Ako vybrať turistický varič? Prenosný, plynový, kempingový na kartuše

Dobrý turistický varič je neoceniteľným pomocníkom všetkých milovníkov turistiky. V horách či prírode sa žiaden treker dlhodobo bez teplej stravy, teplého čaju alebo kávy nezaobíde. Zakladať oheň v prírode nie je vždy vhodné, na niektorých miestach to dokonca nie je možné vôbec.

Najlepší turistický varič

Varič sa v takom prípade stáva súčasťou povinnej výbavy turistu. Podľa čoho si správny varič vybrať?

Obľúbené modely turistických varičov

Typy turistických varičov a ich výhody

Turistické variče sa delia na dva základné typy – plynové a benzínové. Pred výberom variča si treba zodpovedať niekoľko otázok. Na čo presne budete varič používať a kam všade s ním budete chodiť? Patríte k turistom, ktorí sa radi túlajú po nezmapovaných častiach zemegule bez infraštruktúry, alebo ste skôr typ, ktorý sa pohybuje iba v civilizovaných a turisticky populárnych častiach sveta?

Plynové turistické variče

Sú lacnejšie, ľahšie a aj konštrukčne jednoduchšie – to sú dôvody, prečo sú vhodnejšie pre menej skúsených turistov, prípadne pre tých, ktorí obľubujú turisticky populárne miesta. Tento typ varičov pozostáva z piezoelektrického zapaľovania (horák) a plynovej bomby, čiže kartuše plnenej propán-butánom či propán-izobutánom (tzv. zimná zmes, ktorú sa odporúča používať v mínusových teplotách).

Plynový turistický varič

Kartuše sa medzi sebou líšia veľkosťou (100 až 500 g a stoja okolo 8 až 10 eur), hmotnosťou a typom pripojenia. Sú dva typy kartuší: jednorazové nabíjacie kartuše Campingaz a kartuše na závit, ktoré si dokážete dopĺňať aj sami. Pred kúpou si overte, ktoré sú vhodné práve do vášho plynového variča. Kartuše môžu mať ventil a bajonetový závit, alebo sú napichovacie. Tento typ musí byť po prepichnutí pripevnený k horáku až do vyprázdnenia.

Turistický varič do prírody

K dôležitým parametrom variča patria výkon a spotreba. Pri tých výkonnejších si môžete liter vody ohriať už za 3 minúty. Spotreba (na ako dlho vám jedna kartuša vydrží) a váha variča by však mali pri rozhodovaní zohrávať tiež veľkú úlohu. Nezabudnite si pred kúpu variča skontrolovať i to, či vám naň sedí vami používaný riad.

Výhody plynových varičov:

  • nižšia obstarávacia cena,
  • dobrá regulácia výkonu,
  • dobrý výber veľkostí a výkonov,
  • jednoduchá údržba,
  • nízka hmotnosť,
  • dostupnosť náhradných dielov,
  • vhodný pre prípravu náročnejších pokrmov.

Nevýhody plynových varičov:

 • nižší výkon (oproti benzínovým varičom),
 • pri varení pri nižších teplotách môžu nastať problémy,
 • často sa upchávajú dýzy a praská tesniaci krúžok,
 • plynové kartuše nemožno prepravovať v lietadle,
 • v niektorých krajinách nie sú kartuše dostupné,
 • vyššia cena plynových kartuší.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie outdoorové variče

Benzínové turistické variče

V prípade, že pravidelne cestujete do turisticky nevychytených krajín či často cestujete v zime, bude pre vás vhodnejší benzínový turistický varič. Ide síce o drahší variant, peniaze sa vám však vrátia na prevádzkových nákladoch. Benzínový varič sa skladá z fľaše na palivo, tlakovej pumpy a z hadice s horákom. Keďže horák benzínových varičov pracuje na všetky druhy kvapalného paliva (benzín, nafta, petrolej), nemusíte nosiť palivo zbytočne so sebou, pretože ho zoženiete takmer všade.

