Najlepší ručný vysávač? Recenzie a test chvália Bosch, Sencor aj Rowentu

Ručný vysávač je nenahraditeľným pomocníkom pri náhlej nehode v domácnosti, napr. keď sa vám rozsype múka či strúhanka v kuchyni, ak deti prinesú blato či piesok na topánkach do predsiene a pod. Ručných vysávačov je ale viacero typov a líšia sa spôsobmi použitia či napájaním.

Biely ručný vysávač

V článku vám poradíme, ako si vybrať ten správny a dostatočne výkonný model pre vaše účely.

Obľúbené modely ručných vysávačov

Typ vysávača

Na suché vysávanie môžete použiť každý ručný vysávač. Hodí sa, ak potrebujete povysávať bežnú špinu, prach, rozsypanú múku či iné sypké materiály v kuchyni. Vysávač na suché vysávanie by nemal prísť do styku s kvapalinami ani vlhkými nečistotami, v opačnom prípade sa môže poškodiť.

S vysávačmi na mokré vysávanie môžete upratať napr. aj rozliaty čaj, kávu či vodu na podlahe. Zvládnu aj iné mokré nečistoty, ich cena je ale oproti vysávačom na suché vysávanie vyššia.

Filtrácia

Ručné vysávače sú spravidla bezvreckové, pričom vysávané nečistoty sú zachytávané do zbernej nádoby, ktorú môžete po naplnení jednoducho vysypať. Objem zbernej nádoby nebýva z dôvodu kompaktných rozmerov tohto druhu vysávačov príliš veľký. Najčastejšite sa stretnete s objemom do 1 l, no niektoré väčšie modely si poradia až s 3 l nečistôt.

Vysávanie omrviniek bielym ručným vysávačom

Ručné vysávače sú vybavené vstupným filtrom, ktorý nahrádza vrecko na nečistoty a chráni motor pred poškodením. Na výstupe za turbínou sa nachádza výstupný filter, ktorý odstraňuje z vyfukovaného vzduchu posledné zbytky nečistôt, aby sa v miestnosti nevírili jemné prachové častice. Tie totiž dokážu poriadne potrápiť alergikov. Ak máte jedného alebo viacerých doma, je lepšie priplatiť si za vysávač s kvalitnou filtráciou.

Typy výstupných filtrov

 • Mikrofilter – Môže byť vyrobený z bavlny, molitanu alebo papiera. Neposkytuje dokonalú filtráciu, preto ich nájdete predovšetkým v lacnejších modeloch. Papierové filtre sú jednorazové, no bavlnené a molitanové môžete vyprať a znova použiť.
 • EPA a HEPA filtre – Sú najúčinnejšie typy filtrov, a teda jednoznačnou voľbu pre alergikov. Označujú sa číslami EPA 10, EPA 11, EPA 12 a HEPA 13. Posledný menovaný je najúčinnejší a zachytí 99,97 % mikročastíc – stretnete sa s ním v najdrahších modeloch. Niektoré EPA a HEPA filtre sú umývateľné.

Príkon a sací výkon

Príkon ručných vysávačov sa pohybuje od 30 do 700 W v závislosti od druhu napájania. Vysávače by ste ale nemali porovnávať podľa príkonu, pretože ten vyjadruje množstvo spotrebovanej elektrickej energie v danom okamihu.

Vysávanie gauča bielym ručným vysávačom

Omnoho dôležitejším faktorom pri výbere je tzv. sací výkon, ktorý vyjadruje úroveň podtlaku vygenerovaného turbínou. Môže sa teda stať, že pri dvoch modeloch s rovnakým elektrickým príkonom bude sací výkon rozdielny z dôvodu účinnejšie navrhnutého sacieho mechanizmu.

Mnohí výrobcovia pri ručných vysávačoch sací výkon, ba dokonca ani elektrický príkon neudávajú. V prípade, ak elektrický príkon poznáte, môžete približný sací výkon odvodiť podľa jednoduchého pravidla, že sací výkon je približne rovný jednej pätine až tretine príkonu.

Vyberáme z nášho katalógu

Napájanie

Ručné vysávače nájdete v niekoľkých variantoch, ktoré sa líšia podľa spôsobu napájania.

Zásuvka 230 V

Napájanie je riešené elektrickým káblom z bežnej zásuvky, tak ako pri klasických vysávačoch a elektrospotrebičoch. Tieto vysávače disponujú najvyšším príkonom, avšak ste pri nich limitovaní dĺžkou napájacieho kábla, čím sa stráca hlavná výhoda ručných vysávačou, teda mobilita.

Vstavaný akumulátor

Ručné vysávače s akumulátorom sú o niečo drahšie než tie s 230 V napájaním. Majú tiež o dosť nižší výkon, ktorý je však dostatočný, ak nechcete ručným vysávačom nahradiť ten klasický.

Akumulátor môže byť typu NiMH alebo Li-Ion. Li-Ion akumulátory nájdete v drahších modeloch, dosahujú však vyššie kapacity, vyššie výkony, majú dlhšiu životnosť a na rozdiel od NiMH aku sa neopotrebúvajú tak intenzívne pri prerušovanom nabíjaní.

