Ako vyhnať (susedovu) mačku zo záhrady? Mačky neznášajú odpudzovače

Možno by ste si ani nepovedali, že mačka vôbec môže byť považovaná za škodcu. Ten, kto však už s mačkami v záhrade či skalke problém mal, vie, o čom je reč. V takomto prípade nemožno ani zďaleka hovoriť o domácom miláčikovi, ktorý je stvorený iba na maznanie.

Mačka v záhrade môže byť problém

Samozrejme, mačky v okolí môžu zabezpečiť, že vo vašej blízkosti sa neobjavia iné druhy škodcov, ako napríklad myši, potkany či iné hlodavce. Úžitok tak rozhodne prinášajú. Avšak, nie vždy je ich aktivita úplne v norme.

Mačka domáca, domestikovaná malá šelma, ktorá je známa svojou prítulnosťou a hravosťou. Ich roztopašnosť však niekedy spôsobuje, že naša záhradka vyzerá ako jedno veľké ihrisko. Najväčším problémom je pravdepodobne ich fyziologická potreba, ktorú mačky vykonávajú práve na miestach, kde si to vôbec neželáme. Problémom sú aj túlavé mačky, ktoré sa u nás zdržiavajú, prespávajú a častokrát aj množia.

Rozhodne nechceme úlohu tohto domáceho miláčika znevažovať, pripomíname však, že niekedy ide láska bokom a treba rázne zakročiť. Ako sa zbaviť túlavých mačiek? Ako vyhnať mačky zo záhrady? Ponúkame vám overené riešenia.

Obľúbené produkty


Pozor na mačacie výkaly v záhrade

Mačací trus v záhrade môže spôsobiť hneď niekoľko problémov, ktorým sa je lepšie vyhnúť. Ide najmä o:

  • Znečistenie pôdy - takto znehodnotená pôda môže byť menej vhodná pre pestovanie rastlín a zeleniny. Okrem toho môže prísť k narušeniu ekosystému v záhrade
  • Výskyt parazitov - rôzne patogény a parazity, ktoré sa nachádzajú v mačacom truse, dokážu prežívať v pôde a môžu byť škodlivé pre ľudí aj iné zvieratá. Jednou z najnebezpečnejších ochorení, ktoré (túlavé) mačky prenášajú, je toxoplazmóza. Tá môže spôsobiť zdravotné problémy u tehotných žien, detí a ľudí s oslabeným imunitným systémom.
  • Poškodenie rastlín a úrody - mačky, ktoré pravidelne kopú jamky na vykonanie potreby, dokážu poškodiť koreňový systém rastlín. Okrem toho si bežne pochutnávajú na úrode, kvôli čomu ju následne nemožno využiť pre potreby domácnosti.

Sprej proti mačkám

Spreje sú založené na rovnakom princípe ako spreje proti iným škodcom (hlodavcom). Ich úlohou je mačky z priestranstva vypudiť, respektíve ich úplne vyhnať. Miesto, ktoré chceme ochrániť proti mačkám, stačí postriekať prípravkom a počkať na účinok. Ide totiž o pomerne individuálne reakcie. Niektorým mačkám vôňa takéhoto prípravku vôbec neprekáža a nemusíme tak dosiahnuť účinný výsledok.

Spreje na odpudzovanie mačiek

Jedným z populárnych prípravkov je MIAU Cat Stop alebo AgroBio Kúzlo Prírody. Ceny sú rôzne, no konkrétne tieto výrobky zoženiete v hodnote od 5 – 10€. Výhodou je takisto, že spreje pohlcujú mačacie pachy.

Ultrazvukový odpudzovač (plašič) mačiek

Neželanú návštevu môžeme vyriešiť aj ultrazvukovou plašičkou, ktorá vydáva zvuk na vysokej frekvencii. Sluchové orgány človeka ho však nezachytia. Takúto plašičku môžete použiť ako na ochranu vnútorných, tak i vonkajších priestorov. Môžete ju napájať buď to elektrickým zdrojom alebo batériou.