Kvalitný turistický varič

S benzínovým varičom sa však ťažšie manipuluje, vyžaduje si to cvik a trochu citu. Pred varením si treba pumpičkou na benzín napumpovať palivo, na nahriatie horáka a splyňovanie paliva treba použiť pevný lieh, prípadne horľavú pastu. Čistenie dýz má väčšina z benzínových turistických varičov zabudované.

Výhody benzínových varičov:

  • ekonomicky menej náročný variant,
  • funguje aj pri nízkych teplotách,
  • palivo do varičov je ľahko dostupné.

Nevýhody benzínových varičov:

  • vyššia obstarávacia cena,
  • vyššia hmotnosť aj veľkosť,
  • náročnejšia obsluha,
  • obmedzená možnosť regulácie plameňa,
  • zápach,
  • potreba častejšieho čistenia.

Ďalšie možnosti - Liehové, solárne...

Nechcete plynový ani benzínový turistický varič? Na výber máte ešte liehový varič, solárny, turistický varič na pevné palivá či varič na jedno použitie. Varič, ktorý funguje na tekutý lieh, je konštrukčne podobný benzínovému variču – pozostáva z fľaše a horáka. Jeho výhodami sú nízke obstarávacie a aj prevádzkové náklady či jednoduché ovládanie.

Kvalitný turistický varič

Ide o malé variče, ktoré sa vám pohodlne zmestia do batoha, sú takmer nerozbitné a ľahko sa používajú v náročných klimatických podmienkach. Nevýhodami sú nižší výkon, to, že sa nedá regulovať a ani používať pri silnejšom vetre. Pri použití liehového variča buďte opatrní, keďže horenie produkuje jedovaté splodiny.

Solárne turistické variče fungujú na princípe parabolického zrkadla, ktoré slnečné lúče sústredí do jedného miesta, čím sa varič ohrieva. Je zrejmé, že využitie takéhoto variča je veľmi obmedzené, preto sa hodí len na príležitostné použitie. Rovnako ako varič na pevné palivá, ku ktorého ohrevu treba použiť drobné kusy dreva či drevené uhlie. Núdzovým riešením môže byť ešte jednorazový turistický varič, pri ktorom sa ako palivo používajú zmesi na báze napalmu.

Obľúbené modely turistických varičov

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Janka Kršiaková

Všetko, čo ma bytostne charakterizuje a vystihuje, sa odráža aj v mojom písaní. Ako vyštudovaná estetička som presvedčená o tom, že aj neumelecký...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...

Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha

Červená do spálne? Áno, či nie? Ak patrí k vašim obľúbeným, nemali by ste sa jej vyhýbať ani v spálni. Naše inšpirácie vás o tom presvedčia.Publikované dňa: 08.11.2018
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať vybavenie na squash? Správna squashová raketa je základ! Ako vybrať vybavenie na squash? Správna squashová raketa je základ!

Na prvý pohľad je výber vybavenia na squash pomerne jednoduchý – stačí vám raketa, loptička, športová obuv a hotovo. Je to však naozaj tak? V našom článku vám prezradíme všetko podstatné!

Aké výhody má veslovací trenažér? Skúsenosti potvrdzujú, že pomáha aj pri chudnutí Aké výhody má veslovací trenažér? Skúsenosti potvrdzujú, že pomáha aj pri chudnutí

Špecifický druh pohybu, pri ktorom sedíte na posuvnom sedadle a odrážate sa nohami, zapája veľké svalové skupiny horného i spodného chrbta, brušných svalov i nôh. Viete, ako si trenažér...

Fitlopta na sedenie do kancelárie, pre tehotné aj na cvičenie. Vyberajte veľkosť podľa výšky Fitlopta na sedenie do kancelárie, pre tehotné aj na cvičenie. Vyberajte veľkosť podľa výšky

Fitlopta je všestranným pomocníkom - môžete ju použiť na sedenie v kancelárii, ale aj na cvičenie doma. Ocenia ju deti aj dospelí, hodí sa tiež pre tehotné ženy. Poradíme vám, ako si...