Ručný vs elektrický mlynček na korenie a soľ: recenzie, skúsenosti, test

V dobe, keď sú mleté koreniny dostupné v každom supermarkete aj v menších obchodíkoch, zostávajú mlynčeky na korenie celkom nevyužité. Žiaden vášnivý kuchár a milovník dobrého jedla však nedá dopustiť na jedinečnú chuť a arómu čerstvo pomletého korenia.

Biely elektrický mlynček na korenie

Dnes už klasickým manuálnym mlynčekom na korenie konkurujú elektrické. Každý má svoje plusy aj mínusy. Viete, ktorý je vhodný pre vás a vaše kulinárske výtvory?

Obľúbené mlynčeky na soľ a korenie

Na čo všetko je možné mlynček využiť?

Možno vám napadne otázka – prečo si vlastne kupovať celé korenie a mlynček, keď si túto prácu môžete ušetriť jednoducho kupovaním už pomletého korenia? Hlavným dôvodom je, že z hľadiska kvality jednoznačne vyhráva celé korenie. Tým, že korenie rozdrvíte priamo pred použitím, zachová si svoju arómu, ktorá sa naplno uvoľní až počas prípravy jedla. Skladovaním celého korenia si koreniny ponechávajú svoju vôňu po dlhšiu dobu, sú odolnejšie pred naberaním iných pachov a majú dlhšiu životnosť.

Ak si pri mlynčeku na korenie hneď predstavíte tmavé guličky čierneho korenia, nezabúdajte, že nejde o jedinú koreninu, pri ktorej mlynček využijete. Mlynčeky sa využívajú aj na mletie hrubozrnnej soli, ktorá na rozdiel od tej už pomletej neobsahuje zbytočné protihrudkujúce chemické látky. Takto môžete siahať po zdravších alternatívach, napríklad morskej alebo ružovej himalájskej soli. Pri pečení sladkých dobrôt zas oceníte výraznú arómu čerstvo práve namletej škorice, klinčekov či muškátového orecha. Chuť mäsa, polievok alebo omáčok zas zvýraznite vlastnoručne pomletým kardamómom, kurkumou, koriandrom, feniklom, horčičnými semienkami i rascou.

Elektrický alebo manuálny: Ako si vybrať vhodný mlynček na korenie?

Ak varíte radi a často a zvažujete kúpu mlynčeka na korenie, určite sa zamýšľate nad tým, ktorý typ je ten vhodný práve pre vaše potreby. Na trhu nájdete mnoho rôznych dizajnov, materiálov, väčšie aj menšie mlynčeky, s jedným a viacerými zásobníkmi i rôznymi funkciami. Poďme sa preto pozrieť na to, čo je pri výbere mlynčeka dôležité.

Základné rozdelenie, ktoré pri mlynčekoch na korenie býva, je spôsob mletia a obsluhy. Mlynček má buď vstavaný motorček, ktorý jedným zapnutím koreniny rýchlo pomelie, alebo je manuálny, kedy je potrebné zapojiť vlastnú silu na to, aby mlecie kamene korenie rozdrvili. Elektrický mlynček tak ponúka rýchle riešenie, no je treba myslieť na to, že je efektívnejší pri kratšom používaní. Motorček sa totiž rýchlo prehreje a pred ďalším mletím si chvíľku počkáte.

Elektrický vs mechanický mlynček na korenie

Klasický manuálny mlynček ale poslúži kedykoľvek a kdekoľvek – nebudete musieť myslieť na žiadne batérie. Elektrické mlynčeky teda najčastejšie poháňajú batérie alebo sú zapojené do siete a oproti manuálnym mlynčekom sa o čosi horšie čistia, čo nemusí byť najpraktickejšie riešenie, ak varíte na chate alebo na cestách. Ak ale trpíte artritídou alebo vás trápi zápästie a karpálny tunel, elektrický mlynček bude určite vhodnejším riešením.