Plašičkou by ste mali zabezpečiť, že mačky by sa v danom priestranstve viac pohybovať nemali. Známym výrobcom všetkých druhov plašičiek je český výrobca Deramax. Jeho výrobok proti mačkám Deramax Kitty a všeobecne odpudzovače tohto druhu zoženiete zhruba od 40€. Nevýhodou azda môže byť iba reakcia vašich domácich miláčikov, ktorí si na tento zvuk nemusia zvyknúť.

Rastliny proti mačkám (prírodné odpudzovače)

Veľmi ekologický spôsob, ako sa škodcov zbaviť, je vysadiť si prírodné odpudzovače mačiek. Mačky neznášajú vôňu cesnakulevandule či rozmarínu. Ak chcete teda mačky zo záhrady vyhnať bez využitia násilnejších metód, vysaďte tam aj tieto rastliny. V prípade záhonov je účinná klasická ChryzantémaRuta voňavá, Kocúrnik obyčajný, Eukalyptus alebo tzv. "Mačací citonovník" Coleus Canina, ktorá svojou vôňou pripomína psí moč. Zároveň vám tieto rastliny pomôžu odohnať aj lietajúci hmyz. Dva v jednom.

Pozor však na bylinky ako medovka alebo mäta. Podľa niektorých názorov mačky skôr prilákajú svojou prenikavou vôňou.

Prírodné odpudzovače mačiek

Mačky neznášajú vodu a psov

Ide síce o väčšiu investíciu, no oplatí sa investovať do systému závlahy do záhrady. Nielen preto, že vašej záhrade zabezpečíte adekvátnu starostlivosť, ale takisto vytvoríte skvelú prevenciu voči výskytu mačiek. Mačky totiž vodu nenávidia a z ďaleka sa jej vyhýbajú.

Overené recepty, ktoré ľudia používajú voči mačkám, môžete vyskúšať takisto. Jednou z možností je použitie octu. Stačí ocot pravidelne striekať napríklad na kamene v skalke alebo na handričky, ktoré rozmiestnite po záhrade. Ďalšou a účinnou možnosťou je, že rozsypete po záhrade čierne korenie. To pri typickom pátraní mačkám poriadne prečistí nosné dierky a zaručene sa na takéto miesto nevrátia. Babské rady proti mačkám odporúčajú aj tabakhorčicový olej a mletú kávu.

Pes fungoval vždy! Pes je strážcom vlastného teritória a cudzia mačka je preňho výzva, s ktorou si poväčšine hravo poradí. 

Pes odoženie mačku zo záhrady

Zábrana na plot proti mačkám

Inštalácia mechanickej zábrany - spravidla ide o ostnatý pás s hrotmi, ktorý sa pripevňuje na ploty, múriky či brány, zabráni túlavej alebo susedovej mačke preliezť do vašej záhrady. Ďalším riešením je elekrická ohrádka, ktorá po kontakte s plotom vyšle neškodný elektrický impulz, ktorý mačku ihneď odoženie. Na vrchnú časť plotu sa dá tiež pripevniť sieťka proti mačkám. Vyžaduje si to však dávku zručnosti, pretože sieťka musí byť napnutá, aby ju mačka nedokázala preliezť.

Otrava na mačky nie je riešenie

Nehumánnym spôsobom, ktorý by ste rozhodne preferovať nemali je otrava mačiekNikdy!!! Je to naozaj neetické a nesprávne, hoci ľudia často využívajú aj tento spôsob. Takýto radikálny prístup však nič nerieši. Pomôžte si radšej radami, ktoré sme prezentovali v našom článku.

Galéria obrázkov

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

11/07/2017 12:06
Katka

naša mačka chodí každý rok mamke vyžierať uhorky :D viac škody nenapácha, tak ju ani nejako extra nevyháňame.. však keď jej chutí, nech si dá :-D :-D

26/05/2018 14:54
Ivana

Ja som citala, ze pre macky je velmi nebezpecny paralen alebo ibuprofen. Potesilo ma to, konecne viem ako na nich :( seru nam po dvore, nemaju tu co hladat, uz nam lezu poriadne na nervy.

