Ako zladiť sedačku s podlahou? Najlepšie kombinácie farieb v interiéri

Zladenie farieb v byte alebo dome je častou otázkou nielen obyčajných ľudí, ale aj dizajnérov. Závisí to od množstva faktorov. Jedným z najdôležitejších je priestor, orientácia, svetlo, podlaha, dekorácie a samotný nábytok. V prípade obývačky je dominantou meistnosti sedačka. Ako zladiť sedačku s podlahou a ktoré kombinácie farieb sú najmodernejšie? Toto sú najnovšie trendy.

Tmavá podlaha v obývačke

Farby si môžete zladiť sami, pretože najdôležitejšie je, aby sa farebnosť v priestore páčila vám. Keď si netrúfate, tak je vhodné poradiť sa s odborníkom. Ten si vypočuje vaše predstavy a načrtne vám škálu farieb, ktoré vám budú vyhovovať a zároveň budú v súlade s ostatnými faktormi.

Jednou z najdôležitejších miestností v byte je obývačka.  Je to miesto, kde by ste sa mali cítiť dobre vy, ale aj vaši hostia. Závisieť to môže byť od priestoru, ale dôležitú úlohu zohrávajú aj farby. Keď sa hovorí o zladení farieb, tak sa majú na mysli najmä kategórie: podlaha, sedačka, nábytok a doplnky.

Keď zariaďujete obývačku, tak ako prvé vyberáte podlahu a sedačku. Sú to pomerne nákladné záležitosti a predpoklad, že ich budete často meniť je ozaj nízky. Nie nadarmo sa hovorí “začnime od podlahy”, je to pravda aj v zariaďovaní interiérov. Akú podlahu teda vybrať a ako zladiť farby v interiéri obývačky? Existuje na to pár záchytných bodov alebo pravidiel, o ktoré sa môžete prieť.

Zariaďte obývačku podľa veľkosti a svetla

Pri určovaní farby podlahy je potrebné brať do úvahy najdôležitejší fakt - a to je veľkosť obývačky. Pamätajte si, že svetlá podlaha opticky zväčšuje, zatiaľ čo tmavá podlaha priestor zmenšuje. Čiže, ak máte veľkú obývačku, tak si pokojne môžete dovoliť aj tmavšie farby. Ďalším dôležitým faktorom je svetlo. Ak máte v izbe dostatok denného svetla, tak si môžete dovoliť tmavšie odtiene. Pri výbere podlahy samozrejme nezabudnite na to, že k nej budete kupovať aj sedačku a nábytok. Aj tu platí pár pravidiel. 

Ak si vyberiete svetlejšiu podlahu, tak je vhodný tmavší nábytok a naopak. Ak by ste aj chceli mať rovnaký nábytok a podlahu, tak platí, že podlaha a nábytok by sa mal líšiť aspoň o dva odtiene. Ak by tomu aj tak nebolo, tak ešte všetko sa dá dobehnúť doplnkami. Ak máte svetlú podlahu, tak sa pokojne nebráňte kontrastu vo forme tmavého nábytku. A keď chcete mať podlahu aj nábytok rovnakej farbe, tak potom určite myslite na kontrast v podobe koberca.

Bledá sedačka a tmavšia podlaha

Zariaďte obývačku podľa pravidla 60 - 30 -10

Toto pravidlo sa týka kombinácie farieb do obývačky a môžete ním nadviazať na predošlé odporúčania.

Pravidlo vychádza z predpokladu, že 60% farebnosti vašej miestnosti bude hlavná farba, na ktorú sa bude klásť najväčší dôraz. Táto farba ukotvuje priestor a slúži ako pozadie pre ďalšie farby. Väčšinou je to o tom ako zladiť pohovku a nábytok s podlahou. 30 % je sekundárna farba a mali by ste jej použiť polovicu z hlavnej farby. Do tejto farby zahŕňame napríklad záclony, stoličky, obrus, prípadne nejaký oddeľovací múr (ak máte napríklad spojenú obývačku s kuchyňou).

Sekundárna farba by mala podporovať hlavnú farbu a mala by byť rozdielna, tak aby bol viditeľný kontrast. Posledná farba v miestnosti sa volá aj akcentová. Je to farba, ktorá dodá miestnosti ten správny šmrnc. Do tejto kategórie patria najmä doplnky ako vankúše na sedačke, lampy, sviečky, atď. Použitím tohto pravidla vytvoríte rovnováhu vo farebnosti.

