Domáce zvieratká a Silvester – ako ich chrániť a upokojiť pri hluku?

Príchod nového roku oslavujú ľudia po celom svete svojim spôsobom. V našich končinách sú oslavy spájané s rachotom delobuchov a oblohu osvetľujúcimi ohňostrojmi. Kým pre mnohých je to príjemné a radostné spestrenie osláv, pre našich domácich miláčikov ide o zrejme najstresujúcejší deň v roku.

Ako chrániť domáce zvieratá pred hlukom počas Silvestra?

Ako pripraviť svojho psíka či mačku na Silvestrovský hluk a ako sa dá bojazlivému zvieraťu čo najlepšie pomôcť? V tomto článku vám prezradíme tie najlepšie tipy.

Aké známky strachu vykazuje zviera na Silvesta?

Z domácich miláčikov na hluk petárd najcitlivejšie reagujú psy a mačky, no v strese môžu byť aj ďalšie zvieratá ako králičky či morské prasiatka. Kým jedny si zvýšenú hlučnosť len uvedomujú, ďalšie zvieratá reagujú doslova panikou. Psy a mačky majú omnoho citlivejší sluch než ľudia, preto aj reagujú obzvlášť citlivo na hluk, najmä ak sa nachádzajú blízko zdroja.

Kým králiky v strachu znehybnejú, psy a mačky reagujú rôzne – pohybujú po byte, vydávajú zvuky (kňučia/mňaukajú), môžu sa triasť, pomočovať, zvracať aj dostať hnačku. Nie je neobvyklé, že zalezú do tmavého kúta alebo si hľadajú čo najbezpečnejší úkryt. Ak majú prístup k záhrade, stane sa, že v strese utečú. Niektoré psy a mačky v strachu slintajú, sú podráždené a v panike môžu pohrýzť, poškriabať a zničiť nielen nábytok.

Na polnočný rachot sa vopred pripravte

Už pred samotným silvestrovským večerom môžete urobiť niekoľko opatrení, ktoré vám a vašim domácim miláčikom pomôžu tento čas zvládnuť lepšie.

Ako upokojiť vystrašené zviera počas silvestrovského hluku?

Týmito krokmi sa na to môžete pripraviť postupne:

Pár týždňov pred Silvestrom:

  • Uistite sa, že váš pes alebo mačka majú čip, ktorý je riadne zaregistrovaný a/alebo majú na obojku štítok s vašimi kontaktnými informáciami ako sú telefónne číslo alebo adresa. Ak zviera počas Silvestrovskej noci ujde, s čipom a štítkom bude jeho návrat domov jednoduchší.
  • Pred plánovaním Silvestrovských osláv berte do úvahy, aký náročný deň to je pre vášho domáceho miláčika. Neznamená to, že Silvester musíte stráviť na samote v lese, ale predsa len, ak bývate v centre, kde bude noc zaručene rušná a vaše zviera reaguje obzvlášť citlivo, nie je na škodu miesto osláv zvážiť.
  • Ak po minuloročných skúsenostiach viete, že váš domáci miláčik zvláda Silvester veľmi ťažko, zachvacuje ho panika a má tráviace problémy, poraďte sa so svojim veterinárom. Pomôcť môže predpísanie sedatív, ktoré zviera dokážu upokojiť, mierne utlmiť a možno silvestrovskú noc v pokoji prespať.

Pár dní pred Silvestrom:

  • Váš psík či mačka by na Silvestra mali mať pocit bezpečia a nájsť miesto, kde sa môžu ukryť, kde nedolieha svetlo vybuchujúcich ohňostrojov a kde je aspoň relatívne ticho. To by malo byť vašou úlohou pár dní pred Silvestrom, kedy je vhodné v tichej miestnosti pripraviť zvieraťu pelech, deku, priniesť obľúbené hračky a nejaké maškrty.
  • Ak máte psíka na záhrade, ubezpečte sa, že nemôže ujsť. V takýto stresujúci večer bude potrebovať skrýšu a preto aj tým domácim miláčikom, ktorý zostávajú vonku, pripravte úkryt teplý úkryt aspoň v garáži.

Na Silvestra:

  • V deň Silvestra vystihnite čas, kedy ešte neprepukol petardový ošiaľ a vezmite svojho psíka na dlhšiu prechádzku. Psíkovi to pomôže uvoľniť sa, vybiť energiu a do istej miery unaviť, vďaka čomu možno večer lepšie zaspí. Samozrejmosťou musí byť vôdzka, inak by kvôli prípadným predčasným výbuchom mohol utiecť.
  • Podobne je to s mačkami. Ak ich brávate na prechádzku, tiež to urobte dopoludnia, no pomôžu aj rôzne hry, chytanie hračky na špagáte, trošku naháňania a behania s odmenou.
  • Podvečer pozaťahujte závesy, spustite rolety, zatvorte okná a navoďte v dome príjemnú, pokojnú atmosféru. Zvieraťu nemusíte venovať špeciálnu pozornosť, pretože aj ono vycíti, že sa niečo deje, a bude na to následne reagovať.
  • Ak po konzultácii s veterinárom viete, že váš pes či mačka budú potrebovať sedatíva, podajte mu ich podľa pokynov veterinára.

