Najlepšie masážne pištole nie sú lacné – výhody, účinky, použitie

Penové valce a gumové masážne loptičky nie sú jedinými pomôckami, ktoré vás po tréningu zbavia bolesti svalov. Čoraz obľúbenejšia je masážna pištoľ, ktorá vibráciami masíruje precvičené partie a predchádza tak stuhnutiu a bolesti. Používa sa veľmi jednoducho – stačí ju zapnúť a priložiť tam, kam potrebujete.

Ako vybrať masážnu pištoľ

Nejde však o úplne lacnú záležitosť, preto je pri výbere dobré dbať na dôležité parametre, akými sú hlavice, amplitúda či intenzita, na ktoré sa podrobne pozrieme.

Masážne pištole na domáce použitie


Masážna pištoľ na masírovanie celého tela

Masážna pištoľ je pomôcka, ktorou možno vykonávať perkusnú terapiu. Po zapnutí začne nadstavec vytvárať rázové vlny a vibrácie prenikajúce hlboko do tkanív svalstva, čím sa znižuje ich napätie, uvoľňuje stuhnutie a rozprúdi krv. Keďže preniká hlbšie do svalov, pri regenerácii po cvičení môže byť účinnejšia než ručná masáž. Masážne pištole zvyknú obsahovať viacero vymeniteľných hlavíc, ktoré majú odlišný tvar, a každá hlavica slúži na masírovanie inej časti tela.

Najlepšie masážne pištole

Vybrali sme pre vás medzi spotrebiteľmi veľmi obľúbené produkty, ktorých kúpou neurobíte krok vedľa. Ide o lacnejšie aj drahšie produkty so slušnou výbavou, takže si každý nájde to svoje.

Výhody a účinky na zdravie

Masážne pištole používajú predovšetkým športovci po tréningoch, ktorým pomáha zmierniť svalové napätie. Tento prístroj má však viacero zdravotných benefitov, ktoré využijú aj nešportovci. Masážna pištoľ:

 • uvoľňuje stuhnutie svalov po tréningu,
 • zmierňuje svalové napätie pri sedavom zamestnaní,
 • znižuje svalovú bolesť po tréningu,
 • urýchľuje regeneráciu svalov,
 • pomáha pri hojení jaziev,
 • zlepšuje cirkuláciu krvi a prekrvenie končatín,
 • zmierňuje celulitídu,
 • pomáha zlepšiť flexibilitu,
 • pomáha zlepšiť športový výkon,
 • znižuje nahromadenie kyseliny mliečnej v krvi,
 • zvyšuje lymfatický tok,
 • môže pomôcť uvoľniť pri strese,
 • pomáha znížiť únavu,
 • môže pomôcť lepšie zaspať.

Nevýhody a riziká

Používanie masážnej pištole je vo všeobecnosti veľmi dobre znášané, no pri nevhodnom použití môže dôjsť k zraneniam ako prasknutie krvnej cievky či poškodenie svalových vláken. Na predchádzanie zranení je dôležité držať sa inštrukcií v manuáli. Masážnu pištoľ najprv používajte na nižšej rýchlosti, kým zistíte, aká intenzita vám vyhovuje. Priložené hlavice používajte na účel, na ktorý boli určený. Masírovať by ste mali len svaly, preto sa vyhnite kĺbom a kostnatým miestam, citlivým oblastiam, nervom a žilám. Masážny prístroj nepoužívajte v miestach zranenia, napr. ak máte natiahnutý alebo natrhnutý sval a akútnu bolesť. Dodržiavajte odporúčanú dobu masírovania, pretože aj nadmerné používanie na jednom mieste môže byť príliš intenzívne. Masážnu pištoľ by nemali používať ľudia s chronickými bolesťami a chronickými ochoreniami týkajúcimi sa svalov a pohybového ústrojenstva.

Masírovanie pomocou masážnej pištole

Ako vybrať masážnu pištoľ

Pri kúpe masážnej pištole sa určite stretnete s mnohými variantmi, no predtým, než sa postíte do výberu, zvážte:

 • Kde budete masážnu pištoľ používať? Len doma alebo si ju budete brávať do fitka?
 • Kto každý bude masážnu pištoľ používať?
 • Na čo konkrétne ju chcete používať? Rôzne nadstavce slúžia na rôzne partie.
 • Koľko ste ochotní na pištoľ minúť? Je dobré poznať svoj rozpočet.

