Ako vybrať varnú dosku? Najlepšie poradia recenzie

Éra klasických sporákov sa už pomaly dostáva do histórie. Dnes sú čoraz viac v kurze varné dosky. Samostatné alebo kombinované so vstavanými rúrami. Čím sa riadiť pri ich výbere?

Varná doska v kuchyni

Kritérií a parametrov, ktoré treba zohľadniť pri výbere varnej dosky je viac. Pritom sú všetky rovnako dôležité. Poďme sa v tom všetkom spoločne zorientovať, aby vám výber varnej dosky nerobil žiadne problémy.

Výpredaj až 60%

Dobrá rada: Odporúčame nákup varnej dosky v obchode AndreaShop.sk. Dnes majú výpredaj varných dosiek s dopravou zadarmo, doručením až pred dvere a s možnosťou vrátenia tovaru do 14 dní. Pozrite na andreashop.sk/varne-dosky.

Varná doska plynová, alebo radšej na elektrická?

Odpoveď môže byť rôzna v závisloti o uhla pohľadu a od vašich preferencií.

Veľmi dôležitá je otázka celkových nákladov na energie. V tomto smere zatiaľ stále jednoznačne víťazí plyn, pretože je lacný. Moderné elektrické varné dosky sú síce vyrábané tak, aby minuli čo najmenej elektriny, ale... Predsa len 1 m3 plynu nie je cenovo ekvivalentný s 1 kW spotrebovanej energie.

Nie všetky domácnosti sú však napojené na plynové rozvody. Ak nemáte do bytu či domu zavedený plyn alebo nevyužívate skvapalnený "flaga plyn" zo zásobníkov, asi moc nemáte na výber. Môžete si vyberať iba z ponuky elektrických varných dosiek.

Plynová varná doska

Na čo dať pozor, ak sa rozhodnete pre elektrickú varnú dosku?

Výrobcovia síce uvádzajú, že elektrické varné dosky sú "pripravené" aj na štandardných 230 V, ale túto možnosť vám neoporúčame.

Väčšina varných dosiek na trhu má totiž vysoký príkon. Ak budete variť na jednej varnej zóne, pravdepodobne sa nič zlé nestane. Ak však začnete pripravovať jedlo pre celú rodinu na dvoch alebo i všetkých varných zónach naraz, nastanú problémy.

Buď to vaše ističe nejako ustoja – čo je ale malá pravdepodobnosť – a varná doska bude variť len na čiastkový výkon, pretože nemá dostatok "šťavy". Reálnejší je však scenár, že vám bude neustále vyhadzovať ističe. Elektrickú varnú dosku odporúčame napojiť na trojfázový elektrický kábel s dodávaným napätím 400 V.

Pri výbere elektrickej varnej dosky sledujte jej príkon

  • ak má vaša varná doska príkon do 3,6 kW, mal by stačiť 10-ampérový istič
  • väčšina dosiek má však príkon nad 3,6 kW a pri nich je potrebné mať 16‑ampérový istič
  • všeobecne sa však v oboch prípadoch odporúča 16‑ampérový istič

V panelákovom byte pripojenie len na 230 V = mýtus alebo pravda?

O zapojení na 230 V sa hovorí ako o tzv. "panelákovom riešení", pretože byty v starých panelových domoch nemajú 400 V prípojku. Je to tak preto, lebo do 99 % panelákov boli inštalované plynové rozvody a tým pádom aj všetky sporáky a rúry boli plynové.

Znamená to, že ak si kúpite elektrickú varnú dosku do bytu v činžiaku, môžete ju pripojiť len na 230 V? Naša odpoveď znie NIE! Toto je mýtus, ktorý sa často traduje medzi nezorientovanými spotrebiteľmi.

Schéma zapojenia varnej dosky

Ak bývate v paneláku, stačí si dať skúseným elektrikárom natiahnuť do kuchyne 400 V elektrickú prípojku a máte po starostiach. Súčasťou balenia varnej dosky býva aj dokumentácia so schémou zapojenia spotrebiča.

Ak by ste predsa len uvažovali, že vám "stačí" 230 V, ešte raz zdôrazňujeme, že toto riešenie neodporúčame!

Tradičná sklokeramika alebo indukcia

Sklokeramika je v súčasnosti už asi najrozšírenejšie riešenie. Väčšina domácich kuchárov či kuchárok ju používa na svojich elektrických sporákoch, ktorými nahradili tie staré s liatinovými platničkami. Platničkám z liatiny totiž trvalo veľmi dlho, kým dosiahli prevádzkovú teplotu a rovnako dlho im trvalo aj ich vychladnutie. Vznikali tak zbytočné tepelné straty.

