Ako vybrať vertikutátor? Najlepšie vertikutátory podľa testu

Prehupli sme sa do druhej polovice leta. September čoskoro zaklope na dvere a to je správny čas na úpravu trávnika vertikutátorom. Podľa čoho vybrať vertikutátor? Poradíme vám.

Skladanie a uskladnenie vertikulátora

Ideálny čas na predzimnú úpravu trávnika je v polovici až koncom septembra. Treba vystihnúť optimálne počasie. Nesmie byť príliš sucho a vertikutácia sa neodporúča, ani keď je trávnik podmočený dažďom.

Samozrejme, prevzdušňovať trávnik sa odporúča minimálne dvakrát do roka, teda nielen na jeseň, ale i na jar.  Bez ohľadu na sezónu, vertikutátor plní svoju hlavnú funkciu rovnako: trávnik prevzdušňuje a zbavuje ho trávnej plste, ktorá ho upcháva a "dusí".

Vertikutátor rýchlym spôsobom odstráni všetko, čo nesvedčí zdraviu a kondícii vášho trávnika. Pokosené zvyšky trávy, suché steblá, mach, burinu... Namiesto nožov a pružín určených na kosenie má vertikálne uložené nože, prípadne aj pružiny, ktoré narezávajú trsy trávy do hĺby 2 a ž 4 milimetre, čím ho čistia. Od toho aj názov vertikutátor.

Obľúbené produkty

Aký vertikutátor vybrať? Elektrický alebo benzínový?

Veľmi dôležitým kritériom pri výbere vertikutátora je druh jeho pohonu. Z tohto hľadiska môžeme vertikutátory rozdeliť na dva základné druhy: elektrický a benzínový.

Pre ktorý druh pohonu sa rozhodnúť? Na prvý pohľad sa táto otázka zdá triviálna, no jej zodpovedanie je pri výbere vertikutátora veľmi podstatné! Prí rozhodovaní, či zvoliť elektrinu alebo benzín treba brať do úvahy veľkosť zatrávnenej plochy, ktorú chceme vertikulovať.

Na malú záhradu voľte elektrický vertikutátor

Ak máte malý pozemok so záhradou a potrebujete upraviť trávnik viacmenej len "okolo domu", praktickejší a šikovnejší bude pre vás elektrický vertikutátor. Dôležité je myslieť na to, že pri práci s ním musíte byť napichnutí na elektrinu.

Prevzdušnenie a vertikulácia trávnika

Dĺžka kábla (prípadne ešte aj predlžovačky) je teda jediným vaším limitom, ale dosť podstatným! Treba na to myslieť skôr, než sa vyberiete do najbližšej predajne záhradnej techniky. Ideálne je vopred zmerať dĺžku od najbližšej elektrickej zásuvky až po najvzdialenejší zatrávnený kút v záhrade.

Výhody elektrických vertikutátorov:

 • sú ľahšie (hmotnosť priemerne cca 15 kg)
 • skladnejšie, pretože nemajú taký široký záber (rázvor kolies)
 • ich motor je tichší a zároveň ekologickejší ako benzínový
 • bezúdržbovosť

Nevýhody elektrických vertikutátorov:

 • väčšina výrobcov uvádza, že sú vhodné len na vertikuláciu plochy do 1000 m2, my odporúčame elektrinu používať len do 500 m2)
 • sloboda pohybu je obmedzená prívodným elektrickým káblom
 • motor má nižší výkon

Veľká plocha? Kúpte vertikutátor na benzín

Pre benzínový vertikutátor je vhodné sa rozhodnúť, ak potrebujete upraviť väčšie plochy. Vzhľadom na to, že nemajú žiadny kábel, môžete sa s ním dať do práce hoc aj na niekoľkoárovom pozemku.

