Bezpečné online nakupovanie vianočných darčekov: chráňte svoje údaje

Mnohí z nás sa pri kúpe vianočných darčekov pre rodinu a priateľov spoliehame na online eshopy. Nakupovanie cez internet je rýchle, jednoduché a zaberie oveľa menej času, ako obiehanie obchodov v predvianočnom strese. Okrem spomínaných benefitov prináša online nakupovanie aj riziká. 

Bezpečné online nakupovanie darčekov pred vianočnými sviatkami

Jednou z najväčších výziev je ochrana osobných údajov pred ich zneužitím inou osobou. V našom článku vám poradíme ako nakupovať bezpečne a čomu sa pri výbere eshopov radšej vyhnúť.

Pozor na dôveryhodnosť eshopu

Alfa omegou online nákupov vo všeobecnosti je výber webovej stránky, z ktorej si chcete objednať tovar. Najbezpečnejšou cestou je nakupovať vo veľkých známych eshopoch, ktoré sú na našom trhu už roky. Ďalšou možnosťou je overiť si recenzie na internete. Na diskusných fórach prezistíte skúsenosti s dodaným tovarom alebo procesom reklamácie. Eshop si viete overiť aj na portáli heureka.sk, na ktorom nájdete desiatky recenzií od skutočných zákazníkov.

Slovenská legislatíva ukladá eshopom povinnosť zverejňovať na svojom webe nasledovné údaje:

  • názov firmy a jej sídlo
  • kontaktné údaje
  • IČO a DIČ
  • obchodné a reklamačné podmienky

Neseriózne eshopy obchádzajú zákon a namiesto adresy uvádzajú iba P.O. BOX. Aj vďaka tomu sa môžete vyhnúť zlému nákupu a tovar si objednať v overenom eshope. Vyhnite sa objednávaniu z obchodov, ktoré od vás v procese objednávky vyžadujú údaje navyše ako číslo občianskeho alebo vodičského preukazu alebo údaje o vašom bankovom konte.

Objednávka z neznámeho eshopu

Množstvo webových stránok sa tvári ako eshop, ktorý má tovar skladom. Po vykonaní objednávky však zistíte, že objednávka bude vybavená prostredníctvom webu Aliexpress a že tento "eshop" je iba medzikrokom, ktorý si na tovar prihodí maržu, ale reálne ho nikdy nemal skladom. Na takúto objednávku si počkáte rovnaký čas, ako keby ste si ju objednali priamo zo spomínaného webu Aliexpress.

Ak sa rozhodnete objednať z menšieho webu, o ktorom ste doposiaľ nepočuli a nie ste si istí, či vám bude tovar naozaj dodaný, potom nikdy neplaťte vopred. Najväčšou istotou je doručenie tovaru na dobierku, ktorú zaplatíte iba v prípade, ak vám bude tovar doručený.

Bezpečné online nakupovanie v eshope

Bezpečné spôsoby online platby

Dajte prednosť bezpečným spôsobom platby, ako sú kreditné karty alebo služby platobných brán ako napríklad PayPal. Tieto možnosti vám poskytujú ďalšiu úroveň ochrany v prípade sporov alebo neoprávnených transakcií, ktoré môžete vykonať v nevedomosti. Ďalšou možnosťou je vygenerovanie virtuálnej platobnej karty, ktorú možno použiť iba na jeden konkrétny nákup. Túto službu však neponúka každá slovenská banka.

Zadávaniu údajov z platobnej karty sa vyhnite na webových stránkach, ktoré nepôsobia dôveryhodne prípadne nemajú zabezpečené pripojenie (HTTPS). Adresa webu začína v takomto prípade "https://" namiesto "http://".

Nepoužívajte verejné Wi-Fi siete

Ak nakupujete na verejných miestach, určite sa vyhnite používaniu verejných wi-fi sietí. Tie totiž môžu byť predmetom útokov hackerovNikdy nezadávajte údaje o kreditnej karte na verejne dostupných počítačoch alebo nezabezpečených sieťach. Používajte svoje osobné zariadenia, mobilné dáta alebo VPN.

Aktualizujte si antivírusový systém

Antivírusové systémy a softvéry proti malvéru sa postarajú o ochranu vášho zariadenia pred vírusmi a kybernetickými útokmi. Dôležitá je ich pravidelná aktualizácia. Iba vtedy budete 100% chránení pred akýmkoľvek škodlivým softvérom z internetu.

Kontrolujte transakcie na účte

Občas sa necháme zlákať na podozrivo výhodný nákup v eshope, ktorý pôsobí dôveryhodne. Aj tu platí staré známe "dôveruj, ale preveruj". Nastavte si preto SMS notifikácie o pohyboch na účte, aby ste v prípade podozrivých transakcií mohli okamžite konať. V prípade potreby okamžite kontaktujte svoju banku.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

02/12/2023 13:25
Freda

nenakupujem online, ale priamo na predajni a platim hotovostou. Rovnako ako som teraz detom kupovala na Vianoce kolobežky v cyklospecialitach na Račianskej. Takže darček yuž mám hotové a nemusím sa obávat zneužitia mojej karty

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím

Máte doma chlapca, ktorý by chcel vlastnú detskú izbu, v ktorej by bol mohol prežívať dobrodružstvá? Pozrite sa na našu galériu, možno v nej spolu nájdete niečo, čo sa vám zapáči.

Provensálska kuchyňa – dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa – dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.Publikované dňa: 27.11.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať bezpečné hračky a vianočné darčeky pre detiAko vybrať bezpečné hračky a vianočné darčeky pre deti

Ako vybrať hasiaci prístroj do domu? Práškový, penový či vodný?Ako vybrať hasiaci prístroj do domu? Práškový, penový či vodný?

Existuje hneď niekoľko rôznych hasiacich prístrojov. Ich využitie však nie je univerzálne a preto je dobré vedieť aký druh je ten najlepší pre našu domácnosť. V dnešnom článku sa o tejto...

Predstavujeme Projekt Bezpečné Vianoce Predstavujeme Projekt Bezpečné Vianoce

Vitajte v našom Projekte Bezpečné Vianoce! Prostredníctvom neho vám postupne predstavíme jednoduché, no účinné opatrenia a rady, vďaka ktorým prežijete vianočné sviatky a novoročné...