Ako vybrať najlepší vaflovač – recenzie, cena, skúsenosti + recept na chutné vafle

Asi každá žena pozná to, keď jej dôjde v kuchyni fantázia. Niekedy je naozaj ťažké vymyslieť niečo nové na raňajky, obed či večeru. Potom už jednoducho potrebujete hľadať inšpiráciu v kuchárskych knihách alebo na internete. Jedným zo skvelých variantov na raňajky alebo ako desiatu sú wafle. Čo mnohí nevedia, tak originál vafle pochádzajú z Belgicka a sú tam považované za tradičný dezert. Čo dodáva vafliam svoju špecifickosť, tak je ich tvar a hustota cesta. Chutia podobne ako palacinky, no viac sa podobajú koláču, keďže sú nadýchanejšie a zároveň chrumkavé. Ich mriežkovaný tvar im dodáva akúsi inú chuť a do medzier si viete jednoducho naskladať akékoľvek ovocie alebo polevu.

Ako vybrať vaflovač?

Prečo však na Slovensku nie je tento dezert až taký obľúbený, keď ho skoro všetci majú radi? Nešlo by ani o nejakú zložitú prípravu či špeciálne suroviny, problém je v tom, aké nástroje použijete a rovnako treba dbať aj na dobrú techniku. Len málokto vie urobiť dobré vafle. Často sa prilepia, prihoria, vytečú alebo sú veľmi tuhé. Aby ste teda pripravili chutné vafle, potrebujete na to správny a kvalitný vaflovač. Vyberať si môžete z drahších, profi vaflovačov, aj z tých, ktoré sú určené len na domáce používanie a budú vás stáť o čosi menej. Medzi najznámejšie značky patrí napríklad vaflovač Tefal, Rohnson, Delonghi, Eta alebo Russel Hobbs. Ukážeme vám však aj modely od iných značiek, no finálny výber je len na vás. My vám dnes vysvetlíme, podľa čoho sa vaflovače vyberajú, na ktoré parametre by ste mali dbať a dáme vám aj pár tipov s plusmi a mínusmi, ktoré na nich vidíme.

Obľúbené vaflovače na prípravu chutného dezertu

Parametre vaflovačov, podľa ktorých treba vyberať

Na to, aby ste si vybrali správny vaflovač, si potrebujete spraviť prehľad o aktuálnej ponuke. Väčšinou, keď už idete do niečoho investovať peniaze, chcete, aby boli investované správne a aby vám daný produkt vydržal čo najdlhšie. Predsa len, asi nikomu sa nechce vyberať varnú kanvicu alebo žehličku na vlasy každý rok. Rovnako to je aj pri vaflovačoch. Aby ste si vybrali zariadenie presne pre vás, treba mať prehľad o všetkých typoch a hlavne o tom, akými parametrami sa líšia. Podľa toho potom viete zhodnotiť, čo je pre vás vhodné a čo naopak, nedostačujúce, prípadne nadštandardné. Poďme si teda prejsť tým, čo by ste pri výbere mali sledovať a podľa toho aj zakúpiť váš vaflovač.

1. Prevedenie

Čo sa týka prevedenia, tak v tom sa vaflovače veľmi nelíšia. Každý ma nejaké tie dve plochy, na ktorých vafle pečiete. Na jednej strane sú tieto časti spojené a na druhej sú rúčky, aby ste ho vedeli jednoducho ovládať. Rozdiel je v tom, aký je použitý materiál, prípadne kombinácia viacerých materiálov.

Podľa toho sa mení aj cena vaflovača. Ak je to lacnejší model, tak najčastejším materiálom je plast, z ktorého je vyrobených viacero častí. V drahšej cenovej kategórií sú vaflovače nerezové, takže môžete rátať s tým, že vám vydržia oveľa dlhšie. Drahšie vaflovače sú často doplnené aj praktickými tepelne izolovanými rukoväťami. Pri pečení sa teda nezohrievajú a nenastane situácia, že by ste si popálili ruky.

2. Príkon

Od toho záleží, ako rýchlo budú vaše vafle hotové bez toho, aby sa pripiekli, prípadne prihoreli. Čím vyšší je teda príkon vaflovača, tým rýchlejšie budú vafle hotové. Rovnako ako prevedenie a použité materiály, s vyšším príkonom stúpa cena zariadenia. Predsa len, vaflovač s vyšším príkonom vám ušetrí čas, a to sa hodí hlavne pri príprave raňajok. Celkovo sa nemusíte báť nejakej zdĺhavej prípavy, pretože aj s tými lacnejšími modelmi to netrvá viac ako pár minút.