Všeobecne platí, že benzínový vertikutátor je jednoznačná voľba, ak:

 • vertikulovať chcete členitý, kopcovitý terén
 • má váš pozemok rozlohu viac ako 500 m2
 • ak chcete upraviť pozemok, v ktorého okruhu nie je žiadny zdroj elektriny

Výhody benzínových vertikutátorov:

 • širší záber (rázvor kolies), čo znamená rýchlejšiu prácu a úsporu času
 • väčšina vertikutátorov na trhu má benzínové štvortaktné motory s vysokým výkonom

Nevýhody benzínových vertikutátorov:

 • motor a súčasti treba udržiavať (= meniť olej, filtre, poistky, kontrolovať sviečky a pod.)
 • prevádzka je neekologická kvôli emisiám CO2, ktoré sa dostávajú do ovzdušia spaľovaním benzínu
 • hodina prevádzky je nákladnejšia, ako v prípade elektrických vertikutátorov

Benzínový vertikulátor

Iba nože, alebo kombi verzia nože + pružiny?

Túto otázku si kladú mnohí záhradkári, keď premýšľajú o kúpe vertikutátora. Ako je to teda? Stačí vertikulátor, ktorý má na hriadeľom poháňanom valci osadené iba nože, alebo sú potrebné aj pružiny?

Výrobcovia kombinovaných systémov propagujú svoje výrobky ako efektívnejšie práve vďaka dvojitému účinku. Nože sa jemne zarezávajú do pôdy a prevzdušňujú ju a pružiny vyhadzujú z trávnika neželanú plsť.

Tento reklamný trik je na nezorientovaného spotrebiteľa veľmi účinný, no ide tak trochu o zavádzanie.

Pravda je taká, že ak si kúpite kvalitný značkový vertikutátor, od strednej po vyššiu cenovú hladinu (cca 350 až 600 €), môže byť osadený iba nožmi a svoju prácu si spraví rovnako kvalitne. Veľmi kvalitná je napríklad značka Solo by AL-KO, provtriedne silnostenné nože na vertikutátoroch tejto značky zaručujú tak prevzdušňovanie pôdy, ako aj odstraňovanie trávnej plste.

Odporúčame vám pozrieť si nasledujúce video, v ktorom sa porovnávajú 4 vertikutátory od značiek Cub Cadet a Solo by AL-KO. Ku koncu videa pekne vidieť, že vertikulátor nemeckej značky Solo by AL-KO pracuje takmer rovnako efektívne ako jeho "nožovo-strunoví" kolegovia, napriek tomu, že jeho valec je osadený iba nožmi:

Drobnosti neriešte, dôležitejšia je pevnosť tela prístroja (šasi)!

Ergonomické a k lepšiemu komfortu pripievajúce prvky, ako napríklad výškovo nastaviteľná rukoväť či možnosť osadenia zberného koša, tiež nemusíte celkom prehliadnuť, ale...

Na tieto parametre prihliadnite až ako na posledné. Oveľa dôležitejšie je pri výbere vertikutátora zamerať sa na celkovú "solídnosť" prístroja. Vyvarujte sa lacných vertikutátorov v cene do 150 €, ktoré sú obyčajne zostavené z prvkov prefabrikovaných v Číne, a tomu zodpovedá aj ich (ne)kvalita.

Lacnou Čínou zaváňajú všetky menej známe značky a stroje v tejto cenovej kategórii. Nielenže vám s najväčšou pravdepodobnosťou poslúžia len jednu, eventuálne horko-ťažko dve sezóny, ale ich plastová konštrukcia je veľmi citlivá na hrubé zaobchádzanie a poškodzujú ju často aj drobné kamienky ukryté v trávniku. No a ruku na srdce... nechcete predsa svoj prístroj hladkať a chrániť, aby vôbec šiel. Chcete vertikutátor, ktorý bude slúžiť vám, nie vy jemu!

My odporúčame ako najlepšiu voľbu vybrať si vhodný model z ponuky značiek Cub Cadet a Solo by AL-KO. Napríklad Solo by AL-KO je vyrábaný v Nemecku s tomu zodpovedajúcou precíznosťou a šasi je plne kovové, a teda maximálne odolné.