Tip: Zariaďte si obývačku na 110 %. Vychádza z pravidla vyššie. Čiže 60 % si zvoľte ako svoju hlavnú farbu, 30 % ako sekundárnu farbu a potom si zvoľte dve farby akcentu – 10 % + 1 0%. Veľakrát jedna farba ako akcent nestačí. 

Obývačka s tmavou podlahou a modrou pohovkou

Zariaďte obývačku podľa farebnej palety

Farebná paleta, farebné koleso alebo schéma predstavuje teóriu farieb spočívajúca v naučení sa niekoľkých farebných konceptov. Je to určitý rámec ako sa farby používajú a zostavujú. Najjednoduchším spôsobom ako sa vo svete farieb podľa tohto pravidla zorientovať je kúpiť si farebné koliesko. Vytvorenie farebnej schémy založenej na vzťahoch farieb vyzerá harmonickejšie ako farebnosti bez plánovania.

K základným farebným vzťahom patrí:

  • Monochromatická farebná schéma: je to farebná schéma jednej farby. Pri monochromatických farebných schémach je najlepšie vybrať neutrálne farby. Pomocou variácii potom dosiahnete ľahkosť, sýtosť a eleganciu. 
  • Komplementárna farebná schéma: farebná schéma dvoch farieb. Tieto farby sa nachádzajú na opačných stranách kolieska. Táto schéma môže byť živá a môže vyjadrovať vysoký stupeň kontrastu, pretože zahŕňa jednu teplú a jednu chladnú farbu. 
  • Analogická farebná schéma: využíva tri farby, ktoré sú umiestnené vedľa seba. Predstavuje harmonickú a relaxačnú farebnú kombináciu. 
  • Trojrozmerná farebná schéma: používa tri farby, ktoré sú rovnomerne rozmiestnené okolo kolieska. Je tu jedna dominantná farba a dva akcenty. 
  • Tetradická farebná schéma: využíva dve sady doplnkových farieb. Práca so štyrmi farbami je náročnejšia, ale o to bohatšia. Použije sa dominantná farba a tri akcentové. Alebo sa použijú tlmené tóny štyroch farieb. Každá komplementárna schéma bude obsahovať chladné a teplé farby. 

Zariadenie obývačky podľa farieb je proces, ktorý zvládnete aj sami. Môžete si vybrať jedno z pravidiel alebo sa takisto môžete inšpirovať niektorým zo štýlov. Nižšie je uvedených pár štýlov, ktoré majú svoje charakteristické farebné kombinácie. Takisto sa vyznačujú v špecifikách v zariadení obývačky.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie obývacie steny

Tmavá podlaha v obývačke a tmavá sedačka?

Pri zariaďovani obývačky sa množstvo ľudí bojí vsádzať na tamavé farby, pretože ich tmavohnedá alebo sivá podlaha v obývačke je už sama o sebe chladná a priestor tak bude vyzerať veľmi temne. Samozrejme, záleží aj od toho, akú rolu zohráva v priestore svetlo, avšak tmavá podlaha a tmavá sedačka a nábytok nie je idea, ktorú treba zavrhnúť.

Ak sa pozrieme na typické kombinácie, kedy hnedá sedačka v obývačke tvorí priestor a okolo nej je drevený nábytok, prečo taká sivá sedačka v obývačke nemôže tvoriť jadro, a to aj v prípade sivej podlahy? Tajomstvom je, že sedačka by mala byť len o pár odtieňov bledšia, ako je podlaha. Rovnako tak nábytok, ten by mal takteiž dopĺňať paletu samotnej hlavnej farby a nie je nutné, aby ste tvorili kontrast svetlej a tmavej.

Navyše, priestor môžete zosvetliť bledými stenami, ktoré budú s tmavou podlahou skvele kontrastovať. Podobný princíp môže platiť aj naopak, svetlý vzdušný priestor môže obsahovať tmavé tóny, ktoré nebudú dominantné, ale budú v kontraste so svetlými.

Sivá podlaha v obývačke, sivá sedačka v obývačke

Obývačka v rustikálnom štýle

Útulný, príjemný a teplý rustikálny štýl je jedným z najobľúbenejších interiérových štýlov. Hovorí sa, že vyznávači tohto štýlu sú úprimnej povahy, ktoré oceňujú autentickosť a jednoduchosť dekorácii.