Ručný vysávač s napájaním elektrickým káblom

Platí, že čím vyššia kapacita akumulátora v mAh alebo Ah, tým dlhšie môže vysávač vydržať na jedno nabitie (v závislosti od výkonu), zároveň sa však bude dlhšie nabíjať. Výrobcovia preto udávajú aj dobu prevádzky na jedno nabitie. Tá sa pohybuje od cca 9 min až po nejakých 30 min pri špičkových modeloch.

Veľkým problémom lacných ručných vysávačov s akumulátormi je dlhá doba nabíjania, ktorá môže dokonca presiahnuť 12 h. Ak teda nechcete na nabitie čakať pol dňa, všímajte si pri výbere aj tento parameter.

12 V palubná sieť automobilu

Ide o ručné vysávače napájané 12 V napätím z osobného auta. Ich napájací kábel je spravidla vybavený koncovkou do 12 V autozásuvky (autozapaľovača).

Príkon týchto vysávačov býva obmedzený na cca 120 W, čo je často max. príkon, aký dokáže zásuvka v automobile poskytnúť.

Pri týchto vysávačoch si dajte obzvlášť pozor na dĺžku prívodného kábla, pretože mnohé autá sú vybavené iba jedinou 12 V zásuvkou na prednej palubnej doske, v ktorej nájdete zapaľovač. Vďaka krátkemu káblu by ste tak nemuseli dosiahnuť do kufra.

Príslušenstvo k ručným vysávačom

 • Štrbinová hubica – Úzky nadstavec na čistenie kútov či ťažko prístupných priestorov. Pre vysávanie interiéru auta je nevyhnutnosťou. Niektoré ručné vysávače majú výsuvnú štrbinovú hubicu zabudovanú v tele.
 • Prachová kefka – Umožní povysávať prach a nečistoty z tvrdých povrchov bez toho, aby ste ich plastovou hubicou poškriabali.
 • Turbokefa – Ide o rotačnú kefu s tvrdými štetinami, ktorá dokáže aj z hlbokého koberca uvoľniť zvieracie chlpy a usadený prach. Vysávanie s jej použitím je jednoduchšie a nevyžaduje si až taký veľký sací výkon ako bez jej použitia.
 • Stierkový nadstavec – Pomáha lepšie zachytiť rozliatu kvapalinu pri mokrom vysávaní.

Ďalšie funkcie a parametre ručných vysávačov

 • Hlučnosť – Udáva sa v decibeloch (dB), pričom najtichšie ručné vysávače produkujú hluk na úrovni cca 66 dB. Za príliš hlučné môžeme považovať vysávače s hlučnosťou nad 76 dB.
 • Hmotnosť – Počas používania ručného vysávača musíte držať v jednej ruke celú jeho váhu. Ideálna hmotnosť je preto do cca 1,5 kg – s ťažšími modelmi môže byť dlhšia práca namáhavá.
 • Sterilizačná UV lampa – Pomocou UV-C žiarenia zabíja roztoče a baktérie usadené v textíliách. Táto funkcia je výsadou drahších modelov.
 • Kolieska – Dvojica nenápadných koliesok na spodnej strane prednej časti ručného vysávača vám zabezpečí jeho hladký posuv po povrchu a zabráni poškriabaniu citlivých povrchov ako podlahy či sklo.
 • Regulácia výkonu – Nájdete ju na drahších modeloch. Zníženie výkonu sa hodí napr. pri vysávaní tenkých textílií ako záclony, závesy a pod. 
 • Indikátor stavu batérie – Vďaka nemu viete, koľko energie ostáva vo vstavanom akumulátore. Najčastejšie sa vyskytuje vo forme farebných LED diód.

Obľúbené modely ručných vysávačov

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

28/03/2019 13:52
Anička

tento ručny vysavač značky Orava mám doma aj ja a je to moj velky pomocnik.Vysavam nim aj auto a hlavne najčastejšie detsku izbu

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Wire závesné lampy – moderné svietidlá Wire závesné lampy – moderné svietidlá

Hľadáte vhodné svietidlo do svojej obývačky či kuchyne? Wire závesné lampy by pre vás mohli byť to pravé.Publikované dňa: 16.03.2019
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať záložný zdroj pre PC? Testy a recenzie UPS pomôžu vybraťAko vybrať záložný zdroj pre PC? Testy a recenzie UPS pomôžu vybrať

Zažili ste už situáciu, keď ste z dôvodu výpadku elektrického prúdu stratili niekoľkohodinovú prácu vykonanú na počítači? V týchto prípadoch vás vie zachrániť automatický záložný zdroj....

Najlepší bazénový vysávač? Zander, Dolphin, Interx alebo Reactions?Najlepší bazénový vysávač? Zander, Dolphin, Interx alebo Reactions?

Aj vy máte na záhrade bazén alebo sa chystáte na jeho výstavbu? V tom prípade si určite prečítajte náš návod, v ktorom vám poradíme všetko, čo o bazénových vysávačoch potrebujete vedieť.

Ultrazvuková čistička na šperky i okuliare. Recenzie poradia tie najlepšie!Ultrazvuková čistička na šperky i okuliare. Recenzie poradia tie najlepšie!

Ultrazvukové čističky sú veľmi šikovné zariadenia, ktoré slúžia na čistenie širokej škály rôznorodých predmetov. Tento produkt však ešte nie je medzi ľuďmi veľmi rozšírený, a preto sme...