým kuraťom.

Kombinovaný sporák v kuchyni s drevenými skrinkami

Najdokonalejšie modely disponujú aj funkciami rozmrazovania potravín či pridaním pary k horúcemu vzduchu, vďaka ktorej predídete vysušeniu jedál.

Čo sa týka nastavenia teploty, dobré rúry majú možnosť začať už na 50 °C. Takéto nízke teploty využijete napr. na sušenie ovocia a zeleniny s použitím už spomínaného teplovzdušného ohrevu či na varenie v pare alebo vo vodnom kúpeli vo vákuových vreckách (metóda Sous-Vide).

Čistenie

Časy namáhavého ručného drhnutia mastnôt vo vnútri rúry sú pomaly preč. Moderné rúry vám dokážu pri čistení podať pomocnú ruku vo forme čistiacich funkcií.

  • Parné čistenie – Nazýva sa tiež Aquaclean alebo Hydroclean a jeho princíp spočíva v umiestnení plechu s vodou dovnútra rúry a spustení čistiaceho programu. Rúra vodu ohreje a premení na paru, ktorá potom pomáha odmočiť nečistoty na jej stenách. Táto čistiaca funkcia je najmenej účinná a nájdete ju v kombinovaných sporákoch strednej až nižšej triedy. 
  • Katalytické čistenie – Na stenách rúry s touto funkciou sú pripevnené špeciálne porézne plechy, nazývané aj katalytické vložky. Na nich sa zachytávajú nečistoty, ktoré sa potom pri teplotách cca 250 – 300 °C vypečú. Katalytické vložky musíte po niekoľkých rokoch vymieňať. Túto funkciu nájdete v sporákoch strednej a vyššej triedy.
  • Pyrolytické – Pri čistení pyrolýzou sa rúra zahreje na 500 °C, pričom usadené nečistoty sa spália na popol. Následne stačí rúru vytrieť suchou utierkou. Funkciou pyrolitického čistenia disponujú rúry vyšších tried.

Spotreba a energetická trieda sporáka

Nájdete ju na energetickom štítku príslušného modelu. Pri sporákoch výrobcovia udávajú spotrebu v kWh na jeden pečiaci cyklus. V prípade teplovzdušných rúr je spotreba udávaná zvlášť pre použitie teplovzdušného ohrevu.

Okrem toho nájdete na energetickom štítku aj objem rúry a energetickú triedu. Najčastejšie sa stretnete s triedami A, A+, A++ a A+++, pričom za dostatočne úspornú možno považovať už triedu A.

Obľúbené modely kombinovaných sporákov

Ďalšie funkcie a parametre kombinovaných sporákov

  • Chladné dvierka – Dvierka takýchto sporákov sú vyhotovené zo špeciálneho izolačného dvojskla, prípadne trojskla. Povrch tohto skla ostáva vlažný aj pri najvyšších teplotách pečenia. Túto funkciu by ste mali požadovať obzvlášť vtedy, ak máte v domácnosti malé deti.
  • Digitálna minútka – Nájdete ju na prednom paneli najčastejšie vo forme jednoduchého číselného LED displeja s tlačidlami na ovládanie. Nahrádza tradičné mechanické kuchynské minútky, pričom umožňuje nastaviť čas v minútach až hodinách. Lepšie modely sporákov majú minútku elektronicky prepojenú s ovládaním a po odpočítaní času dokážu rúru automaticky vypnúť.
  • Tlmené zatváranie – Vďaka nemu sa dvierka rúry zavrú nadoraz pomaly, čím sa predíde ich mechanickému poškodeniu v prípade, že by ste ich nechtiac zavreli rýchlo.
  • Teleskopické vysúvanie plechov – Umožní vysúvať plech z rúry na výsuvných koľajničkách. Môžete tak manipulovať s pokrmom bez obáv z toho, že by sa plech prevrátil.
  • Príklop – Kovové alebo sklenené veko na vrchu sporáka vám umožní zakryť varnú dosku, pokým ju nepoužívate a využiť ju napr. na dočasné uloženie hrnov a pod.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

30/06/2021 11:35
Magdaléna

Som spokojná s kombinovaným sporákom Mora K 865 BW. Má jednoduché a prehľadné ovládanie a v porovnaní s konkurenciou je lacnejší. Vpredu je pekné priehľadné sklo a páči sa mi, že zadarmo som dostala aj plech, preto som nemusela hneď dokupovať. Mora je podľa mňa kvalita, ktorá je preverená rokmi. Plus dávam za ventilátor, časovač i možnosť nastavenia času pečenia, gril a podobné funkcie, ktoré nemá každý sporák. Rúra sa rýchlo zahreje a krásne a rovnomerne pečie. Som s ním veľmi spokojná, len škoda, že kryt sporáka nebol súčasťou dodávky, ale to nie je žiadne výrazné mínus.