Príprava vaflí vo vaflovači

3. Počet vaflí

To, aké budú mať vami pripravené vafle tvar a koľko ich na jeden pokus bude, záleží od vami vybraného vaflovača. V tomto sa množstvo z nich líši. U väčšiny vaflovačov sa pohybuje počet pripravených vaflí na jedno naplnenie od dvoch do piatich.

Čo sa týka tvaru vaflí, tak najčastejši sú tie tradičné, belgické vafle, ktorých tvar je kruhový. Keďže sa však vafle stali naozaj obľúbenými raňajkami a dezertami, na trhu nájdete zariadenia, ktoré ich vytvárajú to tvaru štvorca, listu alebo srdca. Najnovšie sa hlavne v reštauráciách a občerstveniach používajú bublinkové vaflovače, vďaka ktorým je tento chutný dezert o čosi iný. Tvar formy na vafle sa na cene veľmi neodzrkadľuje. Samozrejme, to, aký tvar budú mať, záleží len na vás a vašich preferenciách.

4. Nepriľnavý povrch

Nepriľnavý povrch je samozrejmosťou pri väčšine modelov vaflovačov. Líšia sa kvalitou týchto povrchov. Pri drahších modeloch sa vám nestane, že by sa vám povrch poškriabal. Tým, že sa poškodí táto povrchová vrstva, tak sa začne cesto pripekať a vafle sa nebudú tak jednoducho odliepať.

Rovnako je to aj s použitím oleja. Pri lacnejších modeloch musíte používať na plochy olej, pretože sa môžu vafle prilepiť a pri otváraní prístroja roztrhnúť. U drahších modelov sa takéto niečo nestáva, takže aj bez oleja sa vám cesto neprichytí. Tým pádom sú vafle aj o čosi zdravšie.

5. Kontrolky a zvukový signál

U vaflovačov je typické použitie dvoch svetelných kontroliek. Jedna ukazuje, či je vaflovač zapnutý a druhá slúži ako ukazovateľ toho, či už je nahriaty na správnu teplotu. Niekedy sa stáva, že určitý model túto kontrolku nemá, preto sa musíte spoľahnúť na vlastnú intuíciu. Väčšinou nahriatie trvá do 5 minút a dá sa to skontrolovať tým, že kvapnete trošku cesta na zohriate plochy, Ak sa začne piecť, tak je prístroj pripravený na používanie.

Vafle v tvare srdca

Ak patríte medzi nepozornejších ľudí a občas zabudnete na to, že sa vám niečo varí alebo pečie, určite oceníte vaflovač so zvukovým signálom. Keď sú vafle hotové, upozorní vás zvukom. Takouto vlastnosťou disponujú len tie drahšie modely.

Vaflovač alebo toastovač 3v1?

Okrem vaflovača máte na výber toastovače, ktoré vám ponúkajú okrem vaflí viacero možností. S rôznymi nástavcami si môžete pripraviť chutné panini alebo práve chrumkavé toasty. Je lepšie kupovať si viacero prístrojov v jednom alebo radšej kúpiť si na všetko osobitný prístroj? Jednoznačne treba v prípade produktov 3v1 rátať s vyššou cenou. Zároveň sa často spájajú aj s nižšou kvalitou prípravy jedál, keďže zastávajú viacero funkcií. Naopak, vaflovače sú kvalitnejšie, no pripravíte v nich len vafle, nič viac. Celkovo by sme to zhrnuli takto:

  • Toastovač 3v1 má jednoznačne širšie spektrum využitia a je univerzálnejší. Okrem vaflí si v ňom pripravíte rôzne grilované pokrmy, či už mäso alebo zeleninu, toasty alebo sendviče. Mínusom je cena a nižšia kvalita.
  • U vaflovačov, a hlavne tých drahších modelov, je jasné, že môžete rátať s kvalitou a dlhoročnou výdržou. Bude sa vám hodiť hlavne ak ste milovníkmi vaflí a plánujete ich robiť pravidelne. Aj keď sa vám nemusia zdať úplne chutné a zdravé, tak je veľká pravdepodobnosť, že si ich vaše deti zamilujú. Vaflovač je určený len na vafle a nič viac od neho nemôžete očakávať. To sa dá považovať za jeho jediné mínus.

