Najlepší monitor dychu na plienku do kočíka. Ako ho zapojiť, dokedy používať?

Monitory dychu dnes patria k takmer klasickej výbave každej mamičky. Pre niekoho môže byť síce takýto výdobytok modernej doby skôr stresujúci, avšak, ak hovoríme o bezpečnosti, určite by ste nad jeho kúpou mali popremýšľať.

Ako vybrať monitor dychu

Poradíme vám, na čo sa sústrediť pri výbere, a pre koho sú monitory dychu ako stvorené a predstavíme niekoľko populárnych produktov.

Obľúbené modely monitorov dychu

Ako funguje monitor dychu

Monitory dychu slúžia na kontrolu dieťaťa počas noci, ale i v iných situáciách, kedy ho nemáte priamo pri sebe, takže ho nemôžete kontrolovať každých pár sekúnd. Tieto zariadenia nie sú ekvivalentom ku klasickým vysielačkám a taktiež ani k digitálnym pestúnkam. Vysielačky slúžia taktiež na kontrolu dieťaťa, avšak len na základe vášho sluchu. Pestúnky sú zas vybavené viacerými funkciami.

Monitory dychu sú prednostne zamerané na snímanie takzvaných dýchacích pohybov. V závislosti od typu prístroja tieto merania prebiehajú každých 10, 15 či 20 sekúnd. Ak senzor nezaznamená dýchacie pohyby, upozorní vás na to hlasným alarmom, niekedy i svietiacou kontrolkou. Niektoré monitory sú vybavené i funkciou zobudenia dieťaťa. Predtým, ako zalarmujú vás, sa pomocou vibrácie alebo slabého zvukového signálu pokúsia o prebudenie, resp. vyrušenie dieťaťa. Pokiaľ však nezareaguje, okamžite vás na to upozornia alarmom.

Pre koho a načo je monitor dychu určený

Keďže monitor dychu sleduje dych dieťaťa v spánku a tiež vtedy, keď ho nemáte pod priamym dozorom, ide o jedného z najlepších pomocníkov v rámci prevencie SIDS – syndróm náhleho úmrtia dojčiat, ktorý je nebezpečný do dovŕšenia 1 roka života. Pozor, v prípade zástavy srdca, resp. dýchania, monitor dieťaťu nedokáže poskytnúť prvú pomoc. Táto neľahká úloha ostáva aj naďalej na pleciach rodičov.

Na druhej strane tieto monitory nepatria k povinnej detskej výbave. Naše mamy a staré mamy nás dokázali „odchovať“ aj bez nich. Pre niekoho môžu byť dokonca vyslovene nevhodné, pretože ich hlavnou nedokonalosťou je, že nemôžete stopercentne zabezpečiť, aby si dieťa neľahlo mimo podložky (plienkové monitory zas môžu spadnúť z plienky), čo spôsobí planý poplach. V takomto prípade budete k postieľke behať niekoľkokrát za noc, čo vám určite nepridá na psychickej pohode.

Spiace dieťa v kolíske

Podľa odborníkov sú monitory dychu vhodné najmä v prípadoch, keď má dieťatko zdravotné problémy alebo patrí do rizikovej skupiny v rámci syndrómu náhleho úmrtia dojčiat. Faktory, ktoré hovoria za kúpu monitora, sa dajú zhrnúť takto:

 • Ak sa u niektorého zo súrodencov objavil syndróm náhleho úmrtia
 • Predčasne narodené deti
 • Deti narodené prvorodičkám v nízkom (pod 20) alebo naopak vysokom (nad 40) veku
 • Deti trpiace chronickými ochoreniami dýchacieho ústrojenstva
 • Deti, ktoré trpia častými ochoreniami horných a dolných dýchacích ciest
 • Deti s pôrodnou hmotnosťou nižšou ako 2,5 kg
 • Deti narodené ženám s vážnymi zdravotnými problémami alebo tým, ktoré počas tehotenstva nedodržiavali správnu životosprávu
 • Iné komplikácie: komplikovaný pôrod, rizikové tehotenstvo, prenášanie termínu pôrodu atď.  

Je používanie monitorov z „druhej ruky“ bezpečné?

Monitory dychu sa predávajú v cenách od cca 40 do 200 eur a vyššie. Pre niekoho takáto investícia nemusí predstavovať problém, pre niekoho však áno. Ak budete premýšľať nad zapožičaním monitoru alebo jeho kúpou z druhej ruky, dopredu si dobre zvážte všetky plusy a mínusy.

Plusom je nepochybne to, že podstatne ušetríte. Mínusom zas to, že monitorovacie podložky je len málokedy možné kalibrovať, preto nemusia fungovať úplne spoľahlivo, čo navyše nemáte dopredu ako zistiť. Kompromisom môže byť kúpa použitého monitora, ku ktorému si dokúpite iba novú monitorovaciu podložku. Riadiaca jednotka by totiž mala spoľahlivo fungovať aj po viacnásobnom použití.

