Najlepší kombinovaný sporák? Recenzie a test chvália Mora, Beco, Amica, Bosch a Gorenje

Kombinovaný sporák s plynovou vrchnou doskou a elektrickou rúrou predstavuje vhodný kompromis medzi kvalitou varenia a energetickou úspornosťou.

Kombinovaný sporák s elektrickou rúrou a plynovou varnou doskou

Poradíme vám, ako si kombinovaný sporák vybrať, aké funkcie pre vás môžu byť užitočné a aké parametre si pri výbere všímať. Zároveň vám predstavíme 4 najlepšie modely voľne stojacich kombinovaných sporákov.

Obľúbené modely kombinovaných sporákov

Rozmery

Štandardom je šírka 60 cm, avšak stretnete sa s užšími i širšími modelmi. Čím je sporák širší, tým väčší priestor poskytuje vrchná varná doska pre hrnce a panvice a rúra pre plechy a pekáče. Širšie sporáky potom môžu disponovať aj viac než štyrmi horákmi.

Okrem šírky si dajte pozor aj na hĺbku, aby vám sporák nevytŕčal spred kuchynskej linky. Niektoré voľne stojace kombinované sporáky sú plytšie, iné hlbšie.

Veľkosť rúry vyjadrujú výrobcovia jej objemom. Štandardom je objem cca 60 l, ale stretnete sa aj s hodnotami 70 l a viac.

Plynová varná doska

Bežne je vybavená 4 plynovými horákmi. Ich veľkosť a tým aj výkon spravidla závisí od šírky sporáka (širšie sú určené pre väčšie hrnce a sú preto výkonnejšie). Bežná plynová doska má spravidla dva stredne veľké horáky, jeden menší (tzv. úsporný) a jeden extra veľký, nazývaný aj WOK horák. Ten je určený pre hrnce či panvice s veľkým priemerom (napr. čínske woky – odtiaľ názov).

Nerezový kombinovaný sporák

Príjemnou funkciou je aj piezoelektrické zapaľovanie horákov, ktoré vytvorí po stlačení tlačidla iskru pri každom horáku, takže ten aktívny sa automaticky zapáli. Na niektorých rúrach sa zapaľovanie aktivuje automaticky po pustení plynu otočným regulátorom.

Nevyhnutnou výbavou by tiež mala byť tepelná bezpečnostná poistka. Tá funguje tak, že pri náhodnom zhasnutí plameňa (napr. ak vám vykypí jedlo z hrnca) vplyvom rýchleho ochladenia uzavrie prívod plynu do horáka.

Funkcie rúry

Najlacnejšie rúry ponúkajú väčšinou len vrchný a spodný ohrev s pomocou samostatných vyhrievacích telies. Pokročilejšie modely disponujú aj ventilátorom, ktorý rozháňa horúci vzduch z týchto telies a pečenie je potom rovnomernejšie. Výhodou je, že môžete piecť viac pokrmov nad sebou, pričom každý bude ohrievaný rovnako.

Ešte prepracovanejšou funkciou je teplovzdušný ohrev, pri ktorom na pokrm nepôsobí teplo zvrchu ani zospodu. Ohrev zabezpečuje samostatná vyhrievacia špirála okolo ventilátora, ktorý následne tento horúci vzduch rozháňa do priestoru.

Ďalšou funkciou môže byť tzv. gril, ktorý je tvorený extra výkonným ohrievacím telesom vo vrchnej časti. Rúra s otočným grilom ďalej disponuje aj otočným mechanizmom s elektromotorom, na ktorý môžete pripevniť grilovací ražeň s mäsom alebo napr. s celým kuraťom.

Kombinovaný sporák v kuchyni s drevenými skrinkami

Najdokonalejšie modely disponujú aj funkciami rozmrazovania potravín či pridaním pary k horúcemu vzduchu, vďaka ktorej predídete vysušeniu jedál.

Čo sa týka nastavenia teploty, dobré rúry majú možnosť začať už na 50 °C. Takéto nízke teploty využijete napr. na sušenie ovocia a zeleniny s použitím už spomínaného teplovzdušného ohrevu či na varenie v pare alebo vo vodnom kúpeli vo vákuových vreckách (metóda Sous-Vide).

Čistenie

Časy namáhavého ručného drhnutia mastnôt vo vnútri rúry sú pomaly preč. Moderné rúry vám dokážu pri čistení podať pomocnú ruku vo forme čistiacich funkcií.

