Ako vybrať najlepšie kancelárske kreslo alebo stoličku

Práca, práca a znova práca. Niekedy sme za ňu radi, inokedy by sme jej pre zmenu prijali menej. Každopádne však tento status znamená, hodiny a hodiny strávené na pracovisku.

Kancelárske otočné kreslo

Samozrejme, či stojíte desiatky hodín v továrni alebo sedíte v kancelárii, nemáte si čo závidieť. Každý druh práce má svoje výhody i nevýhody. Ak sa na to pozrieme v globále, zistíme, že kancelárska práca ja príznačná menším množstvom pohybu. Žiadna novinka. 

Sedavý typ práce so sebou rozhodne prináša negatíva. Tentokrát sa zameriame na kancelárske stoličky do vašej pracovne. Prečo je nesprávne sedenie nebezpečné? Aké máme možnosti? Ktoré parametre sú pri výbere kancelárskeho kresla najdôležitejšie? Je ergonomická kancelárska stolička správnou voľbou?

Obľúbené produkty

Kancelárska stolička alebo kancelárske kreslo?

Väčšina z nás by si myslela, že ide o synonymá. V skutočnosti je tu však rozdiel, ktorý je veľmi podstatný a určite pri voľbe ideálneho sedenia zohrá úlohu. Ak budete tráviť tisícky hodín ročne za pracovným stolom, správnou voľbou je kvalitná kancelárska stolička.

Kancelárska stolička na pracovisku

Ide o to, že práve stolička má schopnosť ergonomického prispôsobenia operadla, čo je zásadný rozdiel oprosti kancelárskemu kreslu. Kreslo totiž nemá ergonomické operadlo, ktoré vám nedokáže počas dlhodobého sedenia zabezpečiť správnu oporu chrbta.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie kancelárske stoličky

Nesprávne sedenie vám ničí zdravie

Nesprávnym sedením dochádza zvyčajne k poškodeniu chrbtice. To však nemusí byť jediný problém. Druhým najčastejším zdravotným problémom bývajú bolesti krku a nôh. Všetko toto je spôsobené výberom neprávnej kancelárskej stoličky alebo kresla. Po približne štyroch hodinách sedenia môže neergonomické sedenie spôsobovať chronické zdravotné problémy.

Odborníci potvrdili, že správne sedenie pri počítači alebo za pracovným stolom, zlepšuje krvný obeh a všeobecne znižuje hladinu stresu v našom organizme. Podobné detaily netreba podceňovať, pretože aj takáto pracovná záťaž, zdanlivo nefyzická, môže byť spúšťačom bolestí či chronických ochorení.  

Typ sedacej mechaniky

Permanentná mechanika – ide o pomerne lacné kancelárske stoličky. Zvyčajne sa dá nastaviť náklon operadla proti sedadlu. Samozrejmosťou je teda nastavenie výšky operadla a samotného sedenia. 

Hojdacia mechanika – v tomto prípade nejde o nastavovanie uhlu operadla a sedenia. Pohodlné sedenie zabezpečuje otočný mechanizmus, ktorý nastavuje silu odporu a tým zabezpečí náklon kresla a sedáku. Nechýba samozrejme ani výškové nastavenie stoličky vďaka plynovému - vzduchovému mechanizmu. 

Asynchrónna mechanika – nastaviť si polohu operadla i sedadla môžete nezávisle od seba do rôznych pozícií a uhlov. Ovládanie je väčšinou formou pák prípadne koliesok. Výhodou je, že týmto typom sedenia sa dokážete vynikajúco prispôsobiť pracovnému prostrediu (pracovný stôl). 

Synchrónna mechanika – komfort zabezpečuje súčasné nastavenie operadla i sedadla. Stolička sa tak pri každom pohybe prispôsobí vášmu posedu. Nechýba ani výškové nastavenie vďaka prítlaku.

Nastaviteľná kancelárska stolička

Otočné kancelárske stoličky

Ak hovoríme o otočnej stoličke, mám na mysli kancelársku stoličku s kolieskami. Stabilita otočnej stoličky je zabezpečená zvyčajne vďaka piatim ramenám s kolieskami. Podstatným rozdielom sú však práve kolieska a ich tvrdosť. Ich vlastnosť je dôležitá predovšetkým pri zohľadnení, na akom povrchu sa bude kancelárska stolička s kolieskami pohybovať (koberce, linoleum, parkety a pod.).

Práca v domácej kancelárií

Tvrdé kolieska sú určené na mäkké povrchy ako koberec. Mäkšie sú skôr určené na tvrdé povrchy ako parkety, plávajúca podlaha, PVC alebo dlažba. Univerzálne sú určené pre všetky typy povrchov. 