Dnes už "štandardný" sklokeramický spôsob ohrevu sa preniesol aj na varné dosky. Sklokeramický povrch má výhodu v ľahko čistiteľnom povrchu a rozšírených varných zónach pre veľké hrnce a pekáče. V katalógoch túto funkcionalitu nájdete pod pojmom dvojokruhové platničky. Jeden okruh zapnete, ak na varnú zónu dáte len obyčajný hrniec. Druhý, doplnkový okruh uvediete do prevádzky napríklad, ak chcete variť vo veľkej nádobe, alebo niečo upiecť na pekáči.

Jednoduché čistenie povrchu sklokeramickej dosky

Varné zóny na sklokeramickej varnej doske sa zahrejú veľmi rýchlo. Dosiahnutie plnej prevádzkovej teploty sa väčšinou udáva od 15 do 30 sekúnd. Elektrická energia je tak využitá oveľa efektívnejšie.

Pravdou však je, že keď vypnete varnú zónu na sklokeramickej varnej doske, trvá jej tiež určitú dobu, kým úplne vychladne. Síce je to oveľa rýchlejšie ako pri liatinových platničkách, ale aj napriek tomu dochádza k neželaným stratám energie.

Ak hľadíte pri výbere elektrickej varnej dosky na úsporu energie, potom je asi najlepším riešením popozerať sa po sklokeramike s indukciou. Prečo spájame skokeramiku s indukciou? V katalógoch výrobcov a predajcov sa varné dosky s indukciou označujú len ako indukčné. Je to tak preto, lebo práve indukčný ohrev je ich najdôležitejšou vlastnosťou a po jeho zavedení sa stal doslova revolúciou vo varení. Varné dosky síce ponúkajú indukčný ohrev jedla, ale povrch je sklokeramický.

Najobľúbenejšie sklokeramické dosky

Indukčná varná doska

Indukcia funguje na princípe elektromagnetizmu. Nie je dôležité presne vysvetľovať tento princíp, stačí znalosť toho, ako indukčná varná doska funguje.

Teplo pri indukčnom ohreve vzniká len v priestore dotyku hrnca s varnou doskou a ohrieva sa len vnútro varnej nádoby. Mnohí výrobcovia uvádzajú, že účinnosť varenia na indukčných varných doskách dosahuje lepšie výsledky aj v porovnaní s plynom a patrí teda medzi najúspornejšie.

Nie je to však celkom tak. Je síce pravda, že účinnosť ohrevu a takmer nulové tepelné straty sprispievajú k výrazne nižšej spotrebe elektriny, ale do úvahy je potrebné brať aj ceny za energie. Plyn je oproti elektrine výrazne lacnejší, takže keby sme to prerátali na eurá (a to je to, o čo nám v konečnom dôsledku ide), stále bude víťaziť plynový ohrev.

Najobľúbenejšie indukčné dosky 

Nevýhodou, ktorá mnohých odrádza od kúpy indukčnej varnej dosky je nevyhnutnosť použiť špeciálne nádoby s feromagnetickým dnom. Bežné hrnce, woky, či panvice v tomto smere nepochodia.

Ako spoznáte, ktorá nádoba je vhodná na indukčné varenie? Pozrite si nasledujúce video, je to tam názorne vysvetlené:

Tip redakcie Topbývanie: Na indukčnej varnej doske sa dajú skvele použiť aj staré smaltované hrnce. Ale pozor, nie všetky. Ak si chcete overiť, či vám na indukcii bude hrniec fungovať, priložte k jeho dnu obyčajný magnet. Ak sa prichytí, je to dobrý znak. Takýto hrniec môžete smelo použiť aj na indukčnej varnej doske.

Indukčná varná doska je najbezpečnejšia spomedzi všetkých ostatných. Ak vám jedlo "vykypí" z hrnca, nepripečie sa a možno ho ľahko utrieť. Je to tak preto, lebo pri indukcii sa ohrieva vnútorná časť hrnca a to, čo je v ňom. Varná plocha zostáva chladná. Ak máte v domácnosti seniora alebo malé deti, je to veľká výhoda.

Indukčný ohrev je výhodný aj vďaka tomu, že variť môžete takmer na celej ploche indukčnej dosky. Aby sme to upresnili, tak skôr na celej ploche takzvanej flexi zóny, ktorá zaberá u väčšiny indukčných varných dosiek polovicu celkovej plochy. Na flexi zóne si  varná doska sama zistí, kde máte položenú nádobu, aká je veľká a ohrievať bude len ju. Takže či na ňu položíte malý hrniec, alebo veľký pekáč, máte istotu rovnomerného ohrevu.

Nevýhodou indukčnej varnej dosky sú síce vyššie počiatočné náklady pri kúpe, ale tie sa vám rýchlo vrátia na ušetrenej energii a aj v podobe maximálneho komfortu pri varení.

Plynová varná doska – nemýľte si ju so starými plynovými horákmi!

