Najlepší priemyselný vysávač. Recenzie a test chvália Bosch, Hilti, Makita

Priemyselné vysávače nachádzajú využitie nielen na stavbe či v profesionálnych dielňach, ale tiež v garážach či hobby dielňach domácich majstrov. Spoznáte ich na prvý pohľad podľa odolnej hrncovej konštrukcie.

Vysávanie auta za pomoci priemyselného vysávača

Ostatné parametre a vlastnosti nie sú viditeľné na prvý pohľad, preto vám ich objasníme a poradíme, podľa čoho si vybrať ten správny. Taktiež vám predstavíme 5 najobľúbenejších modelov priemyselných vysávačov.

Obľúbené produkty


Priemyselné vysávače podľa použitia

Môžeme ich rozdeliť do dvoch kategórií. Prvou sú hobby vysávače určené do garáží, domácich dielní či na práce okolo domu. Tie si poradia s bežnými nečistotami ale napr. aj s drevenými či kovovými pilinami, v prípade vysávačov na mokro aj s vodou a tekutinami. Profesionálne priemyselné vysávače vydržia hrubé zaobchádzanie a sú určené nielen profesionálnym remeselníkom, ale tiež napr. upratovacím firmám.

Môžeme ich ďalej rozdeliť podľa typu vysávaných materiálov:

 • Univerzálne – S týmto typom sa stretnete najčastejšie. Sú určené na suché vysávanie rôznych materiálov a nečistôt, resp. mokré vysávanie menšieho množstva bezpečných kvapalín. Obľubujú ich napr. stavební remeselníci.
 • Vodné – Sú určené špeciálne na vysávanie veľkého množstva kvapalín. Ich zberná nádoba má veľký objem (min. 30 l) s bezpečnostným plavákom, ktorý ochráni motor vo vrchnej časti pred zatopením. Na nádobe je tiež vypúšťací otvor na odtok odsatého materiálu samospádom. Niektoré modely môžu byť vybavené aj čerpadlom na priebežné odčerpávanie tekutiny.
 • Horúce materiály – Je to obdoba tzv. krbových vysávačov alebo vysávačov na popol. Využívajú sa napr. na vysávanie krbov či pecí v pekárňach či v priemysle, pričom si poradia s teplotami do cca 200 °C.  
 • Antistatické – Zabraňujú tvorbe statického náboja a hodia sa aj do prostredia s nebezpečenstvom výbuchu.
 • Bezpečnostné – Sú určené na vysávanie nebezpečných tuhých látok, ktoré môžu mať toxické alebo karcinogénne účinky.

Filtrácia a objem nádoby

Priemyselné vysávače nájdete v bezvreckovom i vreckovom vyhotovení. Pri vreckových sa stretnete s papierovými alebo textilnými vreckami, pričom materiál vrecka by ste mali voliť podľa vysávaného materiálu.

Papierové vrecká sú lacnejšie, no pri naplnení ťažkým materiálom sa ľahko roztrhnú. Sú jednorazové, takže ich musíte meniť za nové, avšak pri vysypávaní materiálu neprídete do kontaktu s nečistotami. Textilné vrecká sú pevnejšie a mnohé z nich môžete vyprať a znovu použiť.

Čistenie podlahy priemyselným vysávačom

Pri použití na stavbe alebo montáži nemáte čas chodiť každú chvíľu vysypávať zbernú nádobu či vrecko, preto by ste v závislosti od použitia, resp. vysávanej plochy mali voliť vysávač s dostatočným objemom zbernej nádoby. Pri bežných priemyselných vysávačoch sa pohybuje okolo 15 l, najväčšie modely majú aj vyše 30 l.

Vreckové i bezvreckové vysávače sú osadené ešte filtrami. Prvý z nich chráni samotnú saciu turbínu a motor pred nečistotami, ten druhý filtruje zvyšky prachu z vyfukovaného vzduchu.

