1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Ako vybrať záložný zdroj pre PC? Testy a recenzie UPS pomôžu vybrať

Zažili ste už situáciu, keď ste z dôvodu výpadku elektrického prúdu stratili niekoľkohodinovú prácu vykonanú na počítači? V týchto prípadoch vás vie zachrániť automatický záložný zdroj.

Spustenie záložného zdroja - UPS

Poradíme vám, ako si vybrať ten správny domov či do kancelárie a predstavíme vám tiež tri najobľúbenejšie modely.

Obľúbené modely záložných zdrojov

Ako fungujú záložné zdroje

Označujú sa tiež skratkou UPS podľa anglického „uninterruptible power supply“, čo doslova znamená neprerušiteľný zdroj napájania. Tieto zdroje sa používajú na napájanie zariadení, ktoré by pri výpadku el. energie mohli zapríčiniť napr. stratu údajov, ohrozenie bezpečnosti techniky alebo ľudí a pod.

Vkladanie záložného zdroja do stolového počítača

Okrem dlhších výpadkov napájania dokážu záložné zdroje ochrániť vaše zariadenia aj pred skokovými výpadkami alebo podpätím v napájacej sieti, ktoré často spôsobia samovoľné reštartovanie počítačov alebo iných zariadení.

Taktiež dokážu chrániť vaše zariadenia pre prepätím spôsobeným poruchami v el. rozvodnej sieti alebo účinkami atmosférickej elektriny.

Na čo sa používajú

V domácich a firemných podmienkach sú používané najčastejšie na zálohovanie napájania výpočtovej techniky. Sú určené na udržanie zariadenia v chode po dobu potrebnú pre jeho bezpečné vypnutie, t. j. pre uloženie rozpracovaných údajov a pod. Tomu zodpovedá aj kapacita ich akumulátorov, v závislosti od odberu pripojených zariadení dokážu bežné UPS na domáce či kancelárske účely udržať v chode zariadenie po dobu cca 10 – 30 min.

Nastavovanie záložného zdroja

Záložný zdroj elektrickej energie by mal byť aj súčasťou vašej kotolne. V prípade výpadku el. prúdu dokáže ďalej spoľahlivo napájať obehové čerpadlo i elektroniku kotla, čím zabráni jeho prehriatiu, ktoré by mohlo skončiť poškodením vykurovacieho systému. Záložný zdroj pre obehové čerpadlo, a teda aj záložný zdroj na krby by mal mať výstupné napätie v sínusovom tvare, ktorý je pre čerpadlá najvhodnejší.

UPS však môžete použiť aj ako záložný zdroj pre chladničku, televízor či iné zariadenia.

Typy záložných zdrojov podľa princípu

 • Offline (nazývané aj standby) – prepínajú na napájanie z batérie už pri minimálnych výpadkoch či podpätí v sieti. Na niektoré rýchle poklesy napätia však nestíhajú reagovať, preto sa nehodia pre napájanie obzvlášť citlivých zariadení ak máte nestabilnú rozvodnú sieť. Ich nevýhodou je tiež rýchlejšie opotrebovanie akumulátora.
 • Line–interactive – sú vybavené technológiou automatickej regulácie napätia (AVR), ktorá im umožní pružne reagovať aj na malé výkyvy napätia. Hodia sa všade tam, kde je rozvodná sieť menej stabilná.
 • Online – zariadenia pripojené k online UPS sú trvale napájané cez batériu i cez rozvodnú sieť zároveň. V prípade akýchkoľvek výkyvov napätia je teda okamžite k dispozícii energia z akumulátora. Online UPS poskytnú stabilné napájanie aj tým najcitlivejším zariadeniam. Na domáce použitie sú však zbytočne nákladné.

Záložné zdroje podľa vyhotovenia

 • Vežové (tower) – vzhľadom pripomínajú menšiu či väčšiu počítačovú skrinku. Ukladajú sa priamo na podlahu alebo na stôl, najčastejšie práve do blízkosti počítača.
 • Záložné zdroje do racku – sú vyhotovené ako zásuvné moduly do tzv. rack skriniek, do ktorých sa montujú celé zostavy serverov alebo sieťových prvkov. Používajú sa v stredne veľkých až veľkých firmách a ide o zariadenia vo vyšších cenových reláciách.
 • Brick (kváder) – vzhľadom pripomínajú nafúknutú 230 V predlžovačku. Samotné zásuvky sú umiestnené na vrchnej strane zariadenia a elektronika vo vnútri. Toto riešenie sa využíva pri lacnejších modeloch.