Ako vybrať vhodný typ monitora dychu + Tipy na obľúbené produkty

Výber monitora dychu nie je úplne jednoduchou záležitosťou. Na trhu dnes nájdete desiatky rôznych prístrojov s množstvom rôznych funkcií. Niektoré slúžia len na monitorovanie dychu, iné sú vybavené aj kamerou alebo dokážu sledovať i iné životné funkcie dieťaťa. Pokúsime sa vám teda čo najviac priblížiť a vysvetliť jednotlivé parametre, ktoré je potrebné si všímať. Predtým si však môžete pozrieť niekoľko monitorov dychu, ktoré sa podľa skúseností zákazníkov aj recenzií ukazujú ako veľmi obľúbené a spoľahlivé.

Typy monitorov dychu

Monitory dychu sa dajú rozdeliť do dvoch väčších skupín, a to na plienkové a doskovéDoskové monitory dychu obsahujú riadiacu jednotku, ktorá sa pripína na postieľku, a senzorickú – monitorovaciu podložku, ktorú vložíte pod matrac alebo priamo pod dieťa (druhá možnosť je skôr výnimkou). V tomto prípade podložka zaznamenáva dýchacie pohyby, takpovediac, prenesené cez matrac. Na výber máte podložky, ktoré sa pripájajú k riadiacej jednotke káblom, a taktiež bezdrôtové monitory. Tie fungujú cez Bluetooth. Druhá možnosť je o čosi praktickejšia. Nehrozí pri nej totiž to, že dieťa pri prevaľovaní odpojí kábel a spôsobí planý poplach.

Druhým typom týchto zaradení sú monitory dychu na plienku, ktoré vlastne pripnete priamo na bábätko. Ich výhodou je presnejšie meranie, keďže medzi telom dieťatka a senzorom nie je žiadna prekážka. Na druhej strane môžu zachytávať podnety z okolia, takže presnosť merania závisí od kvality konkrétneho zariadenia. Pri týchto monitoroch existuje taktiež omnoho väčšie riziko toho, že sa zošmyknú z bábätka, no a vy budete k postieľke behať x-krát za noc, o vašich nervoch ani nehovoriac. Tieto monitory nie sú k riadiacej jednotke pripájané káblom, výhodou je tiež ich širšie využitie, keďže sú prenosné (napr. v kočiariku, na dovolenke).

Vyberáme z nášho katalógu

Základné a doplnkové funkcie monitorov dychu

Základné typy monitorov dychu snímajú len dychové pohyby dieťaťa. Medzi množstvom produktov však narazíte aj na také, ktoré majú ďalšie funkciu, niektoré z nich dokážu i sčasti zastúpiť detskú pestúnku. Čo sa ceny a spoľahlivosti týka, počítajte s priamou úmerou, teda, čím vyššia cena, tým viac funkcií a väčšia spoľahlivosť monitorovania.

 • Kontrolky a alarmy: Kontrolkami a alarmami sú vybavené všetky monitory dychu. Niektoré však v prípade zástavy dychu pípnu raz, niektoré sa rozsvietia, iné zas pípajú opakovane. Táto funkcia monitorov patrí k tým najdôležitejším. Ak vás alarm nezobudí, je vám na nič. Preto sa pri výbere uistite, že je dostatočne hlasný či viditeľný. Veľmi nápomocnou je aj kontrolka hlásenia vybitej batérie.
 • Snímače: Snímač dychu je samozrejme základom. Drahšie zariadenia však okrem hlásenia zástavy dychu môžu zobrazovať aj priebežné tempo dýchania vášho dieťaťa. Okrem toho sa môžu na monitoroch nachádzať aj snímače merania telesnej teploty alebo teploty vzduchu v miestnosti. Čím viac funkcií, tým drahší monitor, no a zároveň i multifunkčnejšie využiteľný.
 • Prenos obrazu a zvuku: Túto doplnkovú funkciu nájdete len pri drahších zariadeniach. Video aj zvukový prenos sú však veľmi nápomocnou záležitosťou. Ak by vás monitor zobudil, môžete dieťa skontrolovať priamo z postele. Takto sa vyhnete mnohým stresujúcim situáciám, kedy sa dieťa iba prevalí mimo podložku alebo vypojí kábel z riadiacej jednotky. V prípade prenosu zvuku si všímajte i to, či ide o jednosmerný prenos, teda od dieťaťa k vám, alebo o obojsmerný. V druhom prípade môžete dieťa cez monitor na diaľku osloviť, upokojiť alebo i uspať.
 • Funkcia „zobudenia“ dieťaťa: Niektoré monitory vás zobudia okamžite, keď v rámci daného časového intervalu nezaznamenajú dychové pohyby dieťaťa. Niektoré sa však pokúsia najprv zobudiť dieťa, a to jemným vibrovaním alebo zvukovým signálom. Táto funkcia je veľkým plusom. Dieťa sa totiž niekedy môže iba posunúť na nesprávne miesto. Tým, že ho monitor vyruší, sa pohne, a vy môžete pokojne spať.
 • Smart monitory: Drahšie modely monitorov môžete ovládať cez mobilnú aplikáciu. Ide určite o zjednodušenie života, na druhej strane, ak vám často vypadáva internet, popremýšľajte skôr nad klasickými monitormi, ktoré ho k fungovaniu nepotrebujú.