Typy filtrov

 • Mikrofiter – Môže byť vyhotovený z papiera, bavlny či molitanu. Nie je taký účinný ako ostatné filtre, nájdete ho teda v lacnejších modeloch. Bavlnené a molitanové filtre môžete vyprať a opätovne použiť, papierové filtre sú jednorazové.
 • EPA, HEPA, ULPA – Sú najúčinnejšie typy filtrov. Delia sa podľa účinnosti na EPA 10, 11, 12, ďalej na HEPA 13 a 14 a ULPA 15, 16, 17, pričom čím vyššie číslo, tým účinnejší filter. V domácich vysávačoch nájdete max. HEPA 13, pretože silnejšie filtre príliš obmedzujú prietok vzduchu. Priemyselné vysávače disponujú väčším výkonom, takže použitie ULPA filtrov im neprekáža.

TOP 5 priemyselných vysávačov

Príkon, sací výkon a napájanie

Prvým údajom, ktorý si pri porovnávaní priemyselných vysávačov všimnete, je príkon. Ten sa pohybuje od cca 600 W pri najslabších modeloch až po vyše 2 500 W pri najsilnejších modeloch pre univerzálne použitie. Špecializované modely môžu disponovať výkonom vyše 3 000 W.

Vysávače by ste však nemali porovnávať podľa príkonu. Silu podtlaku totiž priamo vyjadruje tzv. sací výkon. Ten totiž závisí aj od konštrukcie sacej turbíny a elektromotora. Môže sa teda stať, že dva modely s rovnakým príkonom budú mať sací výkon odlišný.

Nerezový priemyselný vysávač

Nie každý výrobca udáva pre svoje modely sací výkon. Ak ho nemáte k dispozícii, môžete si pomôcť jednoduchým prepočtom, ktorý hovorí, že sací výkon je rovný cca 1/5 až 1/3 elektrického príkonu.

Pri priemyselných vysávačoch sa udáva tiež prietok vzduchu za sekundu. Čím je vyšší, tým silnejší podtlak dokáže vysávač vytvoriť. Prietok do 30 l/s je vhodný na vysávanie prachu, bežných nečistôt a drevených pilín. Pre vysávanie napr. stavebnej drte, štrku či skla potrebujete prietok vyšší.

Obľúbené produkty

Ďalšie parametre a funkcie priemyselných vysávačov

 • Hmotnosť – Priemyselné vysávače sú vďaka svojej odolnej hrncovej konštrukcii pomerne ťažké. Najľahšie vážia cca 4 kg, ťažšie modely aj viac ako 10 kg.
 • Dĺžka kábla a akčný rádius – Prívodný kábel by mal byť čo najdlhší, ideálne aspoň 10 m. Súčet dĺžky kábla a dĺžky sacej hadice potom predstavuje akčný rádius, teda akýsi polomer či vzdialenosť od el. zásuvky, ktorú vysávačom zasiahnete.
 • Oklep filtra – Vysávače s touto funkciou disponujú elektromechanizmom, ktorý pri aktivácii poklepe po filtri, aby z neho opadali usadené nečistoty.
 • Indikátor upchatého filtra – Vďaka nemu viete, že výkon vysávača je znížený z dôvodu upchatia filtra či naplnenia vrecka.
 • Fukár – Vysávače s touto funkciou môžete prepnúť na reverzný chod a cez saciu hadicu vyfukovať vzduch, čím vyčistíte napr. nedostupné priestory.
 • Šampónovanie – Zariadenia s touto funkciou v sebe kombinujú tepovač a vysávač na mokro. Môžete s nimi teda tepovať čalúnené povrchy alebo čistiť podlahy.
 • Zásuvka s automatickým spínaním – Priamo na vysávači je umiestnená 230 V zásuvka na náradie. Keď do nej zapojíte napr. vŕtačku a spustíte ju, spustí sa automaticky aj vysávač. Táto funkcia je užitočná pre stavebných remeselníkov.

Vyberáme z nášho katalógu

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

24/06/2019 22:20
Tomáš

Zdravím, v prvom rade chválim článok. Naozaj je plný hodnotných informácií. Pre tých, ktorí si chcú o priemyselných vysávačoch prečítať viac, odporúčam tento článok.

19/08/2019 13:18
Dominik

dakujem za clanok, vybral som si istotu - znacku Karcher :-)

25/06/2021 08:12
Karol O.

