Ako vybrať záložný zdroj pre PC? Testy a recenzie UPS pomôžu vybrať

Zažili ste už situáciu, keď ste z dôvodu výpadku elektrického prúdu stratili niekoľkohodinovú prácu vykonanú na počítači? V týchto prípadoch vás vie zachrániť automatický záložný zdroj.

Spustenie záložného zdroja - UPS

Poradíme vám, ako si vybrať ten správny domov či do kancelárie a predstavíme vám tiež tri najobľúbenejšie modely.

Obľúbené modely záložných zdrojov

Ako fungujú záložné zdroje

Označujú sa tiež skratkou UPS podľa anglického „uninterruptible power supply“, čo doslova znamená neprerušiteľný zdroj napájania. Tieto zdroje sa používajú na napájanie zariadení, ktoré by pri výpadku el. energie mohli zapríčiniť napr. stratu údajov, ohrozenie bezpečnosti techniky alebo ľudí a pod.

Vkladanie záložného zdroja do stolového počítača

Okrem dlhších výpadkov napájania dokážu záložné zdroje ochrániť vaše zariadenia aj pred skokovými výpadkami alebo podpätím v napájacej sieti, ktoré často spôsobia samovoľné reštartovanie počítačov alebo iných zariadení.

Taktiež dokážu chrániť vaše zariadenia pre prepätím spôsobeným poruchami v el. rozvodnej sieti alebo účinkami atmosférickej elektriny.

Na čo sa používajú

V domácich a firemných podmienkach sú používané najčastejšie na zálohovanie napájania výpočtovej techniky. Sú určené na udržanie zariadenia v chode po dobu potrebnú pre jeho bezpečné vypnutie, t. j. pre uloženie rozpracovaných údajov a pod. Tomu zodpovedá aj kapacita ich akumulátorov, v závislosti od odberu pripojených zariadení dokážu bežné UPS na domáce či kancelárske účely udržať v chode zariadenie po dobu cca 10 – 30 min.

Nastavovanie záložného zdroja

Záložný zdroj elektrickej energie by mal byť aj súčasťou vašej kotolne. V prípade výpadku el. prúdu dokáže ďalej spoľahlivo napájať obehové čerpadlo i elektroniku kotla, čím zabráni jeho prehriatiu, ktoré by mohlo skončiť poškodením vykurovacieho systému. Záložný zdroj pre obehové čerpadlo, a teda aj záložný zdroj na krby by mal mať výstupné napätie v sínusovom tvare, ktorý je pre čerpadlá najvhodnejší.

UPS však môžete použiť aj ako záložný zdroj pre chladničku, televízor či iné zariadenia.

Typy záložných zdrojov podľa princípu

 • Offline (nazývané aj standby) – prepínajú na napájanie z batérie už pri minimálnych výpadkoch či podpätí v sieti. Na niektoré rýchle poklesy napätia však nestíhajú reagovať, preto sa nehodia pre napájanie obzvlášť citlivých zariadení ak máte nestabilnú rozvodnú sieť. Ich nevýhodou je tiež rýchlejšie opotrebovanie akumulátora.
 • Line–interactive – sú vybavené technológiou automatickej regulácie napätia (AVR), ktorá im umožní pružne reagovať aj na malé výkyvy napätia. Hodia sa všade tam, kde je rozvodná sieť menej stabilná.
 • Online – zariadenia pripojené k online UPS sú trvale napájané cez batériu i cez rozvodnú sieť zároveň. V prípade akýchkoľvek výkyvov napätia je teda okamžite k dispozícii energia z akumulátora. Online UPS poskytnú stabilné napájanie aj tým najcitlivejším zariadeniam. Na domáce použitie sú však zbytočne nákladné.

Záložné zdroje podľa vyhotovenia

 • Vežové (tower) – vzhľadom pripomínajú menšiu či väčšiu počítačovú skrinku. Ukladajú sa priamo na podlahu alebo na stôl, najčastejšie práve do blízkosti počítača.
 • Záložné zdroje do racku – sú vyhotovené ako zásuvné moduly do tzv. rack skriniek, do ktorých sa montujú celé zostavy serverov alebo sieťových prvkov. Používajú sa v stredne veľkých až veľkých firmách a ide o zariadenia vo vyšších cenových reláciách.
 • Brick (kváder) – vzhľadom pripomínajú nafúknutú 230 V predlžovačku. Samotné zásuvky sú umiestnené na vrchnej strane zariadenia a elektronika vo vnútri. Toto riešenie sa využíva pri lacnejších modeloch.

