Ako zladiť sedačku s podlahou

Zladenie farieb v byte alebo dome je častou otázkou nielen obyčajných ľudí, ale aj dizajnérov. Závisí to od množstva faktorov. Jedným z najdôležitejších je priestor, orientácia, kto danú miestnosť využíva, ako často sa využíva, ale najmä to, čo sa obyvateľovi páči. 

Tmavá podlaha v obývačke

Farby si môžete zladiť sami, ale keď si netrúfate, tak je vhodné poradiť sa s odborníkom. Ten si vypočuje vaše predstavy a načrtne vám škálu farieb, ktoré vám budú vyhovovať a zároveň budú v súlade s ostatnými faktormi. 

Jednou z najdôležitejších miestností v byte je obývačka. Nebolo tomu vždy tak, ale časom sa celé “dianie” z kuchyne presunulo práve do obývačky. Je to miesto, kde by ste sa mali cítiť dobre vy, ale aj vaši hostia. Závisieť to môže byť od priestoru, ale dôležitú úlohu zohrávajú aj farby. Keď sa hovorí o zladení farieb, tak sa majú na mysli najmä kategórie: podlaha, sedačka, nábytok a doplnky. 

Keď zariaďujete obývačku, tak ako prvé vyberáte podlahu a sedačku. Sú to pomerne nákladné záležitosti a predpoklad, že ich budete často meniť je ozaj nízky. Nie nadarmo sa hovorí “začnime od podlahy”, je to pravda aj v zariaďovaní interiérov. Akú podlahu teda vybrať a ako zladiť farby v interiéri obývačky? Existuje na to pár záchytných bodov alebo pravidiel, o ktoré sa môžete prieť. 

Zariaďte obývačku podľa veľkosti a svetla

Pri určovaní farby podlahy je potrebné brať do úvahy najdôležitejší fakt - a to je veľkosť obývačky. Pamätajte si, že svetlá podlaha opticky zväčšuje, zatiaľ čo tmavá podlaha priestor zmenšuje. Čiže, ak máte veľkú obývačku, tak si pokojne môžete dovoliť aj tmavšie farby. Ďalším dôležitým faktorom je svetlo. Ak máte v izbe dostatok denného svetla, tak si môžete dovoliť tmavšie odtiene. Pri výbere podlahy samozrejme nezabudnite na to, že k nej budete kupovať aj sedačku a nábytok. Aj tu platí pár pravidiel. 

Bledá sedačka a tmavšia podlaha

Ak si vyberiete svetlejšiu podlahu, tak je vhodný tmavší nábytok a naopak. Ak by ste aj chceli mať rovnaký nábytok a podlahu, tak platí, že podlaha a nábytok by sa mal líšiť aspoň o dva odtiene. Ak by tomu aj tak nebolo, tak ešte všetko sa dá dobehnúť doplnkami. Ak máte svetlú podlahu, tak sa pokojne nebráňte kontrastu vo forme tmavého nábytku. A keď chcete mať podlahu aj nábytok rovnakej farbe, tak potom určite myslite na kontrast v podobe koberca.

Zariaďte obývačku podľa pravidla 60 - 30 -10

Toto pravidlo sa týka kombinácie farieb do obývačky a môžete ním nadviazať na predošlé odporúčania. 

Pravidlo vychádza z predpokladu, že 60% farebnosti vašej miestnosti bude hlavná farba, na ktorú sa bude klásť najväčší dôraz. Táto farba ukotvuje priestor a slúži ako pozadie pre ďalšie farby. Väčšinou je to o tom ako zladiť pohovku a nábytok s podlahou. 30 % je sekundárna farba a mali by ste jej použiť polovicu z hlavnej farby. Do tejto farby zahŕňame napríklad záclony, stoličky, obrus, prípadne nejaký oddeľovací múr (ak máte napríklad spojenú obývačku s kuchyňou).

Obývačka s tmavou podlahou a modrou pohovkou

Sekundárna farba by mala podporovať hlavnú farbu a mala by byť rozdielna, tak aby bol viditeľný kontrast. Posledná farba v miestnosti sa volá aj akcentová. Je to farba, ktorá dodá miestnosti ten správny šmrnc. Do tejto kategórie patria najmä doplnky ako vankúše na sedačke, lampy, sviečky, atď. Použitím tohto pravidla vytvoríte rovnováhu vo farebnosti. 

Tip: Zariaďte si obývačku na 110%. Vychádza z pravidla vyššie. Čiže 60% si zvoľte ako svoju hlavnú farbu, 30% ako sekundárnu farbu a potom si zvoľte dve farby akcentu - 10% + 10%. Veľakrát jedna farba ako akcent nestačí. 

