Akú veľkosť bicykla vybrať? Výber bicykla podľa výšky + tabuľka veľkosti bicyklov

Objednanie a kúpa bicyklu online je nie len veľmi výhodná, ale aj čoraz viac populárna možnosť. Vďaka tabuľke veľkostí bicyklov si dokážete vybrať ten ideálny pre vás. Najlepšie je vyberať veľkosť bicykla podľa výšky jazdca, no riadiť sa môžete aj veľkosťou rámu bicykla. Viaceré parametre vám môžu napovedať a pomôcť s výberom.

Ako si vybrať správnu veľkosť bicykla?

Existuje totiž niekoľko spôsobov ako určiť správnu veľkosť bicykla bez toho, aby ste sa museli posadiť do sedla. Pripravili sme pre vás súhrn najčastejšie používaných metód určovania.

Veľkosť bicykla sa určuje veľkosťou rámu a veľkosťou kolies. Základným parametrom pri určovaní správnej veľkosti bicykla je však výška jazdca, podľa ktorej sa potom určí odporúčaná veľkosť rámu. Jeho rozmery sa môžu udávať v palcoch, centimetroch či písomným označením, podobne ako oblečenie.

Obľúbené modely bicyklov


Veľkosť rámu bicykla

Dĺžka nôh i dĺžka rúk je u každého človeka iná, preto je potrebné veľkosť rámu prispôsobiť práve výške postavy. Veľkosť rámu je udávaná v cenitmetroch alebo palcoch (1 palec= 2,54 cm), pričom tento údaj určuje vzdialnoesť medzi stredovou osobou bicykla a koncom sedlovej rúry. Ak má teda bicykel veľkosť rámu 15 palcov, jeho veľkosť je 38 cm, ak je veľkosť 19 palcov, rám má veľkosť 48 cm. Tento údaj je však orientačný a ovplyvňuje ho i samotná geometria bicykla. Mierne odchýlky teda môžu byť pri horských bicykloch, cestných bicykloch alebo mestských bicykloch.

Veľkosť kolies bicyklov

Veľkosť bicykla ovplyvňuje aj to, aké kolesá sú na ňom osadené. Priemer kolesa tiež vplýva na komfort jazdy. Veľkosť kolies je napríklad často sledovaná pri výbere veľkosti bicykla pre deti.

Štandardne poznáme bicykle s 26 palcovými kolesami, ktoré predstavujú prechod z detských a dorasteneckých veľkostí. Pre nízkych ľudí sú 26 palcové kolesá vhodnou veľkosťou. Stretávame sa s nimi hlavne pri horských bicykloch.

Bicykle se 27,5 palcovými kolesami sú takteiž typické pre horské bicykle. Výhodou je, že bicykel je obratnejší a najlepšie sa hodí ľuďom s priemernou výškou okolo 170 až 175 cm.

Bicykle s 29 palcovými kolesami vyhovujú skôr vyšším jazdcom. Ich výhodou je schopnosť lepšie prekonávať nerovnosti. Taktiež sa o nich hovorí ako o rýchlejších kolesách. Obratnosťou však zaostávajú za 27,5 palcovými. Nájdeme ich u horských bicyklov, trekingových i metských bicyklov. Na horské preteky sú však vhodnejšie kolesá s menším priemerom.

Kolesá bicyklov

Pánske veľkosti bicyklov podľa výšky

Ako vybrať bicykel podľa výšky? Nižšie uvedená tabuľka platí pri výbere pánskych bicyklov rôznych typov – horské, cross, trek, mestské, cestné bicykle. Samozrejme, údaje v tabuľke sú orientačné. Rám bicykla a jeho geometria vplývajú na samotný posed jazdca. Rozmery bicykla ovplyvňujú takteiž priemer kolies.

 

veľkosť rámu

výška postavy (cm)

palce

cm-cestné bicykle

cm-crossové bicykle

písmená

145-155

15“

50

42

XY

156-160

16“

52

44-45

S

161-175

17“,18“

54

46-48

M

175-185

19“,20“

56

48-52

L

186-193

21“,22“

59

53-55

XL

193 a viac

23“,24“

61

56-61

XXL

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie bicykle

Dámske veľkosti bicyklov podľa výšky

V prípade dámskych bicyklov nepoznáme taký široký rozsah veľkosti rámov, no aj v tomto prípade rozhoduje výška jazdkyne. Rám bicykla rovnako ako u pánov ovplyvňuje výslednú veľksoť bicykla. Akú veľkosť bicykla si zvolíte teda záleží nielen od výšky jazdkyňe, ale tiež geometrie rámu. Ten je pri horských bicykloch iný, ako v prípade cestných bicyklov.

dámske horské bicykle

veľkosť rámu

výšky postavy (cm)

palce

141-145

13“

146-151

14,5“

152-155

15“

156-159

16“

160-170

17“,18“

171-180

20“

Výber a kúpa dámskeho bicykla

Pozrite si viac produktov z kategórie bicykle

Veľkosť bicykla pre deti

V prípade detských bicyklov udáva označenie v palcoch priemer kolies a nie veľkosť rámu. Určenie veľkosti bicykla sa ale dá odhadnúť aj tak, že dieťaťu odmeriate dĺžku nohy, a to od rozkroku až po chodidlo. Pri výbere veľkosti bicykla pre deti sa riaďte predovšetkým ich výškou a nastavením vhodného posedu.

vek

dĺžka nôh

výška postavy

priemer kolies

2-4

35-42

90-110

12"

3-7

45-55

105-125

16"