Vhodné farby sú biele, odtiene šedej a hnedé tóny. Prevládajú neutrálne farby ako farby zeme. Využíva sa kontrast podlahy, steny a pohovky. Podlahy sú drevené, najčastejšie parkety. Takisto sa používajú handmade koberce, najčastejšie vlnené. Rustikálny štýl používa takisto prútie. Z materiálov je to ďalej masívne drevo, prírodný kameň, korok a prírodné tkaniny.

Obývačka v rustikálnom štýle

Obývačka v provensálskom štýle

Patrí takisto k obľúbeným štýlom a predstavuje interiér podľa francúzskeho vidieka. Tento štýl je romantický, dominantnou je biela farba a tvrdé drevené podlahy. Biela farba sa však v prípade obývačky nedáva na steny. Biela alebo smotanová farba sa dáva najmä na nábytok, ktorý pôsobí vždy jemne opotrebovaným dojmom. Čo sa týka farieb a ich kombinácií používajú sa pestré farby ako odtiene zelenej, žltej, červenej, modrej, ale najmä levanduľovej.

Levanduľa je veľmi často využívaným motívom či už sa to týka farieb alebo dekorácií. Provensálsky štýl je príjemne nostalgický. Ako materiály na pohovku sa využívajú rôzne vzorované textílie. Na vankúše, prípadne záclony sa používajú látky s kvetinovými vzormi. Pri výbere farebných kombinácii do obývačky sa obyčajne vyberie jedna dominantná farba, s ktorou sa zladia ostatné prvky interiéru. Klasickú fareenú schému predstavujú krémovo biele odtiene doplnené o pestrejšie farby, napríklad levanduľová.

Obývačka v provensálskom štýle

Obývačka v škandinávskom štýle

Škandinávsky štýl bývania sa vyznačuje najmä minimalizmom, funkčnosťou a čistotou. Obývačka predstavuje ústrednú miestnosť každého bytu alebo domu. Základná farba obývačky je biela, ktorá evokuje poriadok a čistotu. Biela farba je dominantná aj preto, lebo sa ňou opticky zväčšujú izby, ale aj presvetľuje miestnosti.

Bielu farbu začínajú posledné obdobie dobiehať odtiene šedej. Tieto farby sa kombinujú s kontrastmi a akcentmi na výrazné farby doplnkov. Podlahy sú väčšinou drevené a k nim sa zlaďuje pohovka, ktorá má odtiene šedej. Na pohovke sú takmer vždy vankúše v kontrastných farbách - žltá, zelená, modrá a deka z vlny alebo z tkaniny rôznych vzorov. Pohovka má čisté línie a geometrické tvary.

Obývačka v škandinávskom štýle

Obývačka v štýle vintage

Vintage alebo retro štýl sa začal objavovať pôvodne v odevnom priemysle už na začiatku 20.storočia. Základom je orientálny koberec a starožitný nábytok. Nábytok väčšinou nie je moc lacný, ale v tomto štýle je dôležité vyvarovať sa lacným “starožitným” napodobeninám z Číny. Čo sa týka farieb, tak sú uprednostňované ležérne farby ako biela, slonovinová, maslová, prírodne drevená. Tieto sú doplnené o farebnú škálu doplnkov. 

Pohovky sú z poctivej látky s damaskovým alebo kvetinovým zdrojom. Pravdepodobne už nenájdete kvalitný gauč po babke, preto ho asi dáte prešiť. Tu si dajte pozor na to, aby materiály boli naozaj kvalitné. Motív na gauči kľudne môžete použiť na závesy, ale aj tapety.

Vyššie uvedené sú najčastejšie štýly, v akých sa zariaďuje obývačka. Štýlov je však samozrejme omnoho viac. Pri zariaďovaní obývačky dbajte najmä na kvalitný výber základných pilierov, ktoré sa nemenia často - ako podlaha, sedačka, nábytok. Na plánovanie si vyhraďte čas a čerpajte inšpiráciu z internetu, blogov, magazínov. Pri hľadaní a získavaní informácii si však dajte pozor, aby ste nezabudli na to, že všetky zdroje sú len inšpirácia. Pri správnom výbere farieb a ich kombinácií máte polovicu úspechu za sebou a nestane sa vám, že skĺznete do chaosu.

Obývačka v štýle vintage

Najčastejšie otázky – FAQ

Otázka dizajnu je veľmi špecifická, pretože čo sa jednému páči, druhému môže prísť nevkusné. Ak si zariaďujete obývačku a snažíte sa farebne zladiť priestor tak, aby vám vyhohovoval, držíte sa určitých pravidiel. Máte rady a odporúčania, týkajúce sa kombinácie farieb v obývačke? Budeme radi, ak sa podelíte o svoje nápady.

