Ako vybrať bezpečný detský riad a jedálenský príbor?

Pre deti len to najlepšie a to aj v prípade, že vyberáte pre svoju ratolesť príbor či riad. Ak sa neviete zorientovať v ponuke trhu, nechajte si poradiť. Dôležitý je totiž nielen zdraviu neškodný materiál, ale i tvar či hmotnosť.

Modrý riad a príbor pre deti

Čo všetko si pri kúpe treba všímať a akému riadu sa radšej vyhnúť? Poradíme vám!

Obľúbené produkty

Vyberajte certifikované výrobky

V ostatnom čase sa na trhu objavili taniere, poháriky aj detský príbor, ktoré dokážu spôsobiť viac škody ako osohu. V prvom rade preto pri výbere dbajte na certifikované výrobky. Tie, ktorých pôvod a materiál nie je známy, môžu vašim deťom spôsobiť nielen bolesť hlavy, kožné problémy či astmu, ale aj alergické reakcie.

Dieťa jediace špagety

Vyhnite sa nasledovným materiálom a všímajte si obrázky:

  • PVC – riad pre deti z toho materiálu môže byť zmäkčovaný zmäkčovadlami, ktoré sa časom rovnako ako ftaláty stávajú zdraviu škodlivé. Hoci na ich obsah nie sú určené mimoriadne prísne limity, dbajte na to, aby sa medzi použitými zmäkčovadlami nenachádzali napríklad adipáty.
  • Bisfenol – pri kúpe detského riadu sledujte aj obsah bisfenolu. Ide o látku, ktorá sa objavuje predovšetkým vo výrobkoch z polykarbonátu. V materiáli nie je pevne viazaný a v priebehu používania sa uvolňuje a dostáva do detského tela, kde sa správa ako estrogén. Ten môže v neskoršom veku podľa výskumov súvisieť napr. s poruchami prostaty.
  • Melamín – tento materiál môže obsahovať rakovinotvorný formaldehyd. Ide o toxickú látku, ktorá dráždi sliznice a poškodzuje dýchacie cesty, preto nie je tento materiál vhodný na výrobu detského riadu.
  • Bez obrázkov – pri výbere tanierikov či misiek si všímajte aj obrázky, ktoré sa detskom riade nachádzajú. Hoci to výrobcovia nie vždy dodržiavajú, obsahovať by nemali ťažké kovy, akými sú olovo či kadmium.

Všímajte si certifikát, pôvod a osvedčený materiál

Aby ste si boli istí tým, čo kupujete, pokojne si v predajni pýtajte certifikát, ktorý garantuje zdravotnú neškodnosť výrobku.

Vsaďte na európsky trh

Prednosť dajte tým tanierikom či príboru, ktoré pochádzajú z európskeho trhu. Výrobky z Číny a juhovýchodnej Ázie sú zväčša tými, ktoré prísne podmienky nespĺňajú. Krok vedľa neurobíte ani vtedy, keď si po detský riad zájdete priamo do lekárne.

Oranžový detský riad

Vhodný materiál

Ak sa rozhodujete, aký materiál bude pre vaše dieťa vhodný, dajte prednosť tým klasickým. Sklo bez farebných aplikácií, porcelán, smalt, drevo, bambus a certifikovaný plast. Rešpektujte tiež pokyny výrobcu, ak riad nie je vhodný do umývačky riadu, radšej ho tam ani nevkladajte. V prípade detských príborov dbajte na vhodnú veľkosť a skontrolujte, či sú spoje kvalitné hlavne v prípade, ak ide o kombináciu plastu a kovu.

Vyberáme z nášho katalógu

Čo všetko deti potrebujú?

Aj výberom pekného riadu môžete deti motivovať k tomu, aby jedli s chuťou a samostatne. Súčasťou ich základnej výbavy by mali rôzne druhy tanierikov, mištičky, šálka, pohárik, príbor, ale i termo hrnček, ktorý oceníte vy aj dieťa počas pobytu vonku. Vybrať si môžete zo sólo kúskov, ale aj jedálenských setov s motívom obľúbených detských hrdinov a postavičiek z rozprávok. Myslite na vek a manuálnu zručnosť vašej ratolesti.

Sada, či kusy?

Na začiatok si možno vaše dieťa vystačí s jedným kusom detského riadu. Ak sa však rozhodnete kúpiť kompletnú sadu, nielen, že ušetríte peniaze, vyhnete sa tiež tomu, že každý kúsok bude s iným vzorom či od iného výrobcu.

Bodkovaná sada detského riadu a príborov

Základná sada väčšinou obsahuje 2 rôzne hlboké tanieriky, pohárik či hrnček a detský príbor. Dokúpiť môžete misky na ovocie, podnosy či fľaše. Na cestách oceníte uzatvárateľné dózičky na desiatu a pochutiny, ale i odolnejšie cestovné fľaše či termohrnčeky.

Základným pravidlom pri výbere detského riadu a príboru je siahnuť po osvedčenom, kvalitnom a certifikovanom výrobku. Nenechajte sa zlákať lacnejšími alternatívami, ktorých škodlivosť sa nemusí prejaviť hneď, ale až časom.

Obľúbené produkty

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.

Jednoduché vianočné handmade dekorácie Jednoduché vianočné handmade dekorácie

Naše inšpirácie sú naozaj veľmi jednoduché a preto ich zvládne aj menej zručný jedinec. Odmenou vám budú ozdoby, ktoré nenájdete nikdy inde!

Retro obývačka - stavte na explóziu farieb Retro obývačka - stavte na explóziu farieb

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...Publikované dňa: 16.07.2019
Hodnotenie článku:
(92.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Hracia deka pre deti – najlepšie sú s ohrádkouHracia deka pre deti – najlepšie sú s ohrádkou

Deti sa potrebujú hrať. Aj tie najmenšie. Jednou z prvých hračiek, o ktoré sa rodičia zaujímajú je hracia deka. Neposkytuje deťom len zábavu, ale aj rôzne stimuly na jeho rozvoj. Na čo...

Hélium na párty v spreji? Super do balónov aj na vdychovanie a zmenu hlasuHélium na párty v spreji? Super do balónov aj na vdychovanie a zmenu hlasu

Hélium na párty dokáže vďaka svojim vlastnostiam vyčariť úsmev na tvárach mnohých detí, ale aj dospelých. Okrem toho, že  hélium vo vzduchu udrží balóny , dokáže udržať i  vysokú úroveň...

Drevené detské kuchynky pre deti? Najlacnejšie sú plastovéDrevené detské kuchynky pre deti? Najlacnejšie sú plastové

Detská kuchynka nie je hračka určená výlučne dievčatám. Aj chlapci v nej radi skúšajú svoje kulinárske schopnosti a vedia v nej stráviť veľa času. Prečo do tejto interaktívnej hračky...