Ako zazimovať záhradné jazierko? Príprava jazierka na zimu

Vybudovali ste si záhradné jazierko, ktoré skrášľuje vašu záhradku a teší celú rodinu? Možno sa vám to bude zdať trochu predčasné, ale letná sezóna o chvíľu končí a denné teploty dokážu klesnúť o dve desiatky stupňov Celzia z týždňa na týždeň – tie nočné dokonca pod bod mrazu.

Záhradné jazierko

Pripravte sa na koniec sezóny už teraz a prečítajte si, čo treba urobiť pred zazimovaním záhradného jazierka, aby vás aj o rok tešilo tak, ako teraz.

Praktickí pomocníci pri čistení jazierka

Začnite už na jeseň

Jeseň so sebou prináša veterné počasie a tiež postupné opadávanie lístia. Jesenná starostlivosť o jazierko teda začína jeho zberom, pričom by ste sa mali uistiť, že pred zamrznutím bude hladina čistá. Nezbierané lístie pôsobí ako hnojivo pre riasy a jednobunkové organizmy, ktoré síce ako také jazierku neškodia, pokazili by vám však estetický dojem z neho pri príchode jarnej sezóny. Listy môžete vyťahovať sieťkou, aká sa používa na čistenie bazénov. Ešte vhodnejšie a menej namáhavé je natiahnuť nad hladinu sieť, ktorá listy zachytí a tie z nej priebežne vysypávať.

Úprava rastlín

Rastliny, ktoré nie sú mrazuvzdorné vyberte z vody, ostrihajte im odumreté listy a uložte ich do nádoby s vlhkým pieskom na miesto, ktoré nezamŕza. Mrazuvzdorné rastliny vrátane lekien môžete ponechať na mieste ale je tiež vhodné zbaviť ich odumretých listov do výšky cca 5 cm nad hladinou.

Záhradné jazierko s rybami

Rozbujnený porast, burinu a odumreté rastliny je nutné odstrániť, nakoľko by mohli začať hniť a vylučovať pri tom plyny, ktoré sú pre ryby nebezpečné. Je lepšie ich vyhodiť, ako nechať popadať do vody. Taktiež je vhodné odsať bahno a kal z dna jazierka, kde by mohli prebiehať hnilobné procesy.

Príprava rýb na prezimovanie

Najdôležitejším krokom je zazimovanie rýb v záhradnom jazierku. Ryby musia mať na prezimovanie, podobne ako iné zvieratá, dostatok živín. Preto je dôležité nielen pred zimou ale aj po celý rok dostatočne prikrmovať. Keď teplota vody klesne dlhodobejšie pod cca 10 °C, prikrmovať prestaňte. Ryby prestávajú prijímať potravu, ich tráviaci systém sa zastavuje a skonzumovaná potrava by mohla v ich žalúdku začať hniť. Rovnako by mohla začať hniť vo vode tá, ktorú neskonzumovali. Jesetery a veslonosy je nutné prikrmovať aj pri nižších teplotách, ak ich však chováte v jednom jazierku spolu s koi kaprami, neprikrmujte ich.

Jazierko v záhrade

Ryby musia byť na pobyt v jazierku zvyknuté – nečakajte teda, že nová ryba, ktorú tam vypustíte na jeseň, zimu prežije. Jazierko s rybami by malo mať hĺbku minimálne 1 m. Ryby totiž vyhľadávajú teplejšiu vodu, ktorá sa sústreďuje práve na dne. Hlbšie jazierka sú teda pre prezimovanie rýb vhodnejšie, na ich dne môže byť teplota až +4 °C, aj keď je na hladine vrstva ľadu. Toto obdobie sa nazýva zimná stagnácia. Ryba v ňom okrem toho, že prestáva prijímať potravuju, spotrebúva aj menej kyslíka. To však neznamená, že vodu môžete nechať neokysličenú.

Okysličovanie vody v zime

Prvé pravidlo hovorí, že čím viac rýb, tým väčšie sú naroky na okyslyčovanie vody. Úhlavným nepriateľom pre okysličovanie vody v jazierku je ľad. Vrstva ľadu totiž vodu utesní a okrem toho, že sa do nej nedostane kyslík, nemôžu z nej unikať ani prípadné spomínané jedovaté plyny z hnilobných procesov odumretých rastlín a ryby sa môžu zadusiť.