6-9

55-63

115-135

20"

8-12

60-72

125-155

24"

10 a viac

70 a viac

155 a viac

26"

Pozrite si viac produktov z kategórie bicykle

Veľkosť bicykla podľa dĺžky nôh jazdca

Táto metóda určovania veľkosťi bicykla vychádza z dĺžky nôh jazdca, ktorá sa následne násobí koeficientom pre príslušný typ bicykla. Meranie prebieha nasledovne:

  1. Postavte sa bosí na zem, s nohami rozkročenými asi 15-20cm od seba.
  2. Zmerajte vnútornú dĺžku nohy, respektíve výšku od zeme k rozkroku (údaje by mali byť v centimetroch).
  3. Rozhodnite sa pre typ bicykla, ktorý plánujete kupovať – bude to horský, mestský alebo cestný?
  4. Veľkosť rámu bicykla, ktorý by vám mal sedieť, dostanete vynásobením rozmerov vašej nohy s príslušným koeficientom:
  • mestský bicykel: vnútorná dĺžka nohy x 0,685 = veľkosť rámu
  • horský bicykel: vnútorná dĺžka nohy x 0,66 = veľkosť rámu
  • cestný bicykel: vnútorná dĺžka nohy x 0,70 = veľkosť rámu

Je však potrebné dodať, že nami uvádzané hodnoty sú len orientačné. Proporcie tela sú u každého jednotlivca veľmi individuálne, rovnako ako môžu byť rozdielne veľkostné charakteristiky v prípade rôznych výrobcov bicyklov. Pri výbere bicykla odporúčame vychádzať z nami uvedených údajov, zároveň by ale bolo vhodné, aby ste celú vec konzultovali so zákazníckym oddelením či telefonickou podporou príslušného e-shopu.

Ako vybrať detský bicykel

Najčastejšie otázky – FAQ

Nie je vám niečo pri výbere bicykla jasné? Potrebovali by ste určiť veľkosť rámu bicykla podľa výšky? Ste na hranici a neviete si vybrať, akú veľkosť bicykla? Dajte nám vedieť do komentárov a radi vám ochotne poradíme.

Akú veľkosť bicykla vybrať, ak som na hranici veľkostí?

Ak sa na základe tabuľky radíte podľa výšky na hraničné rozdelenie medzi dvoma veľkosťami rámu, je lepšie siahnuť po menšom ráme bicykla.

Majú výrobcovia bicyklov rovnaké číslovanie veľkosti rámu?

Nie, jednotliví výrobcovia majú v rámci jednotlivých veľkostí bicyklov odchýlky. U niektorých sú menšie a u iných väčšie. U predajcu sa vždy informujte na veľkostnú tabuľku daného výrobcu, aby ste mali možnosť, čo najlepšie odhadnúť, ako si vybrať bicykel.

Aké sú výhody menších kolies na bicykloch?

Bicykle s menšími kolesami, napríklad pri porovnaní 27,5-palcových a 29-palcových kolies sú menšie kolesá ľahšie, lepšie ovládateľné a vyznačujú sa lepšou akceleráciou. Väčšie kolesá majú lepšiu priechodnosť, posyktujú vyšší komfort pri prekonávaní prekážok a všeobecne majú lepšiu priľnavosť.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

22/06/2018 23:01
Eva

ja som nazoru, ze je lepsie si zajst do kamennej predajne a vyskusat si tu pravu velkost predsalen bicykel je dost vysoka investicia...ja som si svoj kupila aj vyskusala v bratislavskom kaktusbike-u a o par rokov sa tam vratim zas

17/03/2019 11:43
Monika

najlepši detsky bicykel je značky early rider, su super lahučke, detom sa dobre ovladaju, maju možnost bočnych koliesok, zadne brzdy, ktore su pre deti bezpečne a je cenovo dostupny. Sedadlo sa da dvihnut hore, takže bicykel rastie s dietatom

27/02/2023 23:07
Andrea

bicykel som vyberala podla vyšky a veku dietata. A aj ked dieta trochu povyrastie, nemusiš hned kupovat nový, stači povytiahnut sedadlo a riaditko

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha

Červená do spálne? Áno, či nie? Ak patrí k vašim obľúbeným, nemali by ste sa jej vyhýbať ani v spálni. Naše inšpirácie vás o tom presvedčia.

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.Publikované dňa: 30.04.2018
Posledná aktualizácia: 15.03.2023
Hodnotenie článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšie športové hodinky na beh. Vyberáme kvalitný športtesterNajlepšie športové hodinky na beh. Vyberáme kvalitný športtester

To, že pravidelný pohyb je pre zdravie nenahraditeľný si začína uvedomovať čoraz viac ľudí. Ak pre radi posúvate svoje limity, mať prehľad o svojom výkone sa hodí. Pomôžeme vám vybrať...

Krokomer na ruku ako náramok alebo na nohu? Ako vybrať najlepšíKrokomer na ruku ako náramok alebo na nohu? Ako vybrať najlepší

Myslíte si, že prejdete denne odporúčaných 10 000 krokov? Ak si nie ste istí, zadovážte si krokomer. Poradíme vám, ktorý je ten najlepší.

Hoverboard pre deti aj dospelých. Poradíme, ako vybrať kolonožkuHoverboard pre deti aj dospelých. Poradíme, ako vybrať kolonožku

Hoverboardy už dnes nmeôžeme považovať za, akúsi technológiu z budúcnosti. Na trhu je už nejaký ten rok. Hoci sa stále javí ako netypický dopravný prostriedok, hoveraboard dokáže byť...