Parametre, vlastnosti a funkcie záložných zdrojov

 • Výkon – udáva maximálny možný príkon všetkých zariadení pripojených k UPS, pričom výrobcovia ho uvádzajú vo wattoch (W) i vo voltampéroch (VA). Pre domáce a kancelárske použitie postačí výkon cca 500 W. Výkon udávaný vo VA je obvykle vyšší, keďže indukčné a kapacitné spotrebiče potrebujú navyše tzv. jalový výkon – ide najmä o elektromotory, silné zosilňovače, ale tiež silnejšie PC zdroje a pod. Ak im ho zdroj nedodá, nebudú fungovať. Pri výbere výkonu si spočítajte výkony všetkých pripojených zariadení, myslite však na to, že napr. PC zdroj nepracuje vždy pri plnom výkone, ale pri bežnej kancelárskej práci má spotrebu okolo 150 – 200 W.
 • Doba výdrže – závisí najmä od kapacity akumulátora. Pri porovnávaní parametrov berte do úvahy aj fakt, či výrobca udáva výdrž pri plnom alebo polovičnom zaťažení.
 • Počet a typy zásuviek – väčšina UPS ponúka klasické 230 V zásuvky (tzv. francúzsky model), avšak nájdete aj modely osadené lichobežníkovými IEC zásuvkami, ktoré sa používajú na napájanie počítačov a monitorov. Niektoré záložné zdroje však umožňujú pripojiť aj počítačovú sieť či telefónnu linku a ochrániť ich pred prepätím.
 • Úsporný režim – záložné zdroje s touto funkciou dokážu šetriť el. energiu vypnutím niektorých svojich obvodov hneď ako zistia, že el. rozvodná sieť je dostatočne kvalitná a napätie nekolíše.
 • Vymeniteľný akumulátor – umožní vám jednoduché otvorenie zdroja a výmenu akumulátora cez predný panel. Práve ten je totiž najviac opotrebúvanou súčasťou. Na mnohé zdroje však môžete kúpiť aj akumulátory z druhovýroby, ktoré sú omnoho lacnejšie než originálne, a predĺžiť tak životnosť záložného zdroja za niekoľko eur.
 • Predĺženie výdrže – niektoré modely záložných zdrojov umožňujú pripojiť externý akumulátor, čím predĺžite ich výdrž.

Top 3 najobľúbenejšie záložné zdroje

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

10/01/2020 11:45
michal

zdravim otazocka ohladom zalozneho zdroja. vsade pise ze vydrz cca 10min a tak. kolko mi vydrzi LCD monitor so spotrebou 30w pri zaloznom zdroji 360w?

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Retro obývačka - stavte na explóziu farieb Retro obývačka - stavte na explóziu farieb

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...

Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte? Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte?

Máte doma závesy? Hodia sa nielen do obývačky či spálne, ale aj do detskej izby a kuchyne. Sú dekoračným doplnkom, ktorý dodá miestnosti svojský ráz.

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...Publikované dňa: 11.08.2019
Hodnotenie článku:
(86.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Odvlhčovač vzduchu pomôže pri sušení bielizne i proti plesni. Poradíme, ako vybraťOdvlhčovač vzduchu pomôže pri sušení bielizne i proti plesni. Poradíme, ako vybrať

Spôsobuje vám vlhký vzduch problémy s tvorbou plesní alebo dokonca zdravotné komplikácie? V tom prípade vám pomôže odvlhčovač vzduchu. Pozrite sa, ako vybrať vhodný do vášho bytu.

Návod, ako správne používať klimatizáciu – nastavenie, odvlhčovanie, ako vypnúť klimatizáciuNávod, ako správne používať klimatizáciu – nastavenie, odvlhčovanie, ako vypnúť klimatizáciu

Mobilné klimatizácie sú pre mnohých skvelým pomocníkom, ako prežiť horúce letné dni. Poradíme vám, ako klimatizáciu používať správne, aby ste neohrozili svoje zdravie

Výhody a nevýhody umývačiek riadu: Životnosť, spotreba vody, radyVýhody a nevýhody umývačiek riadu: Životnosť, spotreba vody, rady

Umývačka riadu sa stala už akousi „basic“ súčasťou vybavenia kuchyne. Premýšľali ste ale nad tým, či je umývačka taká výhodná, ako sa to zdá? Alebo poznáte všetky jej výhody a nevýhody,...