Často sa stáva, že zákazníci, hoci by sa im do domácnosti hodila aj plynová varná doska, ju odmietnu, pretože si myslia, že dno nádob na varenie sa neohrieva rovnomerne. Tento problém sa týkal starých plynových sporákov a hneval napríklad pri opekaní jedla na teflonovej panvici bez použitia tuku. Pokrmy sa pripaľovali po okrajoch.

Toto sa však netýka moderných varných dosiek. Väčšina z nich má už horáky s tzv. technológiou priameho plameňa. Čo presne sa tým myslí? Každý horák má na svojej vrchnej časti veľké množstvo otvorov, ktoré zabezpečujú, že jedlá sú zohrievané rovnomerne. Prípadne je varná doska osadená takzvanými viackorunkovými horákmi, ktoré takisto zaistia rovnomerný ohrev. Zároveň sa tým oproti "starým horákom" skrátil čas potrebný na uvarenie vody až o 20 percent.

Horák plynovej dosky s otvormi na plyn

Dodnes panuje aj mýtus o tom, že plynové spotrebiče, sú "nebezpečné". Toto taktiež platilo len v minulom storočí, keď sa používali staré plynové sporáky. Moderné plynové varné dosky okamžite automaticky prerušia prívod plynu, ak plameň zhasne, napríklad pri vyvretí. Majú aj poistky proti úniku plynu.

Drvivá väčšina plynových varných dosiek na trhu má síce peknú sklenenú úpravu, ale nad horákmi je umiestnená klasická mriežka, ktorá umožňuje bežpečné posúvanie hrncov medzi jednotlivými varnými zónami.

Najobľúbenejšie plynové dosky

Výrobcovia však nespia a aj medzi plynové varné dosky prichádzajú stále nové inovácie. Jednou z nich je plynová varná doska sklokeramická. Špeciálne horáky sú ukryté pod sklokeramickou plochou. Je to skvelé nielen z dizajnového hľadiska, ale aj kvôli ľahkému čisteniu. Ide vlastne o takú plynovú alternatívu klasickej elektrickej sklokeramickej dosky.

Ak vás táto kombinácia zaujala, z hľadiska pomeru cena/kvalita odporúčame najmä varné dosky od výrobcu Solgaz. Medzi špičkový produkt v tejto triede patrí napríklad táto varná doska Solgaz GPC 3+1.

Samostatné alebo kombinované varné dosky?

Dôležitou vecou pri kúpe varnej dosky je rozhodnutie, či vám postačí samostatná, alebo kombinovaná varná doska (nazýva sa tiež polyvalentná). Ak už máte v kuchyni funkčnú rúru a varnú dosku chcete napríklad umiestniť na celkom inú stranu kuchyne, ideálnym riešením je samostatná varná doska. Má vlastné ovládanie a navyše môžete zvoliť odlišnú značku od značky vašej rúry.

Ak zariaďujete celkom novú kuchyňu, trendom je dnes kombinovať vstavanú rúru a varnú dosku. Hovorí sa o polyvalentnej varnej doske v kombinácii s polyvalentnou rúrou. Cudzie slovo polyvalentný sa dá v tomto význame zameniť za slovko "kombinovateľný". Je to výhodné hlavne z hľadiska dizajnu.

Polyvalentné dosky výrobcovia vo svojich katalógoch uvádzajú najčastejšie ako sety. Napríklad "set vstavaná rúra + indukčná varná doska", alebo "set varnej dosky a vstavanej rúry" a podobne.

Set varnej dosky a elektrickej rúry

V tomto prípade však musíte varnú dosku aj rúru kúpiť od jedného výrobcu. Kombinovanie medzi rôznymi značkami nie je možné.Polyvalentné dosky nemajú samostatné ovládanie. Ovládacie prvky sú umiestnené na spoločnom ovládacom paneli pre rúru aj varnú dosku.

Naša radaVýrobcovia, ale najmä predajcovia nemajú celkom zjednotenú terminológiu pre marketingové účely. Preto sa vám môže stať, že slovné spojenie "kombinovaná varná doska" môže mať 2 rôzne významy. Prvým je už spomínaná polyvalentná rúra. Druhý variant môže znamenať, že ide o varnú dosku, ktorá na svojej ploche kombinuje možnosť viacerých druhov ohrevu. Napríklad dve varné zóny sú plynové a dve sklokeramické či indukčné. Je preto vhodné si riadne pozrieť popisky produktov v katalógoch, alebo riadne vyspovedať predajcu v kamennej predajni.

Počet varných zón + veľkosť varnej dosky

Na trhu sú varné dosky najčastejšie s dvomi až šiestimi varnými zónami. Existujú síce aj varné dosky s jedinou varnou zónou, ale toto riešenie odporúčame maximálne na chatu. Aj pre garzónku by to bolo málo. Tam sa ideálne hodí varná doska s dvomi zónami. Dodnes ju spotrebitelia nazývajú po starom "dvojplatnička".

