Ako vyčistiť kovový, textilný a uhlíkový filter v digestore od mastnoty

Digestor v kuchyni je ako magnet na mastnoty a nečistoty. Tie sa zachytávajú na jeho povrchu, ale aj vo vnútri. Ťažký vzduch a pachy, ktoré ním prechádzajú, sa usádzajú vo filtroch. Aby digestor správne fungoval, je potrebné ich pravidelne čistiť.

Ako na čistenie filtra v digestore

Čistenie filtrov neznie ako lákavá úloha no netreba ju odkladať. V tomto článku sa dozviete, ako vyčistiť rôzne filtre digestora aj to, ako často sa na to podujať a na čo nezabúdať.

Uhlíkové filtre do digestora


Prečo je čistenie filtrov dôležité

Na čistenie filtrov digestora väčšinou vôbec nemyslíme, teda až do chvíle, kým je filter úplne zanesený a znemožňuje funkčnosť digestora. Niektorí filter nečistia vôbec, čo je veľkou chybou, keďže digestor vám tak slúži len ako estetický doplnok kuchyne. Pravidelné čistenie je však dôležité z niekoľkých dôvodov:

 • Efektívne fungovanie digestora – Digestor so zaneseným filtrom skrátka nemôže fungovať efektívne. Za rovnaký čas neprefiltruje dostatok vzduchu a nezachytí také množstvo mastnoty, ako čistý filter.
 • Dlhšia životnosť filtra – Pri čistení sa mastnoty a špiny zbavujete pravidelne, čím nevznikajú hrubé nánosy, ktoré môžu prispievať k poškodeniu filtra. Tým pádom sa jeho životnosť skracuje.
 • Jednoduchšie čistenie – Ak necháte filter zaniesť a vytvoria sa na ňom hrubé nánosy, čistenie vám potrvá dlhšie a bude náročnejšie. Jednoduchšie sa mastnota a špina odstraňuje z filtrov, ktoré sú pravidelne udržiavané.
 • Zdravší vzduch – V znečistenom a zanesenom filtri sa časom začnú množiť aj baktérie a mikroorganizmy. Pri recirkulačnom digestore by sa vzduchom šírili späť do okolia vašej kuchyne, čo pre vás predstavuje zdravotné riziko.
 • Bezpečnejšia domácnosť – Nánosy olejov a mastnoty v digestore sú rizikom aj v prípade požiaru, keďže tieto látky môžu ľahko vzplanúť. Aj keď samotný digestor nebýva tak často príčinou požiaru, je lepšie neriskovať a udržiavať ho čistý.

Ako čistiť rôzne filtre digestora

Digestory mávajú rôzne druhy filtrov podľa funkcie aj typu digestora. Poznáme tukové filtre a uhlíkové. Tukové filtre zbavujú vzduch mastnoty a nachádzajú sa vo všetkých typoch digestorov. Používajú sa predovšetkým kovové filtre, ktoré sa čistia pomerne jednoducho, a textilné filtre, ktoré vám vydržia kratšie. Uhlíkové filtre sa používajú na zbavenie vzduchu zápachu. Využívajú sa v recirkulačných digestoroch, keďže tie vzduch neodvádzajú, ale po prefiltrovaní sa vracia späť do miestnosti.

Čistenie kovového filtra v digestore

Ako vyčistiť kovový filter

Väčšina kvalitných digestorov je vybavená kovovým filtrom, ktorý je veľmi efektívny, jednoducho sa odníma a čistí a keďže má dlhú životnosť, predstavuje aj ekologickejšiu alternatívu. Ku kovovým filtrom patria mriežkové a baffle filtre – tie druhé sú v zachytávaní mastnôt účinnejšie. Čistenie oboch druhov kovových filtrov je ľahké. Na začiatku filter odoberte, no uistite sa, že je digestor vypnutý. Vo väčšine prípadov sa filter odníma veľmi jednoducho, stačí povoliť skrutku, uvoľniť úchytku alebo stlačiť tlačidlo pre uvoľnenie. Čistiť filter môžete viacerými spôsobmi:

 • So saponátom – Pri bežnom znečistení je možné umyť filter so saponátom na riad. Filter opláchnite horúcou vodou a vložte do umývadla. Umývadlo napustite horúcou vodou a pridajte dostatok saponátu. Nechajte 1 hodinu odmočiť. Po hodine filter dobre opláchnite a skontrolujte, či sa mastnota dobre uvoľnila. Ak nie, môžete proces zopakovať.
 • S odmasťovačom – Na veľmi znečistený filter môžete použiť odmasťovač. Nezabudnite pritom použiť ochranné gumené rukavice. Odmasťovač nastriekajte priamo na filter a nechajte postáť alebo ho nastriekajte do umývadla s vodou, do ktorej filter ponorte. Takýmto spôsobom sa odmasťovač dostane aj do vnútra filtra. Nechajte postáť aspoň pol hodinu a dobre opláchnite. Špinu môžete uvoľniť aj starou zubnou kefkou.
 • S octom a sódou – Ocot a sóda bikarbóna sú skvelé duo na odstraňovanie mastnôt. Kovový filter uložte do umývadla alebo do dostatočne veľkej teplovzdornej nádoby a zalejte horúcou vodou. Pridajte 3 lyžice octu a 3 lyžice sódy a nechajte 1 hodinu postáť. Po odmočení filter opláchnite pod silným prúdom horúcej vody, aby ste sa zbavili všetkých uvoľnených nánosov. V prípade potreby proces zopakujte. Keď je filter dostatočne čistý, nechajte ho dobre vyschnúť a založte späť.
 • umývačke riadu – Pri tomto čistení urobí umývačka všetku prácu za vás. Uistite sa, že sa v nej nič iné nenachádza, inak budú mastnotou zanesené ostatné riady. Filter čistite aspoň pri 60 °C, aby sa mastnota vplyvom tepla uvoľnila. Po umytí nechajte filter poriadne vyschnúť. Ak by na ňom náhodou ešte zostala mastnota, môžete proces zopakovať. Pred čistením v umývačke sa presvedčte, že výrobca filtru takúto možnosť povoľuje.

Pred založením filtra späť do digestora sa vždy presvedčte, že je dôkladne suchý. Najlepšie je nechať ho pozvoľna vyschnúť na teplom a dobre vetranom mieste a založiť až na druhý deň.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie podskrinkové digestory

Ako vyčistiť textilný filter

Textilné tukové filtre sú doménou lacnejších digestorov. Ich cena je nižšia, no nižšia je aj životnosť. Navyše, textilný filter je omnoho jemnejší než iné alternatívy, teda ani čistenie nemusí vždy dobre dopadnúť. Pri príliš dôkladnom čistení sa filter môže roztrhnúť a poškodiť, pri príliš jemnom čistení sa zase nemusia odstrániť mastnoty.

Filter sa odporúča čistiť len ručne v teplej vode s bežným saponátom na riad. Nepoužívajte špongie ani kefky, ktoré by mohli narušiť štruktúru vláken. V prípade väčšieho znečistenia nechajte filter odmočiť. Nakoniec ho prepláchnite teplou vodou a jemne odstráňte zvyšné kvapôčky vody. Nechajte pozvoľna vysušiť a do digestora ho vráťte len po úplnom vyschnutí. Pri čistení si všímajte stav filtra – ak je zjavne poškodený, výrazne znečistený alebo sa vám ho nedarí vyčistiť, vymeňte ho radšej za nový.

Ako vyčistiť uhlíkový filter

Uhlíkové filtre zaručujú svieži vzduch v kuchyni aj pri varení jedál so silnejšou arómou. Ich čistenie je možné (ak to dovoľuje výrobca), no zároveň je obmedzené. Uhlíkový filter možno vyčistiť zo 5-6-krát, po čom už bude potrebná výmena za nový filter. Jeden uhlíkový filter by vám mal vydržať pol roka, potom bude jeho účinnosť minimálna a bude potrebovať výmenu. V prípade častého používania digestora ho môžete vymeniť už aj o 3 mesiace.