Aké farby kombinovať v obývačke?

Záleží vždy od preferencií jednotlivca. Trendom je však napríklad kombinácia hlavnej bielej farby so zlatými a hnedými odtieňmi. Kombinácia šedej a žltej, ktorá vytvára moderný surový štýl. Z jemných farieb zto môže byť pastelový odtieň ružovej a bielej alebo modrej a bielej. Rustikálny štýl prináša kombinácia tmavozelenej a hnedej farby.

Kde sa môžem informovať ohľadom interiérového dizajnu?

Najlepšie vám poradí interiérový dizajnér. Veľmi dobrým radcom sú aj rôzne inšpirácie a fotografie na internete. Poradiť vám môžu aj v špecializovaných obchodoch s nábytkom či dizajnérskych štúdiách. Poradiť sa môžete aj na užívateľských fórach, kde vás môžu inšpirovať nápady ostatných ľudí.

Hodí sa tmavá sedačka do malej obývačky?

Všeobecne platí, že v malých priestoroch, obývačkách, by sa malo pracovať skôr so svetlejšími farbami, aby bol priestor opticky väčší. Tmavé farby môžu pôsobiť pochmúrne a priestor opticky zmenšovať. Vhodná môže byť kombinácia bielej a čiernej, ktorá je kontrastná, pričom biela by mala dominovať aj vo forme doplnkov a dekorácií.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy pôsobím už desať rokov. Začínala som vo vlastnom grafickom štúdiu, kde som mala na starosti marketing, textovanie webov a...


Komentáre

11/02/2018 21:31
Zuza

píše sa v interiéri, nie v interiéry!

11/02/2018 21:38
Zuza

... a provensálsky štýl, nie provenslávsky!

12/02/2018 07:56
Redakcia

Dobrý deň, Zuzka. Ďakujeme za upozornenia. Ospravedlňujeme sa, sme len ľudia, chybám sa bohužiaľ občas nevyhneme.

Ďakujeme za pochopenie.

06/12/2021 18:42
zuzu Kovaliček

waaau tá bežovo biela kombinácia pri tom dreve nemá chybu ... kde u nás na SK možno zohnať takto pekný jemný nábytok za príjemnú cenu ???

06/12/2021 19:09
surreya

Mne sa veľmi páči okay.sk a ich nábytok a aj ceny. Zatiaľ máme od nich skrinku v kúpelni. Teraz čakáme na sedačku, ale podľa info by mala stihnúť prísť do vianoc tak sa tešíme.

06/12/2021 20:22
zuzu Kovaliček

Myslíš ten okay, ktorý predáva elektro ?

06/12/2021 21:04
surreya

Áno presne ten ! Majú veľmi fajn ceny a zaujímavú službu, ktorá privezie novú sedačku a odvezie tú starú.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu

Zariaďovanie študentskej izby môže byť poriadny boj. Rodič chce často niečo iné ako samotné dieťa a potom vznikajú rozbroje. Skúste však vyjsť študentovi v ústrety a nakoniec budete...

Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...Publikované dňa: 17.11.2017
Posledná aktualizácia: 19.04.2023
Hodnotenie článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Manželská či dievčenská posteľ s baldachýnom. Akú vybrať?Manželská či dievčenská posteľ s baldachýnom. Akú vybrať?

Posteľ s baldachýnom vyniká svojou unikátnosťou, romantickým vzhľadom, výraznou konštrukciou aj pocitom pohodlia a pokoja. Zvažujete kúpu baldachýnovej postele? V tomto článku sa...

Výmena kuchynskej pracovnej dosky – návod, ako namontovať pracovnú doskuVýmena kuchynskej pracovnej dosky – návod, ako namontovať pracovnú dosku

Celý proces odstránenia starej a inštalácie novej pracovnej dosky v kuchyni je nenáročný. Aký je postup pri výmene kuchynskej pracovnej dosky?

Detská postieľka s prebaľovacím pultom, sťahovacou bočnicou či polohovateľným roštom – ako vybrať?Detská postieľka s prebaľovacím pultom, sťahovacou bočnicou či polohovateľným roštom – ako vybrať?

Dieťatko v postieľke strávi množstvo času, preto je vhodné vybrať správnu postieľku pre jeho ďalší vývoj. My vám pomôžeme vybrať krásnu, no najmä praktickú detskú postieľku.