Najlepší priemyselný vysávač. Recenzie a test chvália Bosch, Hilti, Makita

Priemyselné vysávače nachádzajú využitie nielen na stavbe či v profesionálnych dielňach, ale tiež v garážach či hobby dielňach domácich majstrov. Spoznáte ich na prvý pohľad podľa odolnej hrncovej konštrukcie.

Vysávanie auta za pomoci priemyselného vysávača

Ostatné parametre a vlastnosti nie sú viditeľné na prvý pohľad, preto vám ich objasníme a poradíme, podľa čoho si vybrať ten správny. Taktiež vám predstavíme 5 najobľúbenejších modelov priemyselných vysávačov.

Obľúbené produkty

Priemyselné vysávače podľa použitia

Môžeme ich rozdeliť do dvoch kategórií. Prvou sú hobby vysávače určené do garáží, domácich dielní či na práce okolo domu. Tie si poradia s bežnými nečistotami ale napr. aj s drevenými či kovovými pilinami, v prípade vysávačov na mokro aj s vodou a tekutinami. Profesionálne priemyselné vysávače vydržia hrubé zaobchádzanie a sú určené nielen profesionálnym remeselníkom, ale tiež napr. upratovacím firmám.

Môžeme ich ďalej rozdeliť podľa typu vysávaných materiálov:

 • Univerzálne – S týmto typom sa stretnete najčastejšie. Sú určené na suché vysávanie rôznych materiálov a nečistôt, resp. mokré vysávanie menšieho množstva bezpečných kvapalín. Obľubujú ich napr. stavební remeselníci.
 • Vodné – Sú určené špeciálne na vysávanie veľkého množstva kvapalín. Ich zberná nádoba má veľký objem (min. 30 l) s bezpečnostným plavákom, ktorý ochráni motor vo vrchnej časti pred zatopením. Na nádobe je tiež vypúšťací otvor na odtok odsatého materiálu samospádom. Niektoré modely môžu byť vybavené aj čerpadlom na priebežné odčerpávanie tekutiny.
 • Horúce materiály – Je to obdoba tzv. krbových vysávačov alebo vysávačov na popol. Využívajú sa napr. na vysávanie krbov či pecí v pekárňach či v priemysle, pričom si poradia s teplotami do cca 200 °C.  
 • Antistatické – Zabraňujú tvorbe statického náboja a hodia sa aj do prostredia s nebezpečenstvom výbuchu.
 • Bezpečnostné – Sú určené na vysávanie nebezpečných tuhých látok, ktoré môžu mať toxické alebo karcinogénne účinky.

Filtrácia a objem nádoby

Priemyselné vysávače nájdete v bezvreckovom i vreckovom vyhotovení. Pri vreckových sa stretnete s papierovými alebo textilnými vreckami, pričom materiál vrecka by ste mali voliť podľa vysávaného materiálu.

Papierové vrecká sú lacnejšie, no pri naplnení ťažkým materiálom sa ľahko roztrhnú. Sú jednorazové, takže ich musíte meniť za nové, avšak pri vysypávaní materiálu neprídete do kontaktu s nečistotami. Textilné vrecká sú pevnejšie a mnohé z nich môžete vyprať a znovu použiť.

Čistenie podlahy priemyselným vysávačom

Pri použití na stavbe alebo montáži nemáte čas chodiť každú chvíľu vysypávať zbernú nádobu či vrecko, preto by ste v závislosti od použitia, resp. vysávanej plochy mali voliť vysávač s dostatočným objemom zbernej nádoby. Pri bežných priemyselných vysávačoch sa pohybuje okolo 15 l, najväčšie modely majú aj vyše 30 l.

Vreckové i bezvreckové vysávače sú osadené ešte filtrami. Prvý z nich chráni samotnú saciu turbínu a motor pred nečistotami, ten druhý filtruje zvyšky prachu z vyfukovaného vzduchu.

Typy filtrov

 • Mikrofiter – Môže byť vyhotovený z papiera, bavlny či molitanu. Nie je taký účinný ako ostatné filtre, nájdete ho teda v lacnejších modeloch. Bavlnené a molitanové filtre môžete vyprať a opätovne použiť, papierové filtre sú jednorazové.
 • EPA, HEPA, ULPA – Sú najúčinnejšie typy filtrov. Delia sa podľa účinnosti na EPA 10, 11, 12, ďalej na HEPA 13 a 14 a ULPA 15, 16, 17, pričom čím vyššie číslo, tým účinnejší filter. V domácich vysávačoch nájdete max. HEPA 13, pretože silnejšie filtre príliš obmedzujú prietok vzduchu. Priemyselné vysávače disponujú väčším výkonom, takže použitie ULPA filtrov im neprekáža.