15/06/2018 19:31
jano

ten paralen idem vyskusat lebo cudzie macky nam tu zeru na zahrade vtacikov a seru nam rovno pred dvere potvory, aj vy ludia co tie macky stale chovate tak si to zatvorte niekde do bytu a nepustajte inym po zahradach nikoho tie vase smrady nezaujimaju, len to choroby prenasa

07/07/2018 14:22
MM

Rozmarín asi veľmi neodpudzuje, lebo mne urobili mačky z bylinkovej záhrady , v ktorej mám aj rozmarín mačací záchod

05/04/2020 10:31
milan

Takisto aj čierne mleté korenie nefunguje /asi/ . Kúpil som 20g mletého čierneho korenia /silne aromatického/ , vysypal na úzko na dĺžku 3metrov pred tujami a na druhý deň ráno sa na tom mieste mačka vyhrievala na slnku, neveril som vlastným očiam. Teraz kúpim kilové balenie korenia na 5metrov a hádam to už nebude mačička ignorovať.

17/04/2020 07:08
Mirka

Aj som sa zasmiala, práve v cesnakovom záhone sa jej najlepšie kaká

21/10/2018 22:23
OP

Vam dobre ***** na tu vašu hlavičku ? Jano: Ty si myslíš,že tvoj názor niekoho zaujíma? Tá mačka čo ti ser*e na dvore zabraňuje premnozeniu myší a potkanov a vtáky chytá,lebo je predator,žeby? A keby nechytala,tak ti tie vtáky budú sra* na tú tvoju záhradu :-) A asi ťažko prenáša mačka choroby keď je to jedno z najcistotnejsich zvierat sveta. Ak sa nechytis divej mačky tak sa ti nič nestane .:-):-):-):-)

21/07/2019 12:46
Marta

Ten kto chce mať mačku ako miláčika nech si ju láskavo má na svojom pozemku,
a nie škodiť susedom.Nám sedáva susedová mačka na okne a špini pod okno mne to tiež vadí.

18/05/2021 12:00
Martin

Tak u nás sú myši a hraboše neskutočne premnožené ale susedova mačka k nám chodí len vytrhávať kvetinové záhony a potom sa do nich vykadí. A na tie myši sere tiež. Od Jara to už je tak škoda za 200 evry čo povyšklbávala tá mačka. Každý deň tak zo 5 rastlín. Mamka je s toho úplne nešťastná, celí deň sa babre zo záhradou a v noci príde mačka a je po radosti. Vyhadzovať hovná a zachraňovať čo sa dá. A sused má v pi....či. on nemá v záhrade nič tak mu tam nič nezničí. A takéto eko humánne plašiče čo tu spomínajú fungujú len 2-3 dni a na celú záhradu toho treba celkom dosť tak neviem kto by to platil a aplikoval pomáli každý druhý deň keďže sa polieva a to sa všetky tie odpudzovače zmyjú.

26/03/2019 13:18
Marta

Pýtam sa Ivanky, ako ten Paralen aplikovať? Ďakujem za odpoveď.

22/01/2020 19:49
Alojz

Ivano a Marto, ste ludia ?
Ivano a Marto, zviera uz nie je vec!
Ivano a Marto, dajte si pozor na to co pisete !!!

26/03/2019 20:44
jano

Marta, chyt ten paralen a nastop si ho rovno do analu. Najlepsie aspon tri alebo styri.. Slobodu zvierat na vas.

16/04/2019 19:22
Maria

Zial, len neznaly veci moze tvrdit ze macka neprenasa choroby. Macky prenasaju vela nakaz a to dokonca aj vtedy, ked su pravidelne odcervovane. Najvacsie nebezpecenstvo macky predstavuju pre tehotne zeny, ale aj pre deti ktore sa hraju na dvore a v zahrade, kde sa zdrzuju macky. Nakaza macacimi parazitmi vyvolava najroznejsie ochorenia ktore mozu skoncit mrtvicou, emboliou, infarktom, oslepnutim. K macacim parazitozam patri napr. toxoplazmoza, toxocara, bartonela... Ak neverite, overte si to u skusenych parazitologov a budete mat zimomriavky. Nebezpecne je konzumovat produkty zo zahrad kde sa macky zdrziavaju. Bezne umytie nestaci. Treba zahrady zabezpecovat pred mackami. Podobne to plati aj pre psy (psia toxocara).