Zariaďte obývačku podľa farebnej palety

Farebná paleta, farebné koleso alebo schéma predstavuje teóriu farieb spočívajúca v naučení sa niekoľkých farebných konceptov. Je to určitý rámec ako sa farby používajú a zostavujú. Najjednoduchším spôsobom ako sa vo svete farieb podľa tohto pravidla zorientovať je kúpiť si farebné koliesko. Vytvorenie farebnej schémy založenej na vzťahoch farieb vyzerá harmonickejšie ako farebnosti bez plánovania. 

K základným farebným vzťahom patrí:

  • Monochromatická farebná schéma: je to farebná schéma jednej farby. Pri monochromatických farebných schémach je najlepšie vybrať neutrálne farby. Pomocou variácii potom dosiahnete ľahkosť, sýtosť a eleganciu. 
  • Komplementárna farebná schéma: farebná schéma dvoch farieb. Tieto farby sa nachádzajú na opačných stranách kolieska. Táto schéma môže byť živá a môže vyjadrovať vysoký stupeň kontrastu, pretože zahŕňa jednu teplú a jednu chladnú farbu. 
  • Analogická farebná schéma: využíva tri farby, ktoré sú umiestnené vedľa seba. Predstavuje harmonickú a relaxačnú farebnú kombináciu. 
  • Trojrozmerná farebná schéma: používa tri farby, ktoré sú rovnomerne rozmiestnené okolo kolieska. Je tu jedna dominantná farba a dva akcenty. 
  • Tetradická farebná schéma: využíva dve sady doplnkových farieb. Práca so štyrmi farbami je náročnejšia, ale o to bohatšia. Použije sa dominantná farba a tri akcentové. Alebo sa použijú tlmené tóny štyroch farieb. Každá komplementárna schéma bude obsahovať chladné a teplé farby. 

Zariadenie obývačky podľa farieb je proces, ktorý zvládnete aj sami. Môžete si vybrať jedno z pravidiel alebo sa takisto môžete inšpirovať niektorým zo štýlov. Nižšie je uvedených pár štýlov, ktoré majú svoje charakteristické farebné kombinácie. Takisto sa vyznačujú v špecifikách v zariadení obývačky. 

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie obývacie steny

Obývačka v rustikálnom štýle

Útulný, príjemný a teplý rustikálny štýl je jedným z najobľúbenejších interiérových štýlov. Hovorí sa, že vyznávači tohto štýlu sú úprimnej povahy, ktoré oceňujú autentickosť a jednoduchosť dekorácii.

Obývačka v rustikálnom štýle

Vhodné farby sú biele, odtiene šedej a hnedé tóny. Prevládajú neutrálne farby ako farby zeme. Využíva sa kontrast podlahy, steny a pohovky. Podlahy sú drevené, najčastejšie parkety. Takisto sa používajú handmade koberce, najčastejšie vlnené. Rustikálny štýl používa takisto prútie. Z materiálov je to ďalej masívne drevo, prírodný kameň, korok a prírodné tkaniny. 

Obývačka v provensálskom štýle

Patrí takisto k obľúbeným štýlom a predstavuje interiér podľa francúzskeho vidieka. Tento štýl je romantický, dominantnou je biela farba a tvrdé drevené podlahy. Biela farba sa však v prípade obývačky nedáva na steny. Biela alebo smotanová farba sa dáva najmä na nábytok, ktorý pôsobí vždy jemne opotrebovaným dojmom. Čo sa týka farieb a ich kombinácií používajú sa pestré farby ako odtiene zelenej, žltej, červenej, modrej, ale najmä levanduľovej.

Obývačka v provensálskom štýle

Levanduľa je veľmi často využívaným motívom či už sa to týka farieb alebo dekorácií. Provensálsky štýl je príjemne nostalgický. Ako materiály na pohovku sa využívajú rôzne vzorované textílie. Na vankúše, prípadne záclony sa používajú látky s kvetinovými vzormi. Pri výbere farebných kombinácii do obývačky sa obyčajne vyberie jedna dominantná farba, s ktorou sa zladia ostatné prvky interiéru. Klasickú fareenú schému predstavujú krémovo biele odtiene doplnené o pestrejšie farby, napríklad levanduľová. 

Obývačka v škandinávskom štýle

Škandinávsky štýl bývania sa vyznačuje najmä minimalizmom, funkčnosťou a čistotou. Obývačka predstavuje ústrednú miestnosť každého bytu alebo domu. Základná farba obývačky je biela, ktorá evokuje poriadok a čistotu. Biela farba je dominantná aj preto, lebo sa ňou opticky zväčšujú izby, ale aj presvetľuje miestnosti.

Obývačka v škandinávskom štýle

Bielu farbu začínajú posledné obdobie dobiehať odtiene šedej. Tieto farby sa kombinujú s kontrastmi a akcentmi na výrazné farby doplnkov. Podlahy sú väčšinou drevené a k nim sa zlaďuje pohovka, ktorá má odtiene šedej. Na pohovke sú takmer vždy vankúše v kontrastných farbách - žltá, zelená, modrá a deka z vlny alebo z tkaniny rôznych vzorov. Pohovka má čisté línie a geometrické tvary.