TOP 5 priemyselných vysávačov

Príkon, sací výkon a napájanie

Prvým údajom, ktorý si pri porovnávaní priemyselných vysávačov všimnete, je príkon. Ten sa pohybuje od cca 600 W pri najslabších modeloch až po vyše 2 500 W pri najsilnejších modeloch pre univerzálne použitie. Špecializované modely môžu disponovať výkonom vyše 3 000 W.

Vysávače by ste však nemali porovnávať podľa príkonu. Silu podtlaku totiž priamo vyjadruje tzv. sací výkon. Ten totiž závisí aj od konštrukcie sacej turbíny a elektromotora. Môže sa teda stať, že dva modely s rovnakým príkonom budú mať sací výkon odlišný.

Nerezový priemyselný vysávač

Nie každý výrobca udáva pre svoje modely sací výkon. Ak ho nemáte k dispozícii, môžete si pomôcť jednoduchým prepočtom, ktorý hovorí, že sací výkon je rovný cca 1/5 až 1/3 elektrického príkonu.

Pri priemyselných vysávačoch sa udáva tiež prietok vzduchu za sekundu. Čím je vyšší, tým silnejší podtlak dokáže vysávač vytvoriť. Prietok do 30 l/s je vhodný na vysávanie prachu, bežných nečistôt a drevených pilín. Pre vysávanie napr. stavebnej drte, štrku či skla potrebujete prietok vyšší.

Obľúbené produkty

Ďalšie parametre a funkcie priemyselných vysávačov

 • Hmotnosť – Priemyselné vysávače sú vďaka svojej odolnej hrncovej konštrukcii pomerne ťažké. Najľahšie vážia cca 4 kg, ťažšie modely aj viac ako 10 kg.
 • Dĺžka kábla a akčný rádius – Prívodný kábel by mal byť čo najdlhší, ideálne aspoň 10 m. Súčet dĺžky kábla a dĺžky sacej hadice potom predstavuje akčný rádius, teda akýsi polomer či vzdialenosť od el. zásuvky, ktorú vysávačom zasiahnete.
 • Oklep filtra – Vysávače s touto funkciou disponujú elektromechanizmom, ktorý pri aktivácii poklepe po filtri, aby z neho opadali usadené nečistoty.
 • Indikátor upchatého filtra – Vďaka nemu viete, že výkon vysávača je znížený z dôvodu upchatia filtra či naplnenia vrecka.
 • Fukár – Vysávače s touto funkciou môžete prepnúť na reverzný chod a cez saciu hadicu vyfukovať vzduch, čím vyčistíte napr. nedostupné priestory.
 • Šampónovanie – Zariadenia s touto funkciou v sebe kombinujú tepovač a vysávač na mokro. Môžete s nimi teda tepovať čalúnené povrchy alebo čistiť podlahy.
 • Zásuvka s automatickým spínaním – Priamo na vysávači je umiestnená 230 V zásuvka na náradie. Keď do nej zapojíte napr. vŕtačku a spustíte ju, spustí sa automaticky aj vysávač. Táto funkcia je užitočná pre stavebných remeselníkov.

Vyberáme z nášho katalógu

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

24/06/2019 22:20
Tomáš

Zdravím, v prvom rade chválim článok. Naozaj je plný hodnotných informácií. Pre tých, ktorí si chcú o priemyselných vysávačoch prečítať viac, odporúčam tento článok.

19/08/2019 13:18
Dominik

dakujem za clanok, vybral som si istotu - znacku Karcher :-)

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.

Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor

Či už si vyberiete malé, alebo veľké, výrazné či tlmené, vzory dokážu spestriť každú obývačku. K najtradičnejším patrí čierno-biela kombinácia, ktorá nájde uplatnenie i u vás.Publikované dňa: 14.04.2019
Hodnotenie článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať záložný zdroj pre PC? Testy a recenzie UPS pomôžu vybrať Ako vybrať záložný zdroj pre PC? Testy a recenzie UPS pomôžu vybrať

Zažili ste už situáciu, keď ste z dôvodu výpadku elektrického prúdu stratili niekoľkohodinovú prácu vykonanú na počítači? V týchto prípadoch vás vie zachrániť automatický záložný zdroj....

Najlepší bazénový vysávač? Zander, Dolphin, Interx alebo Reactions? Najlepší bazénový vysávač? Zander, Dolphin, Interx alebo Reactions?

Aj vy máte na záhrade bazén alebo sa chystáte na jeho výstavbu? V tom prípade si určite prečítajte náš návod, v ktorom vám poradíme všetko, čo o bazénových vysávačoch potrebujete vedieť.

Ultrazvuková čistička na šperky i okuliare. Recenzie poradia tie najlepšie! Ultrazvuková čistička na šperky i okuliare. Recenzie poradia tie najlepšie!

Ultrazvukové čističky sú veľmi šikovné zariadenia, ktoré slúžia na čistenie širokej škály rôznorodých predmetov. Tento produkt však ešte nie je medzi ľuďmi veľmi rozšírený, a preto sme...