17/04/2020 19:19
Nela

veru moj ujo chytil toxoplazmozu od mačky a oslepol kvoli tomu na jedno oko

23/04/2019 14:29
Maria Stranavova

suhlasim s Mariou ze kocky maju rozne nebezpecne choroby.Nam chodi do zahrady susedova kocka kde sadim zeleninu,dvom mojim dceram v tehotenstve zistili prekonanu toxoplazmu .Nastastie bola prekonana.Kocky nemaju rozum preto by sme ho mali mat my dospeli.Urcite by sme tomu mali zabranit ale nie aby to ublizilo kockam.

01/05/2019 12:23
Palo

Paralen rozdrvit aspon 3 x 500 a dat do oleja napr z ryb ( prekryje chut a smrad paralenu) nasledne pridajte nejake surove masko aspon trochu do misticky a macicka bude hore bruskom co nevidiet... srat a stat po zahrade a po nabytku , kam mi chodia deti; tak to nie.... pekne krasne vykapu... na mysi mam tiez dobry patent... kde byvam ja, iny nech nebyva , alebo nech si plati najom- osrat vsetkych ochranarov- nech si nechavaju stat a srat do postele oni!!!!

16/05/2019 21:25
Martin

Zdravim vsetkych. Rychlo trovit! Lebo macka to je jedna infekcna a paraziticka skrinka. Su zname pripady, kedy maciako olizlo dieta a do tyzdna sa robil pohreb. Boji za vody? Ha ha, teraz tu tyzden v kuse lialo, konecne prestalo prsat, isel som sa pokochat na trvanik ale moc dlho som potesenie nemal, lebo som iba zbieral smradlave hovna s odporom mne vlastnym. Ani tie byliny nepomahaju. Nastahovala sa nam tu suseda, ktora ich doma chova /krizom cez cestu takze to maju kusom sa u mna vy.../ a ma ich udajne vyse 200! Uz tri krat som mal kokcidiozu v chove sliepok a to prave koli tym uzasnym mackam, lebo v noci sa vy ... asj tam a rano to slepice samozrejme musia ochutnat. Sused ich uz chova v katakombach, ale aka to kvalita takej sliepky, ktora nevidi denne svetlo ci zelenu travicku? No dakujem za ten napad z Paralen, dufam ze bude ucinkovat, ale aj tak to bude boj, lebo >200 maciek nie je lahke zlikvidovat.

23/05/2019 18:20
Maroš

Mám veľmi rád zvieratá, vlastním dve mačky a psa. Pes je naučený srať na svoje miesto a kočky do bedničky s pieskom aby nesrali u susedov. Od susedov vyžadujem to isté, inak môj dvor - moje pravidlá. Bez pardonu cudzie mačky strielam. Ochranárom sa to môže zdať nemorálne ale ako pes, tak aj mačka sa dokážu určité veci naučiť, takže je to o chcení ľudí.
Osobne som investoval do rôznych odpudzovačov cca 600€. Cudzie mačky mi zrychtovali trávny koberec za 3 týždne, kvetinové záhony manželky ľahli popolom opakovane, všade hovná a v lete smrad. Nie som sponzorom a ani otrokom cudzích mačiek.
Keď cudzia príde a ľahne si, poprípade loví, nemám problém. Sranie a šťanie nech si nechá pre svojho majiteľa.
Ešte raz, aj mačka sa dá naučiť špiniť na miesto, ktoré ma vyhradené

23/05/2019 18:31
Maroš

Odkaz autorovi článku - večnému študentovi:
Na plašiče si ako mačka tak aj pes po čase zvyknú ( cca mesiac )
Čierne korenie - účinnosť maximálne 24 hodín, potom zvetrá tak ako ocot.
Spreje sú účinné maximálne 4 dni, potom sa aplikácia musí opakovať ( za dobrého počasia, pri daždi je to nefunkčné ihneď )
Chcel by som vidieť Vaše rady a použitie pri záhradke aspoň 12m x 12m

24/05/2019 13:19
Mirka

https://www.macaciespektrum.sk/news/lieciva-a-pripravky-ktore-su-pre-nasich-milacikov-nebezpecne/

05/09/2019 08:41
Jeden

No, po prečítaní týchto príspevkov žasnem nad sterilnosťou a umelohmotnosťou tejto spoločnosti. Začínam nadobúdať presvedčenie, že jediný škodca je človek..