Takto dokážete vystresovanému zvieraťu najviac pomôcť

Keď je silvestrovská noc už v plnom prúde a do vášho bytu stále preniká hlasný rachot petárd, pokúste sa okná viac izolovať hrubšími materiálmi, napríklad prekrytím kartónmi alebo dekami. Uistite sa, že je váš pes alebo mačka v poriadku. Niektoré zvieratá uvítajú pohladenie a úkryt v náručí majiteľa, iné si radšej zalezú do pelechu, skrýše alebo v prípade mačiek do krabice. Dbajte na to, aby váš domáci miláčik dostal práve to, čo potrebuje.

Čo robiť, ak sa psík alebo mačka bojí ohňostrojov a petárd?

Zvieraťu najviac pomôže, ak zostanete pokojní a neprenesiete svoje obavy na zviera. Skúste ho svojím správaním upokojiť a odviesť pozornosť na hru alebo maškrtu. Určite to ale so stravou nepreháňajte, keďže stres u zvierat sa spája aj s tráviacimi ťažkosťami a nechutenstvom. Svoje emócie držte pod kontrolou najmä vtedy, aj sa zviera začne správať hyperaktívne a pobehovať po celom dome. Rozhodne nekričte a zviera netrestajte, to by mohlo situáciu len zhoršiť.

So svojím domácim miláčikom zostávajte po celý čas v kontakte, nezatvárajte ho samého do izolovanej tmavej miestnosti. Už to, že ste s ním a že ste pokojní pôsobí na zviera upokojujúco. Vyhnite sa aj prehnanému hýčkaniu a upokojovaniu, kvôli ktorému dáte zvieraťu najavo, že jeho obavy a stres sú odôvodnené.

Na koho sa obrátiť, keď vám domáci miláčik utečie?

Pri hľadaní zatúlaného zvieraťa máte niekoľko možností. Môžete sa obrátiť na miestny policajný zboj, mestskú políciu, ale aj miestne útulky a karantény, kde odchytené zvieratá väčšinou končia. V dobe sociálnych sieti veľmi účinne funguje aj zdieľanie oznamov o stratenom zvierati medzi priateľmi a na stránkach obce, v ktorej sa zviera zatúlalo. Nepodceňujte dôležitosť čipu a štítku s kontaktnými informáciami, ktoré návrat vášho domáceho miláčika niekoľkonásobne urýchlia.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

06/01/2020 10:28
mirka

najlepsie by bolo, keby ludia prestali kupovat zabavnu pyrotechniku... to by vyriesilo problem bojazlivych domacich milacikov, a zaroven by to zachranilo zivoty stovky volne zijucich zvierat, ktore kazdorocne umru len kvoli tomu, ze sa boja hluku a neprirodzenych svetiel - staci si najst clanok o mrtvych labutiach v Prahe, smutny pohlad :(

04/02/2020 21:57
Iveta

mame doma psa i mačku. Pes zje všetko čo mu dame. Vačšinou dostava granule. Ale mačka je vlemi vyberava a nezje len tak niečo. Takže stale niečo, čo jej bude chutit

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Wire závesné lampy – moderné svietidlá Wire závesné lampy – moderné svietidlá

Hľadáte vhodné svietidlo do svojej obývačky či kuchyne? Wire závesné lampy by pre vás mohli byť to pravé.

Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.Publikované dňa: 15.12.2019
Hodnotenie článku:
(88.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vyčistiť akvárium od rias – čierna riasa, zelená riasa, žabí vlas. Ako si s nimi poradiť?Ako vyčistiť akvárium od rias – čierna riasa, zelená riasa, žabí vlas. Ako si s nimi poradiť?

Ako mať krásne a prosperujúce akvárium bez otravných rias? Základom je rovnováha. V našom článku vám o čistení akvária od rôznych druhov rias povieme všetko podstatné!

Chov včiel a legislatíva: Aké sú povinnosti včelára?Chov včiel a legislatíva: Aké sú povinnosti včelára?

Chov včiel nie je prínosný len pre samotného chovateľa, ale taktiež pre životné prostredie. Premýšľate nad tým, že by ste si na svoju záhradu umiestnili jeden či dva úle? Okrem vedomostí...

Ako sa v zime starať o psie labky?Ako sa v zime starať o psie labky?

Labky sú citlivou časťou tela a vyžadujú si zvýšenú starostlivosť najmä v zime. V nasledujúcich riadkoch si preto predstavíme niekoľko tipov, ako sa o ne v zimných mesiacoch postarať.