Ďalšie dôležité parametre pri výbere monitorov dychu

Okrem spomínaných parametrov je potrebné myslieť aj na to, aký matrac a rošt používate, a  taktiež na veľkosť postieľky a váhu dieťaťa. Príliš malá monitorovacia podložka nemusí dostatočne pokryť plochu väčšej postieľky. V takomto prípade je dobré popremýšľať nad dokúpením monitorovacej podložky, poprípade si zakúpiť monitor, ktorý už obsahuje viacero podložiek.

Monitorovanie dieťaťa v postieľke

To, pri akom type roštu a matraca môžete daný monitor používať, si musíte všímať priamo pri jeho kúpe. Niektoré monitory môžete vložiť pod akýkoľvek matrac, iné zas nemusia byť vhodné v kombinácii s tvrdšími materiálmi. Výhodnou a zároveň najbezpečnejšou možnosťou je využiť kúpu monitora spolu s matracom.

Váha dieťaťa je, samozrejme, veľmi dôležitým faktorom. Vo väčšine prípadov je možné monitory používať do váhy okolo 15 kilogramov, čo však nie je pravidlom. Tento parameter si musíte taktiež overiť priamo pri kúpe, a to hlavne vtedy, ak si chcete zaobstarať monitor s doplnkovými funkciami, ktorý budete využívať aj vo vyššom veku dieťaťa.

Ako vybrať monitor dychu pre dvojčatá

Ak máte dvojčatá, nemôžete používať len jednu senzorovú podložku. Tá by monitorovala obe deti naraz, takže, ak by došlo k zástave dýchania u jedného, monitor by vás na to neupozornil. Riešením sú špeciálne monitory dychu pre dvojčatá, ktoré majú 2 alebo až 4 senzorové podložky, poprípade jednu zdvojenú podložku.

K riadiacej jednotke si môžete podložky aj dokúpiť, táto verzia vás však v konečnom dôsledku bude stáť o čosi viac. Druhým šikovným riešením sú monitory dychu na plienku. Pri vhodnom výbere monitora dychu pre dvojčatá môžu obe deti spať v jednej postieľke, aj keď ich „rozdelenie“ zabezpečí určite presnejšie merania dychu.

Vyberáme z nášho katalógu

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.

Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu

Či máte doma škôlkara, alebo už školáka, stolík je preňho nevyhnutnou pomôckou – slúži na kreslenie i na písanie, na hranie sa i tvorenie.

Jednoduché vianočné handmade dekorácie Jednoduché vianočné handmade dekorácie

Naše inšpirácie sú naozaj veľmi jednoduché a preto ich zvládne aj menej zručný jedinec. Odmenou vám budú ozdoby, ktoré nenájdete nikdy inde!Publikované dňa: 14.07.2020
Hodnotenie článku:
(87.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Monitor dychu Jablotron Nanny BM02 – recenzia, skúsenosti, manuál/návod na použitieMonitor dychu Jablotron Nanny BM02 – recenzia, skúsenosti, manuál/návod na použitie

Jablotron Nanny BM02 je jedným z najpredávanejších doskových monitorov dychu. Pozrite sa, čo môžete od tohto monitora čakať, ako funguje, a čo o ňom hovoria zákazníci.

Ako prať a ako sa starať o oblečenie pre bábätko?Ako prať a ako sa starať o oblečenie pre bábätko?

Detská pokožka je omnoho jemnejšia a tenšia. Na to by ste nemali zabúdať pri kúpaní a krémovaní, no ani pri praní. Pozreli sme sa na to, ako prať detské veci. Aké pracie prostriedky sú...

Tipy, ako sterilizovať odsávačku materského mliekaTipy, ako sterilizovať odsávačku materského mlieka

Dôležitou súčasťou starostlivosti o odsávačku mlieka je aj jej čistenie a sterilizácia. Pozrite sa, ako ju udržiavať čo najlepšie a najhygienickejšie.