15/09/2019 09:23
Sasa

Použite pár zelených mini guličiek prostriedku STOP IT CAT, hlavná zložka CITRONELA alebo v preklade CITRÓNOVÁ TRÁVA a ubezpečujem vás, že žiadna mačka ani kocúr sa nepriblíži na to miesto! Kúpite v každej zoo predajni, ja kupujem v Zooplus. Stojí to pár eúr a vydrží strašne dlho. Dá sa to aj humánne, to zviera za to nemôže, preto sa to volá zviera a nie človek. Zviera má iba inštinkt, ale my ľudia máme inteligenciu, tak ju používajme.

03/05/2021 13:15
Mária Bestrová

Dobrý deň,
v Zooplus- e neviem nájsť taký výrobok. Nepomýlili ste sa? Sme zúfalí, otráviť ich nechceme, ale čo spravia na našej záhrade, tak to nie je možné. Celá záhradka je zakrytá so sieťkou , aj tak sa tam vykadia.
Ďakujem za odpoveď-
Bestrová

04/05/2021 11:25
Laura

Dobrý deň,
vyskúšajte e-shop dobramiska.sk, tam prípravok Beaphar odpudzovač Stop It Cat majú.

23/07/2021 00:47
Dominika

Okrem stop it cat gulocok som vyskusala vsetko. Vyhodila som hromadu penazi na cudzie "radosti" kvoli humannosti. Mnohi majitelia sa macke tesia, no nevychovaju ju, ale vyhovuje im fakt ze kde macka zerie tam nekadi a kazdy sused co sa ozve je hned nechapavy tyran ???? S radostou vyskusam ibalgin ???????? uz som im davala do vody aj dezinfekciu ale nenapadlo ma prekryt pach rybami. Nie som bezcitny clovek, ale nemam energiu tyzdenne naskladat 1/3 kontajnera hovien lebo susedia su hluchy a urazlivy. S tymi milovnikmi sa to neda ???? je mi jedno kto tu co ku mne napise, vam nech cudzie macky seru aj do hlavy komu sa nepaci co pisem. Su premnozene, su vsade, par maciek hore-dolu sa kantry bezne. A obecny urad ci magistrat urobi hovno. Skusala som uz vsetko humanne. Nikto mi s humannym riesenim nepomohol a ja nie som ochotna zit teraz zvysok zivota s cudzimi vykalmi pred domom lebo macke "nerozkazes" ,pre niekoho je priorita macka pre niekoho zahrada ???? ja dom.zviera nemam, nechcem, nemienim sa o to starat alebo nato minat, takze od nich chcem pokoj.

23/09/2019 04:33
jano

s tými otravami opatrne, lebo zbytočne otrávite aj ježka a podobné živočíchy, keď už tak to dajte na nejakú lavičku kde mačka vyskočí ale ježko sa tam nedostane

10/05/2020 17:00
Milan

Jedno je isté,ak má niekto dáke zviera,má sa oň starať a nenechať ich škodiť susedom.Nechápe to iba primitív,a tých je bohužial dosť.Hlavne medzi ochranármi,však ?

07/06/2020 18:47
Johny

Primitiv si jedine ty..zaradujes sa medzi ludi,ktory by dokazal otravit aj ine zivocichy okrem maciek..mne na pozemku obcas oserie auto nejaky drozd,alebo vrabec a ani ma nenapadne im nasypat otravu..aj susedov kocur k nam obcas zavíta..pustim ho cez branu von a hotovo..