Parametre, vlastnosti a funkcie záložných zdrojov

 • Výkon – udáva maximálny možný príkon všetkých zariadení pripojených k UPS, pričom výrobcovia ho uvádzajú vo wattoch (W) i vo voltampéroch (VA). Pre domáce a kancelárske použitie postačí výkon cca 500 W. Výkon udávaný vo VA je obvykle vyšší, keďže indukčné a kapacitné spotrebiče potrebujú navyše tzv. jalový výkon – ide najmä o elektromotory, silné zosilňovače, ale tiež silnejšie PC zdroje a pod. Ak im ho zdroj nedodá, nebudú fungovať. Pri výbere výkonu si spočítajte výkony všetkých pripojených zariadení, myslite však na to, že napr. PC zdroj nepracuje vždy pri plnom výkone, ale pri bežnej kancelárskej práci má spotrebu okolo 150 – 200 W.
 • Doba výdrže – závisí najmä od kapacity akumulátora. Pri porovnávaní parametrov berte do úvahy aj fakt, či výrobca udáva výdrž pri plnom alebo polovičnom zaťažení.
 • Počet a typy zásuviek – väčšina UPS ponúka klasické 230 V zásuvky (tzv. francúzsky model), avšak nájdete aj modely osadené lichobežníkovými IEC zásuvkami, ktoré sa používajú na napájanie počítačov a monitorov. Niektoré záložné zdroje však umožňujú pripojiť aj počítačovú sieť či telefónnu linku a ochrániť ich pred prepätím.
 • Úsporný režim – záložné zdroje s touto funkciou dokážu šetriť el. energiu vypnutím niektorých svojich obvodov hneď ako zistia, že el. rozvodná sieť je dostatočne kvalitná a napätie nekolíše.
 • Vymeniteľný akumulátor – umožní vám jednoduché otvorenie zdroja a výmenu akumulátora cez predný panel. Práve ten je totiž najviac opotrebúvanou súčasťou. Na mnohé zdroje však môžete kúpiť aj akumulátory z druhovýroby, ktoré sú omnoho lacnejšie než originálne, a predĺžiť tak životnosť záložného zdroja za niekoľko eur.
 • Predĺženie výdrže – niektoré modely záložných zdrojov umožňujú pripojiť externý akumulátor, čím predĺžite ich výdrž.

Top 3 najobľúbenejšie záložné zdroje

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.

Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu

Či máte doma škôlkara, alebo už školáka, stolík je preňho nevyhnutnou pomôckou – slúži na kreslenie i na písanie, na hranie sa i tvorenie.Publikované dňa: 11.08.2019
Hodnotenie článku:
(86.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepší bazénový vysávač? Zander, Dolphin, Interx alebo Reactions? Najlepší bazénový vysávač? Zander, Dolphin, Interx alebo Reactions?

Aj vy máte na záhrade bazén alebo sa chystáte na jeho výstavbu? V tom prípade si určite prečítajte náš návod, v ktorom vám poradíme všetko, čo o bazénových vysávačoch potrebujete vedieť.

Ultrazvuková čistička na šperky i okuliare. Recenzie poradia tie najlepšie! Ultrazvuková čistička na šperky i okuliare. Recenzie poradia tie najlepšie!

Ultrazvukové čističky sú veľmi šikovné zariadenia, ktoré slúžia na čistenie širokej škály rôznorodých predmetov. Tento produkt však ešte nie je medzi ľuďmi veľmi rozšírený, a preto sme...

Najlepšia kamera do auta s GPS a nočným videním? Xiaomi aj Prestigio Roadrunner 140 Najlepšia kamera do auta s GPS a nočným videním? Xiaomi aj Prestigio Roadrunner 140

Ak trávite veľa času za volantom, určite ste už boli svedkom nejednej nebezpečnej situácie. Kamerový záznam z palubnej kamery v aute vám možno raz príde vhod ako objektívne svedectvo....