Dojčiaci vankúš na kojenie? Mamičky si skúsenosti s touto pomôckou pochvaľujú

Dojčiaci vankúš uľahčuje život mamičkám, ale aj ich deťom. Pomocník, ktorý chráni chrbticu matky a zároveň napomáha k udržaniu dieťaťa v správnej polohe pri dojčení.

Dojčiaci vankúš na kojenie

Prečo si ho mamičky tak pochvaľujú, ako pomáha bábätkám a ako si správne dojčiaci vankúš vybrať – to a oveľa viac sa dozviete v článku.

Obľúbené produkty


Výhody dojčiaceho vankúša – ako vám pomôže pri dojčení?

Aj napriek jeho názvu by si dojčiaci vankúš mali budúce mamičky zaobstarať už v druhom trimestri tehotenstva. Vankúš totiž slúži aj na relax, pri spaní na boku tiež poskytuje oporu rastúcemu brušku.

Po narodení bábätka zas vankúš poskytuje pohodlie pri dojčení mamičke aj bábätku. Umožňuje dojčenie vo všetkých polohách, čím ho podstatne uľahčuje. Jeho výhodou je aj to, že ho možno použiť ako mantinel okolo dieťaťa či ako oporu pri sedení.

Vankúš je vhodné dávať bábätku do postieľky, aby malo pocit bezpečia. Keďže ho používa mamička pri dojčení, dieťa ju z neho môže cítiť a môže tak mať pocit, že mu je stále nablízku.

Dojčiaci vankúš využijete aj počas tehotenstva

Dojčenský vankúš tak ponúka pohodlný a komfortný spánok pre tehotné ženy, následne je vhodný na polohovanie, stimuláciu a dojčenie bábätka.

Mamičky, ktoré vankúš vyskúšali, si ho pochvaľujú. Ocenili ho počas tehotenstva i po ňom. Viaceré uvádzajú, že by sa bez neho vo vysokom štádiu tehotenstva vôbec nevyspali. Používali ho na dojčenie, deťom ako oporu, aby sa neskotúľali z postele, či ako podporu pri sedení.

Rozdelenie dojčiacich vankúšov

Čo sa dojčiacich vankúšov týka, dôležité sú tri základné parametre. Vankúše sa delia podľa veľkosti, výplne a aj podľa funkčnosti, teda prateľnosti.

Veľkosť vankúša

Pri výbere by ste mali brať ohľad na svoju výšku a na vonkajší obvod vankúša. Vankúše s vonkajším obvodom 160 cm sú vhodnejšie pre nižšie mamičky. Ak máte viac ako 165 cm, zvoľte si vankúš s minimálnym vonkajším obvodom 170 cm. K dispozícii sú aj tzv. maxi vankúše s obvodovou dĺžkou od 205 do 215 cm, vnútorným obvodom 155 cm a šírkou okolo 35 cm. Tie sú, samozrejme, najpohodlnejšie.

Výplň vankúša

Dojčiace vankúše môžu byť plnené EPS guľôčkami, vďaka čomu sú ľahké a zvyčajne sa dajú prať v pračke. Pre deti nie sú veľmi vhodné, a to vzhľadom na to, že guľôčky šuštia, prelievajú sa a masírujú reflexné body bábätka. Bábätko by však malo byť počas dojčenia v pokoji.

V ponuke môžete nájsť aj vankúše s molitanovou náplňou, ktorá nie je práve vhodnou voľbou. Často totiž nie je vyčistená a upravená.

Dojčenie bábätka s dojčiacim vankúšom

Možnosťou sú tiež vankúše plnené PES dutým vláknom v tvare guľôčok. Po vypratí si zachováva tvar a vzdušnosť, preto je do dojčiacich vankúšov táto náplň najvhodnejšia – nešuští a prispôsobí sa vám aj vášmu bábätku.

Vybrať si môžete aj ekologické výplne, akými sú napríklad pohánkové šupky.

Prateľnosť vankúša

Pri výbere treba myslieť na to, že vankúš budete musieť skôr či neskôr vyprať. Treba si preto zvoliť taký, ktorý možno prať v klasickej pračke prípadne v čistiarni. Možnosti sú dve – prateľný vankúš bez snímateľného poťahuprateľný vankúš so snímateľným poťahom. Nevýhodou prateľných vankúšov bez poťahu je to, že sa nedajú žehliť a po vypratí pôsobia trochu pokrčene.

Keďže sa poťahy predávajú aj samostatne, môžete si ich podľa nálady meniť. Obľúbené sú bavlnené i fleeceové prateľné poťahy. Fleecové sa žehliť nemusia, bavlnené sa žehlia veľmi jednoducho, čiže obidve alternatívy sú dobrou voľbou.

Pri výbere nezabúdajte na 3 základné veci

Dôležitá je veľkosť. Dalo by sa povedať, že čím je väčší, tým je pohodlnejší. Treba zvážiť, na čo všetko budete vankúš používať, a potom sa rozhodnúť. Ak ho chcete aj na spanie, väčší bude komfortnejší, pokiaľ ho chcete iba na dojčenie, postačí vám pravdepodobne aj menšia veľkosť.

Dojčiaci vankúš aj na polohovanie bábätka

Zvážiť by ste pri výbere mali tiež gramáž vankúša. Pohánkové šupky sú určite ťažšie ako guľôčky, či už EPS alebo PES. Vankúše so šupkami sú síce ekologické, môžu však mať až 5 kilogramov. Treba teda vziať do úvahy, či vankúš spolu s dieťaťom vôbec unesiete. Vhodné je, aby mal vankúš do 1,5 kg.

Pýtajte sa, kde bol vankúš vyrobený. Spolu s bábätkom ho budete používať pri mnohých činnostiach – spánok, dojčenie, odpočinok. Vyberajte si tovar od spoľahlivých výrobcov, ktorí používajú neškodlivé materiály. K najobľúbenejším patria vankúše na kojenie Chicco, New Baby, Matýsek či Stanex.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.

Provensálska kuchyňa – dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa – dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.

Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky

Vianoce už pomaly klopú na dvere a preto máme najvyšší čas zamyslieť sa aký vianočný stromček vlastne chceme. Čo tak siahnuť po ekologickej alternatíve, ktorú môžeme využiť aj o rok?Publikované dňa: 09.09.2018
Hodnotenie článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Drevená, textilná, plastová alebo skladacia ohrádka pre deti na hranie? Poradíme, ako vybraťDrevená, textilná, plastová alebo skladacia ohrádka pre deti na hranie? Poradíme, ako vybrať

Detskú ohrádku, ktorá udrží vaše dieťa v bezpečí v ohraničenom priestore, môžete využívať už od 6 mesiacov až do 3 – 4 rokov. Viete však, aký druh detskej ohrádky zvoliť a na čo dbať pri...

Akú zavinovačku kúpiť? Najlepšia upokojujúca zavinovačka pre bábätká na spanieAkú zavinovačku kúpiť? Najlepšia upokojujúca zavinovačka pre bábätká na spanie

Akú sú výhody zavinovačky? Kedy a ako ju použiť? Všetko potrebné nielen o výbere správnej zavinovačky pre vaše dieťatko sa dozviete v článku.

Správne nosenie bábätka v šatke, v nosiči, ring sling – ako nosiť bábätkoSprávne nosenie bábätka v šatke, v nosiči, ring sling – ako nosiť bábätko

Nosenie bábätka má na jeho vývoj a pohodu pozitívny vplyv. V článku vám ponúkame prehľad možností nosenia bábätka a ich výhody a nevýhody