  • Parné čistenie – Nazýva sa tiež Aquaclean alebo Hydroclean a jeho princíp spočíva v umiestnení plechu s vodou dovnútra rúry a spustení čistiaceho programu. Rúra vodu ohreje a premení na paru, ktorá potom pomáha odmočiť nečistoty na jej stenách. Táto čistiaca funkcia je najmenej účinná a nájdete ju v kombinovaných sporákoch strednej až nižšej triedy. 
  • Katalytické čistenie – Na stenách rúry s touto funkciou sú pripevnené špeciálne porézne plechy, nazývané aj katalytické vložky. Na nich sa zachytávajú nečistoty, ktoré sa potom pri teplotách cca 250 – 300 °C vypečú. Katalytické vložky musíte po niekoľkých rokoch vymieňať. Túto funkciu nájdete v sporákoch strednej a vyššej triedy.
  • Pyrolytické – Pri čistení pyrolýzou sa rúra zahreje na 500 °C, pričom usadené nečistoty sa spália na popol. Následne stačí rúru vytrieť suchou utierkou. Funkciou pyrolitického čistenia disponujú rúry vyšších tried.

Vyberáme z nášho katalógu

Spotreba a energetická trieda sporáka

Nájdete ju na energetickom štítku príslušného modelu. Pri sporákoch výrobcovia udávajú spotrebu v kWh na jeden pečiaci cyklus. V prípade teplovzdušných rúr je spotreba udávaná zvlášť pre použitie teplovzdušného ohrevu.

Okrem toho nájdete na energetickom štítku aj objem rúry a energetickú triedu. Najčastejšie sa stretnete s triedami A, A+, A++ a A+++, pričom za dostatočne úspornú možno považovať už triedu A.

Obľúbené modely kombinovaných sporákov

Ďalšie funkcie a parametre kombinovaných sporákov

  • Chladné dvierka – Dvierka takýchto sporákov sú vyhotovené zo špeciálneho izolačného dvojskla, prípadne trojskla. Povrch tohto skla ostáva vlažný aj pri najvyšších teplotách pečenia. Túto funkciu by ste mali požadovať obzvlášť vtedy, ak máte v domácnosti malé deti.
  • Digitálna minútka – Nájdete ju na prednom paneli najčastejšie vo forme jednoduchého číselného LED displeja s tlačidlami na ovládanie. Nahrádza tradičné mechanické kuchynské minútky, pričom umožňuje nastaviť čas v minútach až hodinách. Lepšie modely sporákov majú minútku elektronicky prepojenú s ovládaním a po odpočítaní času dokážu rúru automaticky vypnúť.
  • Tlmené zatváranie – Vďaka nemu sa dvierka rúry zavrú nadoraz pomaly, čím sa predíde ich mechanickému poškodeniu v prípade, že by ste ich nechtiac zavreli rýchlo.
  • Teleskopické vysúvanie plechov – Umožní vysúvať plech z rúry na výsuvných koľajničkách. Môžete tak manipulovať s pokrmom bez obáv z toho, že by sa plech prevrátil.
  • Príklop – Kovové alebo sklenené veko na vrchu sporáka vám umožní zakryť varnú dosku, pokým ju nepoužívate a využiť ju napr. na dočasné uloženie hrnov a pod.

Top 4 kombinované sporáky

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať

Čiernu v kúpeľni si nevie mnoho ľudí ani len predstaviť. A to aj napriek tomu, že pôsobí vskutku elegantne a nadčasovo. Nechajte sa inšpirovať.

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.Publikované dňa: 17.03.2019
Hodnotenie článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Značka Bosch prispôsobuje veľkostné požiadavkyZnačka Bosch prispôsobuje veľkostné požiadavky

Inú chladničku si zvolí mnohopočetná rodina a úplne po rozdielnom type siahne študent v prenajatej izbe. Značka Bosch má vo svojej ponuke všetky veľkostné typy a tie prispôsobuje...

Technológie chladničiek zažívajú výslnieTechnológie chladničiek zažívajú výslnie

Ako vybrať záložný zdroj pre PC? Testy a recenzie UPS pomôžu vybraťAko vybrať záložný zdroj pre PC? Testy a recenzie UPS pomôžu vybrať

Zažili ste už situáciu, keď ste z dôvodu výpadku elektrického prúdu stratili niekoľkohodinovú prácu vykonanú na počítači? V týchto prípadoch vás vie zachrániť automatický záložný zdroj....