Amplitúda (zdvih)

Amplitúda, nazývaná aj zdvih, je parameter, ktorý hovorí o hĺbke, do ktorej sa masážna hlavica dostane. Ide o počet milimetrov, v rámci ktorých sa hlavica pohybuje dopredu a dozadu. Je dôležité, aby mal prístroj amplitúdu aspoň 10 mm, pretože vtedy preniká do mäkkých tkanív. Ak potrebujete hlbší záber, zdvih by mal byť aspoň 13 – 16 mm, vtedy pištoľ preniká do hlbokých tkanív. Táto amplitúda sa objavuje skôr pri profesionálnych pištoliach. Pri komerčných modeloch niekedy zdvih nedosahuje ani 10 mm, na čo si pri výbere dajte pozor.

Regulácia intenzity

Možnosť regulovať intenzitu, teda rýchlosť hlavice, je podstatnou vlastnosťou. Nie každý sval a nie každá časť tela znesie rovnakú intenzitu masáže, a preto by sa mala dať rýchlosť znížiť a zvýšiť podľa potreby. Napr. stehenné svaly znesú vyššiu intenzitu než citlivejšie lýtko. Všímajte si, koľko rýchlostných stupňov pištoľ ponúka a v akom rozsahu (koľko kmitov za minútu).

Počet otáčok

Počet otáčok hovorí o tom, koľko kmitov za minútu dokáže pištoľ vykonať, a teda koľko úderov vie pištoľ vyprodukovať. Čím viac úderov, tým rýchlejšie sa nadstavec pohybuje a tým je pištoľ výkonnejšia. Pištole s nižšou amplitúdou pritom mávajú vyšší počet otáčok, čím kompenzujú, že nedokážu preniknúť tak hlboko do svalu. Väčšina pištolí poskytuje určitý rozsah, napr. od 1 200 do 3 500 kmitov za minútu, pričom počet otáčok by ste si mali vedieť vybrať v rámci úrovní intenzity. Počet otáčok môže byť uvedený ako kmity za minútu, BPM či PPM. Niekedy sa uvádza ako frekvencia v hertzoch (Hz).

Výdrž batérie

Drvivá väčšina masážnych pištolí používa ako zdroj energie batérie, v opačnom prípade je možné pištoľ zapojiť do siete. V rámci batérie je potrebné všímať si, akú dobu vydrží na jedno nabitie pri nepretržitej prevádzke. Mennej výkonné batérie zvládnu 1 – 2 hodiny, lepšie batérie aj 5 – 6 hodín, no nájdu sa aj pištole s batériami, ktoré vydržia 10 – 20 hodín. Pozor, uvedenú dobu prevádzky výrobca často uvádza ako maximálnu dobu pri najnižšom stupni intenzity, alebo ako rozsah, takže skutočná doba prevádzky sa môže líšiť. Aj keď väčšinou budete masážnu pištoľ naraz používať len na niekoľko minút, je rozdiel, či budete pištoľ nabíjať každý druhý deň alebo len raz za čas.

Ergonómia a hmotnosť

Keďže pri používaní masážnej pištole ide o automasáž, mal by vás zaujímať tvar a hmotnosť pištole, aby bola masáž čo najjednoduchšia. Ergonomický tvar pištole zaručí, že sa vám bude dobre držať a že sa dostanete aj do ťažšie dostupných miest. Niektoré pištole ponúkajú sklopiteľné rameno, ktorým môžete upraviť tvar pištole. Pištoľ by mala mať pogumovanú alebo protišmykovú rukoväť pre pohodlný úchop aj pri spotených rukách. Hmotnosť je dôležitá z hľadiska únavy – pri dlhšom používaní alebo pri používaní na ťažšie dostupnom mieste sa vám nebude dobre manipulovať s ťažkou pištoľou. Tá by mala vážiť max. 1 kg, no čím menej, tým lepšie. Nižšiu hmotnosť oceníte aj vtedy, ak si ju chcete so sebou brávať do posilňovne a mimo domu.

