Najlepší tyčový vysávač? Recenzie a test chvália Eta, Rowenta, Sencor aj Philips

Tyčový vysávač je zaujímavou alternatívou k bežnému vysávaču s hadicou. Pri vysávaní s ním sa nemusíte príliš ohýbať a skladovanie je vďaka jeho zvislému tvaru tiež jednoduchšie.

Vysávanie koberca s tyčovým vysávačom

Poradíme vám, aký tyčový vysávač si vybrať, aké parametre si pri výbere všímať, a ktoré jeho funkcie by mohli byť pre vás užitočné.

Obľúbené modely tyčových vysávačov


Typy tyčových vysávačov podľa využitia

 • Klasický tyčový vysávač – Je tvorený jedným kompaktným celkom, pričom sa stretnete s modelmi na suché i mokré vysávanie. Jeho výhodou je nízka cena, nevýhodou, naopak, horšia prístupnosť k úzkym miestam a kútom. Hodí sa na vysávanie väčších rovných plôch ako podlahy, koberce či schody.
 • Tyčový vysávač 2 v 1 s ručným vysávačom – Integruje v sebe klasický tyčový vysávač s odnímateľným malým ručným vysávačom. Pokým veľký vysávač využijete na upratovanie väčších plôch, menší ručný si poradí aj s rozsypanými omrvinkami v užších, horšie prístupných častiach príbytkov. Taktiež je šetrnejší k čalúneniu, nevýhodou týchto modelov je ale ich vyššia cena.
 • Tyčový vysávač 2 v 1 s mopom – Ide o akýsi hybrid klasického vysávača na mokro a mopu. Vďaka nemu jedným ťahom povysávate nečistoty a následne navlhčíte podlahu a pretriete, aby ste sa zbavili jemného prachu. Na čistenie kobercov a čalúnenia mávajú tieto modely odnímateľnú časť s mopom, prípadne prepínač typu podlahy. Ešte ďalej idú modely, ktoré v sebe integrujú funkciu parného mopu. Nevýhodou tyčových vysávačov s mopom je taktiež vyššia cena.
 • Tyčový vysávač 3 v 1 – Tieto modely sú najdrahšie spomedzi všetkých variant, sú však univerzálnymi pomocníkmi pre upratovanie v domácnosti. Integrujú v sebe klasický tyčový vysávač, mop a malý ručný vysávač. Môžete s nimi teda povysávať podlahy, koberce, schody, kúty a iné ťažko prístupné miesta a ešte k tomu aj vytrieť podlahy – to všetko s pomocou jediného spotrebiča.

Typ zbernej nádoby

Tyčové vysávače nájdete v bezvreckovom i vreckovom prevedení. Objem vrecka (resp. zbernej nádoby) by ste mali zvoliť podľa odhadovanej veľkosti vysávanej plochy.

Odporúčaný objem nádoby, resp. vrecka:

Vysávaná plocha objem vrecka/nádoby
do 50 m2 2 – 2,5 l
50 – 150 m2  3 – 4 l
nad 150 m2  nad 4 l
 • Vreckové vysávače – Sú najvhodnejším variantom pre alergikov, pretože zachytia najviac nečistôt. Vrecko môže byť papierové (jednorazové) alebo textilné, ktoré môžete vyprať a znovu použiť. Pri jeho vysypávaní však prídete do kontaktu s prachom a nečistotami. Ďalšou nevýhodou je, že s postupným zapĺňaním vrecka klesá sací výkon. Vreckové vysávače sú spravidla lacnejšie než ich bezvreckoví kolegovia.
 • Bezvreckové vysávače – Výhodou je stabilný sací výkon aj pri zapĺňaní zbernej nádoby. Nevýhodou je, že pri vysýpaní pravdepodobne prídete do kontaktu s nečistotami. Objem zberných nádob sa pohybuje od 0,5 l pri najmenších až po cca 6 l pri najväčších vysávačoch. Ich ďalšou nevýhodou je vyššia cena kvôli zložitejšiemu technologickému prevedeniu.