Materiál

Veľmi dôležitým kritériom pri výbere mlynčeka je jeho materiál. Nejde len o to, či sa vám po dizajnovej stránke hodí do kuchyne, ale práve materiál vo veľkej miere rozhoduje o funkčnosti a životnosti mlynčeka. Kým plastový mlynček vám síce zaručí bezkonkurenčne nízku cenu, vedzte, že vám dlho nevydrží. Aj keď mnohé sľubujú odolný a teplovzdorný plast, ide predsa len o mäkší materiál, ktorý sa ľahko ohne a nalomí a mletie tvrdého korenia úplne nezvláda.

Typickým materiálom klasických mlynčekov je drevo, ktoré sa hodí do rustikálneho interiéru i moderných kuchýň. Okrem príjemného vzhľadu ponúka značnú odolnosť, no ľahko naberá pach korenín. Populárne materiály sú aj nehrdzavejúca oceľ, sklo, keramika či kombinácia viacerých materiálov. Ide o tvrdé a odolné materiály, ktoré zaručujú dlhú životnosť. Vďaka sklu budete mať prehľad, koľko korenia ešte v mlynčeku zostáva, takže vás pri varení nič nezaskočí.

Mlecí mechanizmus

Pri klasických mlynčekoch na korenie sú mlecím mechanizmom spravidla mlecie kamene. Býva to tak pri manuálnych i elektrických mlynčekoch. Práve mlecie kamene zaručia, že sa korenie rozdrví na prášok. Pri manuálnych mlynčekoch sú mlecie kamene poháňané ručným mletím, v elektrických mlynčekoch túto prácu zabezpečuje motorček. Mlecie kamene sú efektívne, no s niektorými druhmi korenia si poradia lepšie (čierne korenie) a s inými horšie (škorica).

Drevený ručný mlynček na korenie

V kategórii elektrických mlynčekoch jestvujú aj mlynčeky s kovovými čepeľami. Tieto mlynčeky sú často predávané ako mlynčeky na kávové zrná, no využívajú sa aj na mletie korenia. Na rozdiel od elektrických mlynčekov s mlecími kameňmi, ktoré dokážu zomlieť len malé množstvo korenia, je možné čepeľovým mlynčekom zomlieť väčšie množstvo, používať ho naraz dlhší čas a kvalita pomletého korenia je často omnoho lepšia.

Kapacita a počet zásobníkov

Mlynčeky na korenie s mlecími kameňmi sú väčšinou určené na okamžité použitie, preto zvyknú byť zásobníky menšie a vhodné pre také množstvo korenia, ktoré dokážete okamžite zužitkovať. Aj keď je mlynček na pohľad dostatočne veľký, informáciu o objeme zásobníka si osobitne skontrolujte. Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale značnú časť mlynčeka dokáže zabrať mlecí mechanizmus a motorček.

Keďže mlynček na korenie dokáže ľahko nabrať pach korenia, mnohé modely obsahujú 2 zásobníky a je teda možné využiť ich naraz na 2 rôzne koreniny – zvyčajne ide o čierne korenie a hrubozrnnú soľ. Drahšie a luxusnejšie modely však je možné dostať aj s 3 – 4 zásobníkmi. Viac zásobníkov ale nemusí vždy znamenať lepší mlynček. Ak by ste v jednom mlynčeku držali škoricu, čierne korenie, klinčeky a fenikel, získali by ste zmes zaujímavých pachov. Preto je niekedy jednoducho lepšie používať na rôzne účely rôzne mlynčeky.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie mlynčeky na soľ a korenie

Rýchlosť a kvalita mletia  

Čo sa týka rýchlosti, elektrické mlynčeky jednoznačne vyhrávajú. S manuálnym mlynčekom sa najmä pri tvrdších koreninách môžete poriadne potrápiť, no na druhú stranu sa nemusíte obávať prehriatia. Kvalita mletia závisí od typu mlecích kameňov alebo čepelí. Ostré čepele z nehrdzavejúcej ocele odvedú skutočne poctivú prácu. Kvalita mletia elektrických mlynčekov navyše závisí od motorčeka – ten musí byť skutočne silný, aby dokázal pomlieť aj to najtvrdšie korenie. Ak potrebuje mlynček batérie, nesiahajte po lacných a slabých batériách, ktoré by motoru pri pletí neposkytli dostatok sily.