Ergonómia a hmotnosť masážnej pištole

Hlučnosť

Kmity, ktoré masážna pištoľ vytvára, vytvárajú určitú úroveň hluku. Tie najtichšie masážne pištole dokážu masírovať pri hlučnosti 10 – 30 dB, čo je veľmi tichá prevádzka. Za modely s tichou prevádzkou sa považujú aj masážne pištole s hlučnosťou do 45 – 50 dB. Hlučnosť do 60 dB je stále prijateľná, no niekomu môže prekážať. Najhlučnejšie pištole môžu mať hlučnosť aj 70 dB, čo pri relaxačnej masáži nie je príjemné. Najlepšie je preto voliť hlučnosť do 50 dB.

Hlavice

Hlavice sú dôležitou súčasťou masážnej pištole a každý model by mal mať aspoň niekoľko vymeniteľných hlavíc. Každý nadstavec má totiž iný tvar, preto je vhodný na rôzne časti tela. Najčastejšie sa používa 6 typov masážnych hlavíc:

 • Guľatá hlavica – Je z peny a ide o univerzálny nadstavec na väčšinu svalov.
 • Väčšia guľatá hlavica – Má len väčší tvar a je vhodnejšia na väčšie svalové partie.
 • Plochá hlavica – Má väčšiu plochu, preto je masáž s ňou citlivejšia a je vhodná na ploché svaly.
 • Klinová hlavica – Je možné lepšie sa ňou dostať na menšie miesta a masírovať menšie svaly.
 • Vidlicová hlavica – Používa sa na masáž chrbtice (okolo stavcov) alebo Achillovej päty.
 • Kužeľová hlavica – Je určená na intenzívnejšiu masáž konkrétneho bodu.

Ovládanie a displej

Ovládanie by vždy malo byť jednoduché a intuitívne, aby ste nemuseli pred každým použitím študovať manuál. Niektoré masážne pištole sa ovládajú jediným tlačidlom, iné majú viacero gombíkov alebo dotykový displej. Displej je dôležitou súčasťou ovládania, pretože zobrazuje vami určené nastavenia, ako nastavenie rýchlosti alebo zostávajúci čas. Je výhodné aj to, ak displej alebo kontrolka zobrazuje stav batérie, aby ste vedeli, či pištoľ môžete ďalej používať alebo ju pred tréningom radšej dať na nabíjačku. Novšie a modernejšie modely masážnych pištolí môžu na ovládanie používať mobilné aplikácie.

Masážna pištoľ s displejom

Funkcie a príslušenstvo

Masážne pištole môžu mať aj funkcie navyše, ktoré nemá každý model. Týka sa to hlavne drahších pištolí, ktoré ponúkajú viacero výhod.

 • Bezdrôtové nabíjanie – Ak je pištoľ vybavená stanicou na bezdrôtové nabíjanie, budete si na nej môcť dobiť aj svoj smartfón, ak túto funkciu podporuje.
 • Mobilná aplikácia – Niektoré pištole sa môžu prostredníctvom Bluetooth alebo WiFi spárovať s aplikáciou v mobile, v ktorej si môžete vybrať rôzne masážne programy.
 • Automatické vypnutie – Aby ste to s masážou neprehnali, môžete si nastaviť časovač. Po uplynutí nastaveného času sa pištoľ automaticky vypne.
 • Vymeniteľná batéria – Niektoré masážne pištole ponúkajú náhradnú batériu, ktorú môžete vymeniť a zvýšiť tak dobu prevádzky, kým nabíjate pôvodnú batériu.
 • Kufrík alebo obal – Obaly vždy padnú vhod, ak má prístroj viacero častí. To isté platí pre masážnu pištoľ – všetky hlavice budete mať pokope a vždy na jednom mieste.

Za kvalitu si priplatíte

Tie najlacnejšie masážne pištole je možné dostať už od 20 eur. Lacné modely však nemajú priveľkú amplitúdu, ponúkajú menej rýchlostí aj hlavíc. Strednú cenovú kategóriu tvoria prístroje od 70 do 150 eur, v ktorej je možné nájsť široký výber produktov s kvalitným spracovaním, dlhou výdržou batérie, viacerými nadstavcami a všetkým potrebným. Najdrahšie masážne pištole môžu stáť od 150 až po niekoľko stovák eur. Majú hlbší zásah (zdvih) a ponúkajú aj viacero funkcií navyše. Medzi drahšími modelmi sa nájdu profesionálne prístroje, ktoré prenikajú aj do hlbokých tkanív svalstva.