25/08/2020 08:51
Eva

Johny - "obcas" je klucove slovo. A nie ked denno-denne 3-4 x musis spod carportu/garazoveho statia odstranovat vykaly susedovych maciek. Ako susedia sa nemaju o nic zaujem a ziaden respekt, tak isto ani macky.
Spreje ani cierne korenie nepomahaju, rozmarin a cesnak tiez nie. tak skusime nieco ine :-)

25/09/2020 11:35
Dzono

Mačke ublíži len kryptopedofilny sadista alebo prasivy šimpanz. Ľudské odpady, vyberte si z týchto dvoch možností. Ešte k tomu ich trávite, čo je jedna z najhorších smrtí. V každom prípade je to od septembra 2018 trestný čin aj v tejto rozvojovej osade. A verte tomu, že tie vaše primitívne papule raz padnú na zuby, keď sa tým začnú novšie generácie policajtov zaoberať.

25/09/2020 13:24
Milan

Celý život chovám zvieratá,psy,mačky,starám sa tak o ne,že si niektorí tukajú ,na hlavu že to prehánam,ale moje neotravujú susedov ani nechodia tam kadit,sú vychovaný,a taktiež neznesem aby mi cudzie mačky osierali zeleninu a trávnik,preto som podla niektorých chytrolínov prašivý šimpanz a ludský odpad ? Nech sa každý pozrie do svojho hrnca a potom može kritizovat druhého,pokial to dokáže jeho inteligencia.

12/04/2021 20:32
Sonicka

Super článok, ďakujem :-).
Akurát som dnes rozmýšľala ako moju polročnú potvoru odnaučim chodiť vykonávať potreby do záhradky ???? vyskúšam korenie, ocot ak nie tak sprej.
Prekvapuje ma nenávisť niektorých komentujúcich, žijete v prírode kde je milión zvierat, hmyzu a žijú tu s nami rovnako ako my s nimi. Nikdy nezabezpečite 100% ochranu. Úprimne ľutujem zvieratko, ktoré príde pri takýchto ľuďoch o život. X krát mi po dvore behala líška, kuna, cudzie mačky, nikdy by som nemala srdce otráviť alebo zabiť zvieratko z takéhoto šialeného dôvodu. Existuje plno iných humánnejšich spôsobov, avšak nie každý je schopný zvoliť to čo je menej drastické pre uspokojenie jeho chamtivých potrieb.

23/07/2021 01:06
Dominika

Neviem co by robil hocikto iny keby sa mu denne chodil sused alebo kludne bezdak vykadit do zahrady, ci by ste boli taky humanny a trpezlivy aj k cloveku, ze by ste s usmevom po nom upratovali xyz rokov hovna ako to chcete po ludoch ktorym hlupe zviera bez zvykov vadi lebo im nici domov a ukrajuje z rozpoctu ???? nijake humanne triky nefunguju, ibazeby to chceli milovnici zvierat susedom bez zvierat a zo skodami po nich preplatit alebo chodit na brigady pratat vykaly po ich milacikoch ????

27/08/2021 20:27
Tom

No teda vy na to idete tak ze by ste cicky aj otrovili ale mne mačku stačí iba vyhnať, asi ešte nikdo neskúsil napr dum bum f2, alebo ak sa cicka vráti 5g ak to niekdo nepozná sú to super silné petardy ktorý ak ju pekne cicke hodíte pod nohy im ju odtrhne (vyskúšané). Všetci sa boja tohoto nápadu????? A trovenia paralelnom sa nebojíte???

16/09/2022 23:59
Kika

Bodaj by si si hlavu odtrhol - nepouzivas, nepotrebujes, takze ti nebude chybat.

14/09/2021 06:45
Jozef

"Otrava na mačky" -> "Takýto radikálny prístup však nič nerieši."
Suhlasim, ze to je neeticke, ale ako ste sa dopracovali k tomu, ze to nic neriesi?

09/02/2022 15:10
Edita

Odkazujem všetkým dementom co sú proti mačkam, aby išli bývať do paneláku. Tam vám mačky srať nebudú po záhrade. Kto chce bývať v rodinnom dome, tak je úplne normálne ze tam chodia cudzie zvieratka. S pamätajte sa ludia????????

