Ako vybrať komínovú hlavicu. Rotačné nie sú najlacnejšie

Komínový systém je dnes súčasťou mnohých domácností, ktoré kúria tuhým palivom. Je teda prirodzené, že sa snažia mať komín navrhnutý tak, aby všetko fungovalo správne.

Komínová hlavica na streche

Niekedy sa však prihodí, že zabúdame na maličkosti, ktoré pritom majú svoj význam. Komínová hlavica dokonca môže vyriešiť problémy s ťahom komína, resp. jeho ťah môže zvýšiť. Existuje niekoľko druhov komínových hlavíc. Prečítajte si o tom viac v nasledujúcom texte.

Komínová hlavica chráni

Ak už máte na konci komína komínovú hlavicu, rozhodne robíte dobre. Komínová hlavica má totiž minimálne tri podstatné funkcie. Komínová hlavica prioritne slúži na ochranu komína pred snehom, dažďom či nečistotami, ktoré by sa do komínového potrubia mohli dostať. Logicky teda jej ochranná funkcia je veľmi dôležitou.

Existuje niekoľko druhov hlavíc, ktoré sa líšia predovšetkým konštrukciou a cenou. Vedľajším, no pre mnohých podstatným účelom komínovej hlavice je estetický výsledok. Rozhodne ukončenie komína vyzerá omnoho lepšie s komínovou hlavicou, ako bez nej.

Najpredávanejšie komínové hlavice

Hlavica môže zvýšiť ťah komína

Tretou podstatnou funkciou je, že komínová hlavica môže zabezpečiť, zvýšenie ťahu komína. Nedostatočný ťah spôsobuje zadržiavanie spalín či hustejší dym. Komín sa tak rýchlejšie zanáša. V tomto prípade vám pomôžu predovšetkým rotačné komínové hlavice, ktoré si predstavíme aj bližšie. Rozhodne si nikto neželá, aby slabý ťah spôsoboval šírenie spalín do miestnosti v dome, zvlášť ak sa jedná o krbové riešenie s otvoreným vyústením.

Nedokonalé spaľovanie je nebezpečné i z hľadiska tvorby škodlivých jedovatých plynov, ktoré sa tvoria práve pri nedokonalom spaľovaní, pretože odvod spalín je zle riešený. Nezabúdajte! Regulácia ťahu komína je veľmi dôležitá. Dokáže totiž značne zvýšiť životnosť celého komínového potrubia a zefektívniť spaľovanie paliva.

Druhý komínových hlavíc

Klasické striešky, ktoré sú na vyústení komína zrejme pozná väčšina z vás. Ide o komínovú hlavicu, ktorá je najlacnejšia, no zároveň splní svoj účel. Často má ešte podstavu, ktorá slúži jednak na odvod spalín a zároveň zvyšuje ochranu pred snehom, dažďom či prípadným hniezdením vtákov. Diel sa inštaluje jednoduchým nasunutím. Spomedzi výrobcov klasických hlavíc máte naozaj na výber. Komínové hlavice Ekon sú ale overenou kvalitou.

Najlacnejšie komínové hlavice - striešky

Druhou možnosťou sú natáčacie hlavice, tzv. cobry. Tieto komínové hlavice sa natáčajú podľa toho, odkiaľ vanie vietor. Je tak zamedzené tomu, aby boli spaliny spätne vracané do komínového potrubia. Otáčanie zabezpečuje guľôčkové ložisko. Inštalácia je o niečo zložitejšia, no podľa návodu ju zvládne ju aj „majster“ začiatočník. V prípade výberu tohto druhu hlavice zaplatíte od 80 € a viac. Odporučiť môžeme značku Rotwent.

Veľmi preferovanou možnosťou sú rotačné komínové hlavice. V prípade rotačnej hlavice ide o najpraktickejšie a najefektívnejšie riešenie. Rotačná hlavica je umiestnená na vyústení samotného komína ako všetky ostatné. Avšak, toto riešenie využíva rotáciu turbíny, ktorú neovplyvňuje sila vetra, ale prúdenie spalín. Rotácia turbíny teda zabezpečuje efektívny odvod spalín, pretože je vytváraný podtlak, ktorý zabezpečuje zvýšenie ťahu komína. Zároveň zabraňuje vracaniu sa spalín do komína. Nejde o lacné riešenie, no esteticky i prakticky je toto riešenie zrejme najvýhodnejšie. Cena takejto komínovej hlavice sa pohybuje na úrovni 250 €. Známym výrobcom na trhu rotačných hlavíc je Turbowent.

Výhody komínových hlavíc

  • Efektívny odvod spalín
  • Zvýšenie ťahu komína
  • Zábrana voči spätnému ťahu spalín
  • Zvýšenie kvality horenia paliva
  • Ochrana pred vetrom, dažďom a snehom
  • Predĺženie životnosti komínového potrubia
  • Zníženie spotreby paliva
  • Estetické riešenie ukončenia komína

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Wire závesné lampy – moderné svietidlá Wire závesné lampy – moderné svietidlá

Hľadáte vhodné svietidlo do svojej obývačky či kuchyne? Wire závesné lampy by pre vás mohli byť to pravé.

Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha

Červená do spálne? Áno, či nie? Ak patrí k vašim obľúbeným, nemali by ste sa jej vyhýbať ani v spálni. Naše inšpirácie vás o tom presvedčia.

Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...Publikované dňa: 15.10.2018
Hodnotenie článku:
(91.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Prenájom bytu/domu cez Airbnb – ako to funguje? Prenájom bytu/domu cez Airbnb – ako to funguje?

Mnohí turisti a dovolenkári vedia, že Airbnb je jedinečnou možnosťou, ako nájsť výhodné a komfortné ubytovanie v dovolenkovej destinácii. Prípadne poskytovať ubytovanie a zarábať môžete...

Ako presvedčiť partnerku, že potrebujete nový TV? Ako presvedčiť partnerku, že potrebujete nový TV?

Hodil by sa vám do obývačky nový televízor, avšak vaša polovička je proti? Aké sú protiargumenty? My vám ich ponúkneme.

Aké umývadlo do kúpeľne? Zapustené, So skrinkou, Na dosku Aké umývadlo do kúpeľne? Zapustené, So skrinkou, Na dosku

Pri zariaďovaní kúpeľne treba myslieť na množstvo vecí – sprcha, toaleta alebo kvalitné umývadlo. Umývadlo so skrinkou, zapustené umývadlo, umývadlo na dosku? My vám poradíme, ako si...