Masážne pištole je možné zakúpiť predovšetkým v predajniach so športovými potrebami ako GymBeam či Insportline, a v predajniach elektroniky ako Mall, Datart  Alza či na portáloch ako Heureka. Medzi obľúbené značky patria Xiaomi, inSPORTline, GymBeam, Misura či Theragun.

Často kladené otázky

 • Ako dlho používať masážnu pištoľ? Masážnu pištoľ stačí používať po dobu max. 2 minút, kedy sa sval dôkladne premasíruje. Nie je potrebné ani prospešné masáž predlžovať.
 • Možno používať masážnu pištoľ každý deň? Určite áno, pištoľ je vhodná na denné používanie, avšak dodržiavajte požadovaný maximálny čas a neprekračujte používanie 2 – 3x denne.
 • Akú údržbu si vyžaduje masážna pištoľ? Masážne pištole mávajú dlhú životnosť, no nevyžadujú si nič komplikované. Dôležité je udržiavať ich čisté, na čo stačí pretretie vlhkou utierkou. Ak je povrch viac špinavý alebo od potu, použite antibakteriálne vlhčené utierky.

Najlepšie masážne pištole

Ako používať masážnu pištoľ

Používanie masážnej pištole je pomerne jednoduché. Vyberte si svalovú partiu, ktorú chcete masírovať, a k nej aj príslušnú hlavicu, ktorú zapojte. Keď je hlavica pripojená, pištoľ spustite a nastavte požadovanú intenzitu. Ak ste začiatočníkom, začnite na najnižšej frekvencii a postupne skúšajte, čo vám bude vyhovovať. Následne hlavicu priložte k svalu a postupne presúvajte, aby premasírovala celý sval. Posun by mal byť pomalý a konštantný, žiadne prudké pohyby a ani prílišný tlak na sval, ktorý by spôsoboval bolesť. Spočiatku postačí 0,5 – 1 minúta masáže na sval, aby sa nestalo, že si danú časť tela podráždite a bude bolieť. Vyskúšajte rôzne nadstavce a intenzity masáže, aby ste zistili, čo vám vyhovuje.

Kedy používať masážnu pištoľ

Používanie masážnej pištole je najčastejšie spojené s tréningom. Športovci ju používajú hlavne po tréningu na uvoľnenie stuhnutých svalov a zmiernenie potréningovej bolesti. Dá sa však použiť aj pred tréningom, kedy zase svaly uvoľní, zahreje a pripraví na cvičenie. Ak mávate náročné tréningy z viacerých súborov cvičení, pištoľ môžete použiť počas tréningu v rámci prestávky, avšak vtedy ju používajte v kratších intervaloch. Okrem cvičenia sa dá použiť napr. aj pre ľudí so sedavým zamestnaním, po dlhom dni v práci, ak máte stuhnutý chrbát, krk alebo iné svalové partie.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Wire závesné lampy – moderné svietidlá Wire závesné lampy – moderné svietidlá

Hľadáte vhodné svietidlo do svojej obývačky či kuchyne? Wire závesné lampy by pre vás mohli byť to pravé.

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!

Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie, ako by sa mohlo zdať Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie, ako by sa mohlo zdať

Čiernu v kúpeľni si nevie mnoho ľudí ani len predstaviť. A to aj napriek tomu, že pôsobí vskutku elegantne a nadčasovo. Nechajte sa inšpirovať.Publikované dňa: 04.11.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Merino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykelMerino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykel

Termoprádlo na zimu je základom oblečenia každého športovca. Udržiava stálu telesnú teplotu a odvádza pot od pokožky. Prečo si obstarať práve merino termoprádlo a čím je merino vlna taká...

Akú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo MammutAkú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo Mammut

Chystáte sa do hôr, ale v skrinke na topánky sa na vás usmievajú len sandále a iná nevhodná obuv? Vieme, ako si vybrať z ponuky outdoorovej obuvi správne.

Najlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacnéNajlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacné

Lákajú vás skoky, zdolávanie prekážok a trochu adrenalínu? Freestyle kolobežka vám poskytne presne takú zábavu, po akej túžite. V našom článku vám poradíme, akú kolobežku si z bohatej...