Čistenie

Náročnosť čistenia je určite dôležitým faktorom pri výbere mlynčeka, a to nielen z hľadiska šetrenia času, ale hlavne kvôli životnosti mlynčeka. Mnohé moderné modely myslia práve na tento faktor, a tak majú jednoducho odnímateľné zásobníky, ktoré môžete jednoducho vložiť do umývačky riadu. Iné modely majú zas fixné nádobky, ktoré nemožno celkom odňať, kvôli čomu bude umývanie trvať o niečo dlhšie. Preto pri výbere mlynčeka sledujte informácie o možnosti opláchnutia, vhodnosti pre umývačku riadu a odnímateľnosti zásobníkov.

Elektrické nerezové mlynčeky na soľ a korenie

Ďalšie aspekty

  • Sklenený zásobník – Aj keď túžite po drevenom či keramickom mlynčeku, nie je na škodu zvážiť kombináciu materiálov, v ktorej je zásobník zo skla. Prehľad o množstve korenia určite oceníte.
  • Protišmykový povrch – Príde vhod najmä pri elektrických mlynčekoch s kovovými čepeľami, ktoré budú potrebovať pracovať dlhšie.
  • Hlučnosť – Elektrické mlynčeky môžu byť zbytočne hlučné.
  • Pach – Pri niektorých elektrických mlynčekoch uvádzajú používatelia nepríjemný kovový zápach počas mletia.
  • Multifunkčnosť – Elektrické mlynčeky predávané ako mlynčeky na mletie kávových zŕn zaručujú väčšie možnosti využitia.
  • Jednoduché ovládanie – Pri elektrických mlynčekoch oceníte jednoduché ovládanie a možnosť mlynček zapnúť jedným gombíkom namiesto nutnosti gombík počas celého mletia držať.
  • Záručná doba – Čím vyššia záručná doba, tým je vyššia pravdepodobnosť, že ide o kvalitný výrobok, ktorý vám vydrží dlhšie než niekoľko použití.

Údržba mlynčeka

Čím jednoduchšie čistenie váš mlynček ponúka, tým lepšie pre jeho životnosť. Pravidelné umývanie zásobníkov by malo byť samozrejmosťou, no nezabudnite ani na samotný mlecí mechanizmus. Práve táto časť môže byť pri čistení problematická. Pomôcť si môžete jednoduchým trikom. Mlynček bez zvyšného korenia naplňte ryžou. Mletím ryže sa zbavíte nielen zmesi pachov, ale ryža dokáže absorbovať aj možné zvyšné oleje z korenín či semienok. Pri čistení mlecích kameňov teda stačí, ak pomeliete ryžu, vyčistíte zásobník a suchou utierkou alebo tenkou kefkou sa zbavíte zvyšných nečistôt zvnútra mlynčeka. Pri pravidelnom používaní sa toto čistenie odporúča vykonávať raz týždenne.

Zhrnutie

Elektrický mlynček

Klasický mlynček

+ rýchlejší

+ pomelie viac korenia

+ multifunkčnosť

+ moderný vzhľad

- hlučnejší

- potrebuje batérie

- drahší

- rýchlo sa zahrieva

- môže spôsobovať kovový pach

+ dostupnejší

+ ľahko použiteľný kdekoľvek

+ nižšia cena

+ klasický vzhľad

- pomalší

- ťažšie mletie

- problém pri mletí tvrdších korenín

- obmedzenejšie použitie

Obľúbené mlynčeky na soľ a korenie

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Komentáre

30/06/2021 07:06
Emka

Mám elektrický mlynček na korenie Tescoma Vitamino. Cena bola prijateľná a dizajn je krásny. Produkt vyzerá kvalitne už na prvý pohľad a môžem potvrdiť, že melie veľmi dobre. Používanie jednoduchým otočením je praktické. Pre mňa je to praktický pomocník v kuchyni a myslím si, že lepší produkt v tomto segmente nie je. Mlynček preto odporúčam.

