Ako zariadiť spálňu, v ktorej sa vám bude príjemne snívať

Všimli ste si, koľko pozornosti venujeme pri zariaďovaní kuchyni či obývacej izby? Hľadáme tie správne farby, doplnky, starostlivo ladíme a usilujeme sa v miestnosti vytvoriť neopakovateľnú atmosféru. Oveľa menej času strávime pri dekorovaní našej spálne. Prečo by aj, veď ju používame len my, a hostia ju nenavštevujú. 

Moderné zariadenie spálne v dome

Je to však škoda! Spálňa je po dlhom a únavnom dni vaše útočisko, kde máte priestor oddýchnuť si, čítať či porozprávať sa s partnerom. Vytvorte si v spálni takú atmosféru, aby ste sa večer tešili, ako v nej budete zaspávať.

Nie je nutné hneď prerábať a nanovo zariaďovať celú miestnosť. Niekedy stačí pár detailov a vaša spálňa sa zmení na nepoznanie. 

Akú farbu do spálne?

Klasická biela je farbou čistoty a symbolizuje modernú jednoduchosť. Ak však túžite po intímnejšej atmosfére, zvoľte si niektorý chladný pastelový odtieň, ktorý bude pôsobiť upokojujúco a príjemne. Ideálna je svetlomodrá, svetlozelená, krémová, šedá či jemné ružové tóny, ktoré sa však možno nebudú páčiť vášmu partnerovi.  

 Jemne ružový odtieň stien v spálni

Do spálne je naopak nevhodné použiť príliš živé a energické farby ako červená, oranžová, žltá a purpurová, pretože pôsobia oveľa dynamickejšie a „nedovoľujú“ nám uvoľniť sa.  

Presvetlenie spálne podľa potreby

Svetlo v spálni by nemalo byť príliš silné, práve naopak, romantická spálňa si žiada príjemné, tlmené osvetlenie, pripomínajúce svetlo sviečok. Mnohí bytoví dizajnéri pokladajú svetlo priamo nad posteľou za zbytočnosť a prikláňajú sa skôr k viacerým kútikom s lampami rozmiestnenými po miestnosti podľa vašich potrieb.

Nočné lampy v spálni

Ak však spálňu využívate nielen na spanie, ale aj ako čitáreň, či miestnosť, kde máte oblečenie, zrejme centrálne svetlo oceníte. Zvoľte si teda elegantný model a pekným tienidlom, ktorý do spálne vnesie romantickú atmosféru. 

Lampa pri posteli nielen na čítanie

Trávite hodinku pred spaním zababušení pod prikrývkou s knižkou v ruke? Zvoľte kvalitné lampy na oboch stranách postele, ktoré budete mať na dosah ruky a ich svetlo bude na čítanie vhodné. Nedostatočné osvetlenie znamená zbytočnú záťaž pre vaše oči, takže sa nespoliehajte na slabé osvetlenie lustra. Na tomto mieste rozhodne nešetrite. 

Bytové doplnky do spálne nemusia byť drahé

Vymeniť postele či šatník za lepší model nie práve najlacnejšia investícia. Na druhej strane doplniť spálňu o menší nábytok môže osviežiť a zútulniť celú miestnosť. Začnite napríklad nočnými stolíkmi. Ak stále používate tie s nekonečným množstvom zásuviek, v ktorých skladujete množstvo zbytočností: pokazené pero, staré účty či lieky, možno prišiel čas na rozlúčku.

Malý retro stolík do spálne 

Vymeňte klasické skrinky za krajšie a elegantnejšie riešenie. Na trhu nájdete množstvo krásnych a cenovo dostupných kúskov, ktoré doplnia spálňové priestory. Veľmi trendy pôsobia napríklad okrúhle stolíky na nožičkách, či stolík s otvoreným priestorom určený len na základné veci, ktoré pred spaním potrebujete: lampu, rozčítanú knihu a krém na ruky. Nebojte sa ani netradičným materiálov a farieb, práve nočné stolíky znesú trochu experimentu. 