TOP 4 vaflovače

Recept na chutné vafle 

Keď už máte vaflovač vybraný, môžete sa pustiť do prípravy vaflí! Nebojte sa, nie je to nič komplikované. Dôležité je, aby ste si našli ten pravý recept, ktorý si už potom budete prispôsobovať podľa seba. Jeden z najlepších receptov nájdete aj tu. Vafle si viete pripraviť na chrumkavo, do mäkka, sladké či slané. My vám dnes ukážeme ten sladký variant z kysnutého cesta.

Čo budete potrebovať na prípravu tradičných belgických vaflí: 

  • 500 g hladkej múky 
  • 500 ml vlažného mlieka 
  • 15 g droždia 
  • lyžička soli a vanilkového extraktu 
  • 2 bielky 
  • 200 g rozpusteného masla 
  • lyžica medu (prípadne môžete použiť aj trstinový cukor)
  • 1/2 lyžičky cukru (typ cukru nechávame na vás) 

Ako prvé je potrebné pripraviť si kvások, keďže by vám mal trošku podkysnúť. Pripravte si pohár, v ktorom si zohrejete mlieko (aby nebolo studené) a pridajte doň rozmrvené droždie spolu s pol lyžičkou cukru. Dávajte si pozor! Mlieko nemôže byť príliš horúce, pretože by vám kvások potom nevykysol a cesto by nebolo nadýchané. Medzitým si zmiešajte v miske múku, soľ, vanilkový extrakt. Do tejto zmesi potom pridajte hotový kvások. Takto pripravené cesto je dobré nechať aspoň pol hodinu podkysnúť. Misku prekryte utierkou a umiestnite ju na najteplejšie miesto v kuchyni. 

Keď už je cesto pripravené, tak je čas na zapnutie vaflovača, aby sa vám stihol nahriať. Nahrievanie väčšinou trvá pár minút, takže nemusíte dlho čakať. Pred pečením ešte do cesta vmiešajte roztopené maslo a vyšľahané bielky. Tie treba pridávať do cesta postupne a veľmi opatrne, aby bolo nadýchané. A môžete sa pustiť do pečenia! Ak nedisponuje váš vaflovač špeciálnym nepriľnavým povrchom alebo je tento povrch poškodený, polejte ho alebo postriekajte olejom, nech sa cesto nepripečie. Potom už len nalejte dostatok cesta, vaflovač zavrite a pár minút počkajte. Vafle potom môžete servírovať s polevou, šľahačkou, ovocím, zmrzlinou alebo všetkým dohromady. 

Autor článku

Kristína Kováliková

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha

Červená do spálne? Áno, či nie? Ak patrí k vašim obľúbeným, nemali by ste sa jej vyhýbať ani v spálni. Naše inšpirácie vás o tom presvedčia.

Paletové sedenie - hodí sa na záhradu i do domácnosti Paletové sedenie - hodí sa na záhradu i do domácnosti

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie je štýlovým doplnkom každého exteriéru aj...

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!Publikované dňa: 21.09.2020
Hodnotenie článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Variče vajec – recenzie, test, návod na použitie. Obľúbené sú značky Delimano a SencorVariče vajec – recenzie, test, návod na použitie. Obľúbené sú značky Delimano a Sencor

Čaká vás návšteva a vy potrebujete uvariť väčšie množstvo vajec na chlebíčky, do nátierky či šalátu? Varič vajec patrí k moderným kuchynským prístrojom, s ktorým vám varenie pôjde ľahšie.

Americká chladnička s výrobníkom ľadu Electrolux, Samsung, LG, Beko – aké sú jej výhody?Americká chladnička s výrobníkom ľadu Electrolux, Samsung, LG, Beko – aké sú jej výhody?

Ako je to pri amerických chladničkách, je ich kúpa výhodnejšia ako kúpa bežnej chladničky?

Najlepší stolný skener nielen na fotografie nie je lacný. Ako ho vybrať?Najlepší stolný skener nielen na fotografie nie je lacný. Ako ho vybrať?

Potrebujete naskenovať doklady, uložiť si digitálnu verziu dokumentov alebo zvečniť starý rodinný album? Na to všetko vám poslúži skener.