30/06/2021 08:19
Soňa

Ja mám tiež elektrický mlynček Tescoma, ale iný model, konkrétne Presidnet 2 v 1. Dostala som ho ako darček a veľmi som sa mu potešila. S mlynčekom sa výborne pracuje, držanie v ruke je pohodlné a výhodou je najmä to, že soľ aj korenie sú v jednom mlynčeku. Páči sa mi dizajn, ktorý pôsobí elegantne, a veľké plus dávam aj za to, že je možné používať hrubozrnnú morskú soľ. Mlynček má predĺženú 5 ročnú záruku, tak verím, že mi bude roky slúžiť.

18/08/2021 14:32
Táňa

Chcela som kvalitný mlynček na soľ a korenie, a tak som vsadila na Peugeot ZANZIBAR, ktorý má vymeniteľné zásobníky. Oceňujem viacero stupňov hrúbky mletia a tiež to, že dokáže pomlieť úplne najemno. S mlynčekom, ktorý som používala predtým, sa nedá absolútne porovnať. Je tu jeden mechanický mlynček s nastaviteľnou hrubosťou, jedna tácka na odkladanie a tri zásobníky na suroviny, ktoré chcete mlieť. Balenie obsahuje tiež soľ Rose z Bolívie a soľ z púšte v Kalahari a tiež sviežu soliacu zmes. Výbava je teda už v základe dostatočná, preto mi neprekážala ani vyššia cena výrobku. Mlynček je pekne spracovaný a má špeciálny mlecí mechanizmus. Dodaný mi navyše bol v darčekovej krabici a výrobca naň poskytuje predĺženú 5-ročnú záruku, pričom na mlecí mechanizmus je záruka doživotná. Som maximálne spokojná a v mojej kuchyni má pevné miesto, používam ho každý deň, respektíve niekoľkokrát denne.

12/11/2021 08:34
Zita

ja pouzivam elektricky

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane

Farba dreva v kombinácii s bielou je pre kuchyne typická. Napriek tomu, že už sa môže zdať táto kombinácia obohraná, stále sa teší veľkej obľube a stále dokáže prekvapiť. Ak neviete, akú...

Retro obývačka – stavte na explóziu farieb Retro obývačka – stavte na explóziu farieb

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...

Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor

Či už si vyberiete malé, alebo veľké, výrazné či tlmené, vzory dokážu spestriť každú obývačku. K najtradičnejším patrí čierno-biela kombinácia, ktorá nájde uplatnenie i u vás.Publikované dňa: 20.09.2020
Hodnotenie článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšie natáčky na vlasy – elektrické, samodržiace papiloty, penové, kovové  alebo silikónové?Najlepšie natáčky na vlasy – elektrické, samodržiace papiloty, penové, kovové alebo silikónové?

Natáčky na vlasy patria medzi rokmi overenú klasiku, ako dopriať vlasom požadovaný styling. V článku si predstavíme najčastejšie používané typy natáčok.

Nerezové, smaltované, porcelánové, keramické, sklenené čajníky – návod, ako vybrať, cenaNerezové, smaltované, porcelánové, keramické, sklenené čajníky – návod, ako vybrať, cena

Prečo sa oplatí pouvažovať nad kúpou čajníka a ako si zo širokej ponuky vybrať ten správny pre vás, to všetko si povieme v článku.

Kameninový, granitový, kovový, drevený, mramorový – aký mažiar na bylinky a korenie kúpiť?Kameninový, granitový, kovový, drevený, mramorový – aký mažiar na bylinky a korenie kúpiť?

Na drvenie korenia a byliniek, ale i prípravu jedál – mažiar by preto mal patriť do každej kuchyne, v ktorej sa často a dobre varí z čerstvých potravín.