Ako zbaviť uteráky zápachu

Poznáte to. Dáte si relaxačný kúpeľ či sprchu, vyjdete a chcete sa zabaliť do mäkkého a voňavého uteráku. Namiesto vône vás však nepríjemne prekvapí zatuchnutý zápach uteráku. A tak namiesto toho, aby ste po sprche či kúpeli voňali príjemne od sprchového gélu, riešite problém, že od zapáchajúceho uteráku napáchnete i vy.

Biele voňavé uteráky

Nič príjemné, však? My vám však ponúkneme odpovede na otázky „Prečo uteráky zapáchajú? Prečo nesajú? Prečo stratili svoju mäkkosť?“ a tak isto pár tipov, ako zápachu predísť a zbaviť sa ho.

Ak sa chcete dozvedieť, čo stojí za zápachom, ktorý vám robí vrásky na tvári, čítajte ďalej. 

Príčiny zapáchajúcich uterákov 

Príčin môže byť vždy samozrejme viacero. Od nesprávneho skladovania, cez nesprávne pranie až po problém s avivážou. My vám teraz vymenujeme najčastejšie z nich.  

Baktérie

Tento problém je jeden z najčastejších, s ktorými sa zápach spája. A ako sa spomínané baktérie na uterák dostanú? Dôležité je spomenúť, že pri nesprávnom praní a manipulovaní s práčkou sa v nej tvoria rôzne usadeniny, či dokonca pleseň. No a pleseň rovná sa baktérie. 

V našom článku "Ako vyčistiť práčku zvnútra" nájdete množstvo praktických návodov, ktoré vám pomôžu zbaviť sa baktérií.

Okrem plesní v práčke sa baktérie tvoria pri nesprávnom skladovaní a sušení. Takmer každý z nás po osprchovaní zavesí mokrý uterák na háčiky či rebrinky, ktoré sú na to určené. Toto je však chyba. Samozrejme by to bolo úplne v poriadku, keby boli uteráky suché. Ak sú však mokré či vlhké, v spojení s vlhkosťou, ktorá sa nachádza v kúpeľni, ponúkame baktériám priam ideálne prostredie pre život a množenie. Tu však okrem zápachu môže nastať aj vážnejší problém - kožné problémy.  

Hovorí sa, že všetkého veľa škodí. Avšak meniť uteráky málo často je tiež na škodu. Po každom použití na ňom totiž zostávajú zvyšky odumretej kože a buniek, ktorým sa vo vlhkom prostredí veľmi dobre darí. No a tak sa zas a znova na uteráku tvoria baktérie. 

Prádla v práčke je priveľa 

Máte pocit, že tým, že vyperiete veľa naraz, ušetríte čas a peniaze? To možno áno. Avšak takéto pranie má svoju daň.

Ako prať uteráky v práčke?

Ak napcháte do práčky priveľa prádla naraz, môže sa vám stať, že z mäkkého a hebkého uteráku získate uterák, ktorý je plný žmolkov. A to určite nechcete. 

Zlá teplota prania 

V tomto prípade rozlišujeme dva extrémy. Buď si ženy myslia, že uteráky stačí prať na 30°, aby im neublížili a nevybledli, alebo sú v tom, že správne je pranie uterákov pri 90° a viac. Oba názory sa však dajú označiť za mýty.

Pravdou je, že baktérie sa ničia zhruba pri 40°. Prečo ich teda prať na vyššej teplote, alebo naopak, prečo neprať trošku šetrnejšie?

Zlé dávkovanie pracieho prášku a používanie aviváže 

Okrem toho, že priveľa pracieho prostriedku vás stojí viac peňazí, nadbytok prostriedku vytvára na uterákoch usadeniny, ktoré už uteráky pri praní neboli schopné nasať. Takýmto spôsobom namiesto toho, aby ste mali mäkké uteráky, budete mať uteráky tuhé či drsné, môžu zapáchať a navyše často vyblednú. 

Aby ste sa vyhli tomu, že vaše uteráky nesajú vodu, nepridávajte ani aviváž. Tá by sa pri praní uterákov nemala nachádzať vôbec. 

Rady pre mäkké a voňavé uteráky

Príčiny zápachu už sme si rozobrali a teraz prechádzame k radám, ako sa zápachu zbaviť či mu predísť. 

  • Práčku nechávajte vždy otvorenú, aby sa dobre vetrala, čistite ju dostatočne často. 
  • Perte pri vhodnej teplote. Ideálna teplota pre pranie uterákov je okolo 40-60° 
  • Odporúča sa taktiež pranie uterákov s octom. Do dávkovača pridajte šálku octu a preperte horúcou vodou. 
  • Používajte primerané množstvo pracieho prostriedku. 
  • Vynechajte aviváž. 
  • Uteráky meňte každé 3-4 dni.  
  • Do práčky vždy dajte len primerané množstvo bielizne. 
  • Pred odložením uteráku na stojan či háčik vysušte dostatočne vystretý uterák napr. na radiátori. 

Makké a voňavé uteráky

Dúfam, že ste vďaka nám našli príčinu vašich zapáchajúcich či tvrdých uterákov a že vám naše rady pomohli. Odteraz už snáď nikdy nebudete musieť cítiť nepríjemný pach uteráku a po náročnom dni a relaxe vo vani či sprche sa doňho spokojne zabalíte. 

Čo robiť, ak nič nepomohlo?

Ak nepomohla ani jedna z našich rád, potom vám neostáva nič iné ako staré uteráky vyhodiť a objednať si nové, ku ktorým sa už budete správať šetrnejšie. U nás ich nájdete desiatky, takže si určite vyberiete.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie uteráky a osušky

Pozrite si aj naše inšpirácie

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Záhradné paletové sedenie Záhradné paletové sedenie

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie na záhradu je štýlovým doplnkom každého...

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríke aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...Publikované dňa: 29.11.2017
Hodnotenie článku:
(90.4%)

Autor článku

Veronika Filipová

Som toho názoru, že písanie musí byť vášňou. Je rozdiel, ak text napíše niekto, kto musí a nebaví ho to, ako keď ho napíše niekto, koho písanie...

V tejto kategórií nájdete aj:

Pieskované sklo patrí nielen do dverí. Viete, ako ho čistiť? Pieskované sklo patrí nielen do dverí. Viete, ako ho čistiť?

Ako najrýchlejšie sušiť prádlo vnútri. Sušenie bielizne v malom byte je náročné Ako najrýchlejšie sušiť prádlo vnútri. Sušenie bielizne v malom byte je náročné

Hory oblečenia sa hromadia, ale to mokré stále ešte neuschlo. Dajte si predsavzatie nájsť túto zimu vhodné riešenie. My vám pomôžeme zvážiť všetky možnosti, ktoré v byte máte.

Obklady za kuchynskú linku a kuchynské zásteny Obklady za kuchynskú linku a kuchynské zásteny


Pridať komentár