Najlepší waveboard pre deti? Rozhoduje cena, kvalita, recenzie

Pokroková generácia skateboardu, jazda bez odrážania, dve dosky spojené tyčou a doplnené kolieskami v zredukovanom počte 2 kusy – predstavujeme vám waveboard.

Dievčatko s waveboardom

Tento typ boardu, konkrétne princíp koordinácie jeho pohybu, má pomerne blízko k snowboardingu. Ovládate ho totiž balansovaním svojho tela. Preto platí rovnica: nakláňanie sa + udržanie rovnováhy = plynulá jazda.

Obľúbené modely waveboardov

Čo je waveboard?

Konštrukcia waveboardu sa skladá z dvoch samostatných častí – dosiek, ktoré sú spojené torznou tyčou. Každá z nich je vybavená kolieskom otáčajúcim sa o 360º. Vďaka tomu, že sa točia nezávisle od seba, umožňujú vytváranie vlnivého pohybu. Aj preto je waveboard známy tiež pod pojmom snakeboard.

Technika jazdy si vyžaduje „rozkmitanie tela“. Pohybom nôh zo strany na stranu, a tiež vďaka súčiastke caster namontovanej v sklone 30º, vzniká energia poháňajúca waveboard dopredu. Nie je potrebné odrážanie od zeme, no napriek tomu sa rozširujú možnosti trikov aj ich nové varianty. To nie je jedinou výhodou. Zapájanie svalov a samotný pohyb sú pre telo nepochybne prospešné.

Chlapec jazdiaci na waveboarde

Aké parametre sú dôležité pri výbere?

Kvalita verzus cena – v tomto prípade máme jednoznačného víťaza. Pokiaľ totiž nestavíte na kvalitné materiály, môže sa stať, že v letných mesiacoch sa kolieska na rozpálenom asfalte opotrebujú pomerne rýchlo. Keďže sú iba dve, extrémnej námahe sa nevyhnú (zadné koliesko obzvlášť). Zďaleka nejde o jediný parameter výberu. Na čo všetko sa pri kúpe zamerať?

  • Kolieska: Dôležitá je ich tvrdosť (v rozmedzí 84 – 90A) a veľkosť (76 – 80 mm). Treba poznamenať, že čím sú kolieska tvrdšie, tým sú rýchlejšie a pomalšie sa zničia. Zároveň však „horšie“ priľnú k povrchu. Mäkšie sú tým pádom pohodlnejšie pre začiatočníkov (65A sú najmäkšie, 100A najtvrdšie). Dobré je všímať si i značku koliesok – ideálne je, ak sa zhoduje s typom waveboardu.
  • Caster: Ide o súčiastku, v ktorej je uchytené koliesko. Pri častom používaní hrozí opotrebovanie, preto je vhodné vsadiť na caster vyrobený z ocele, nie hliníkový. Ak ho budete chcieť vymeniť za nový, bude vás to stáť cca 10 eur (pozor, existujú i waveboardy, ktoré výmenu neumožňujú). Oceľová by mala byť i torzná tyč.
  • Ložiská: Súvisia s casterom a pre splnenie kvality vyžadujú odolné zapuzdrenie, a teda žiadne nity. Záťaž, ku ktorej dochádza, by mohla v prípade nitovaného puzdra spôsobiť zasekávanie castera. Aby následkom toho nedošlo k úrazu, bola by nutná jeho náhrada. Pre deti sú vhodné ložiská ABEC 1 – 3, pre začiatočníkov ABEC 5, pre profesionálov ABEC 7 – 9.
  • Tvar a veľkosť: Dosky prehnuté smerom do stredu zaručia zvýšenú stabilitu a lepšie ovládanie i dvíhanie waveboardu pri trikoch. Ak sú teda vonkajšie okraje vyššie ako stredová časť, udržanie rovnováhy je jednoduchšie a jazda pohodlnejšia. Mini waveboard pre deti od 6 – 10 rokov by mal mať dĺžku do 75 cm, pre ostatných sú odporúčané modely s dĺžkou od 86 cm. Dôležité je všímať si i nosnosť (v prípade robenia trikov by mala byť väčšia o 10 % ako hmotnosť waveboardistu).
  • Povrch waveboardu: Je dôležitý z hľadiska priľnavosti topánok. Mal by obsahovať tzv. 3D grip. Ide o špicaté plastové výstupky, ktoré umožnia „zaseknutie“ podrážky obuvi, a tým upevnenie nôh na doske. Za zmienku stojí aj možnosť využitia priehľadnej protišmykovej grip pásky.