Koženné alebo klasické čalúnenie

Práve ten zabezpečuje najciteľnejší komfort, keďže je v priamom kontakte s vašimi sedacími svalmi. Sieťovina je predovšetkým priedušným materiálom, ktorý je pohodlný hlavne počas sedenia v teplejších mesiacoch. Klasické čalúnenie je azda najbežnejším typom sedenia a zároveň i tým najlepším. Určené to je hlavne komfortom sedenia a izolačným vlastnostiam. Vyberať si môžete, samozrejme, rôzne druhy dizajnov.

Kancelárska stolička z ekokože

Čo sa týka kože, ide o luxusné sedenie. Vyberať môžete s pomedzi syntetickej alebo pravej kože. Je štýlová, trvácna a nenáročná na údržbu. Prekvapí vás však, že práve kožené sedenie sa neodporúča ako dlhodobý variant sedenia. Teda pri sedení za pracovným stolom dlhšie ako 12 hodín denne, je lepšou voľbou klasické čalúnenie.  

Nosnosť stoličky

S prihliadnutím na materiály, cenu a výrobcu sa líšia aj odolnosť samotných modelov. Nosnosť je jedným z atribútov, ktorý určuje akú záťaž má kancelárska stolička vydržať. Zvyčajne ide o rozmedzie od 70 – 180 kg. Klasickou, respektíve štandardnou nosnosťou je hranica približne 120 -130 kg.  

Opierky hlavy a lakťa

  • Bedrová opierka -  veľmi dôležitá časť, ktorá napomáha stabilite chrbtovej časti. 
  • Opierka hlavy – nie je až tak nevyhnutnou súčasťou ako bedrová opierka, no pri dlhom sedení ju pracovníci v kanceláriách určite ocenia. Pri únavnej a dlhej práci totiž napomáha k lepšiemu sústredeniu. 
  • Opierky lakťov - alebo tzv. podrúčky poslúžia ako perfektná opora a opäť sú veľmi nápomocné hlavne pri dlhom čase stráveným za pracovným stolom. Nastaviteľné podpierky lakťov by tak mali byť samozrejmosťou, respektíve minimálne by mali byť lokalizované tak, aby vyhovovali vášmu posedu.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie kancelárske stoličky

Lacné stoličky? Cena často rozhoduje

Ak sa k tomu posadíme, vždy pri výbere kancelárskej stoličky rozhoduje cena a to ako kreslo vyzerá. Nie je teda výnimkou, že mnohokrát uprednostníme krásne farby a „look pred praktickým a zdravým sedením. Kúpu kancelárskej stoličky môžete uskutočniť v bežných obchodoch s nábytkom ako Kika, Ikea či Sconto nábytok. Samozrejme, vyberať si môžete od rôznych výrobcov. Ak dáme do porovnania luxusné typy stoličiek s tými bežnými, zistíme, že luxus znamená aj komfort a takisto i zdravé a bezpečné sedenie. 

Pozrite si aj naše inšpirácie

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.

Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi

Veranda či terasa je snom pravdepodobne každého, kto by chcel bývať v dome. Je to priestor, kde si môžete na čerstvom vzduchu posedieť s rodinou či priateľmi. Za letných večerov...Publikované dňa: 08.01.2018
Hodnotenie článku:
(89.8%)

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...

V tejto kategórií nájdete aj:

Drevená truhlica je skvelá na uskladnenie hračiek, prádla, ale aj na sedenie Drevená truhlica je skvelá na uskladnenie hračiek, prádla, ale aj na sedenie

Toto dedičstvo z minulosti je praktickým doplnkom či nábytkom, ktorý má svoju riadnu funkciu. Prečo by retro drevená truhlica nemala chýbať ani u vás doma? Inšpirujte sa s nami!

Aké sú výhody nábytku z masívu dubu, buku, borovice, smreku či palisandra? Aké sú výhody nábytku z masívu dubu, buku, borovice, smreku či palisandra?

Masív je mimoriadne obľúbeným prírodným materiálom.  Aký nábytok z masívu do interiéru vybrať? Z akého dreva masív je? Toto a ešte viac sa dozviete v našom dnešnom článku.

Ako vybrať najlepší jedálenský stôl aj do malej kuchyne? Obľúbené sú rozkladacie, ale aj sety so stoličkami Ako vybrať najlepší jedálenský stôl aj do malej kuchyne? Obľúbené sú rozkladacie, ale aj sety so stoličkami

Ak chcete vo svojom dome či byte vytvoriť ideálne stolovacie podmienky, výber stola je potrebné prispôsobiť rôznym premenným.  Pozrite sa na to, ako správne vybrať jedálenské stoly.


Pridať komentár