Ako vybrať záložný zdroj pre PC? Testy a recenzie UPS pomôžu vybrať

Zažili ste už situáciu, keď ste z dôvodu výpadku elektrického prúdu stratili niekoľkohodinovú prácu vykonanú na počítači? V týchto prípadoch vás vie zachrániť automatický záložný zdroj.

Spustenie záložného zdroja - UPS

Poradíme vám, ako si vybrať ten správny domov či do kancelárie a predstavíme vám tiež tri najobľúbenejšie modely.

Obľúbené modely záložných zdrojov


Ako fungujú záložné zdroje

Označujú sa tiež skratkou UPS podľa anglického „uninterruptible power supply“, čo doslova znamená neprerušiteľný zdroj napájania. Tieto zdroje sa používajú na napájanie zariadení, ktoré by pri výpadku el. energie mohli zapríčiniť napr. stratu údajov, ohrozenie bezpečnosti techniky alebo ľudí a pod.

Vkladanie záložného zdroja do stolového počítača

Okrem dlhších výpadkov napájania dokážu záložné zdroje ochrániť vaše zariadenia aj pred skokovými výpadkami alebo podpätím v napájacej sieti, ktoré často spôsobia samovoľné reštartovanie počítačov alebo iných zariadení.

Taktiež dokážu chrániť vaše zariadenia pre prepätím spôsobeným poruchami v el. rozvodnej sieti alebo účinkami atmosférickej elektriny.

Na čo sa používajú

V domácich a firemných podmienkach sú používané najčastejšie na zálohovanie napájania výpočtovej techniky. Sú určené na udržanie zariadenia v chode po dobu potrebnú pre jeho bezpečné vypnutie, t. j. pre uloženie rozpracovaných údajov a pod. Tomu zodpovedá aj kapacita ich akumulátorov, v závislosti od odberu pripojených zariadení dokážu bežné UPS na domáce či kancelárske účely udržať v chode zariadenie po dobu cca 10 – 30 min.

Nastavovanie záložného zdroja

Záložný zdroj elektrickej energie by mal byť aj súčasťou vašej kotolne. V prípade výpadku el. prúdu dokáže ďalej spoľahlivo napájať obehové čerpadlo i elektroniku kotla, čím zabráni jeho prehriatiu, ktoré by mohlo skončiť poškodením vykurovacieho systému. Záložný zdroj pre obehové čerpadlo, a teda aj záložný zdroj na krby by mal mať výstupné napätie v sínusovom tvare, ktorý je pre čerpadlá najvhodnejší.

UPS však môžete použiť aj ako záložný zdroj pre chladničku, televízor či iné zariadenia.

Typy záložných zdrojov podľa princípu

 • Offline (nazývané aj standby) – prepínajú na napájanie z batérie už pri minimálnych výpadkoch či podpätí v sieti. Na niektoré rýchle poklesy napätia však nestíhajú reagovať, preto sa nehodia pre napájanie obzvlášť citlivých zariadení ak máte nestabilnú rozvodnú sieť. Ich nevýhodou je tiež rýchlejšie opotrebovanie akumulátora.
 • Line–interactive – sú vybavené technológiou automatickej regulácie napätia (AVR), ktorá im umožní pružne reagovať aj na malé výkyvy napätia. Hodia sa všade tam, kde je rozvodná sieť menej stabilná.
 • Online – zariadenia pripojené k online UPS sú trvale napájané cez batériu i cez rozvodnú sieť zároveň. V prípade akýchkoľvek výkyvov napätia je teda okamžite k dispozícii energia z akumulátora. Online UPS poskytnú stabilné napájanie aj tým najcitlivejším zariadeniam. Na domáce použitie sú však zbytočne nákladné.

Záložné zdroje podľa vyhotovenia

 • Vežové (tower) – vzhľadom pripomínajú menšiu či väčšiu počítačovú skrinku. Ukladajú sa priamo na podlahu alebo na stôl, najčastejšie práve do blízkosti počítača.
 • Záložné zdroje do racku – sú vyhotovené ako zásuvné moduly do tzv. rack skriniek, do ktorých sa montujú celé zostavy serverov alebo sieťových prvkov. Používajú sa v stredne veľkých až veľkých firmách a ide o zariadenia vo vyšších cenových reláciách.
 • Brick (kváder) – vzhľadom pripomínajú nafúknutú 230 V predlžovačku. Samotné zásuvky sú umiestnené na vrchnej strane zariadenia a elektronika vo vnútri. Toto riešenie sa využíva pri lacnejších modeloch.

Parametre, vlastnosti a funkcie záložných zdrojov

 • Výkon – udáva maximálny možný príkon všetkých zariadení pripojených k UPS, pričom výrobcovia ho uvádzajú vo wattoch (W) i vo voltampéroch (VA). Pre domáce a kancelárske použitie postačí výkon cca 500 W. Výkon udávaný vo VA je obvykle vyšší, keďže indukčné a kapacitné spotrebiče potrebujú navyše tzv. jalový výkon – ide najmä o elektromotory, silné zosilňovače, ale tiež silnejšie PC zdroje a pod. Ak im ho zdroj nedodá, nebudú fungovať. Pri výbere výkonu si spočítajte výkony všetkých pripojených zariadení, myslite však na to, že napr. PC zdroj nepracuje vždy pri plnom výkone, ale pri bežnej kancelárskej práci má spotrebu okolo 150 – 200 W.
 • Doba výdrže – závisí najmä od kapacity akumulátora. Pri porovnávaní parametrov berte do úvahy aj fakt, či výrobca udáva výdrž pri plnom alebo polovičnom zaťažení.
 • Počet a typy zásuviek – väčšina UPS ponúka klasické 230 V zásuvky (tzv. francúzsky model), avšak nájdete aj modely osadené lichobežníkovými IEC zásuvkami, ktoré sa používajú na napájanie počítačov a monitorov. Niektoré záložné zdroje však umožňujú pripojiť aj počítačovú sieť či telefónnu linku a ochrániť ich pred prepätím.
 • Úsporný režim – záložné zdroje s touto funkciou dokážu šetriť el. energiu vypnutím niektorých svojich obvodov hneď ako zistia, že el. rozvodná sieť je dostatočne kvalitná a napätie nekolíše.
 • Vymeniteľný akumulátor – umožní vám jednoduché otvorenie zdroja a výmenu akumulátora cez predný panel. Práve ten je totiž najviac opotrebúvanou súčasťou. Na mnohé zdroje však môžete kúpiť aj akumulátory z druhovýroby, ktoré sú omnoho lacnejšie než originálne, a predĺžiť tak životnosť záložného zdroja za niekoľko eur.
 • Predĺženie výdrže – niektoré modely záložných zdrojov umožňujú pripojiť externý akumulátor, čím predĺžite ich výdrž.