Koľko stojí základný model pre deti a pokročilý model?

Lacný waveboard by vás v konečnom výsledku mohol vyjsť draho, a to z hľadiska výmeny jednotlivých, rýchlo opotrebovaných častí, a tiež kvôli pádom, ktoré hrozia pre nekvalitné komponenty niekoľkonásobne viac. Zdravie si nekúpite. Je to klišé, ale pravdivé. Ak chcete zažiť dynamickú jazdu na dvoch kolieskach, ktorá zároveň prospieva ľudskému telu, radšej sa vyvarujte lacných hliníkových súčiastok.

Chlapec na waveboarde

Detská verzia waveboardu sa pohybuje v cenovej relácii od cca 20 eur. Aj v tejto kategórii je ponuka rozšírená o špeciálne modely, ktoré sadnú náročnejším, nie „rekreačným“ waveboardistom. Cena sa v rámci nich zvyšuje na cca 50 eur a viac. Dospelí (pokročilí) začínajú na rovnakej sume, no tá vystupuje až na hranicu 100 eur. Čo sa týka waveboard electric, zaplatíte zaň viac ako 150 eur. Hovoríme však o „zmutovanom“ type waveboardu, o tzv. hoverboarde.

Kde sa dá waveboard kúpiť?

Na eshopoch Decathlon, Insportline, Efitness, Spokey, Alza a pod. nájdete nielen zaujímavú ponuku waveboardov, ale tiež podrobné popisy, ktoré zjednodušia proces rozhodovania medzi jednotlivými typmi boardov. Ak je predsa len kritériom pri kúpe waveboard cena, sledujte dostupnosť vhodných náhradných dielov.

Nemáte jednoznačného favorita, napriek tomu, že vás sortiment zaujal? Stačí kontaktovať predajcu a dozviete sa odpovede na prípadné otázky. „Online chat“ priamo na stránkach niektorých eshopov zaručí rýchlu komunikáciu. Odporúčame tiež nazrieť do recenzií či internetových diskusií, kde môžete porovnať skúsenosti zákazníkov. Budeme radi, ak sa podelíte o tú vašu.

Obľúbené modely waveboardov

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový dizajn, beletria a elektronická hudba sú mojou srdcovou záležitosťou. Spoločne ma doviedli k písaniu, i keď na prvý pohľad navzájom...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.

Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová

Farbu do kúpeľne, podobne ako je to v prípade kuchyne, si zvyčajne vyberáme na desiatky rokov. Preto sa pri jej voľbe môžete poriadne zapotiť. Pokiaľ ste nikdy neuvažovali nad zelenou v...Publikované dňa: 05.05.2019
Hodnotenie článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať elektroboard? Podstatný je dojazd, doska, ale aj vybavenie Ako vybrať elektroboard? Podstatný je dojazd, doska, ale aj vybavenie

Cesty už dávno nepatria len autám, motocyklom a bicyklom. Veľkú popularitu si získavajú aj najrôznejšie osobné dopravné prostriedky na elektrický pohon, napr. elektroboardy. Poradíme...

Ako vybrať mestský bicykel? Aké výhody ponúka? Ako vybrať mestský bicykel? Aké výhody ponúka?

Bicykel do mesta je čoraz viac preferovaným riešením dopravy mnohých obyvateľov miest. Hlavný vplyv má na to predovšetkým hustá doprava a takisto rozvoj cyklistických trás. Ako si...

Aké vybavenie na tenis? Rakety, tričká, obuv, kraťasy a doplnky Aké vybavenie na tenis? Rakety, tričká, obuv, kraťasy a doplnky

Čo všetko potrebujete na pestovanie tenisového koníčka a na čo si dávať pri výbere pozor? Pozrite si naše tipy a budete pripravení ako profesionáli.