30/06/2021 13:18
Nikola

Nemám čo vytknúť sporáku Electrolux EKK54950OX PlusSteam. Je jednoduchý a vhodný na každodenné používanie. Konštrukcia aj celkové prevedenie je kvalitné a najmä za rozumnú cenu. Ovládanie je intuitívne a oceňujem rovnomerné prúdenie vzduchu v rúre pre dokonalé pečenie. Zvyknem v ňom piecť kváskové chlebíky a sú skvelé, chutia celej rodinke. :-) Pri pečení je skvelý program PlusSteam. Chod ventilátora je tichý a plusom je aj pekný dizajn spotrebiča či dobré rozmiestnenie platničiek. Za mňa dostáva tento kombinovaný sporák jednotku s hviezdičkou.

30/06/2021 19:19
Zdenka

Mám sporák Amica a som s ním spokojná. Za tú cenu mu nemám v podstate čo vytýkať. Sporák je šikovný, hoci nemá vrchný kryt, ale ten nemajú ani ďalšie sporáky z tejto cenovej kategórie. Ovládanie je jednoduché a dizajn zároveň moderný. Kto hľadá obyčajný sporák bez akýchkoľvek nadbytočných vymožeností, tento bude fajn. Treba však dodať, že sporák nemá elektrickú iskru, no mne to neprekáža. Najväčším lákadlom je nízka cena.

15/08/2021 16:52
Juliana

Mám multifunkčný voľne stojaci kombinovaný sporák Beko FSM 62330 DXT a páči sa mi na ňom moderný dizajn, precízne spracovanie aj dobrá obstarávacia cena. Je super, že z rúry netreba vyberať plech, pretože drží na vysunutej mriežke. Oceňujem spoľahlivosť chodu sporáku či programovú variabilitu rúry. Je to šikovný a jednoduchý sporák, ktorý je nenáročný na údržbu. Ovládanie je jednoduché a intuitívne a veľké plus dávam za liatinové rošty. K dispozícii sú štyri plynové horáky a zapaľovanie je integrované do otočných gombíkov. Rúra zabezpečuje rovnomerný rozptyl tepla po celom objeme, preto je každý pokrm upečený rovnomerne. Celkový objem rúry je 72 litrov, čo je úplne postačujúce. So sporákom aj rúrou som zatiaľ maximálne spokojná a uvidíme, čo prinesie čas.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Provensálska kuchyňa – dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa – dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.

Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre

Pri výbere lustra treba myslieť nielen prakticky, ale aj esteticky. Luster musí poskytnúť dostatočné osvetlenie a zároveň môže pôsobiť na pohľad zaujímavo.

Jednoduché vianočné handmade dekorácie Jednoduché vianočné handmade dekorácie

Naše inšpirácie sú naozaj veľmi jednoduché a preto ich zvládne aj menej zručný jedinec. Odmenou vám budú ozdoby, ktoré nenájdete nikdy inde!Publikované dňa: 17.03.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?

Po akej spájkovačke však siahnuť, aby ste si vybrali nástroj podľa vašich očakávaní? Poďte sa s nami pozrieť na najdôležitejšie kritéria.

Ako vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i BraunAko vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i Braun

Stolné mixéry patria medzi najobľúbenejšie kuchynské spotrebiče. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú kľúčové vlastnosti mixérov a aké funkcie majú moderné mixéry, ktoré vám môžu prípravu...

Infrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhodyInfrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhody

Infrasauna u vás doma? Prečo nie! Blahodárne účinky infrasauny si rozoberieme, no predovšetkým vedzte, že mať doma infrasaunu pre 1-2 osoby vôbec nie je nereálnym snom.