Obývačka v štýle vintage

Vintage alebo retro štýl sa začal objavovať pôvodne v odevnom priemysle už na začiatku 20.storočia. Základom je orientálny koberec a starožitný nábytok. Nábytok väčšinou nie je moc lacný, ale v tomto štýle je dôležité vyvarovať sa lacným “starožitným” napodobeninám z Číny. Čo sa týka farieb, tak sú uprednostňované ležérne farby ako biela, slonovinová, maslová, prírodne drevená. Tieto sú doplnené o farebnú škálu doplnkov. 

Obývačka v štýle vintage

Pohovky sú z poctivej látky s damaskovým alebo kvetinovým zdrojom. Pravdepodobne už nenájdete kvalitný gauč po babke, preto ho asi dáte prešiť. Tu si dajte pozor na to, aby materiály boli naozaj kvalitné. Motív na gauči kľudne môžete použiť na závesy, ale aj tapety.

Vyššie uvedené sú najčastejšie štýly, v akých sa zariaďuje obývačka. Štýlov je však samozrejme omnoho viac. Pri zariaďovaní obývačky dbajte najmä na kvalitný výber základných pilierov, ktoré sa nemenia často - ako podlaha, sedačka, nábytok. Na plánovanie si vyhraďte čas a čerpajte inšpiráciu z internetu, blogov, magazínov. Pri hľadaní a získavaní informácii si však dajte pozor, aby ste nezabudli na to, že všetky zdroje sú len inšpirácia. Pri správnom výbere farieb a ich kombinácií máte polovicu úspechu za sebou a nestane sa vám, že skĺznete do chaosu.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy pôsobím už desať rokov. Začínala som vo vlastnom grafickom štúdiu, kde som mala na starosti marketing, textovanie webov a...


Komentáre

11/02/2018 21:31
Zuza

píše sa v interiéri, nie v interiéry!

11/02/2018 21:38
Zuza

... a provensálsky štýl, nie provenslávsky!

12/02/2018 07:56
Redakcia

Dobrý deň, Zuzka. Ďakujeme za upozornenia. Ospravedlňujeme sa, sme len ľudia, chybám sa bohužiaľ občas nevyhneme.

Ďakujeme za pochopenie.

06/12/2021 18:42
zuzu Kovaliček

waaau tá bežovo biela kombinácia pri tom dreve nemá chybu ... kde u nás na SK možno zohnať takto pekný jemný nábytok za príjemnú cenu ???

06/12/2021 19:09
surreya

Mne sa veľmi páči okay.sk a ich nábytok a aj ceny. Zatiaľ máme od nich skrinku v kúpelni. Teraz čakáme na sedačku, ale podľa info by mala stihnúť prísť do vianoc tak sa tešíme.

06/12/2021 20:22
zuzu Kovaliček

Myslíš ten okay, ktorý predáva elektro ?

06/12/2021 21:04
surreya

Áno presne ten ! Majú veľmi fajn ceny a zaujímavú službu, ktorá privezie novú sedačku a odvezie tú starú.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie

Túžite po oáze kvetov na vašom balkóne? Po mieste, kde sa môžete ukryť pred ruchom mesta a vypiť si v pokoji kávu? Inšpirujte sa našou galériou.

Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha

Červená do spálne? Áno, či nie? Ak patrí k vašim obľúbeným, nemali by ste sa jej vyhýbať ani v spálni. Naše inšpirácie vás o tom presvedčia.

Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami

Zimné mrazy už čoskoro udrú v plnej sile a preto by sme určite nemali zabúdať na tvory, ktoré si v chladnom počasí nevedia zabezpečiť dostatok potravy. Vyrobte im preto jednoduché...Publikované dňa: 17.11.2017
Hodnotenie článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Paraván do záhrady, na terasu, do kúpeľne aj spálne – drevený, kovový, paraván z bambusu i plastuParaván do záhrady, na terasu, do kúpeľne aj spálne – drevený, kovový, paraván z bambusu i plastu

Paravány sa hodia ako do formálneho priestoru kancelárií, tak aj na zútulnenie domovov. Ako sa zorientovať pri kúpe paravánu a na čo si dať pri výbere pozor?

Čo to je futón? Skúsenosti s futónom na spanie, cena, použitieČo to je futón? Skúsenosti s futónom na spanie, cena, použitie

Okrem nižšej nákupnej ceny ponúka futón aj množstvo ďalších výhod – od zdravšieho spánku až po zmiernenie bolesti chrbtice.

Ako vybrať skriňu do detskej izby – šatníková skriňa alebo zostava do detskej izby?Ako vybrať skriňu do detskej izby – šatníková skriňa alebo zostava do detskej izby?

Šatník, vstavaná skriňa alebo rovno zostava? Viete, čo sa najviac hodí do izby vášho dieťaťa a aké ďalšie otázky si treba položiť?