16/09/2022 02:59
Ivan

Tom ...ty primitívny d***ý z**d!
Takže ty máš vyskúšanú "dum bum f2" a mačka odtrhnutú nohu, hej?
Prajem ti niečo podobné (napr. by si aj ty mohol príjsť o končatinu - nohu/ruku napríklad pri autonehode.
Sa zamysli nad sebou, primitív jeden...

17/09/2022 09:55
Emilia

...mam suseda rozvedeneho 3-4r.zacal byvat v zastrcenej zahr.chatke svojej mamy !!!!neviem co si kompenzuje....ale rok drzi v chatke macku,ktora neskutocne place!!!(ze vraj caka na sterilizaciu...ze vraj???) teraz uz len chuda chrci...( naj.4 susedia to tu zle uz vnimame a nevladzeme to pocuvat....)...zacal tu zavadzat maniere krmenia surovym masom!!!krky -zaludky pecienky 3-4 poschodia prepravok ...hrdo nosi denne do zahrady.... no doslova kopy rozhadzane po celej zahrade, ale vedla u jeho stryka(ktory si to tiez nepraje!!!) pre VRANY - HAVRANY pravidelne !!! tie doslova prilakal z okrajovej casti !!!sem do obytnej zahradkarskej casti, kde byvame mame male deti....roznasaju maso v zobakoch!!! sycia - krakaju - biju sa !!! nam po strechach vysokych smrekoch no a hlavne spinia hnusne agresivne krakaju...preletuju!!! Dozaduju sa krmenia!!!...no a macky ?...napadane maso hladaju behaju nam po strechach garazi....a zahradnych chat ... potom sype doslova kopy macacieho krmiva do travy! misky masa dava uz aj na tu jeho budu....kde celorocne byva!!! vesia vsade krmitka pre spevavcov... nachadzame male spevavce roztrhane od maciek...a dorazane od strak!!!.no a tak zrazu je tu naj.30 strak!!! 17 maciek !!!a viac ako 80 a viac vran.... 20 hrdliciek...no dobreee v pohode !!!!ale viete si predstavit, ked straka zerie macacie krmivo !!!ake su to srackomety po plotoch??? hlavne po uzitkovych ovocnych stromoch???co tu mame este ako take ovocne stromy v zahradach dookola novych postavenych bytoviek??? A ten neskutocny smrad??? ked kosim zahradu??? ,kde mame samu kopu po mackach....oskriabane stromy??? plno masiarok !!!oserinkane strechy atd. Slivky, ceresne ,jablcka hrozno??? Paradajky??? vsetko nadobane teraz prevlakaju orechy!!! vsade popadane okolo domu to bude mysi??? Ha ha Prs.napiste nazor....slusne upozornenia nepomahaju to by som musela mraukat alebo kraaakat...ha ha aby tomu porozumeli.... aj s jeho starou mamou....dalej kazdej macke davaju remienok s rolnickou...uz ich mam vela nazbieranych, lebo ked cez ploty a popod ploty prechadzaju zachytia sa!!! Hraju sa na velkych ochranarov....Bio -Eco???pestovatelov...kde im hnoji zahradu najm.10maciek pod nohami??? Ziadna kanalizacia!!! ziadne cistenie zumpy !!!vsetko co perie vypusta vylieva nam pod plot aaa ze odchytavaju davaju sterilizovat ???pritom v dome kde ma jeho mama 6-7 maciek zatvorenych namnozia male potom vypustaju von...???zeleninu zo zahrady uz sme do vyvysenych kvetinacov dali aj tak!!!dalej pivnicne dvere kvetinace okolo domu pravidelne oznackovane a ten smrad....sama mam dvoch psikov platim dan !!!pravidelne su zaockovani... odcerveni ...dovolim si ich pustit len v malej casti zahrady ktoru pravidelne cistim a vy-popolievam....naz-nackovane!!!....som zhrozena z bezohladnosti voci nam susedom s detmi a ich zvieratam....nic nepomaha!!! kupila som proti skodcom taku svetelnu lampu neucinne!!! vyhanam tlieskanim!!! odplasujem.... cistim zbieram...ako pisete oni krmia macky... kopy nasrancov u nas...preskoci mur plot....moze hovorit ze ma svoje zachodky ???a vidim dobre!!! Neskutocne klamu a vymyslaju si svoje obmedzene skodoradostne teorie....!!! A ja som hlavne na Smiech!!! Prosim o nazor....mozno si precita pan sused aj so susedou iny nazor....alebo radu....
dakujem