Najobľúbenejšie záložné zdroje

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

10/01/2020 11:45
michal

zdravim otazocka ohladom zalozneho zdroja. vsade pise ze vydrz cca 10min a tak. kolko mi vydrzi LCD monitor so spotrebou 30w pri zaloznom zdroji 360w?

30/06/2021 11:28
Peťo H.

Mám záložný zdroj Fortron PPF4800305. Zatiaľ funguje spoľahlivo a nevyžaduje si žiadne nastavovania. Má nízky profil , kompaktné rozmery a je možné ho zavesiť aj na stenu. Podľa mňa má tento zdroj dobrý pomer ceny a kvality a spĺňa presne to, čo sa od neho očakáva. Má veľmi slušnú výdrž a pri výpadku napájania ste informovaní pípaním, ktoré sa opakuje každých 10 sekúnd. Ak hľadáte niečo lacné pre krátkodobé výpadky elektrického prúdu, tento zdroj môže byť pre vás fajn. Na záver ešte doplním, že výdrž je cca. 4 hodiny.

30/06/2021 13:10
Paľo

Som spokojný so záložným zdrojom APC BACK-UPS 1400 VA, pretože má dobrý pomer ceny a výkonu a na domáce použitie je úplne postačujúci. Prístroj je tichý, nemá displej a ani žiadne iné zbytočnosti, ktoré by zbytočne navýšili jeho obstarávaciu cenu. Používam ho doma už nejaký ten čas a je super, že po 10 minútach výpadku prídu k správnemu vypnutiu QNAPu a potom cca. ďalšie 2 hodiny sa mi napája anténa pre príjem internetu, respektíve WiFi router. Za mňa má tento záložný zdroj slušnú výdrž a spĺňa to, čo som od neho čakal.

06/08/2021 20:39
Simon

Kvalitný UPS za rozumnú cenu je Cyberpower UT650EG. Tento záložný zdroj je vhodný ku každému počítaču a navyše vyzerá elegantne, preto nepôsobí v miestnosti nežiadúco. Má malé rozmery, je kompaktný a zmestí sa prakticky kamkoľvek. Hľadal som lacný záložný zdroj, ktorý potrebujem len pre uloženie práce a pre bezpečné vypnutie počítača po výpadku elektrického prúdu. Plus dávam za dobre vymyslené a funkčné ledky, ktoré informujú o stave (zelená, žltá, červená). Ak ste nenáročný používateľ a hľadáte vhodný záložný zdroj pre domáce použitie, myslím si, že tento bude úplne postačujúci. Prúd u nás často nevypadáva, tak uvidím časom, ako si bude tento prístroj počínať v praxi.

25/12/2021 18:10
Peter

Zdravím všetkých.
Mal by som otázku týkajúcu sa napojenia ext. akumulátorov ku záložným zdrojom.
Konkrétne:
Vlastním zál.zdroj CyberPower LCD 1000VA-550W, ktorý má vstavaný akumulátor 12V-9Ah, zdroj funguje bezproblémovo. Hodnoty na displeji ukazuje korektne a s menšími odchylkami sa zhodujú so skutočnosťou
Kôli zvýšeniu kapacity, čiže aj času prevádzky zál. zdroja, som napojil 2-ext. akumulátory paralerne ku zdroju (ku vstavanému akum.) 12V-7Ah a 12V-28Ah.
A teraz konkrétne moja otázka znie, prečo na displeji zál. zdroja aj reálne, sú hodnoty totožné či už so zapojenými alebo odpojenými ext. akumulátormi.
Logicky pri vyššej celkovej kapacite akumulátorov, by mal byť aj čas prevádzky zál. zdroja väčší.
Vedel by mi to niekto vysvetliť (objasniť)?
Vďaka všetkým ktorí sa mi ozvú a mi to objasnia. Peter Š.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete, kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať – pripravili sme pre vás to najlepšie z...Publikované dňa: 11.08.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(86.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?

Po akej spájkovačke však siahnuť, aby ste si vybrali nástroj podľa vašich očakávaní? Poďte sa s nami pozrieť na najdôležitejšie kritéria.

Ako vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i BraunAko vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i Braun

Stolné mixéry patria medzi najobľúbenejšie kuchynské spotrebiče. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú kľúčové vlastnosti mixérov a aké funkcie majú moderné mixéry, ktoré vám môžu prípravu...

Infrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhodyInfrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhody

Infrasauna u vás doma? Prečo nie! Blahodárne účinky infrasauny si rozoberieme, no predovšetkým vedzte, že mať doma infrasaunu pre 1-2 osoby vôbec nie je nereálnym snom.