Najlepší priemyselný vysávač. Recenzie a test chvália Bosch, Hilti, Makita

Priemyselné vysávače nachádzajú využitie nielen na stavbe či v profesionálnych dielňach, ale tiež v garážach či hobby dielňach domácich majstrov. Spoznáte ich na prvý pohľad podľa odolnej hrncovej konštrukcie.

Vysávanie auta za pomoci priemyselného vysávača

Ostatné parametre a vlastnosti nie sú viditeľné na prvý pohľad, preto vám ich objasníme a poradíme, podľa čoho si vybrať ten správny. Taktiež vám predstavíme 5 najobľúbenejších modelov priemyselných vysávačov.

Obľúbené produkty

Priemyselné vysávače podľa použitia

Môžeme ich rozdeliť do dvoch kategórií. Prvou sú hobby vysávače určené do garáží, domácich dielní či na práce okolo domu. Tie si poradia s bežnými nečistotami ale napr. aj s drevenými či kovovými pilinami, v prípade vysávačov na mokro aj s vodou a tekutinami. Profesionálne priemyselné vysávače vydržia hrubé zaobchádzanie a sú určené nielen profesionálnym remeselníkom, ale tiež napr. upratovacím firmám.

Môžeme ich ďalej rozdeliť podľa typu vysávaných materiálov:

 • Univerzálne – S týmto typom sa stretnete najčastejšie. Sú určené na suché vysávanie rôznych materiálov a nečistôt, resp. mokré vysávanie menšieho množstva bezpečných kvapalín. Obľubujú ich napr. stavební remeselníci.
 • Vodné – Sú určené špeciálne na vysávanie veľkého množstva kvapalín. Ich zberná nádoba má veľký objem (min. 30 l) s bezpečnostným plavákom, ktorý ochráni motor vo vrchnej časti pred zatopením. Na nádobe je tiež vypúšťací otvor na odtok odsatého materiálu samospádom. Niektoré modely môžu byť vybavené aj čerpadlom na priebežné odčerpávanie tekutiny.
 • Horúce materiály – Je to obdoba tzv. krbových vysávačov alebo vysávačov na popol. Využívajú sa napr. na vysávanie krbov či pecí v pekárňach či v priemysle, pričom si poradia s teplotami do cca 200 °C.  
 • Antistatické – Zabraňujú tvorbe statického náboja a hodia sa aj do prostredia s nebezpečenstvom výbuchu.
 • Bezpečnostné – Sú určené na vysávanie nebezpečných tuhých látok, ktoré môžu mať toxické alebo karcinogénne účinky.

Filtrácia a objem nádoby

Priemyselné vysávače nájdete v bezvreckovom i vreckovom vyhotovení. Pri vreckových sa stretnete s papierovými alebo textilnými vreckami, pričom materiál vrecka by ste mali voliť podľa vysávaného materiálu.

Papierové vrecká sú lacnejšie, no pri naplnení ťažkým materiálom sa ľahko roztrhnú. Sú jednorazové, takže ich musíte meniť za nové, avšak pri vysypávaní materiálu neprídete do kontaktu s nečistotami. Textilné vrecká sú pevnejšie a mnohé z nich môžete vyprať a znovu použiť.

Čistenie podlahy priemyselným vysávačom

Pri použití na stavbe alebo montáži nemáte čas chodiť každú chvíľu vysypávať zbernú nádobu či vrecko, preto by ste v závislosti od použitia, resp. vysávanej plochy mali voliť vysávač s dostatočným objemom zbernej nádoby. Pri bežných priemyselných vysávačoch sa pohybuje okolo 15 l, najväčšie modely majú aj vyše 30 l.

Vreckové i bezvreckové vysávače sú osadené ešte filtrami. Prvý z nich chráni samotnú saciu turbínu a motor pred nečistotami, ten druhý filtruje zvyšky prachu z vyfukovaného vzduchu.

Typy filtrov

 • Mikrofiter – Môže byť vyhotovený z papiera, bavlny či molitanu. Nie je taký účinný ako ostatné filtre, nájdete ho teda v lacnejších modeloch. Bavlnené a molitanové filtre môžete vyprať a opätovne použiť, papierové filtre sú jednorazové.
 • EPA, HEPA, ULPA – Sú najúčinnejšie typy filtrov. Delia sa podľa účinnosti na EPA 10, 11, 12, ďalej na HEPA 13 a 14 a ULPA 15, 16, 17, pričom čím vyššie číslo, tým účinnejší filter. V domácich vysávačoch nájdete max. HEPA 13, pretože silnejšie filtre príliš obmedzujú prietok vzduchu. Priemyselné vysávače disponujú väčším výkonom, takže použitie ULPA filtrov im neprekáža.