Malý stolík do spálne

Biely nočný stolík pri posteľ

Všetko zbytočné by malo ísť zo spálne preč. Ak však na svoje skrášľovacie pomôcky potrebujete viac miesta, porozmýšľajte nad toaletným stolíkom. Vďaka nemu získate v spálni miesto len pre seba a všetky nevyhnutné veci na úpravu zovňajšku budete mať pokope. 

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie toaletné stolíky

Namiesto televízora knižnica

Vyhnite sa tomu, aby ste priestor na spanie zapratávali zbytočnou elektronikou. Notebooky, tablety či televízia nemajú na pokojný spánok práve najlepší vplyv. O samotnej škodlivosti telefónov, ktoré sa v noci nabíjajú blízko vašej hlavy, je škoda hovoriť.  

Čítanie knihy v spálni

Urobte zo svojej spálne miesto bez elektronického smogu. Monitor nahraďte napríklad knižnicou. Tak budete mať všetky obľúbené diela na dosah a získate viac miesta v obývačke. Na hornú policu prihoďte niekoľko spoločenských hier: šach, scrabble či monopoly. Uvidíte, koľko zábavy užiejete počas zimných večerov.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie knižnice

Kvalitná posteľná bielizeň

Vynoviť a zútulniť spálňu za pár minút? Dá sa to. Stačí nahradiť staré rokmi zničené obliečky novou posteľnou bielizňou, a hneď sa vám bude lepšie spať. Medzi najkvalitnejšie materiály určite patrí egyptská bavlna. Veľmi príjemnou a obľúbenou voľbou je aj satén.

Biele saténové obliečky do spálne

Obliečky z bavlneného saténu

Ženy si však nevystačia len s dobrou tkaninou, ale hľadajú aj pekný vzor a farbu. Medzi obľúbené motívy patria kvety, srdiečka či geometrické vzory. Vyberte si podľa vášho vkusu, posteľná bielizeň je len pre vašu radosť, tak nech je taká, aká sa vám páči.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie obliečky

A čo nesmie chýbať vo vašej spálni? Napíšte nám svoje postrehy a nápady do diskusie. 

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Marcela Beňová

Milujem písanie a najradšej mám tie najobyčajne témy. Fascinujú ma detaily, ktoré menia dom na domov - knižnica plná milovaných kníh, fotorámiky so...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Nástenné hodiny dodajú miestnosti štýl. Hodia sa do obývačky i do kuchyne Nástenné hodiny dodajú miestnosti štýl. Hodia sa do obývačky i do kuchyne

Drevené, kovové, sklenené nástenné hodiny, dizajnové, moderné i vintage modely sa budú krásne vynímať na každej stene. Môžete ich použiť v interiéri aj v exteriéri. Je z čoho vyberať.

Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi

Veranda či terasa je snom pravdepodobne každého, kto by chcel bývať v dome. Je to priestor, kde si môžete na čerstvom vzduchu posedieť s rodinou či priateľmi. Za letných večerov...

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...Publikované dňa: 20.01.2018
Hodnotenie článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Americkú na stojane, kovanú, drevenú alebo kamennú  poštovú schránku? Každá má svoje výhodyAmerickú na stojane, kovanú, drevenú alebo kamennú poštovú schránku? Každá má svoje výhody

Okrem materiálu je tiež dôležitý typ, veľkosť a umiestnenie. Tiež treba rozlišovať poštové schránky v prípade domu a bytovky. Podľa čoho si vyberať schránku?

Dekoratívne vinylové, svietiace, 3D samolepky na stenu do kuchyne, obývačky, detskej izbyDekoratívne vinylové, svietiace, 3D samolepky na stenu do kuchyne, obývačky, detskej izby

Hľadáte rýchly a jednoduchý spôsob, ako ozvláštniť obývačku, spálňu či detskú izbu? Odpoveďou sú samolepky na stenu.

Veľkonočné dekorácie z roliek toaletného papiera – zvieratká (zajac, motýľ, kuriatka), kvety i košíčkyVeľkonočné dekorácie z roliek toaletného papiera – zvieratká (zajac, motýľ, kuriatka), kvety i košíčky

Postačí vám niekoľko roliek z toaletného papiera, farby a kreativita. Na tvorenie sa vždy najviac tešia deti, a preto ide o ideálnu aktivitu v predsviatočnom období.