04/04/2023 08:44
Janka

Do dnešného dňa som bezbranne pozerala na mŕtve KOI ryby všade po záhrade,tie najväčšie,ktoré sa mačičkám z rybníka nepodarilo vytiahnuť kôli váhe,sú doškrabané pazúram.Minulý rok som mala chov agapornisov....všetky vyvraždili,bez hláv,bez nôh,všade plno krvi....ako z hororu.
Pochopila by som,keby to robili od hladu 'ale nie' každý rok si chodia pre svoju zábavku....je mi do plaču
Verila som,že to nejako vyriešim,už som vyskúšala úplne všetko...dokonca ani psov sa neboja....kľudne si chodia žrať do ich misiek....
Už sa na to nedokážem pozerať, dokonca sa musím liečiť na depresiu a chronickú bolesť hlavy.
Zbožňovala som všetky zvieratá,vždy som nejaké chovala....všetko vyvraždili KÔLI ZÁBAVE!!!
Tento rok je po tebe mačička

Smrť za Smrť

04/04/2023 09:06
Janka

Mačacie výkaly vyčistím, nemám s tým problém.
Ale bezbranným zvieratkám už život nenavrátim ... smutné

21/12/2023 21:04
Jaroslav Burjaniv

Máme problém s túlavými mačkami, ktoré si zvykli chodiť na našu povalu na chalupe a na dvor. Dávame si dobrý pozor, aby sme im nezanechávali niečo na žrádlo. Ale špinia nám na povale aj na dvoje akurát na tie najnevhodnejšie miesta - na chodníky, podstienke, na trávniku. Mám ich stopy na aute. Preliezajú k nám od susedov. Sme z nich nešťastní.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríte aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...

Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie, ako by sa mohlo zdať Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie, ako by sa mohlo zdať

Čiernu v kúpeľni si nevie mnoho ľudí ani len predstaviť. A to aj napriek tomu, že pôsobí vskutku elegantne a nadčasovo. Nechajte sa inšpirovať.

Žltá kúpeľňa – aj doplnky rozhodujú Žltá kúpeľňa – aj doplnky rozhodujú

Nebojte sa žltej! Každý deň s ňou môžete začínať ráno v kúpeľni, zlepšiť si náladu, keď si pôjdete umyť ruky, či sa dostať do hravej nálady, keď sa pôjdete prepudrovať. Publikované dňa: 05.07.2017
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(86%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať príbor aj pre deti? Poteší sada Berndorf Sandrik či SolaAko vybrať príbor aj pre deti? Poteší sada Berndorf Sandrik či Sola

Viete, koľko kusový príbor potrebujete a po akom type príboru by ste mali siahnuť? Toto a ešte oveľa viac sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Trvanlivosť (mrazených) potravín. Pomôže tabuľka s dátumami spotrebyTrvanlivosť (mrazených) potravín. Pomôže tabuľka s dátumami spotreby

Viete však, aký je rozdiel medzi označeniami záručnej doby a ktoré potraviny je možné konzumovať aj po uplynutí záruky? Dozviete sa to v našom článku.

Údržba vinylovej a laminátovej plávajúcej podlahy. Skúste ocot!Údržba vinylovej a laminátovej plávajúcej podlahy. Skúste ocot!

V tomto článku sme sa zamerali hlavne na praktické rady ohľadom údržby vinylových a laminátových podláh. Zároveň vás upozorníme na to, čomu by ste sa mali vyhýbať. Čítajte ďalej.