Vertikulátor s kovovým šasi

Cub Cadet má svoje stroje tak pol na pol – konštrukčné a nosné prvky sú z kovu, "karoséria" je síce z plastu, ale zato kvalitného a trvanlivého. Proste, žiadna Čína. Plastové prvky tu plnia skôr dizajnovú funkciu.

Medzi kvalitné značky patria aj Wolf-Garten a Hecht. Kúpu vertikulátorov z ich produkcie určite neoľutujete. Dôležitým prvkom, ktorý vypovedá o kvalite a trvanlivosti vertikutátora, je jeho podvozok. Na najlacnejšie jednoosové vertikutátory radšej rovno zabudnite – nepracujú dobre, často je potrebné plochu viacnásobne vertikulovať.

Určite teda vyberajte spomedzi vertikutátorov stojacich na dvojosovom podvozku, podobne ako bežné kosačky trávy. Aby totiž vertikutátor solídne a plnohodnotne pracovať, musí mať aj nejakú tú hmotnosť. Pri výbere sa predajcu pýtajte aj na akých ložiškách sú uložené kolieska. Lacné a "čínske" riešenie predstavujú plastové klzné ložiská. Kvalitný podvozok má kolieska uložené na guličkových ložiskách.

Za pozornosť stojí aj spýtať sa na systém nastavovania hĺbky zárezu. Lacné vertikulátory majú toto nastavovanie skokové, čo nie je najideálnejšie riešenie. Hľadajte radšej vertikutátory, ktoré majú plynulé nastavovanie hĺbky zárezu.

Zberný kôš? Je taký nevyhnutný?

Teraz sa na chvíľu vrátime k spomenutým prvkom prispievajúcim ku komfortu prevádzky. Jedným z nich je zberný kôš, do ktorého prístroj zbiera vytrahnú trávnu plsť. Ak si kúpite vertikutátor so zberným košom, teoreticky tak máte spojené dva v jednom. Prístroj plsť nielen vytrhá, ale i po sebe pozbiera.

Skutočnosť je však taká, že ani tie najkvalitnejšie vertikutátory nedokážu úplne dokonale vyzbierať všetku vytrhanú trávnu plsť. Urobia síce väčšinu práce za vás, ale zvyčajne je aj tak nevyhnutné ešte manuálne vyhrabanie uvoľnených zvyškov. Prípadne použijete kosačku s funkciou zbierania trávy.

Odpoveď na otázku, či zvoliť vertikulátor so zberným košom, alebo bez neho, je preto viacmenej jasná. Nie je to taký dôležitý parameter. Svoju prácu urobí rovnako vertikutátor bez zberného koša. Jediný rozdiel je, že nebudete zbierať len zvyšky, ale manuálne (prípadne kosačkou) nahrabávať celý objem vyhádzanej trávnej plste. Úspora času pri práci s vertikulátorom so zberným košom je v podstate zanedbateľná.

Vertikulátor so zberným košom na trávu

Navyše, ak vertikuláciu vykonávate len dvakrát do roka, čo je absolútne minimum, trávnej plste bude toľko, že vám nepomôže ani 50 litrový zberný kôš. Budete ho totiž musieť každých pár metrov vysypávať... Čiže s košom či bez, pri výbere by ste mali prihliadať v prvom rade na celkovú kvalitu vypracovania výrobku.

A potom príde na rad ešte: výkon!

Základné výkonové rozdelenie už poznáme: v sile vynikajú benzínové vertikulátory nad ich elektrickými pendantmi.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie vertikulátory

Na čo si dať pozor pri výbere elektrického vertikutátora?