Vyberáme z nášho katalógu

Príkon, sací výkon a napájanie

Prvým údajom, ktorý si pri porovnávaní priemyselných vysávačov všimnete, je príkon. Ten sa pohybuje od cca 600 W pri najslabších modeloch až po vyše 2 500 W pri najsilnejších modeloch pre univerzálne použitie. Špecializované modely môžu disponovať výkonom vyše 3 000 W.

Vysávače by ste však nemali porovnávať podľa príkonu. Silu podtlaku totiž priamo vyjadruje tzv. sací výkon. Ten totiž závisí aj od konštrukcie sacej turbíny a elektromotora. Môže sa teda stať, že dva modely s rovnakým príkonom budú mať sací výkon odlišný.

Nerezový priemyselný vysávač

Nie každý výrobca udáva pre svoje modely sací výkon. Ak ho nemáte k dispozícii, môžete si pomôcť jednoduchým prepočtom, ktorý hovorí, že sací výkon je rovný cca 1/5 až 1/3 elektrického príkonu.

Pri priemyselných vysávačoch sa udáva tiež prietok vzduchu za sekundu. Čím je vyšší, tým silnejší podtlak dokáže vysávač vytvoriť. Prietok do 30 l/s je vhodný na vysávanie prachu, bežných nečistôt a drevených pilín. Pre vysávanie napr. stavebnej drte, štrku či skla potrebujete prietok vyšší.

Obľúbené produkty

Ďalšie parametre a funkcie priemyselných vysávačov

 • Hmotnosť – Priemyselné vysávače sú vďaka svojej odolnej hrncovej konštrukcii pomerne ťažké. Najľahšie vážia cca 4 kg, ťažšie modely aj viac ako 10 kg.
 • Dĺžka kábla a akčný rádius – Prívodný kábel by mal byť čo najdlhší, ideálne aspoň 10 m. Súčet dĺžky kábla a dĺžky sacej hadice potom predstavuje akčný rádius, teda akýsi polomer či vzdialenosť od el. zásuvky, ktorú vysávačom zasiahnete.
 • Oklep filtra – Vysávače s touto funkciou disponujú elektromechanizmom, ktorý pri aktivácii poklepe po filtri, aby z neho opadali usadené nečistoty.
 • Indikátor upchatého filtra – Vďaka nemu viete, že výkon vysávača je znížený z dôvodu upchatia filtra či naplnenia vrecka.
 • Fukár – Vysávače s touto funkciou môžete prepnúť na reverzný chod a cez saciu hadicu vyfukovať vzduch, čím vyčistíte napr. nedostupné priestory.
 • Šampónovanie – Zariadenia s touto funkciou v sebe kombinujú tepovač a vysávač na mokro. Môžete s nimi teda tepovať čalúnené povrchy alebo čistiť podlahy.
 • Zásuvka s automatickým spínaním – Priamo na vysávači je umiestnená 230 V zásuvka na náradie. Keď do nej zapojíte napr. vŕtačku a spustíte ju, spustí sa automaticky aj vysávač. Táto funkcia je užitočná pre stavebných remeselníkov.

TOP 5 priemyselných vysávačov

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...Publikované dňa: 14.04.2019
Hodnotenie článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepší elektrický sporák (indukčný, sklokeramický) - Recenzie a test chvália Gorenje, Mora, Beco aj Amica Najlepší elektrický sporák (indukčný, sklokeramický) - Recenzie a test chvália Gorenje, Mora, Beco aj Amica

Elektrické sporáky sú obľúbené najmä v kuchyniach rodinných domov, keďže vyžadujú silnú elektrickú prípojku. Pri výbere sa môžete rozhodnúť medzi liatinovými, sklokeramickými alebo...

Najlepší tyčový vysávač? Recenzie a test chvália Eta, Rowenta, Sencor aj Philips Najlepší tyčový vysávač? Recenzie a test chvália Eta, Rowenta, Sencor aj Philips

Tyčový vysávač je zaujímavou alternatívou k bežnému vysávaču s hadicou. Pri vysávaní s ním sa nemusíte príliš ohýbať a skladovanie je vďaka jeho zvislému tvaru tiež jednoduchšie. Pomôže...

Najlepší tepovač kobercov, sedačiek či matracov pre domácnosť? Kärcher alebo Zelmer Najlepší tepovač kobercov, sedačiek či matracov pre domácnosť? Kärcher alebo Zelmer

Ak máte doma viac kobercov, určite raz za čas hľadáte spôsob, ako ich vyčistiť.   Pomôže vám s tým tepovač, resp. vysávač na tepovanie kobercov a my vám poradíme, ako si ten vhodný model...