Pred čistením uhlíkového filtra digestor vypnite a filter uvoľnite podľa inštrukcií v návode. Na čistenie je najlepšie použiť umývačku riadu, ktorú nastavte na 65 – 70 °C. Alternatívne ho umyte ručne v umývadle s teplou vodou bez pridania saponátu. Umývajte ho pod prúdom tečúcej vody bez použitia špongie alebo kefky. Uhlíkové filtre sa nesušia pozvoľna, ale najlepšie v rúre predhriatej na 75 – 100 °C. Ak vám táto možnosť nevyhovuje, filter nechajte vyschnúť aspoň na hrejúcom radiátore. Filter musí dôkladne a úplne vyschnúť. Pokiaľ neviete, ako vložiť uhlíkový filter do digestora, vždy si prečítajte návod od výrobcu, keďže každý digestor môže mať iné riešenie.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie komínové digestory

Často kladené otázky

 • Ako zistím, že je potrebné filter vyčistiť? Potrebu čistenia filtrov si určite všimnete aj podľa toho, ako efektívne digestor funguje. Zanesený digestor bude vzduch odsávať pomalšie, pri varení ostane pach v kuchyni dlhšie. Digestor tiež nebude dobre filtrovať pachy, takže aj tie zostanú v miestnosti. Všimnúť si budete môcť lepkavejšie skrinky, steny a strop.
 • Je možné vyčistiť všetky typy filtrov? Nie všetky typy filtrov sa čistia rovnako jednoducho a nie vždy je to možné. Najlepšie sú na tom kovové filtre, ktoré sa dajú použiť zas a znova. Textilné filtre sa dajú oprať párkrát, potom sa začnú trhať. No niektoré lacnejšie textilné filtre a papierové filtre sú len na jedno použitie. Rovnako je to aj s uhlíkovými filtrami – niektoré sú vhodné na čistenie, pri iných výrobca uvádza, že sa nečistia, ale je potrebné vymeniť ich za nové. Všímajte si preto inštrukcie od výrobcu a jednorazové filtre nepoužívajte opakovane.
 • Ako často čistiť filtre digestora? Frekvencia čistenia filtrov by mala záležať od toho, ako často varíte. Ak varíte každodenne, dlho a často aj mastné jedlá, filtre budú viac znečistené a zanesené. Vtedy je potrebné umývať ich raz za 1 – 2 mesiace. Ak varíte párkrát do týždňa, postačí čistenie raz za 3 – 4 mesiace. Ak varíte len príležitostne, filtre vyčistite každý polrok.
 • Ako vyčistiť zvyšok digestora? Pri čistení sa riaďte predovšetkým priloženým manuálom, keďže je rozdiel, či máte chrómový, nerezový alebo plastový digestor. Každý materiál sa čistí inak a kým jeden zvládne aj agresívnejší odmasťovať, iný materiál by sa takto poškodil. To isté platí aj pre nástroje – použiť môžete handričku, špongiu alebo kefku podľa toho, čo váš digestor zvládne. Čistite nielen zvonku, ale aj zvnútra, pričom vnútro po očistení vždy dôkladne vysušte a až tak založte späť filtre a kryty.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.

Hexagon police sa hodia do každého interiéru Hexagon police sa hodia do každého interiéru

Zívajú steny vo vašej domácnosti prázdnotou? Potom by ste tento priestor mohli využiť na umiestnenie netradičných políc.Publikované dňa: 26.10.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot

Čím skôr sa dostanete k čisteniu, tým lepšie pre vás aj vašu pracovnú dosku. Ako udržiavať rôzne povrchy pracovnej dosky? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku.

Voľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montážVoľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montáž

okážu navodiť pocit ako pri pobyte v luxusnom hoteli alebo kúpeľov, no tento pôžitok si môžete dopriať aj u vás doma. Voľne stojace vane však majú aj svoje negatíva a potrápiť sa môžete...

Zvuková izolácia steny, stropu, podlahy. Pomôže odhlučnenie dverí?Zvuková izolácia steny, stropu, podlahy. Pomôže odhlučnenie dverí?

Zvuková izolácia bytu alebo domu vám pomôže prinavrátiť ticho a pokoj. V našom článku si o nej prečítate všetko podstatné, aby ste sa vedeli správne rozhodnúť. Čítajte ďalej.