 • na malú záhradu postačuje aj elektromotor s výkonom 1 kW, ideálnu silu však poskytujú až motory s výkonom 1,3 až 1,5 kW
 • opäť sa nevypláca kupovať lacné modely = poháňajú ich nekvalitné kolektorové elektromotory, ktoré majú nestabilný chod a nižšiu životnosť = spoznáte ich podľa zvuku – znejú ako vysávač
 • drahšie modely sú poháňané asynchrónnymi motormi = ich zvuk je solídny a na prvé počutie viete, že nejde o žiadny elektromotor do kuchynského robota
 • TIP: ak v návode či opise v obchode nenájdete presnejšie údaje, skúste sa pozrieť na štítok priamo na motore = mala by na ňom byť uvedená hodnota rozbehového kondenzátora v mikrofaradoch

Na čo si dať pozor pri výbere benzínového vertikutátora?

 • najčastejšie sa vyrábajú motory v rozmedzí výkonov 2,5 až 4 konských síl = pre bežné potreby celkom stačí motor o 2,5 konských silách, ak však chcete, aby na vašom trávniku pracoval poriadny drak, môžete to skúsiť aj so štyrmi koňmi pod kapotou
 • zas a znovu upozorňujeme – vyhnite sa čínskym motorom, ktoré nie sú natoľko spoľahlivé a majú aj nižšiu životnosť
 • najlepšie je, ak vertikulátor vo svojich útrobách skrýva nejaký kvalitný štvortakt od tradičných výrobcov = Birggs & Stratton, prípadne Honda = máte istotu hladkého štartu a behu, nižšej spotreby benzínu, a tým aj nižších emisií CO2

Ktoré vertikulátory sú v súčasnosti najlepšie na trhu?

Na záver vám prinášame linky na prehľad piatich najkvalitnejších vertikutátorov na trhu s výbornými odbornými i používateľskými recenziami.

Najlepšie benzínové vertikutátory

Najlepšie elektrické vertikutátory

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Rastislav Teplánsky

Písaniu sa profesionálne venujem od začiatku svojich vysokoškolských štúdií až doteraz. Tvorím texty pre weby s ohľadom na najnovšie trendy v...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre

Pri výbere lustra treba myslieť nielen prakticky, ale aj esteticky. Luster musí poskytnúť dostatočné osvetlenie a zároveň môže pôsobiť na pohľad zaujímavo.

Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor

Či už si vyberiete malé, alebo veľké, výrazné či tlmené, vzory dokážu spestriť každú obývačku. K najtradičnejším patrí čierno-biela kombinácia, ktorá nájde uplatnenie i u vás.

Žltá kúpeľňa – aj doplnky rozhodujú Žltá kúpeľňa – aj doplnky rozhodujú

Nebojte sa žltej! Každý deň s ňou môžete začínať ráno v kúpeľni, zlepšiť si náladu, keď si pôjdete umyť ruky, či sa dostať do hravej nálady, keď sa pôjdete prepudrovať. Publikované dňa: 17.08.2017
Hodnotenie článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať najlepší pulzný oxymeter – test, recenzie, cenaAko vybrať najlepší pulzný oxymeter – test, recenzie, cena

Oxymeter je určený na meranie okysličenia krvi. Ako sa dá využiť, kto by si ho mal zadovážiť a na čo si treba dať pri jeho výbere pozor?

Ako vybrať najlepší ochladzovač vzduchu – recenzie, test, skúsenosti, cenaAko vybrať najlepší ochladzovač vzduchu – recenzie, test, skúsenosti, cena

Ochladzovač vzduchu nie je len obyčajný ventilátor, no zároveň nedokáže chladiť ako klimatizácia. Tak či onak dokáže byť veľmi nápomocný počas horúcich letných dní.

Najlacnejšie záhradné grily na drevené uhlie sú prenosné. Obľúbené sú Weber či JamestownNajlacnejšie záhradné grily na drevené uhlie sú prenosné. Obľúbené sú Weber či Jamestown

Aj vás čaká tento rok kúpa nového grilu na drevené uhlie? Predstavíme si, načo sa pri jeho výbere zamerať.