Typ filtrácie

Väčšina vysávačov, či už vreckových alebo bezvreckových je vybavená najmenej dvoma filtrami. Prvý filter sa nazýva vstupný a chráni saciu turbínu a tým aj motor pred nečistotami a prachom. Druhý – výstupný filter má na starosti odfiltrovanie posledného zbytku jemných prachových častíc vo vyfukovanom vzduchu.

Výber tyčového vysávača

Vysávače s nekvalitnou filtráciou víria jemný prach vo vyfukovanom vzduchu, čo môže spôsobiť veľké problémy alergikom. Ak máte doma alergikov, voľte vysávač s filtrom HEPA 13 alebo s vodným filtrom, prípadne vreckový vysávač.

Typy filtrov používaných vo vysávačoch:

 • Mikrofilter – Môže byť vyrobený z papiera, bavlny alebo molitanu. Neposkytuje takú úroveň filtrácie ako EPA, HEPA a vodné filtre, preto sa tento typ používa v lacnejších modeloch. Bavlnený a molitanový filter je možné vyprať a opätovne použiť, ostané sú jednorazové.
 • Vodný filter – Používa sa v niektorých bezvreckových modeloch. Princíp tkvie v zachytávaní nečistôt vodným vírom, cez ktorý prejde iba čistý vzduch. Má vysokú účinnosť.
 • EPA a HEPA filter – Sú to najúčinnejšie typy filtrov. Označujú sa podľa účinnosti EPA 10, EPA 11 a EPA 12, resp. HEPA 13. HEPA 13 je najúčinnejší filter, ktorý zachytí 99,97 % prachových mikročastíc. Niektoré EPA a HEPA filtre môžete umyť, netýka sa to ale všetkých typov.

Parametrom, ktorý vyjadruje účinnosť filtračného systému vysávača je trieda prachových emisií. Nájdete ju na energetickom štítku príslušného modelu, pričom jednotlivé modely sa radia do tried A až G podľa abecedy. Trieda A predstavuje najúčinnejšiu filtráciu, trieda G najhoršiu.

Top tyčové vysávače

Príkon a sací výkon

Mnoho ľudí porovnáva vysávače podľa elektrického príkonu. Dva rôzne modely však môžu mať rovnaký príkon a rôzny sací výkon. Práve sací výkon vyjadruje silu podtlaku vysávača a závisí nielen od príkonu, ale tiež od konštrukčného usporiadania vysávača.

Sací výkon by teda mal byť jediným kritériom porovnávania výkonnosti jednotlivých modelov vysávačov. Žiaľ, nie každý výrobca udáva pre svoje modely tento parameter. V prípade, že ho nepoznáte, si môžete pomôcť jednoduchým prepočtom – sací výkon sa približne rovná jednej pätine až tretine elektrického príkonu.

Čistenie podlahy tyčovým vysávačom

Sací výkon nájdete taktiež na energetickom štítku vysávača, pričom jednotlivé modely môžu byť zaradené do tried A až G (A znamená najsilnejší sací výkon, G najslabší). Tyčové vysávače väčšinou spadajú do triedy C až B, v triede A sa umiestňujú len najlepšie a najdrahšie modely.

Na energetickom šítku nájdete aj účinnosť vysávania tvrdých podláh a kobercov, pre ktoré sú taktiež definované triedy A – G.

Napájanie

Tyčové vysávače nájdete v dvoch variantoch s odlišným napájaním.

Sieťové 230 V

Tieto typy sú napájané zo štandardnej 230 V zásuvky tak, ako bežné spotrebiče v domácnosti. Ich výhodou je omnoho vyšší príkon a tým aj sací výkon, než aký vám poskytnú akumulátorové vysávače. Nevýhodou je obmedzená manévrovateľnosť kvôli napájaciemu káblu. Pred kúpou si teda všímajte aj to, či vám bude dĺžka napájacieho kábla pri upratovaní v domácnosti postačovať.

