Dojčiaci vankúš na kojenie? Mamičky si skúsenosti s touto pomôckou pochvaľujú

Dojčiaci vankúš uľahčuje život mamičkám, ale aj ich deťom. Pomocník, ktorý chráni chrbticu matky a zároveň napomáha k udržaniu dieťaťa v správnej polohe pri dojčení.

Dojčiaci vankúš na kojenie

Prečo si ho mamičky tak pochvaľujú, ako pomáha bábätkám a ako si správne dojčiaci vankúš vybrať – to a oveľa viac sa dozviete v článku.

Obľúbené produkty

Výhody dojčiaceho vankúša – ako vám pomôže pri dojčení?

Aj napriek jeho názvu by si dojčiaci vankúš mali budúce mamičky zaobstarať už v druhom trimestri tehotenstva. Vankúš totiž slúži aj na relax, pri spaní na boku tiež poskytuje oporu rastúcemu brušku.

Po narodení bábätka zas vankúš poskytuje pohodlie pri dojčení mamičke aj bábätku. Umožňuje dojčenie vo všetkých polohách, čím ho podstatne uľahčuje. Jeho výhodou je aj to, že ho možno použiť ako mantinel okolo dieťaťa či ako oporu pri sedení.

Vankúš je vhodné dávať bábätku do postieľky, aby malo pocit bezpečia. Keďže ho používa mamička pri dojčení, dieťa ju z neho môže cítiť a môže tak mať pocit, že mu je stále nablízku.

Dojčiaci vankúš využijete aj počas tehotenstva

Dojčenský vankúš tak ponúka pohodlný a komfortný spánok pre tehotné ženy, následne je vhodný na polohovanie, stimuláciu a dojčenie bábätka.

Mamičky, ktoré vankúš vyskúšali, si ho pochvaľujú. Ocenili ho počas tehotenstva i po ňom. Viaceré uvádzajú, že by sa bez neho vo vysokom štádiu tehotenstva vôbec nevyspali. Používali ho na dojčenie, deťom ako oporu, aby sa neskotúľali z postele, či ako podporu pri sedení.

Rozdelenie dojčiacich vankúšov

Čo sa dojčiacich vankúšov týka, dôležité sú tri základné parametre. Vankúše sa delia podľa veľkosti, výplne a aj podľa funkčnosti, teda prateľnosti.

Veľkosť vankúša

Pri výbere by ste mali brať ohľad na svoju výšku a na vonkajší obvod vankúša. Vankúše s vonkajším obvodom 160 cm sú vhodnejšie pre nižšie mamičky. Ak máte viac ako 165 cm, zvoľte si vankúš s minimálnym vonkajším obvodom 170 cm. K dispozícii sú aj tzv. maxi vankúše s obvodovou dĺžkou od 205 do 215 cm, vnútorným obvodom 155 cm a šírkou okolo 35 cm. Tie sú, samozrejme, najpohodlnejšie.

Výplň vankúša

Dojčiace vankúše môžu byť plnené EPS guľôčkami, vďaka čomu sú ľahké a zvyčajne sa dajú prať v pračke. Pre deti nie sú veľmi vhodné, a to vzhľadom na to, že guľôčky šuštia, prelievajú sa a masírujú reflexné body bábätka. Bábätko by však malo byť počas dojčenia v pokoji.

V ponuke môžete nájsť aj vankúše s molitanovou náplňou, ktorá nie je práve vhodnou voľbou. Často totiž nie je vyčistená a upravená.

Dojčenie bábätka s dojčiacim vankúšom

Možnosťou sú tiež vankúše plnené PES dutým vláknom v tvare guľôčok. Po vypratí si zachováva tvar a vzdušnosť, preto je do dojčiacich vankúšov táto náplň najvhodnejšia – nešuští a prispôsobí sa vám aj vášmu bábätku.

Vybrať si môžete aj ekologické výplne, akými sú napríklad pohánkové šupky.

Prateľnosť vankúša

Pri výbere treba myslieť na to, že vankúš budete musieť skôr či neskôr vyprať. Treba si preto zvoliť taký, ktorý možno prať v klasickej pračke prípadne v čistiarni. Možnosti sú dve – prateľný vankúš bez snímateľného poťahuprateľný vankúš so snímateľným poťahom. Nevýhodou prateľných vankúšov bez poťahu je to, že sa nedajú žehliť a po vypratí pôsobia trochu pokrčene.

Keďže sa poťahy predávajú aj samostatne, môžete si ich podľa nálady meniť. Obľúbené sú bavlnené i fleeceové prateľné poťahy. Fleecové sa žehliť nemusia, bavlnené sa žehlia veľmi jednoducho, čiže obidve alternatívy sú dobrou voľbou.

Pri výbere nezabúdajte na 3 základné veci

Dôležitá je veľkosť. Dalo by sa povedať, že čím je väčší, tým je pohodlnejší. Treba zvážiť, na čo všetko budete vankúš používať, a potom sa rozhodnúť. Ak ho chcete aj na spanie, väčší bude komfortnejší, pokiaľ ho chcete iba na dojčenie, postačí vám pravdepodobne aj menšia veľkosť.

Dojčiaci vankúš aj na polohovanie bábätka

Zvážiť by ste pri výbere mali tiež gramáž vankúša. Pohánkové šupky sú určite ťažšie ako guľôčky, či už EPS alebo PES. Vankúše so šupkami sú síce ekologické, môžu však mať až 5 kilogramov. Treba teda vziať do úvahy, či vankúš spolu s dieťaťom vôbec unesiete. Vhodné je, aby mal vankúš do 1,5 kg.

Pýtajte sa, kde bol vankúš vyrobený. Spolu s bábätkom ho budete používať pri mnohých činnostiach – spánok, dojčenie, odpočinok. Vyberajte si tovar od spoľahlivých výrobcov, ktorí používajú neškodlivé materiály. K najobľúbenejším patria vankúše na kojenie Chicco, New Baby, Matýsek či Stanex.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...

Biele kuchyne Biele kuchyne

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.Publikované dňa: 09.09.2018
Hodnotenie článku:
(92.2%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšie knihy pre deti od 5,6 a 7 rokov: Tieto kúpte vašej ratolesti Najlepšie knihy pre deti od 5,6 a 7 rokov: Tieto kúpte vašej ratolesti

Deti vo veku 5,6 a 7 rokov čaká prvá najdôležitejšia zmena v ich živote – nástup do základnej školy. Pripravili sme preto článok pre všetkých terajších i budúcich knihomoľov. Ktoré knihy...

Shnuggle vanička pre deti má výborné recenzie: Vyskúšajte ju! Shnuggle vanička pre deti má výborné recenzie: Vyskúšajte ju!

Mamičky chcú svojim deťom vždy dopriať to najlepšie. Samozrejme aj pri kúpaní. Predstavujeme vám Shnuggle vaničku na bezpečné a pohodlné kúpanie vašich detičiek.

Hlavolamy pre deti aj dospelých: Drevené či kovové? Hlavolamy pre deti aj dospelých: Drevené či kovové?

Možno si hovoríte, aký zmysel má úmyselne si pridávať problémy a lámať si nad nimi hlavu. Či ste to vy alebo vaše deti, verte či nie, hlavolam vám môže dať veľmi veľa. Zapojte mozgové...


Pridať komentár