Mám Bosch Advanced Vac 20. Ide o výkonný prístroj, ktorý je vhodný na suché aj mokré vysávanie. Vysávač nie je natoľko hlučný, ako som očakával. Sací výkon je perfektný a údržba jednoduchá. Vysávač je dobre spracovaný a robustnosť nasvedčuje tomu, že bude mať dlhú životnosť. Vyzdvihujem mäkký štart, široké možnosti využitia, skladnosť, pekný dizajn, dostatočne veľký filter s ochranným vreckom či dlhú hadicu. Pomer ceny, kvality a výkonu je super, tento produkt splnil moje požiadavky.

28/06/2021 17:05
Ivo

V tomto roku som si kúpil vysávač Kärcher WD 6 P Premium. Ide o výkonný prístroj, ktorý používam pri rekonštrukčných prácach. Čistenie filtra je jednoduché, ale samozrejme, treba rátať, že filter sa veľmi rýchlo zanesie jemným prachom. Pri znížení výkonu preto odporúčam poloautomatické vyčistenie filtra, stačí párkrát stlačiť tlačidlo a filter sa prečistí. Nádoba na zber odpadu je dostatočne veľká a slúži aj ako vedro, nakoľko má rúčku. Cena je vzhľadom k výkonu veľmi dobrá. S produktom som spokojný, pretože zatiaľ funguje tak ako má a je vhodný na suché aj mokré čistenie. Na to, že ide o priemyselný vysávač, má pomerne tichý chod. Robustná konštrukcia pôsobí veľmi dobrým dojmom, preto mu nemám čo vytknúť.

05/07/2021 17:45
Hynek

Za kvalitný priemyslový vysávač považujem Metabo ASR 25 L SC. Má vysoký výkon, výborne saje a navyše je kompaktný. Sacia schopnosť je dobrá ako na stavebný prach tak aj na vysávanie v domácnosti. Oceňujem manuálny oklep po otočení prepínača, ale pri prvom použití ma prekvapila jeho intenzita. Plus dávam za to, že pre vysávanie nie sú potrebné vrecká a tiež za gumový kábel. Malé mínus si vyslúžia plastové sacie trúbky. Inak som spokojný.

07/08/2021 11:18
Peter

Už dlhšiu dobu používam všestranný priemyselný vysávač Einhell TC-VC 1820 S Home, ktorý bol oproti iným modelom lacnejší. Napriek nižšie nastavenej cenu je to kvalitný výrobok spracovaný na vysokej úrovni. Na žiadne zásadné nevýhody som zatiaľ neprišiel. Oceňujem výborný sací výkon, jednoduché ovládanie, možnosť vysávať hrubé, jemné, suché i mokré nečistoty. Tento vysávač som vyberal na základe dobrých recenzií, ktoré neklamali. Vysávač sa vďaka svojmu výkonu hodí na rôzne príležitosti. Je ľahko ovládateľný a využívam ho v domácnosti, aute, garáži aj v dielni. Je malý, no šikovný a skvele skladný. Plus dávam za veľké a objemné vrecko na nečistoty. Šnúra do elektrickej zásuvky je síce kratšia, no to si v prípade potreby riešim predlžovačkou.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu

Zariaďovanie študentskej izby môže byť poriadny boj. Rodič chce často niečo iné ako samotné dieťa a potom vznikajú rozbroje. Skúste však vyjsť študentovi v ústrety a nakoniec budete...

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete, kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať – pripravili sme pre vás to najlepšie z...

Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami

Zimné mrazy už čoskoro udrú v plnej sile a preto by sme určite nemali zabúdať na tvory, ktoré si v chladnom počasí nevedia zabezpečiť dostatok potravy. Vyrobte im preto jednoduché...Publikované dňa: 14.04.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako si vybrať ten správny gril online: Grily dostupné na overenom eshope PlaneoAko si vybrať ten správny gril online: Grily dostupné na overenom eshope Planeo

Na e-shope Planeo zakúpite všetky modely grilov, stačí si len vybrať aký druh grilu vám bude najviac vyhovovať. Pri výbere zvážte niekoľko kritérií.

Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?

Po akej spájkovačke však siahnuť, aby ste si vybrali nástroj podľa vašich očakávaní? Poďte sa s nami pozrieť na najdôležitejšie kritéria.

Ako vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i BraunAko vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i Braun

Stolné mixéry patria medzi najobľúbenejšie kuchynské spotrebiče. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú kľúčové vlastnosti mixérov a aké funkcie majú moderné mixéry, ktoré vám môžu prípravu...