Vstavaný akumulátor

Mal by byť typu Li-Ion, pretože tieto akumulátory majú vyššiu kapacitu, vyšší výkon a kratšiu dobu nabíjania ako staršie NiMH akumulátory. NiMH kaumulátory sa rýchlejšie opotrebúvajú pri nepravidelnom nabíjaní. Kapacita batérie úzko súvisí s dobou prevádzky na jedno nabitie i s dobou nabíjania. Doba prevádzky začína na cca. 15 min pri najlacnejších modeloch, pohybuje sa okolo 30 min pri bežných modeloch strednej triedy a končí niekde na 90 min pri modeloch s najväčšími akumulátormi.

Dajte si pozor na dobu nabíjania, tá sa totiž pohybuje v závislosti od kapacity akumulátora a kvality nabíjacej elektroniky od 1 h až po 12 h pri niektorých modeloch. Ak teda nechcete čakať na nabíjanie pol dňa, porozhliadnite sa po vysávačoch vyššej triedy s rýchlejším nabíjaním.

Spotreba energie a hlučnosť

Odhadovanú ročnú spotrebu el. energie v kilowatthodinách (kWh) nájdete na energetickom štítku tyčového vysávača. Samozrejme, závisí od toho, ako často ho používate, no uvedená hodnota vychádza z povrchu 87 m2 a vysávaniu 50-krát ročne.

Zelený tyčový vysávač

Tyčové vysávače sa, tak ako iné spotrebiče, radia do energetických tried. Pre vysávače vyrobené po 1. 9. 2017 sú definované triedy D, C, B, A, A+, A++ a A+++, pričom tie v triede D majú najvyššiu spotrebu energie a tie v triede A+++ najnižšiu. Pozor – to neznamená, že vysávače s najmenšou spotrebou energie majú aj najvyšší sací výkon.

Príslušenstvo

 • Nadstavec na tvrdé podlahy, koberec a čalúnenie – Mali by byť súčasťou každého tyčového vysávača. S nadstavcom na koberce by ste totiž parkety či dlaždice mohli poškriabať. Na niektorých modeloch nájdete aj univerzálnu hubicu s prepínaním typu povrchu.
 • Štrbinová hubica – Úzka plastová hubica, ktorá vám umožní dostať sa na neprístupné miesta ako napr. kúty alebo dutiny pod nábytkom a pod.
 • Prachová kefka – Umožní vám povysávať prach z tvrdých povrchov ako napr. nábytok či sklo bez toho, aby ste ich tvrdou hubicou poškriabali.
 • Turbokefa – Ide o rotačnú kefu s tvrdými štetinami, ktorá dokáže vytiahnuť zvieracie chlpy a iné nečistoty aj z vysokého koberca. Vďaka nej si s touto situáciou poradia aj vysávače s nižším sacím výkonom.  

Ďalšie parametre a funkcie tyčových vysávačov

 • Indikátor stavu akumulátora – Nájdete ho najčastejšie vo forme LED diód a vďaka nemu viete, koľko času vám prilbižne zostáva do vybitia. Taktiež informuje o stave nabitia akumulátora.
 • Indikátor naplnenia vrecka – Nájdete ho na vreckových vysávačoch a budete vďaka nemu vedieť, že výkon vysávača je znížený práve kvôli plnému vrecku.
 • Mäkčené kolieska – Vďaka nim nepoškriabete pri vysávaní parkety či dlaždice na podlahe.
 • Sklopná rukoväť – Skráti výšku vysávača, takže ho budete môcť uskladniť aj v menších priestoroch.
 • Flexibilný kĺb – Prepája hubicu a telo vysávača. Vďaka jeho ohýbaniu je manipulácia s vysávačom jednoduchšia a dostanete sa s ním aj na menej prístupné miesta.
 • LED osvetlenie – Nachádza sa na tele vysávača a pomôže vám osvetliť tmavšie priestory ako napr. dutiny pod nábytkom a pod.
 • Tepelná poistka – Pri prehriatí vysávača, či už z dôvodu jeho upchatia alebo príliš dlhého vysávania, vypne elektromotor. Poistka je najčastejšie vratná, po vychladnutí elektromotora teda budete môcť vysávač znova používať bez nutnosti jej výmeny.