Do väčšieho bytu, najmä, ak ide o domácnosť s viac ako dvomi členmi, sú najideálnejšie varné dosky so štyrmi varnými zónami. Pre maximálny komfort však môžete zvoliť varnú dosku s 5 až 6 varnými zónami.

Indukčná doska s 5 varnými zónami

Štandardná šírka varných dosiek je 60 centimetrov, preto ich v katalógoch predajcov nájdete v nahojnejšom počte. Existujú však aj varné dosky s inými šírkami – 30, 45 alebo aj 90 centimetrov. Pri výbere sa rozhodnite podľa dispozičného riešenia zariadenia vašej kuchyne. Štandardná skrinka má dĺžku 60 centimetrov.

Ovládanie a funkcie varnej dosky

Varné dosky, ktoré sú na trhu majú dve formy ovládania. Prvou je mechanické ovládanie pomocou rôznych koliesok a tlačidiel. Mechanické ovládanie býva častejšie súčasťou plynových varných dosiek, ale nájdeme ho aj pri sklokeramike, pri indukcii už väčšinou nie.

Oveľa praktickejšie je dotykové a senzorové ovládanie. Mnoho spotrebiteľov sa pýta aký je medzi nimi rozdiel. Odpoveď znie: žiadny! V oboch prípadoch sa varná doska ovláda dotykom – zvyčajne so zvukovou odozvou – bez použitia gombíkov a koliesok. Vtip je v tom, že niektorí výrobcovia používajú pri popise svojich výrobkov názov dotykové a iní zasa senzorové ovládanie.

Pri dotykovom/senzorovom ovládaní je samozrejmosťou aj detská poista, ktorá dieťaťu neumožní ovládať varnú dosku, keď nie je pod vaším dohľadom.

Špeciálne funkcie moderných varných dosiek

  • Rýchlejšie rozohriatie = označované najčastejšie ako JetStart, SprintStart, Booster, Quick systém, HighLight). Pomôže vám napríklad rýchlejšie priviesť vodu do bodu varu.
  • Prerušenie varenia = ide o funkciu na idukčných varných doskách, zvyčajne má názov Stop & Go. Umožňuje stačením jediného tlačidla zastaviť varenie všetkých varných zón a odbehnúť si vybaviť napríklad urgentný telefonát. A to bez toho, aby niečo vykypelo, alebo sa pripálilo. Keď sa vrátite, znovu stlačíte tlačidlo  Stop & Go a varíte ďalej.
  • Časovač = takmer všetci výrobcovia ju označujú ako Timer. Pomocou tejto funkcie môžete nastaviť dobu, po ktorej uplynutí sa vybraná varná zóna automaticky vypne.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu

Zariaďovanie študentskej izby môže byť poriadny boj. Rodič chce často niečo iné ako samotné dieťa a potom vznikajú rozbroje. Skúste však vyjsť študentovi v ústrety a nakoniec budete...

Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu

Sivá patrí k najobľúbenejším farbám pri zariaďovaní interiéru. Je univerzálna a výborne sa kombinuje s ostatnými farbami, čo zaručuje obrovskú variabilitu v zariaďovaní. Ak obľubujete...

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 13.09.2017
Hodnotenie článku:
(91.2%)

Autor článku

Rastislav Teplánsky

Písaniu sa profesionálne venujem od začiatku svojich vysokoškolských štúdií až doteraz. Tvorím texty pre weby s ohľadom na najnovšie trendy v...

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšia domáca vodáreň: Recenzie a referencie poradia, ako vybrať Najlepšia domáca vodáreň: Recenzie a referencie poradia, ako vybrať

Domácu vodáreň zrejme netreba nijak špeciálne predstavovať. Ak kupujete tú, ktorá bude slúžiť vám, všetko dôležité vám povieme v dnešnom článku.

Ako vybrať zastihávač na bradu, vlasy, fúzy či chĺpky v nose? Ako vybrať zastihávač na bradu, vlasy, fúzy či chĺpky v nose?

Čoraz viac mužov sa snaží starať o svoj vzhľad. Dobrým pomocníkom je zastrihávač, s ktorým nebude úprava vlasov, brady či zastrihávaie chĺpkov v nose problém.

Ako vybrať domáci či cestovný fén na vlasy? Najlepší je s ionizátorom. Ako vybrať domáci či cestovný fén na vlasy? Najlepší je s ionizátorom.

Fén na vlasy je praktickou záležitosťou - pomôže vám ušetriť čas, je nápomocný pri príprave účesu a tiež môže byť ozdobou vašej kúpeľne. Ako si vybrať ten správny?


Pridať komentár