Tvorbu ľadu môžeme obmedziť niekoľkými spôsobmi:

  • Vysekávanie otvorov – Otvor do ľadu nikdy nevysekávajte. Spôsobuje to rybám obrovský stres a ruší ich to pri prezimovaní. Môže tatkiež prísť k poškodeniu hydroizolačnej fólie jazierka, či už priamo nástrojom na vysekávanie alebo kusom ľadu.
  • Polystyrénový plavák s výhrevným telesom – Jedným z riešení na udržanie otvoru vo vrstve ľadu sú polystyrénové plaváky s malým ohrievacím telesom, ktoré zabránia tvorbe ľadu okolo neho. Mnoho z nich má integrovaný termostat, takže pokým neklesne teplota pod bod mrazu, nie sú aktívne a neplýtvajú el. energiou. Pri použití tohto plaváka nedochádza k miešaniu vody a teplota vody na dne je konštantná. Zároveň sa však voda okysličuje pomalšie.

Jazierko s rybami

  • Vzduchovanie – Na okysličovanie vody môžete použiť aj tzv. vzduchovač spolu so vzduchovacím kameňom. Prúd vzduchu okrem toho, že okysličuje vodu, zároveň aj víri vodnú hladinu a do určitej miery zabraňuje tvorbe ľadovej vrstvy. Má však tú nevýhodu, že vzduchovač nasáva a následne pumpuje do vody chladný vzduch z povrchu a vodu v jazierku tým mierne ochladzuje. Táto technológia sa používa v domácich akváriách a zoženiete ju v príslušnej predajni akvaristických potrieb.
  • Špeciálne čerpadlo – Odoberá z hĺbky 60 – 80 cm vodu, ktorú čerpá nahor k polystyrénovému plaváku, okolo ktorého sa vplyvom vírenia vody ľad nevytvorí. Pri tejto metóde dochádza k určitému premiešavaniu vody, čo je dobré pre jej okysličovanie. Zároveň je však pre udržanie teplej vody na dne nutné nečerpať ju úplne z dna ale z uvedenej hĺbky cca. 60 cm (podľa hĺbky jazierka). Voda pri dne tak ostane teplá a ryby v nej môžu pokojne prezimovať.

Mráz poškodí aj techniku

Čerpadlo na vodu môžete v jazierku ponechať, ak je ponorené aspoň v hĺbke 30 cm. Ak sa nachádza v jazierku skimmer na čistenie vody, hladina musí byť pod úrovňou jeho nasávacieho otvoru, inak by ho ľad mohol roztrhnúť. Nutné je vybrať UV lampy a filtre a taktiež rôzne plastové súčasti, ktoré by mohol mráz poškodiť (pokiaľ sa nenachádzajú hlboko pod hladinou).

Jazierko sa vám na jar odvďačí

Ak zazimovanie jazierka vykonáte svedomito, odvďačí sa vám na začiatku nasledujúcej sezóny čistou vodou a spokojnými obyvateľmi. Ryby sú predsa tiež živé tvory, aj keď im nevenujete toľko pozornosti ako vášmu psovi či mačke. Zaslúžia si ale rovnakú starostlivosť a prostredie, v ktorom sa budú cítiť dobre.

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová

Farbu do kúpeľne, podobne ako je to v prípade kuchyne, si zvyčajne vyberáme na desiatky rokov. Preto sa pri jej voľbe môžete poriadne zapotiť. Pokiaľ ste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...

Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú

Čo robiť, keď máte len jednu detskú izbu, ale dvoch drobcov? Skvelým riešením, ktoré šetrí miesto, je poschodová posteľ. Deti ju budú milovať, hrozí však, že sa pobijú o to, kto bude...Publikované dňa: 19.10.2018
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Prenájom bytu/domu cez Airbnb – ako to funguje? Prenájom bytu/domu cez Airbnb – ako to funguje?

Mnohí turisti a dovolenkári vedia, že Airbnb je jedinečnou možnosťou, ako nájsť výhodné a komfortné ubytovanie v dovolenkovej destinácii. Prípadne poskytovať ubytovanie a zarábať môžete...

Ako presvedčiť partnerku, že potrebujete nový TV? Ako presvedčiť partnerku, že potrebujete nový TV?

Hodil by sa vám do obývačky nový televízor, avšak vaša polovička je proti? Aké sú protiargumenty? My vám ich ponúkneme.

Aké umývadlo do kúpeľne? Zapustené, So skrinkou, Na dosku Aké umývadlo do kúpeľne? Zapustené, So skrinkou, Na dosku

Pri zariaďovaní kúpeľne treba myslieť na množstvo vecí – sprcha, toaleta alebo kvalitné umývadlo. Umývadlo so skrinkou, zapustené umývadlo, umývadlo na dosku? My vám poradíme, ako si...