Vyberáme z nášho katalógu

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

31/03/2019 21:39
Liv

vysavač je v každej domacnosti, ja mam doma vreckovy, Orava vysavač, ale mam aj priručny na rychlovysatie auta, sedačky.

25/06/2021 08:35
Lucia B.

ETA Moneto ma zaujal svojím dizajnom aj celkovými parametrami, nakoľko vôbec nie som náročná. :-) Cena vysávača je primeraná k jeho výkonu a kvalitám. Vysávač má dobrý sací výkon, ľahko sa s ním zaobchádza a vďaka svojim rozmerom je skladný a mám ho neustále po ruke. Výdrž akumulátora je primeraná a systém nabíjania je veľmi dobre vyriešený. Myslím si, že materiály, z ktorých je vyrobený, sú kvalitné a vysávač mi bude dlho slúžiť. Nádobka sa čistí ľahko, preto je aj jeho údržba veľmi praktická. Za tú cenu je to výborný tyčový vysávač, s ktorým som spokojná.

29/06/2021 07:56
Karolína F.

Mám psa, preto som potrebovala niečo šikovné, s čím sa mi bude rýchlo a dobre narábať, aby som mohla povysávať chlpy. Vybrala som si tyčový vysávač Bravo B 4655 a chlpy mu nerobia absolútne žiaden problém. Oceňujem jednoduchú manipuláciu, dve rýchlosti aj ľahké uskladnenie - vždy ho mám po ruke. Plus dávam za prevádzku bez kábla, praktickú nabíjaciu stanicu, tichý chod, nízku váhu aj dlhú výdrž batérie. Filter sa ľahko čistí, takže s ním nie sú žiadne starosti. Odporúčam každému, kto chce šikovný prístroj za rozumné peniaze.

15/08/2021 08:49
Gabika N.

Som spokojná s bezkáblovým vysávačom Sencor SVC 8618GD, ktorý má krásny dizajn a je pre mňa šikovným pomocníkom. S vysávačom sa veľmi dobre manipuluje, preto ma vysávanie baví viac než kedykoľvek predtým. :-) Manipulácia je nenáročná a pohodlná. Za veľkú výhodu považujem aj LED svetielko. Tento tyčový vysávač má nízku hmotnosť, je úžasne skladný a počas chodu mimoriadne tichý. Plus dávam za široké uhly otáčania a tiež za to, že na jedno nabitie dokáže povysávať komplet celý trojizbový byt. Vysávač saje pomerne dobre aj na kobercoch s vyšším vlasom, v prípade potreby prejdem dané miesto viackrát. Nerobí mi to problém. Troška ma prekvapilo, že hoci s kobercami nemám problém, o plávajúcich podlahách sa to nedá povedať. Tam kefy až tak nepomáhajú a chýba aj vyšší sací výkon. Aj napriek tomu je tento vysávač vhodným výberom, pretože ak si dám do pomeru cenu a kvalitu spracovania, vychádza mi veľmi dobre. Hlavicu je možné otáčať, nechýba HEPA filter a tá voľnosť vysávania bez kábla je úžasná. Odporúčam ho aj ostatným.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.

Hexagon police sa hodia do každého interiéru Hexagon police sa hodia do každého interiéru

Zívajú steny vo vašej domácnosti prázdnotou? Potom by ste tento priestor mohli využiť na umiestnenie netradičných políc.Publikované dňa: 30.03.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?

Po akej spájkovačke však siahnuť, aby ste si vybrali nástroj podľa vašich očakávaní? Poďte sa s nami pozrieť na najdôležitejšie kritéria.

Ako vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i BraunAko vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i Braun

Stolné mixéry patria medzi najobľúbenejšie kuchynské spotrebiče. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú kľúčové vlastnosti mixérov a aké funkcie majú moderné mixéry, ktoré vám môžu prípravu...

Infrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhodyInfrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhody

Infrasauna u vás doma? Prečo nie! Blahodárne účinky infrasauny si rozoberieme, no predovšetkým vedzte, že mať doma infrasaunu pre 1-2 osoby vôbec nie je nereálnym snom.